vila
09.11.10,20:08
Akou formou sa robia zmeny v Zmluve? Treba doručiť Obvodnému úradu novú verziu Zmluvy alebo napr. Dodatok č. 1 a v ňom uviesť všetky zmeny, ako napr.: "str. 5, odst. 8, riadok 7 doplniť slovom 25% z plochy balkónov a lódžií".
Dík za radu
verkaz
09.11.10,19:37
Stačí urobiť "Dodatok č. 1" k zmluve .......
Mária27
09.11.10,19:50
Pozri k tomu § 7 zákona o vlastníctve bytov:

(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len zhromaždenie ) o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.
Žarnov
11.11.10,12:22
Podrobnejšie: v Dodatku č..... uvádzať len tie body zmluvy, ktoré sa menia: napr.: str.4, čl.IV. bod 3 sa mení takto:...............(uviesť nový zmenený text, starý neuvádzať). Pri doplnení pôvodného textu uviesť napr.: str.4, čl.IV bod 15 sa dopĺňa takto:............ Pri vypustení alebo doplnení nových bodov tiež vypísať napr.: Str.5 čl.V bod 2 sa vypúšťa, príp. napísať: ...vypúšťa sa časť vety: .......
vila
08.01.11,20:00
Tak som pekne všetko nachystala, kúpila kolok a vybrala sa na Obvodný úrad, kde mi bolo povedané, že do Registra sa dávajú zmeny iba v prípade, ak je zmena:
* sídla spoločenstva
* IČO spoločenstva
*orgánov spoločenstva (nie menovite)
* osoba predsedu .
Ostatné zmeny v Zmluve ich nezaujímajú, takže som vlastne nič nepodala.
verkaz
08.01.11,20:15
Ja som Dodatok k zmluve len odovzdala a dostala som potvrdenie, že je v súlade s novelou zákona.
vila
08.01.11,20:21
A mňa s tým v Ba požiadali, aby sme Dodatky (ak nie je zmena zákl. údajov), nenosili, že ich sa to netýka a vlastne ich naše Zmluvy nezaujímajú. Len údaje o Spoločenstve
Llívia
03.02.11,19:45
Tiež budeme robiť zmeny v zmluve o SVB. Zmien bude dosť veľa. Keby sa riešili formou dodatku, bola by zmluva + dodatky dosť neprehľadná. Radšej by sme to riešili novou zmluvou.
Aký je postup v tomto prípade?
Zvolá sa zhromaždenie, na ktorom sa dohodne, že stará zmluva prestáva platiť a zároveň sa schváli nová zmluva?
Alebo máme predsa len zmeny riešiť dodatkom s tým, že bude samostatne vyhotovený dodatok a zároveň sa dohodne, že bude vyhotovená aj zmluva v aktuálnom znení (podobne, ako keď z času na čas sa zmení zákon a zverejní sa v zbierke celý po zmenách)?
Llívia
03.02.11,19:47
A ešte jedna otázka: v zmluve o SVB hneď na začiatku sú napísaní vlastníci. Tí sa však pomenili, ale nerobili sme dodatok k zmluve o týchto zmenách. Ako postupujete v takomto prípade? My sme iba vytlačili zmluvu o SVB v pôvodnom znení (s pôvodnými vlastníkmi) a poslali novým vlastníkom. Nič sme im podpisovať nedali (len prevzatie zmluvy o SVB).
vila
04.02.11,06:42
A ešte jedna otázka: v zmluve o SVB hneď na začiatku sú napísaní vlastníci. Tí sa však pomenili, ale nerobili sme dodatok k zmluve o týchto zmenách. Ako postupujete v takomto prípade? My sme iba vytlačili zmluvu o SVB v pôvodnom znení (s pôvodnými vlastníkmi) a poslali novým vlastníkom. Nič sme im podpisovať nedali (len prevzatie zmluvy o SVB).
Ja osobne si myslím, že je jednoduchšie prepísať Zmluvu a dať ju odhlasovať zhromaždeniu, ako robiť dodatky, lebo potom sa v tom fakt vyzná iba ten, kto robí dodatky.
V Zmluve nemajú byť uvedení vlastníci, to sa vôbec nerieši.Aj z tohto hľadiska je jednoduchšie mať vždy novú zmluvu (čo nie je problém, keď ju máš raz v počítači) a novým vlastníkom odovzdať aktuálne vydanie bez dodatkov.
Ak sa nemení sídlo spoločenstva,názov, IČO, meno predsedu a orgány (nie menovite, ale napr. rada, ...), netreba ju ani predkladať do registra. Kto je členom rady a ostatných orgánov register nezaujíma.
Llívia
04.02.11,06:49
Ja osobne si myslím, že je jednoduchšie prepísať Zmluvu a dať ju odhlasovať zhromaždeniu, ako robiť dodatky, lebo potom sa v tom fakt vyzná iba ten, kto robí dodatky.
V Zmluve nemajú byť uvedení vlastníci, to sa vôbec nerieši.Aj z tohto hľadiska je jednoduchšie mať vždy novú zmluvu (čo nie je problém, keď ju máš raz v počítači) a novým vlastníkom odovzdať aktuálne vydanie bez dodatkov.
Ak sa nemení sídlo spoločenstva,názov, IČO, meno predsedu a orgány (nie menovite, ale napr. rada, ...), netreba ju ani predkladať do registra. Kto je členom rady a ostatných orgánov register nezaujíma.
Pozrela som si niekoľko zmlúv o SVB a v každej sú uvedený vlastníci. Aj v akejkoľvek zmluve iného druhu sú vždy napísané zmluvné strany.
1. Ako môže byť zmluva bez uvedenia zmluvných strán?
2. Aj tak ju musia vlastníci podpísať, takže ich mená uvedené musia byť.
Deganova
04.02.11,07:02
Lívia máš pravdu, vlastníci musia byť, lebo sú to zmluvné strany. Ak je zmluva viac rokov nenovelizovaná je lepšie urobiť novú zlmuvu, s dovetkom, že dodatok (napr.Č.1) nahrádza zlmuvu o SVB v plnom znení.
Llívia
04.02.11,07:08
Lívia máš pravdu, vlastníci musia byť, lebo sú to zmluvné strany. Ak je zmluva viac rokov nenovelizovaná je lepšie urobiť novú zlmuvu, s dovetkom, že dodatok (napr.Č.1) nahrádza zlmuvu o SVB v plnom znení.
Tiež som radšej za novú zmluvu, pretože bude dosť zmien (zmenil sa zákon, niečo som sa naučila/okukala/o(d)písala na/z Porad(y)e :D: )
Keď sa zmenia vlastníci, dávate im kópiu pôvodnej (resp. poslednej platnej so všetkými dodatkami) zmluvy, alebo tlačíte poslednú platnú, len zmeníte mená vlastníkov na aktuálne?
Deganova
04.02.11,07:19
Ak sa zmení vlastník, dávam mu kópiu poslednej platnej zmluvy, ktorá je s pečiatkou príslušného krajského úradu, vlastníkov mením, len keď robím zmeny.
Jozef I
04.02.11,08:42
Pozrela som si niekoľko zmlúv o SVB a v každej sú uvedený vlastníci. Aj v akejkoľvek zmluve iného druhu sú vždy napísané zmluvné strany.
1. Ako môže byť zmluva bez uvedenia zmluvných strán?
2. Aj tak ju musia vlastníci podpísať, takže ich mená uvedené musia byť.
Prvotná zmluva je vždy spísaná aj s uvedením vlastníkov ktorý podpisovali zmluvu keď zakladali SVB. Neskôr na zmenu v registri postačuje dodať dodatok k zmluve alebo nové znenie zmluvy kde sa spolu prikladá prezenčná listina zo zhromaždenia a zápisnica zo zhromaždenia že sa daná zmluva alebo jej dodatok schválil. Táto prezenčná listina musí súhlasiť s aktuálnym výpisom vlastníkov bytov a neb.priestorov z katastra na liste vlastníctva.
Llívia
04.02.11,10:14
Mojou odpoveďou, ktorú cituješ, som reagovala na príspevok od Vily, že "V Zmluve nemajú byť uvedení vlastníci, to sa vôbec nerieši."
Llívia
04.02.11,10:18
Prvotná zmluva je vždy spísaná aj s uvedením vlastníkov ktorý podpisovali zmluvu keď zakladali SVB. Neskôr na zmenu v registri postačuje dodať dodatok k zmluve alebo nové znenie zmluvy kde sa spolu prikladá prezenčná listina zo zhromaždenia a zápisnica zo zhromaždenia že sa daná zmluva alebo jej dodatok schválil. Táto prezenčná listina musí súhlasiť s aktuálnym výpisom vlastníkov bytov a neb.priestorov z katastra na liste vlastníctva.
V predchádzajúci príspevkoch niektorí písali, že im register neprevzal dodatky k zmluvám s tým, že ich to nezaujíma. :confused: Keď zmeníme zmluvu, tak ju pošleme, nech sa vyjadrí ten náš príslušný register.
Aktuálny výpis vlastníkov bytov: overujú v registri, či sú mená vlastníkov na zápisnici a prezenčnej listine zhodné s výpisom z katastra? Máme totiž taký problém, že jedna vlastníčka sa už pred pár rokmi vydala, ale zatiaľ si nedala zmeniť meno na liste vlastníctva. Na "papiere" píšeme jej terajšie meno.
verkaz
04.02.11,18:26
Ja som menila pred štyrmi rokmi Zmluvu o spoločenstve celú. Zaregistrovať som dala novú zmluvu. Doložila som prezenčnú listinu, zápisnicu, uznesenie, LV a kolok.
V prvej zmluve sme mali tiež na poslednej strane pôvodné podpisy. Každý nový vlastník mi podpísal pristúpenie k spoločenstvu.
Teraz som urobila len dodatok k zmluve a poslala som ho na prípadné doplnenie Združeniu spoločenstiev vlastníkov bytov.
Čakám každý deň, že mi príde.
Dodatok zverejním na nástenke a dám termín na pripomienkovanie. Potom zvolám zhromaždenie. Ak mi príde malý počet vlastníkov, tak uvažujem o vyhlásení písomného hlasovania.
Len potom budem musieť miesto prezenčnej priložiť hlasovacie lístky.
Llívia
07.02.11,08:51
Ešte jedna otázka k zmene zmluvy: hlasovanie.

Zákon o vlastníctve bytov
§ 14
(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(7)Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 9. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, rozdelení spoločenstva, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

§ 7c
(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Podľa vyššie uvedeného stačí na zmenu zmluvy o SVB nadpolovičná väčšina všetkých hlasov, príp. po hodine nadpolovičná väčšina hlasov prítomných vlastníkov.

Rozumiem tomu dobre:
1. príklad: 7 bytov, na zhromaždenie prídu 4 vlastníci. Je to nadpolovičná väčšina vlastníkov, tak môžu hlasovať hneď. Všetci 4 budú za zmenu zmluvy = zmena bude platne odsúhlasená ihneď.

2. príklad: 7 bytov, na zhromaždenie prídu 4 vlastníci, z ktorých za zmenu budú len 3. Nie je to nadpolovičná väčšina všetkých hlasov, tak musia čakať hodinu. Po hodine sa nikto k nim nepridá, stále sú 3 za zmenu a 1 proti zmene. Tri hlasy sú nadpolovičná väčšina z prítomných, takže zmena bude po hodine odsúhlasená platne.
sito
07.02.11,15:03
Dobre!

§ 14
(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Zmeny zmluvy o SVB môže schváliť zhromaždenie na základe § 7c, odsek 9, písmeno a. Ak by bolo toto uvedené v červeným vyznačené, čakať hodinu by bolo zbytočné. Bolo by to v rozpore so zákonom.
Kvaka
09.02.11,18:40
Ja len doplním na porovnanie,mimotemy
Zmeny zmluvy o výkone správy sa musia odsúhlasiť inak, tam musí byť nadpolovičná väčšina vlastníkov.
Je to § 8a ods. 1
§ 8a (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.
Mám urobený taký prehľad, pripájam.
vila
13.02.11,19:56
Ja len doplním na porovnanie,mimotemy
Zmeny zmluvy o výkone správy sa musia odsúhlasiť inak, tam musí byť nadpolovičná väčšina vlastníkov.
Je to § 8a ods. 1
§ 8a (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.
Mám urobený taký prehľad, pripájam.


Aj ja mám pomôcku k hlasovaniu - prikladám
657
10.08.11,14:14
Prosím kolegov z SVB, ak máte vzor dodatku ku zmluve SVB, prosím poslať. Vďaka.
rudopp
10.08.11,14:20
A ešte jedna otázka: v zmluve o SVB hneď na začiatku sú napísaní vlastníci. Tí sa však pomenili, ale nerobili sme dodatok k zmluve o týchto zmenách. Ako postupujete v takomto prípade? My sme iba vytlačili zmluvu o SVB v pôvodnom znení (s pôvodnými vlastníkmi) a poslali novým vlastníkom. Nič sme im podpisovať nedali (len prevzatie zmluvy o SVB).

Ktorí založili spoločenstvo Howgh.
Halli
10.08.11,14:49
Aj ja mám pomôcku k hlasovaniu - prikladám

nerozumiem tej tvojej pomôcke :o




• Ak sa na schôdzi nezíde nadpolovicná väcšina vlastníkov v dome, nemôžu rozhodovat o
vzniku spolocenstva, odvolat predsedu spolocenstva, uzavriet, zmenit alebo zrušit
zmluvu o výkone správy, rozhodnút o dobrovolnej dražbe bytu ci nebytového priestoru
dlžníka, o výške mesacného preddavku do fondu opráv, o prevode vlastníctva nebytového
priestoru