km28
09.11.10,16:16
Dobry den,

Chcela by som sa poradit v nasledovnom pripade. Mam uzatvorenu prac. zmluvu na dobu urcitu, ktora konci buduci rok. Skusobnu dobu som nemala z dovodu prestupu z jednej firmy do druhej pricom majitel firmy ostal ten isty a zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu. Chcela by som sa opytat ci mam narok na dvojmesacnu vypovednu dobu a taktiez ci mam narok na odstupne. Som pracovnom pomere od 15.9.2010. Moze mi dat ukoncenie pracovneho pomeru okamzite bez dovodu?
Dakujem velmi pekne
mzdarka renca
09.11.10,20:34
Dobry den,

Chcela by som sa poradit v nasledovnom pripade. Mam uzatvorenu prac. zmluvu na dobu urcitu, ktora konci buduci rok. Skusobnu dobu som nemala z dovodu prestupu z jednej firmy do druhej pricom majitel firmy ostal ten isty a zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu. Chcela by som sa opytat ci mam narok na dvojmesacnu vypovednu dobu a taktiez ci mam narok na odstupne. Som pracovnom pomere od 15.9.2010. Moze mi dat ukoncenie pracovneho pomeru okamzite bez dovodu?
Dakujem velmi pekne

No, tvoj nový zamestnávateľ postupuje v rozpore so ZP. Ak chce s tebou skončiť PP ešte pred skončením doby určitej, tak platia náležitosti ako pri dobe neurčitej, t.z., že rozviazať PP možno len v súlade so ZP. Ak u teba nevznikli skutočnosti, kedy možno s tebou skončiť PP okamžite (napr. porušenie prac. disciplíny), tak zamestnávateľ môže s tebou rozviazať pracovný pomer len v zmysle § 63 ZP. Takže výpovedná doba v tvojom prípade je 2 mesiace. Prečítaj si ten § 63 celý, či sa tam nenájdeš. Ak nie, tak zamestnávateľ môže s tebou rozviazať PP len v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) - c).


Skončenie pracovného pomeru
§ 59

(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.


§ 61
Výpoveď

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.


§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.


§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
km28
10.11.10,08:57
dakujem za odpoved. Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna to znamena ze na neopodstatnene vyhodil. Nemal ani dovod pre porusenie pracovnej dispicpliny nakolko som absolutne nic nestravila. Co mam v takomto pripade robit nakolko oni budu chciet so mnou podpisat dohodu a ja im dohodu podpisat nechcem pretoze si myslim, ze vypoved je neopodstatnena. Dakujem
ewita888
10.11.10,09:04
tak to jednoducho nepodpíš..
terezamaria
10.11.10,09:06
dakujem za odpoved. Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna to znamena ze na neopodstatnene vyhodil. Nemal ani dovod pre porusenie pracovnej dispicpliny nakolko som absolutne nic nestravila. Co mam v takomto pripade robit nakolko oni budu chciet so mnou podpisat dohodu a ja im dohodu podpisat nechcem pretoze si myslim, ze vypoved je neopodstatnena. Dakujem

Jednoducho čistú Dohodu nepodpíšeš.
Nepoznám Tvojho zamestnávateľa a jeho praktiky so zamestnancami, takže sa mi ťažko vyjadruje.

Skús mu navrhnúť, že Dohodu,§ 60 ZP podpíšeš, keď Ti tam zakomponuje aj 2 mesačné odstupné, teda dá Ti tam výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Môže sa Ti totižto stať, že pokiaľ tú Dohodu nepodpíšeš, začne po Tebe sliediť, dá Ti napomenutia za porušenie pracovnej disciplíny, no a potom bude nasledovať Okamžité skončenie pracovného pomeru.
To je len moja úvaha, zváž si ju.
mzdarka renca
10.11.10,09:09
dakujem za odpoved. Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna to znamena ze na neopodstatnene vyhodil. Nemal ani dovod pre porusenie pracovnej dispicpliny nakolko som absolutne nic nestravila. Co mam v takomto pripade robit nakolko oni budu chciet so mnou podpisat dohodu a ja im dohodu podpisat nechcem pretoze si myslim, ze vypoved je neopodstatnena. Dakujem

chcieť môžu, ale ak si to neželáš, tak tú dohodu nepodpisuj, jedine vtedy, ak ti v dohode uvedú, že ti dávajú napr. odmenu vo výške 4 priemerných mesačných platov (2 platy za výpovednú dobu a 2 platy za odstupné). S týmto na nich vyrukuj, možno sa ti podarí vybojovať aspoň 2 platy a nebudeš musieť byť v napätom pracovnom prostredí. Je len na tebe, ako sa rozhodneš.
mzdarka renca
10.11.10,09:12
Jednoducho čistú Dohodu nepodpíšeš.
Nepoznám Tvojho zamestnávateľa a jeho praktiky so zamestnancami, takže sa mi ťažko vyjadruje.

Skús mu navrhnúť, že Dohodu,§ 60 ZP podpíšeš, keď Ti tam zakomponuje aj 2 mesačné odstupné, teda dá Ti tam výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Môže sa Ti totižto stať, že pokiaľ tú Dohodu nepodpíšeš, začne po Tebe sliediť, dá Ti napomenutia za porušenie pracovnej disciplíny, no a potom bude nasledovať Okamžité skončenie pracovného pomeru.
To je len moja úvaha, zváž si ju.

Terezka, nemôže uviesť v Dohode § 63 odst. 1 písm. b ZP, lebo jej miesto sa neruší, ale na tom mieste sú na počudovanie 2 osoby a jej sa chce zamestnávateľ zbaviť.
km28
10.11.10,09:15
hej dohodu im nepodpisem lebo si myslim, ze ta vypoved je neopodstatnena lenze ak oni nebudu chcet podpisat so mnou dvojmesacnu vypovednu lehotu?
terezamaria
10.11.10,09:16
Terezka, nemôže uviesť v Dohode § 63 odst. 1 písm. b ZP, lebo jej miesto sa neruší, ale na tom mieste sú na počudovanie 2 osoby a jej sa chce zamestnávateľ zbaviť.

Renči ona niekde uviedla, že tam aj naďalej zostanú pracovať dve ženy?
Ja som úplne myslela, že chce znížiť stav práve o ňu.:confused:
km28
10.11.10,09:17
no problem je v tom ze firma nema peniaze takze oni budu robit vsetko preto aby mi nemuseli nic platit.
Llívia
10.11.10,09:18
Terezka, nemôže uviesť v Dohode § 63 odst. 1 písm. b ZP, lebo jej miesto sa neruší, ale na tom mieste sú na počudovanie 2 osoby a jej sa chce zamestnávateľ zbaviť.

Môže. Na tom poste sú 2 zamestnanci, stačí mu len jeden ;):
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
mzdarka renca
10.11.10,09:20
Renči ona niekde uviedla, že tam aj naďalej zostanú pracovať dve ženy?
Ja som úplne myslela, že chce znížiť stav práve o ňu.:confused:
áno Terezka, v príspevku č.3, citujem:
Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna
ewita888
10.11.10,09:20
no problem je v tom ze firma nema peniaze takze oni budu robit vsetko preto aby mi nemuseli nic platit.
to je problém firmy, nie teba.. ty máš nárok na odstupné a výp. lehotu..
km28
10.11.10,09:22
to znamena ze mam narok aj na dvojmes.vypov. dobu a aj odstupne alebo len na jedno z toho pretoze pocas tej dvojmesacnej vypovednej lehoty by som mala cas nas si robotu.
mzdarka renca
10.11.10,09:24
Môže. Na tom poste sú 2 zamestnanci, stačí mu len jeden ;):
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

nie, nesúhlasím, lebo je len jedno prac. miesto a ako som už predtým napísala, že z nepochopiteľných, či pochopiteľných dôvodov sú tam 2 osoby. Prečo sú na jednom prac. mieste 2 osoby to nám môže objasniť len pýtajúca sa.
Llívia
10.11.10,09:26
Jednoducho čistú Dohodu nepodpíšeš.
Nepoznám Tvojho zamestnávateľa a jeho praktiky so zamestnancami, takže sa mi ťažko vyjadruje.

Skús mu navrhnúť, že Dohodu,§ 60 ZP podpíšeš, keď Ti tam zakomponuje aj 2 mesačné odstupné, teda dá Ti tam výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Môže sa Ti totižto stať, že pokiaľ tú Dohodu nepodpíšeš, začne po Tebe sliediť, dá Ti napomenutia za porušenie pracovnej disciplíny, no a potom bude nasledovať Okamžité skončenie pracovného pomeru.
To je len moja úvaha, zváž si ju.
Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché. Na Porade sú o tom nejaké témy, takže tohoto by som sa neobávala. Ak by zamestnávateľ s ňou okamžite skončil prac. pomer a KM28 by si bola vedomá, že nič také závažné neporušila/neurobila, má možnosť obrátiť sa na súd kvôli neplatne skončenému pracovnému pomeru.
mzdarka renca
10.11.10,09:30
KM28, prosím napíš, či tá druhá je za teba náhrada, resp. či prišla do firmy po tebe, alebo je to niekoho známa a teba sa preto potrebujú zbaviť, lebo mi ti tu môžeme radiť doaleluja a dohadovať sa medzi sebou a veci sa môžu mať inak.
terezamaria
10.11.10,09:38
Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché.

Bola by si prekvapená, aké jednoduché to je, keď to zamestnávateľ chce spraviť.:confused:
Ale neidem zadávateľke robiť zlú náladu, bolo by vhodné, keby napísala všetky podrobnosti, lebo rada na neúplné zadanie nie je " dobrá rada ".
Llívia
10.11.10,09:39
nie, nesúhlasím, lebo je len jedno prac. miesto a ako som už predtým napísala, že z nepochopiteľných, či pochopiteľných dôvodov sú tam 2 osoby. Prečo sú na jednom prac. mieste 2 osoby to nám môže objasniť len pýtajúca sa.

Nesúhlasím s nesúhlasom. Definícia pracovného miesta podľa Zákonníka práce:
"Zákonník práce § 120 Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve."

Tu je pracovné miesto definované súhrnom pracovných činností. Nie je tu napísané, že na jednom pracovnom mieste môže byť len jeden zamestnanec. Veď zamestnávateľ môže mať kľudne napr. pracovné miesto "účtovníčka" a môže mať dve účtovníčky a jednu môže prepustiť. Nemusí zrušiť pracovné miesto, to bolo kedysi v Zákonníku práce, teraz to už nie je.

ZP § 61
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

Tieto dva § si trochu odporujú, lebo v § 63 ods. 1 písm. b) nie je ani mäkké f o zrušení pracovného miesta (ak sa nemýlim, tak to tam bolo kedysi v minulosti).

Ľahko sa to dá obísť - zamestnávateľ povie, že má 2 rovnaké pracovné miesta a jedno zruší. Vyhodí MK28, druhú pracovníčku nechá. Porušil nejaký zákon? Neporušil. Rozhodol o znížení stavu pracovníkov, MK28 prepustil, 3 mesiace neprijme nikoho na rovnakú prácu, ako mala MK28 a z pohľadu zamestnávateľa "je to v suchu".
mzdarka renca
10.11.10,09:44
Nesúhlasím s nesúhlasom. Definícia pracovného miesta podľa Zákonníka práce:
"Zákonník práce § 120 Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve."

Tu je pracovné miesto definované súhrnom pracovných činností. Nie je tu napísané, že na jednom pracovnom mieste môže byť len jeden zamestnanec. Veď zamestnávateľ môže mať kľudne napr. pracovné miesto "účtovníčka" a môže mať dve účtovníčky a jednu môže prepustiť. Nemusí zrušiť pracovné miesto, to bolo kedysi v Zákonníku práce, teraz to už nie je.

ZP § 61
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

Tieto dva § si trochu odporujú, lebo v § 63 ods. 1 písm. b) nie je ani mäkké f o zrušení pracovného miesta (ak sa nemýlim, tak to tam bolo kedysi v minulosti).

Ľahko sa to dá obísť - zamestnávateľ povie, že má 2 rovnaké pracovné miesta a jedno zruší. Vyhodí MK28, druhú pracovníčku nechá. Porušil nejaký zákon? Neporušil. Rozhodol o znížení stavu pracovníkov, MK28 prepustil, 3 mesiace neprijme nikoho na rovnakú prácu, ako mala MK28 a z pohľadu zamestnávateľa "je to v suchu".

zrušenie prac. miesta = organizačná zmena;)

dá sa obísť, pokiaľ majú každá inú pracovnú náplň, ale to obídenie nie je jej zamestnávateľa prípad, on sa jej chce zbaviť hneď, bez výpovednej doby a odstupného. preto som písala o tých 2 platoch, aj vlk by bol sýty aj ovca celá.
km28
10.11.10,09:54
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.
Llívia
10.11.10,09:57
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to je, keď to zamestnávateľ chce spraviť.:confused:
Ale neidem zadávateľke robiť zlú náladu, bolo by vhodné, keby napísala všetky podrobnosti, lebo rada na neúplné zadanie nie je " dobrá rada ".
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to nie. Resp. by to nebolo, keby zamestnanci vedeli, ako sa majú brániť; keby sa nebáli ísť do súdneho sporu so zamestnávateľom; keby neboli celý do...í, keď sa im začne zamestnávateľ vyhrážať okamžitým skončením prac. pomeru a oni radšej podpíšu dohodu, aby v zápočtovom liste nemali "hodinovú výpoveď" - toto myslím na prípady, kedy sú si zamestnanci vedomí, že nič neporušili a "hodinová výpoveď" zo strany zamestnávateľa je neopodstatnená. Čo také by MK28 musela urobiť, aby s ňou zamestnávateľ mohol okamžite skončiť prac. pomer? :rolleyes:
Llívia
10.11.10,10:00
zrušenie prac. miesta = organizačná zmena;) V ZP to nie je takto definované.


dá sa obísť, pokiaľ majú každá inú pracovnú náplň, ale to obídenie nie je jej zamestnávateľa prípad, on sa jej chce zbaviť hneď, bez výpovednej doby a odstupného. preto som písala o tých 2 platoch, aj vlk by bol sýty aj ovca celá.
Odkedy nemôže mať zamestnávateľ viacero zamestnancov, ktorí majú rovnakú pracovnú náplň?:eek:
mzdarka renca
10.11.10,10:03
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni.no tak tu sa mení celá situácia, lebo ja osobne som bola v tom, že robíte 8 hod. cez deň obe na jednom mieste. Tu by prichádzalo do úvahy ten § 63 odst. 1 písm b) ZP, pokiaľ by sa na tom tvojom mieste prestalo pracovať v dvoch zmenách a robilo sa len na jednu zmenu, alebo preto nechcú uviesť § 63 odst. 1 písm b) ZP, lebo za teba majú už náhradu a ak by ho uviedli, tak by na to tvoje miesto nemohli prijať nikoho 3 mesiace. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. to, že nemáš prísť na nočné, ti oznámili písomne? lebo sa môže stať, ak ti to oznámili ústne, že ti na tie dni dajú absenciu a vtedy by už mali oni eso v rukáve Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.

ako je to s tými zmenami? bude sa pracovať len na jednu? či?
ewita888
10.11.10,10:04
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.
máš nárok na obidvoje, aj odstupné, aj výp. lehotu..

môžeš podpísať aj dohodu, len tam žiadaj mať napísané, že ti firma vyplatí odstupné..

s tým odkazovaním, že nemusíš prísť do roboty - na to si dávaj bacha, žiadaj to písomne od firmy, aby to nezneužili, že si neprišla do roboty a nedostala si okamžité skončenie PP..
terezamaria
10.11.10,10:06
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.

Takže musíte tam byť dve, lebo sa striedate denná a nočná smena.

Trvaj na tom, aby Ti dali Výpoveď z nadbytočnosti / čo je v tomto prípade sprostosť, pokiaľ chcú naďalej prevádzkovať dennú a nočnú smenu/.

Či budeš trvať na 2 mesačnej výpovednej dobe, teda podpíšeš Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP, alebo podpíšeš Dohodu § 60 ZP s výpovedným dôvodom podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP - to už je len na Tebe.

V prvom prípade by si chodila do práce počas výpovednej doby ešte 2 mesiace a dostala by si 2 mesačné odstupné, v druhom prípade by si ukončila hneď a tiež by si dostala 2 mesačné odstupné.

Je len a len na Tebe, ako sa rozhodneš, ako to máš premyslené.

Nezabudni sa zamestnávateľa opýtať, či naďalej sa bude na tejto pracovnej pozícii pracovať na smeny, pretože namiesto Teba, pokiaľ Ťa prepustia z nadbytočnosti, nemôžu 3 mesiace nikoho prijať.
mzdarka renca
10.11.10,10:07
V ZP to nie je takto definované.

si teraz robíš srandu?:eek:

Odkedy nemôže mať zamestnávateľ viacero zamestnancov, ktorí majú rovnakú pracovnú náplň?:eek:ale môže, ale pokiaľ KM28 neobjasnila súvislosti...... a písala o jednom prac. mieste, veď čítaj pozorne príspevky
.
km28
10.11.10,10:10
co sa tyka tej prace oni zatial pracuje za mna na nocnej kolegyna a cez den nasa sefka. Chcu zrusit nocne a nechat len kolegynu na dennej. Co sa tyka toho nechodenia do prace bolo mi to oznamene vcera telefonicky. Mam papier od lekarky za vcerajsi aj dnesny den ze som bola u lekara nakolko dnes som si chcela ist dat potvrdit dovolenku a nikto nebol vo firme. Mozem mat dve potrvdenia od lekarov za dva dni? A plati to aj v tom pripade na nocne?
km28
10.11.10,10:12
co si tyka prace. robili sme tu istu napln prace len s tym rozdielom ze jedna robila v noci a druha robila cez den. Takto sme sa striedali po tyzdni.
mzdarka renca
10.11.10,10:15
co sa tyka tej prace oni zatial pracuje za mna na nocnej kolegyna a cez den nasa sefka. Chcu zrusit nocne a nechat len kolegynu na dennej. tak to je organizačná zmena a platí ten § 63 odst. 1 písm. b) a aj nárok na odstupnéCo sa tyka toho nechodenia do prace bolo mi to oznamene vcera telefonicky. toto môžu odtajiť Mam papier od lekarky za vcerajsi aj dnesny den ze som bola u lekara nakolko dnes som si chcela ist dat potvrdit dovolenku a nikto nebol vo firme. Mozem mat dve potrvdenia od lekarov za dva dni? A plati to aj v tom pripade na nocne?

joj dievča, ak si mala mať nočnú, tak ti uznajú len návštevu u lekára z pohotovosti, od takého, ktorý pracuje cez deň nie.
Llívia
10.11.10,10:17
V ZP to nie je takto definované.

si teraz robíš srandu?


Odkedy nemôže mať zamestnávateľ viacero zamestnancov, ktorí majú rovnakú pracovnú náplň?
ale môže, ale pokiaľ KM28 neobjasnila súvislosti...... a písala o jednom prac. mieste, veď čítaj pozorne príspevky.


Jediný, kto si tu robí srandu, si ty - dávaš zavádzajúce, nepravdivé informácie (že nemôže dostať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). A v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.

Čítam pozorne, a keby si aj ty čítala pozorne, tak by si sa v mojom príspevku č. 19 dočítala, ako definuje pracovné miesto ZP (definuje ho len súhrnom pracovných činností a neobmedzuje počet ľudí na jednom pracovnom mieste). Pri viaczmennej prevádzke má každá pracovná zmena samostatné pracovné miesta? Alebo sa viac ľudí strieda na jednom pracovnom mieste?
km28
10.11.10,10:25
takze z toho my vyplyva ze dnes mam ist riadne na nocnu aby nemali dovod na porucenie prac. discipliny. Co v takom pripade za vcerajsok. Mozu my dat okamzitu vypoved za jeden den aj ked viem ze som nemala prist. Je to porusenie prac. discipliny alebo ako to budu brat. Co v takom pripade ze pridem dnes na nocnu a bude tam aj kolegyna ktora mi oznami ze som nemala prist a nikto nadriadeny tam nebude ktory mi podpise papier ze nemusim chodit.
mzdarka renca
10.11.10,10:29
Jediný, kto si tu robí srandu, si ty - dávaš zavádzajúce, nepravdivé informácie (že nemôže dostať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). A v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.

Čítam pozorne, a keby si aj ty čítala pozorne, tak by si sa v mojom príspevku č. 19 dočítala, ako definuje pracovné miesto ZP (definuje ho len súhrnom pracovných činností a neobmedzuje počet ľudí na jednom pracovnom mieste). Pri viaczmennej prevádzke má každá pracovná zmena samostatné pracovné miesta? Alebo sa viac ľudí strieda na jednom pracovnom mieste?

ale nehovor, pýtajúca na začiatku nehovorila o viaczmennej prevádzke a teoretikov, ako si ty "milujem", ktorí ani nevedia, že zrušenie pracovného miesta je organizačná zmena, ale to by si musela vedieť čítať zákony a vedieť ich použiť v praxi, ale nechaj tak. ak si potrebuješ týmto spôsobom tu na porade zvyšovať svoje ego, nie si na správnej adrese, na to tu nikto nie je zvedavý. Jedy si vypúšťaj doma. A neželám si, aby si prekrúcala skutočnosti a láskavo si prečítaj celú tému od začiatku.
Llívia
10.11.10,10:42
mimotemy
ale nehovor, pýtajúca na začiatku nehovorila o viaczmennej prevádzke a teoretikov, ako si ty "milujem", ktorí ani nevedia, že zrušenie pracovného miesta je organizačná zmena, ale to by si musela vedieť čítať zákony a vedieť ich použiť v praxi, ale nechaj tak. ak si potrebuješ týmto spôsobom tu na porade zvyšovať svoje ego, nie si na správnej adrese, na to tu nikto nie je zvedavý. Jedy si vypúšťaj doma. A neželám si, aby si prekrúcala skutočnosti a láskavo si prečítaj celú tému od začiatku.
Mojuš, zistila si, že nemáš pravdu, tak musíš vypustiť jed?
Tiež si neželám, aby si prekrúcala skutočnosti. Nepísala som, že zrušenie pracovného miesta nie je organizačnou zmenou,

... v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta....
ale písala som, že Zákonník práce nedefinuje organizačnú zmenu ako zrušenie pracovného miesta.
Toto tam napísané nie je a môžeš si tu vypustiť jedov, koľko chceš, nič také v ZP nenájdeš. S tým čítaním zákonov by si mala začať u seba - dočítala si sa tam, že organizačná zmena = zrušenie pracovného miesta?
Taktiež - pracovné miesto. Kde v ZP je uvedené, že jedno pracovné miesto = jeden zamestnanec? :eek: Mimochodm, čítala si príspevok č. 3 od KM28? Písala v ňom, že na jednom pracovnom mieste pracujú dve. To ti nedošlo, že je to viaczmenná prevádzka, že sa striedajú? :eek:
ivka70
10.11.10,10:42
Jediný, kto si tu robí srandu, si ty - dávaš zavádzajúce, nepravdivé informácie (že nemôže dostať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). A v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.


Nemas pravdu, oraganizacna zmena moze zahrnat zrusenie, premiestnenie, zlucenie a pod.pracovneho miesta.
Pri ktorejkolvek sa moze jeden alebo viac zamestnancov stat nadbytocnymi ...
terezamaria
10.11.10,10:46
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to nie. Resp. by to nebolo, keby zamestnanci vedeli, ako sa majú brániť.... Čo také by MK28 musela urobiť, aby s ňou zamestnávateľ mohol okamžite skončiť prac. pomer? :rolleyes:

Čo prosím Ťa je také veľmi jednoduché? Je zbytočné sa brániť zamestnancovi, že neporušil pracovnú disciplínu, keď ju porušil a zamestnávateľ má spísanú zápisnicu o porušení pracovnej disciplíny, ktorá je podpísaná i 2-ma svedkami.

Čo by musela MK28 urobiť? Neviem čo robí, ale stačí vyrobiť zlý výrobok, pár minút meškať do práce, odbehnúť na cigaretu, keď to nemá v tom čase dovolené.........Jednoducho stačí pár zápisníc menej závažného porušenia pracovnej disciplíny.....a je z toho výpoveď Ale na to sa MK28 nepýtala, takže sme mimotemy. Až si myslíš, že súd dá za pravdu zamestnancovi, keď zamestnávateľ má zdokladované, spísané a svedkami potvrdené na papieri viacnásobné porušenie pracovnej disciplíny,tak sa naozaj veľmi mýliš.
Llívia
10.11.10,10:52
Nemas pravdu, oraganizacna zmena moze zahrnat zrusenie, premiestnenie, zlucenie a pod.pracovneho miesta.
Pri ktorejkolvek sa moze jeden alebo viac zamestnancov stat nadbytocnymi ...

Ivka70, potvrdzuješ moje slová:

J...v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.

§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách, - koniec, nič viac tu uvedené nie.
km28
10.11.10,10:58
to znamena ze za vcerajsiu neucast na nocnej mi mozu dat len napomenutie ale ked dnes pridem na nocnu nemozu my nic. Max daju jednu absenciu za vcerajsok a mozu ma za jednu absenciu vyhodit okamzite. A co v takom pripade ze dnes pridem na nocnu a bude tam kolegina a ta mi povie aby som isla domov. Ok ja zavolam svojej nadriadenej a poviem jej ze som prisla a ta ma posle domov aby som nechodila. Ked jej poviem ze to nemam na papieri tak tam zostanem lenze v pripade ze ma vyzve aby som opustila pracovnisko co mam robit.
Llívia
10.11.10,11:00
Čo prosím Ťa je také veľmi jednoduché?Tejto otázke nerozumiem. Ty si písala, že:

Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché. Na Porade sú o tom nejaké témy, takže tohoto by som sa neobávala. Ak by zamestnávateľ s ňou okamžite skončil prac. pomer a KM28 by si bola vedomá, že nič také závažné neporušila/neurobila, má možnosť obrátiť sa na súd kvôli neplatne skončenému pracovnému pomeru.


Bola by si prekvapená, aké jednoduché to je, keď to zamestnávateľ chce spraviť.:confused:
Ale neidem zadávateľke robiť zlú náladu, bolo by vhodné, keby napísala všetky podrobnosti, lebo rada na neúplné zadanie nie je " dobrá rada ".

Je zbytočné sa brániť zamestnancovi, že neporušil pracovnú disciplínu, keď ju porušil a zamestnávateľ má spísanú zápisnicu o porušení pracovnej disciplíny, ktorá je podpísaná i 2-ma svedkami.

Čo by musela MK28 urobiť? Neviem čo robí, ale stačí vyrobiť zlý výrobok, pár minút meškať do práce, odbehnúť na cigaretu, keď to nemá v tom čase dovolené.........Jednoducho stačí pár zápisníc menej závažného porušenia pracovnej disciplíny.....a je z toho výpoveď Ale na to sa MK28 nepýtala, takže sme mimotemy. Až si myslíš, že súd dá za pravdu zamestnancovi, keď zamestnávateľ má zdokladované, spísané a svedkami potvrdené na papieri viacnásobné porušenie pracovnej disciplíny,tak sa naozaj veľmi mýliš.
Písala som o okamžitom skončení pracovného pomeru:

Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché. Na Porade sú o tom nejaké témy, takže tohoto by som sa neobávala. Ak by zamestnávateľ s ňou okamžite skončil prac. pomer a KM28 by si bola vedomá, že nič také závažné neporušila/neurobila, má možnosť obrátiť sa na súd kvôli neplatne skončenému pracovnému pomeru.
Ty už píšeš o VÝPOVEDI pre porušenie pracovnej disciplíny. Niektorí zamestnávatelia si pri VÝPOVEDI "vyrobili" "dôkazy" (aj sa to deje, niektorí sa už s tým stretli). Nemyslím si však, že by to bolo také jednoduché pri okamžitom skončení prac. pomeru, hlavne nájsť dostatočný dôvod, aby mohol byť prac. pomer takto skončený.
km28
10.11.10,12:47
dobre takze situacia sa znemila. Volala som zo svojou nadriadenou ze dnes pridem na nocnu. citujem jej slova " nemusis prist do roboty tieto dva dni budes mat preplatene co si bola doma. Zajtra pridi do roboty a dohodneme sa" Ja na to dobre ale nemam podpisanu dovolenku a ked sa mi nieco stane tak chcem mat potvrdeni papier o tom ze mam volno. Ona na to: ty nemas narok na dovolenku.
Podla vyplatnej pasky za oktober som tam mala dva dni narok. Co by ste urobili na mojom mieste.
km28
10.11.10,12:49
dnes pojdem k lekarovi aby som mala papier preco som dnes neprisla na nocnu. Ale co za vcera ked som neprisla moze byt z toho velky problem ked budem mat jednu absenciu podla nich aj ked viem ze som nemala prist ale je to tvrdenie proti trvdeniu. Za dnesok si to vybavim ale vcerajsok nemam je to problem a moze ma za to okamzite vyhodit.
ewita888
10.11.10,12:56
to, že máš nárok na dva dni dovolenky, ešte neznamená, že si ju možeš čerpať.. to nič nerieši, keď budú chcieť, naparia ti tam absenciu.. ja by som jej zavolala ešte raz, nech ti dá čierne na bielom, že nemáš príst do roboty.. inak že prídeš na nočnú..
km28
10.11.10,13:09
lenze to som jej jasne a zrozumitelne povedala ze nech mi to da na papieri. dnes budem mat papier na nocnu ze som bola u lekara vecer. a co ta jedna absencia za vcerajsok
terezamaria
10.11.10,15:26
dobre takze situacia sa znemila. Volala som zo svojou nadriadenou ze dnes pridem na nocnu. citujem jej slova " nemusis prist do roboty tieto dva dni budes mat preplatene co si bola doma. Zajtra pridi do roboty a dohodneme sa" Ja na to dobre ale nemam podpisanu dovolenku a ked sa mi nieco stane tak chcem mat potvrdeni papier o tom ze mam volno. Ona na to: ty nemas narok na dovolenku.
Podla vyplatnej pasky za oktober som tam mala dva dni narok. Co by ste urobili na mojom mieste.
Vedúca Ti nemusí darovať 2 dni, keď si ich podložíš potvrdením od lekára, resp.z pohotovosti.
Tie 2 dni dovolenky na páske môže byť ešte zvyšok z celkového nároku do konca roka. Preto Ti hovorila, že nemáš nárok na dovolenku, lebo ona s Tebou už ďalej nepočíta.Určite si myslí, že sa dohodnete a Ty skončíš zajtra - pozajtra dohodou.

Drž sa toho, že pokiaľ chce znižovať stav pracovníkov, nech Ti dá láskavo Výpoveď z nadbytočnosti. Ale to som Ti už napísala v príspevku č.26.
mzdarka renca
10.11.10,19:01
dobre takze situacia sa znemila. Volala som zo svojou nadriadenou ze dnes pridem na nocnu. citujem jej slova " nemusis prist do roboty tieto dva dni budes mat preplatene co si bola doma. Zajtra pridi do roboty a dohodneme sa" Ja na to dobre ale nemam podpisanu dovolenku a ked sa mi nieco stane tak chcem mat potvrdeni papier o tom ze mam volno. Ona na to: ty nemas narok na dovolenku.
Podla vyplatnej pasky za oktober som tam mala dva dni narok. Co by ste urobili na mojom mieste.

nárok na dovolenku by si mala mať, pokiaľ si odpracovala aspoň 21 dní. ak áno vzniká ti nárok na dovolenku za odpracované dni v zmysle § 105 ZP.


§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
km28
11.11.10,09:15
takze, v prvom rade by som sa Vam chcela hrozne moc podakovat za pomoc pri mojom probleme takze sme sa dohodli na tom ze ukoncujem pracovny pomer k 30.11. v moj prospech. Hrozne moc dakujem vsetkym.
ewita888
11.11.10,09:31
takze, v prvom rade by som sa Vam chcela hrozne moc podakovat za pomoc pri mojom probleme takze sme sa dohodli na tom ze ukoncujem pracovny pomer k 30.11. v moj prospech. Hrozne moc dakujem vsetkym.
teším sa s tebou, že to takto dopadlo..:)