Mikolajova
23.11.05,10:00
Ahojte neviete nahodou akou sumou môže podnikateľ preradiť budovu, ktoru vlastní ako fyzická osoba do majetku firmy s.r.o. tak aby nič neplatil?
STRELEC
23.11.05,09:51
Ahojte neviete nahodou akou sumou môže podnikateľ preradiť budovu, ktoru vlastní ako fyzická osoba do majetku firmy s.r.o. tak aby nič neplatil?"Preradiť" nejako len evidenčne sa nedá. Jednoducho PO je iný subjekt. Zvážiť možno: prenájom, vklad do spoločnosti, predaj spoločnosti. Tak sa dostane daný objekt, nehnuteľnosť, do majetku, resp. len používania v spoločnosti. Možno vklad do spoločnosti by bol najlacnejší, ovšem nie sú údaje o tom, či vôbec daná FO je alebo chce.môže, byť spoločníkom. Predaj aj prenájom je už spojený s príjmom FO. V prípade predaja môže ale pripadať do úvahy oslobodenie od daní z príjmov, ak sú splnené podmienky. Je o tom téma na porade.
účtovník 007
23.11.05,10:01
Ahojte neviete nahodou akou sumou môže podnikateľ preradiť budovu, ktoru vlastní ako fyzická osoba do majetku firmy s.r.o. tak aby nič neplatil?

Dobre nerozumiem otázke. Nie náhodou akým spôsobom? Budovu musí dať ohodnotiť znalcovi a môže zvýšiť ZI s.r.o. Predpokladám, že s.r.o. už funguje a má splatené ZI. Ale poplatkom sa asi nevyhne. Poplatok znalca, notárska zápisnica, návrh na OR na zvýšenie ZI. Nebolo by výhodnejšie budovu prenajímať ako FO?

PS: kým som napísala odpoveď ma 2x odhlásilo, takže mi to trvalo dlhšie, inak súhlasím so STRELCOM.
Mikolajova
23.11.05,10:02
Ešte otazočka, ktora nesuvisí s touto temou u pravnickej osoby t.j. konateľ s.r.o. akou sumou ručí pri tejto spoločnosti. Je rozdiel medzi spoločníkom a konateľom?
Mikolajova
23.11.05,10:04
Dobre nerozumiem otázke. Nie náhodou akým spôsobom? Budovu musí dať ohodnotiť znalcovi a môže zvýšiť ZI s.r.o. Predpokladám, že s.r.o. už funguje a má splatené ZI. Ale poplatkom sa asi nevyhne. Poplatok znalca, notárska zápisnica, návrh na OR na zvýšenie ZI. Nebolo by výhodnejšie budovu prenajímať ako FO?
Práve to, že potom má príjmy ako fyzicka osoba, ktore nechce vykazovať a keďže je ak konateľom s.r.o. chcela by to radšej vložiť do spoločnosti.
STRELEC
23.11.05,11:02
...... Nebolo by výhodnejšie budovu prenajímať ako FO?
Práve to, že potom má príjmy ako fyzicka osoba, ktore nechce vykazovať a keďže je ak konateľom s.r.o. chcela by to radšej vložiť do spoločnosti.
Skús v danom prípade spomínaný vklad do majetku spoločnosti.
Johanka
24.11.05,13:05
Ja by som hľadala riešenie po zodpovedaní základnej otázky: Prečo sa chce táto FO nehnuteľnosti zbaviť?
Mikolajova
24.11.05,13:23
Lebo má príjmy z prenájmu, za ktoré nechce platiť DU.
Johanka
24.11.05,14:08
Čo by vyriešil tým, že túto nehnuteľnosť vloží do s.r.o.? Predpokladám, že s.r.o. by nehnuteľnosť ďalej prenajímala a sadzba dane je rovnaká. Ale asi má prepočítané , kde by mu vyšiel výhodnejší základ dane.
STRELEC
24.11.05,15:30
Čo by vyriešil tým, že túto nehnuteľnosť vloží do s.r.o.? Predpokladám, že s.r.o. by nehnuteľnosť ďalej prenajímala a sadzba dane je rovnaká. Ale asi má prepočítané , kde by mu vyšiel výhodnejší základ dane.
Chápem zadávateľa otázky tak, že daná FO nechce mať príjem ako FO. Detaily prečo nie sú predmetom zadania. Ako stojí otázka sa mi vidí, resp. ja by som tak postupoval, že by som daný objekt vložil do majetku spoločnosti, presnejšie do ZI.