Appendix76
09.11.10,23:26
Ahojte,
rád by som s vami konzultoval moju budúcu zostavu PC. Nie som v tomto smere skúsený ale skúsil som predbežne vybrať čo si tam asi predstavujem. Comp by sa mal používať hlavne na hry typu Call of Duty 6,7 atď.

Základná doska: MSI 785G-E53
Grafika: SHAPIRE HD 6870
Procesor: AMD Phenom II x2 Black edition
RAM: Kingstone 4GB kit DDR3 1600MHz CL9 HyperX XMP
Chladenie CPU : Arctic freezer Xtreme Rev.2
Pevný disc: Western digital nejaky okolo 150GB
Zdroj : ???? neviem koľko watový by to mohol zvladnuť

Rád by som keby niekto pomohol zosúladiť do tých max. 600 Eur, vďaka.
KoxXxo
09.11.10,22:33
Zdroj okolo 400-500W, a ten HDD myslíš vážne, nechcel si napísať 1,5TB?
KoxXxo
09.11.10,22:41
A zdroj máš daný pri grafike (http://www.alza.sk/sapphire-hd-6870-d192498.htm):


Energetická náročnosť:
Odporúčaný výkon zdroja: 600 W
Externé napájanie: 2x 6pinový napájací konektor
Maximálna spotreba karty (TDP): 151 W
Appendix76
10.11.10,17:34
Dík za info ohľadom zdroja. K tomu HDD, do teraz som mal 150GB a v poho stačil nemám zbytočný soft a všetky fotky (filmy nesťahujem) mám na externom HDD a zálohované na DVD. PC ma neživý a k svojej práci ho takmer vôbec nepotrebujem. Tak na zábavku mi to asi bude stačiť, ale ak tak max. nejaká päťstovečka by už bola pre mňa mega priestor :))
Stevo5
10.11.10,18:27
Dík za info ohľadom zdroja. K tomu HDD, do teraz som mal 150GB a v poho stačil nemám zbytočný soft a všetky fotky (filmy nesťahujem) mám na externom HDD a zálohované na DVD. PC ma neživý a k svojej práci ho takmer vôbec nepotrebujem. Tak na zábavku mi to asi bude stačiť, ale ak tak max. nejaká päťstovečka by už bola pre mňa mega priestor :))
- Zdroj - myslím že okolo 500W by malo stačiť aj s rezervou. Ale nekupuj neznačkový.
Neznačkové majú tiež písané 500W, ale pri 400W odbere sa niekedy zadymí. Tak isto sa pri nich po nejakom čase začne znižovať schopnosť dodať potrebný výkon, ako stárnu nekvalitné kondenzátory.
Vyber niektorú osvedčenú značku, s vyššou účinnosťou (Fortron, Seasonic...).
- HDD - 150GB s myslím ani už nevyrába, aj keď sa dá zohnať, veď obchodníci sa potrebujú zbaviť aj takého tovaru. Ale nepodporuje novšie technológie, je pomalší ... .
Pri väčšom disku - 500GB je dnes minimum, priplatíš len niekoľko € naviac ale máš disk s ktorým nebudeš mať problémy.
Disk samozrejme kúp SATAII a s čo najväčšou cache. Tiež by mal mať čo najmenej platní, = menšia poruchovosť, hlučnosť... . Na značke až tak nezáleží, skôr aby si mal "šťastnú ruku" pri výbere bezporuchového výrobku/série.
mpca
10.11.10,19:25
Mňa napadol SSD HDD ale to by si sa nezmestil do tych 600€ :)
mecky
10.11.10,20:07
monitor mas ? ci prihodit k zostave...
Appendix76
10.11.10,20:59
Pozeral som ceny SSD, zamietnuté
Monitor mám asi 4 ročný Yusmart, momentálne výmena zamietnutá.
Zaujímalo ma hlavne či som tie komponenty správne skombinoval dosku, procak, RAM. Či niečo nahradiť iným výrobkom v podobnej cene čo by pracovalo efektívnejšie.
Stevo5
11.11.10,08:44
Pozeral som ceny SSD, zamietnuté
Monitor mám asi 4 ročný Yusmart, momentálne výmena zamietnutá.
Zaujímalo ma hlavne či som tie komponenty správne skombinoval dosku, procak, RAM. Či niečo nahradiť iným výrobkom v podobnej cene čo by pracovalo efektívnejšie.
Myslím že je to v priadku.
Možno ak by si pohľadal matičnú dosku ktorá podporuje USB3 a SATA3 - tvoja z popisu vyššie ide na SATAII a USB II. Tieto technológie nastupujú a disky externé aj interné s nimi budú hodne rýchlejšie. Pri kúpe nového PC to stojí za uváženie, aj s ohľadom na možosť neskôr upgradovať.

Napríklad táto MB stojí 101€
http://www.alza.sk/msi-890gxm-g65-d160286.htm
Táto podporuje USB3 aj SATA3
Ram na tejto podporuje až do 2100MHz oproti tvojej pôvodnej 1600MHz
Integrovaná grafika na tejto je oveľa silnejšia (aj keď ju pradepodobne nevyužiješ)
Je tu novšia čipová sada AMD790G - oprotipôvodnej tvojej 785G
Podporuje Phenom II tak isto ako tvoja pôvodná MB
Cenový rozdiel medzi nimi je len 20€

Tvoja MB MSI 785G-E53 hore z linku v tom istom obchode stojí 79,46€
Appendix76
11.11.10,16:40
HMM dobrá rada Stevo5, ďakujem ti. A čo tie RAMKY je lepsie obsadiť všetky štyri sloty po 1GB, alebo 2 po 2GB? Keď 2 tak striedavo čierna-modrá? (Kôli dual chanelu, alebo ako sa to volá)
Stevo5
11.11.10,16:54
Appendix76
Ja by som osadil 2x2GB, len preto že predpoklad poruchy je pri 4 moduloch vyšší ako pri dvoch, a aj preto že (pri 2x2GB ti zostanú ešte voľné sloty pre RAM) ak by si sa rozhodol niekedy prejsť na 64 bitový operačný systém, kľudne môžeš využiť aj 16GB RAM, doska to podporuje.
Ako osadiť RAM to budeš mať popísané v manuáli k matičnej doske. Zvoľ zapojenie tak aby pracovali v dvojkanáli, získaš tak niekoľko percent výkonu nayše.
mecky
11.11.10,17:12
navrh v prilohe