mery356
23.11.05,10:48
Vie niekto ako sa účtuje pri platbe kartou?:confused:
Mám také prípady každý mesiac. Som vo firme nová a pokračujem tak ako účtovníčka predomnou, len mne sa to veľmi nepozdáva.
Tak napr. keď je platba kartou pri nákupe PHM vystaví príjmový pokladničný doklad k potvrdenke (príjme ich do pokladne) a zaúčtuje na priebežne položky. Potom ich vydá z účtu a tiež na priebežné položky, aby sa vyrovnali. Nedá sa to nejako inač? Napr. keby sa rovno z účtu dalo, že nákup PHM. Len potom čo s dokladom z pokladne o PHM. Doteraz bol v pokladni ako výdavok.
A ešte jeden problém ak na potvrdenke pri platbe kartou je suma: 1000,20. Do pokladne nemôžem prijať 1000,20 ale zaokrúhlim to na 1000. Len potom sa mi nevyrovnajú priebežné položky, lebo na účte je výdavok 1000,20 a to nemôžem zaokrúhliť inač by mi nesedel stav účtu. Čo s tým?
Ak to niekto robí môžte mi prosím napísať celý postup?
Ďakujem!!!
Monika Kováčová
23.11.05,09:56
Doklad z ERP o nákupe PHM + doklad o platbe terminálom (ten menší) zopnem, priamo pripnem k bankovému výpisu a pri účtovaní banky dávam priamo do nákladov PHM.
V prípade, že na konci kvartálu napr. 30.9. sú doklady o nákupe PHM a ešte neboli vo výpise (to trvá 2-3 dni) tak zaúčtujem záväzok voči predajcovi PHM (kvôli odpočítaniu DPH, lebo faktúru mám) a pri účtovaní banky vypárujem záväzok.
Ešte som sa nestretla s účtovaním PHM pri platbe kartou cez priebežné položky. Myslím, že to vôbec nie je v súlade s postupmi účtovania a ani logicky to nedáva zmysel.
emily
23.11.05,10:02
Dovolím si trochu nesúhlasiť. Z banky sa neúčtuje priamo do nákladov nič okrem bankových poplatkov.
V banke je to 335xxx alebo 355xxx/221xxx podľa toho či to je zamestnanec alebo spoločník a potom inteným dokladom podľa bločka 501xxx/335xxx(355xxx)
A určite nie cez priebežné položky.
Monika Kováčová
23.11.05,10:04
Myslím, že v otázke ide o JÚ ( priebežné položky v JÚ, peniaze na ceste v PÚ). Ja postupujem podľa odpovede hore, daňová kontrola na DPH aj na Daň z príjmu k tomu nemala námietky.
emily
23.11.05,10:14
Myslím, že v otázke ide o JÚ ( priebežné položky v JÚ, peniaze na ceste v PÚ). Ja postupujem podľa odpovede hore, daňová kontrola na DPH aj na Daň z príjmu k tomu nemala námietky.
Ak ide o JU, potom OK. Nie je to v otázke konkretizované. :)
Monika Kováčová
23.11.05,10:17
Ak ide o JU, potom OK. Nie je to v otázke konkretizované. :)
Nie je to konkretizované, ale otázka je zaradená v porade na tému JÚ.
mery356
23.11.05,10:32
Myslíš, že to nie je správne? Čo mám teraz robiť. Pokračovať už tento rok takýmto spôsobom alebo to mám zmeniť? Lebo malo by sa účtovať celé účtovné obdobie rovakým spôsobom.

Neviem, či som správne pochopila? Takže bloček z pokladne zopnem s výpisom, ktorého sa bloček PHM týka a rovno s výpisom ho zaúčtujem do peňažného denníka?
renča1
23.11.05,10:35
Myslíš, že to nie je správne? Čo mám teraz robiť. Pokračovať už tento rok takýmto spôsobom alebo to mám zmeniť? Lebo malo by sa účtovať celé účtovné obdobie rovakým spôsobom.

Neviem, či som správne pochopila? Takže bloček z pokladne zopnem s výpisom, ktorého sa bloček PHM týka a rovno s výpisom ho zaúčtujem do peňažného denníka?

Ked v postupy účtov. sa hovorí, že sa nemôže v priebehu roka meniť spôsob účtovania. Ja by som to nechala do konca rok tak a od začiatku roka by som to účtovala po novom. Možno ešte prídeš na iné veci, ktoré budeš musieť zmeniť.
Monika Kováčová
23.11.05,10:36
Celé účtovné obdobie by sa malo účtovať predovšetkým správne (podľa zákona). Určite to doteraz nebolo dobre.
Monika Kováčová
23.11.05,10:41
Ako sa poznám ja, určite by som to všetko spätne za celý rok prerobila.
renča1
23.11.05,10:42
Celé účtovné obdobie by sa malo účtovať predovšetkým správne (podľa zákona). Určite to doteraz nebolo dobre.

Je to aj podľa môjho názoru zlý postup účtov., išlo to len cez tie nešťastné prieb.položky. Príjmov a výdavkov sa to netýkalo.
Zuzka
23.11.05,10:46
Ja to tiež tak účtujem, cez priebežné položky. Platba kartou sa považuje sa za platbu hotovými peniazmi. Ako keby som tie peniaze vybrala a zaplatila nimi. Prečo to nie je dobre? Čo sa porušilo týmto spôsobom účtovania?
renča1
23.11.05,10:51
Ja to tiež tak účtujem, cez priebežné položky. Platba kartou sa považuje sa za platbu hotovými peniazmi. Ako keby som tie peniaze vybrala a zaplatila nimi. Prečo to nie je dobre? Čo sa porušilo týmto spôsobom účtovania?

Mne tam hlavne vadí PPD, ktorý si vystavuje. Jednoduchšie sa mi to zdá byť , tak ako sme písali. Priznám sa , že takéto účtov. som v JÚ ešte nevidela. To je môj názor.;)
Zuzka
23.11.05,10:54
Mne osobne vadia doklady popripínané pri bankových výpisoch, podľa mňa to je neprehľadné. Nevidím žiadny problém v takomto postupe, preto takto účtujem. Je dôležité, aby si každý z nás vedel obhájiť svoj postup. Ja nikomu názor nechcem vyvracať. :)
mery356
23.11.05,11:01
Otázka na Zuzku:confused: :confused: :confused:

A ako to robíš s tým zaokruhľovaním? Do pokladne možeš prijať jedine v celých korunách alebo 0,50 hal. iné haliere nie. Takže keď si to zaokrúhlim na príjmovom doklade nevyrovnajú sa mi priebežné položky, lebo na účte to zaokrúhliť nemôžem (nerovnal by sa konečný stav účtu).
Monika Kováčová
23.11.05,11:02
Mne osobne vadia doklady popripínané pri bankových výpisoch, podľa mňa to je neprehľadné. Nevidím žiadny problém v takomto postupe, preto takto účtujem. Je dôležité, aby si každý z nás vedel obhájiť svoj postup. Ja nikomu názor nechcem vyvracať. :)

Z postupov účtovania, par. 12, odst. 8:
Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a bankou, pri prevodoch medzi pokladňami, pri prevodoch medzi bankovými účtami. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov a, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

Myslím, že podľa uvedeného je jasné, prečo účtovanie platby kartou cez priebežné položky nie je správne. Prevod peňazí = výber, vklad.
Monika Kováčová
23.11.05,11:03
Ja to tiež tak účtujem, cez priebežné položky. Platba kartou sa považuje sa za platbu hotovými peniazmi. Ako keby som tie peniaze vybrala a zaplatila nimi. Prečo to nie je dobre? Čo sa porušilo týmto spôsobom účtovania?

Zuzka prečo sa platba kartou považuje za platbu hotovými peniazmi?
Platba kartou je predsa platba z účtu na účet, nie?
mery356
23.11.05,11:12
Keď to tak čítam tak si myslím, že to nie je až taká blbosť.
Je to ako keby som vybrala peniaze z bankomatu. To by sa účtovalo ako výber z účtu, príjem na priebežné boložky a následne na to výdaj z priebežných položiek a príjem do pokladne. Potom by sa tá istá suma vydala z pokladne ako platba PHM aj keď fyzicky tie peniaze v pokladni neboli, to však nie je podstatné. Takže vyzerá to, že to určitú logiku má.
Čo poviete???
Monika Kováčová
23.11.05,11:16
Keď to tak čítam tak si myslím, že to nie je až taká blbosť.
Je to ako keby som vybrala peniaze z bankomatu. To by sa účtovalo ako výber z účtu, príjem na priebežné boložky a následne na to výdaj z priebežných položiek a príjem do pokladne. Potom by sa tá istá suma vydala z pokladne ako platba PHM aj keď fyzicky tie peniaze v pokladni neboli, to však nie je podstatné. Takže vyzerá to, že to určitú logiku má.
Čo poviete???

Bez komentára. Práveže to logiku podľa mňa nemá. Keď peniaze nevyberiem, nemôžem ich prijať do pokladne.
Zuzka
23.11.05,11:18
Polemika o platobných kartách tu už bola. Pripájam časť, ktorá túto problematiku vysvetľuje, stotožniť sa s ňou samozrejme nesmusíš. Ber to prosím ako informáciu.

Zákon o platobnom styku a o zmene niektorých zákonov
č. 510/2002 z 19.8.2002 o.i. v § 21 odst. 6 hovorí:

Elektronické peniaze predstavujú peňažnú hodnotu v
elektronickej forme, ktorá predstavuje peňažný záväzok
vydavateľa / myslí sa tým banka/ (tu môže byť tá diskusia aj o pohľadávke) a ktorá je uchovávaná
na platobnom prostriedku elektronických peňazí.
Z § 24 tohto zákona vyplýva , že zúčtovanie pri použití
elektronického platobného prostriedku vykoná
vydavateľ /čiže banka/, ktorý zodpovedá za správnosť a
včasnosť zúčtovania a s ním sa riešia aj prípadneé opravy
a nezrovnalosti..
Samozrejme držiťel platobnej karty zodpovedá za jej
krytie.
Čiže, keď som si to preložila do ľudského jazyka môžeme
povedať, že platobá karta=elektronické peniaze, ktoré sú
takými istými peniazmi ako napr. tisíckorunáčka len majú
iný tvar, farbu a formu. To znamená, že platbu platobnou
kartou by som mohla , resp. mala podľa týchto tvrdení
brať za úhradu "v hotovosti".
To je časť príspevku, ktorý pridala Evina.

Platba kartou sa považuje za elektronické peniaze som kedysi čítala aj v informáciách od Verlagu, ale bolo to veľmi dávno a neviem v ktorom čísle a v ktorom roku to bolo.
Zuzka
23.11.05,12:09
Otázka na Zuzku:confused: :confused: :confused:

A ako to robíš s tým zaokruhľovaním? Do pokladne možeš prijať jedine v celých korunách alebo 0,50 hal. iné haliere nie. Takže keď si to zaokrúhlim na príjmovom doklade nevyrovnajú sa mi priebežné položky, lebo na účte to zaokrúhliť nemôžem (nerovnal by sa konečný stav účtu).

Prepáč, trošku neskoro som si všimla Tvoj príspevok. Zaokrúhlim ten výdavkový doklad, kde je priložený blok a napíšem poznámku, halierové vyrovnanie dokladu.
mery356
23.11.05,12:18
Ale ja myslím ten príjem peňazí do pokladne. Lebo keď príjmový pokladničný doklad zaokrúhlim tak sa mi nevyrovanjú priebežné položky s účtom. Z účtu musím vydať na priebežné položky v 0,20 halieroch a do pokladne 0,20 halierov nepríjmem.
Zuzka
23.11.05,12:25
Mery, ak mám napríklad doklad na 100,20, tak cez priebežné položky je najprv výdaj 100,20 ... potom príjem cez priebežné položky v pokladni 100,20 a cez výdavkový doklad rozúčtujem blok. Zaúčtujem 100,20 napr. do réžie a k tomu zaúčtujem -0,20 halierové vyrovnanie.
Dúfam, žýe to je zrozumiteľné.
mery356
23.11.05,12:40
To chápem. Práve pozerám, že je to vporiadku. Myslela som, že blok mám zaokrúhlený. Ale ak by bola taký prípad, že na bloku by bola suma zaokrúhlená na 100,5?
Zuzka
23.11.05,12:46
Vtedy účtuješ sumu 100,50 ... tak to máš zaokrúhlené hneď ... napr. 0,30 Sk. Tak to je to isté. 100,20 dáš do réžia a 0,30 je hal. vyrovnanie.
mery356
23.11.05,12:51
Ty dávaš PHM rovno do réžie. Lebo účtovníčka predomnou vo firme ich dávalo do ostatných neodčítateľných nákladov a na konci roka po prepočítaní priemernej spotreby ich preúčtovala do réžie.
Katarína STR
23.11.05,12:59
Ja to tiež tak účtujem, cez priebežné položky. Platba kartou sa považuje sa za platbu hotovými peniazmi. Ako keby som tie peniaze vybrala a zaplatila nimi. Prečo to nie je dobre? Čo sa porušilo týmto spôsobom účtovania?


Zuzanka, ja neviem, ale mne sa nezdá, žeby sa platba kartou považovala za platbu hotovými peniazmi.
Keď tak nad tým uvažujem odkiaľ a kam putujú peniažky za moj nákup PHM tak je to takto :
penažky vlastne odídu mne z účtu a prídu dodávateľovi na účet.
To znamená, že je to bezhotovostný prevod peňazí, resprektíve úhrady PHM.
Vtedy sa mne osobne nezdá správne účtovať príjem do pokladne, keď som vlastne žiadne peniažky z účtu nevybrala, aby som ich mohla vložiť do pokladne. A potom účtovať výdaj cez pokladňu, akoby som zaplatila PHM v hotovosti.
Potom aký je rozdiel v pokladni medzi bločkami zaplatenými skutočne v hotovosti a bločkami uhradenými cez banku ?
Inak na bankovom výpise je krásne vidno platbu kartou a jednoducho sa to zaúčtuje, ak je bločik, tak na výdaj ovplyvňujúci základ dane a keď bločik nemám, tak ako výdaj na osobnú potrebu.
Platba kartou by podľa mňa vôbec nemala ísť cez pokladňu.
Ale je to len môj názor.
Monika Kováčová
24.11.05,06:16
Zuzka hovorí v príspevku č. 9 na http://www.porada.sk/showthread.php?t=10201 , že platbu kartou môžeš rozúčtovať pri účtovaní bankového výpisu, pokiaľ ide o JÚ.