LOCHNESS
09.11.10,17:17
Dobry den mam dotaz na vyriešenie zda sa neriešitelnej situacie

Mam priatelku a ta ma rodinu všetkych ZTP
Priatelkina rodina(svokrovci) byvaju v BB kraji
Ja s nou byvame v ZA kraji . . .

Teraz k problemu , otec je bez nohy a aj mentalne zaostaly kvoli dopravnej nehode - Nesvojpravny , sestra je postihnuta (detska obrna) - Nesvojpravna a mamina je momentalne ich poručníčka zatial nie je ZTP ale o chvilu bude (tažke zdravotne problemy a za tyžden operacia srdca)

problem nastal v tom že moja priatelka , a aj jej sestra musia dochadzat na striedavo domov cca 110 km a starat sa o nich . .
obe sestry byvaju v Ziline . .kde maju priatelov a aj pracu . .

hladaju riešenie na danu situaciu , aby nemuseli dochadzat
Rodina je prvorada - ale zas aj oni chcu žit:mee:
takže ešte ich situacia
otec - ZTP - prijem 170 €
mamina zatial len predčasny dochodok - prijem okolo 160 €
sestra - ZTP - príjem okolo 170 €
mamina ešte pobera opatrovatelsky - 83 €
** ale mamina za chvilu bude tiež ZTP - takže bude problem

a dve sestry čo su zdrave pracuju za minimalnu mzdu . . .
opatrovatelku nechcu

za každu radu dakujem
BXLmiami
09.11.10,18:12
Nejaký ustav pre členov rodiny je jedna možnosť.Ak nie,tak sa obávam že nasledujucich pár desiatok rokov nebude nikoho zaujímať,čo vlastne chcu a bud obe,alebo jedna z nich sa bude musieť obetovať.
Stefan2005
09.11.10,18:44
...opatrovatelku nechcu ...

Kto ju nechcú - sestry, či postihnutí...
Do úvahy prichádza ešte osobná asistencia, ale aj to je len forma opatrovateľstva. V situácii, ktorú opisuješ, je každá pomoc dobrá, apriori odmietať akúkoľvek pomoc neviem či je zodpovedné.

P.S. ak dcéry odmietajú opatrovateľku (t.j. cudziu), tak to opatrovníctvo zostane na ne...
LOCHNESS
09.11.10,19:01
opatrovatelku odmieta mamina(svokra)

napadla ma možnost najst podnajom tu v žiline a riešenie by bolo jednoduchšie . .
boli by na blízku . . .

len zas doktorov prehlasit ( maju svojich dlhe roky)
potom neviem ako s trvalym pobytom . .

boha neviem či ma už šlak netrafí s toho :-(

ďakujem pojdem ešte zajtra na VUC sa popytat
gardenia
12.11.10,21:10
Lochness, je to fakt ťažké vyriešiť túto záležitosť. Tí ľudia ZŤP si jednoducho povedia, že opatrovateľku nechcú a hotovo a niekto nech sa stará . Veď nie sú až takí starí, prečo takto rozmýšľajú? Podľa mňa sú sebci. Ja osobne by som radšej prijala opatrovateľku a nestresovala svoje deti, veď aj oni majú svoje problémy a pokiaľ existuje iné riešenie, deťom by som to neváľala na plecia.
Prepáč, vôbec som ti týmto nepomohla, ale musela som napísať svoj názor.
LOCHNESS
13.11.10,06:51
jj maš pravdu -. . . .
ale bol som sa popytat na VUC , Mestskom urade , a UPSVaR
a vyzera to tak že ich asi prestahujeme do žiliny do socialneho bytu . .
Bude to lahšie pre všetkych . . .
Dúfam že sa to podarí
Len je s tym vela , vela práce
ivantt
13.11.10,07:22
A co takto nejaky kompromis ? predat byt kde byvaju rodicia v BB a prestahovat ich do ziliny.. mali by to blizko a nemuseli by dochadzat. Zo zaciatku by to sice bolo tazke, lebo pobehat urady a co ja viem co a potom by to bola ovela prijatelnejsie ako dochadzat.
martuli
14.11.10,07:33
Lochness, super riešenie, držím palec, nech to vyjde, škoda, že takýchto foriem pomoci nie je viac :-(