Katka29
23.11.05,10:51
Pracovníčke od 25.11.05 bude priznaný invalidný dôchodok. Dňa 22.11.05 podpísala dohodu o skončení pracovného pomeru k 30.11.2005 z dôvodu odchodu do inv.dôchodku. Za dobu od 25. do 30.11.05 (t.j. 4 prac.dní) jej poskytneme zost.dov.z r.2004. Tieto dní jej nechceme preplatiť len preto, aby sme jej mohli vyplatiť odchodné - ináč chcela ukončiť prac.pomer dňom 24.11.05. Al. časť z r.2005 jej bude preplatená. Je si vedomá toho, že na základe svojho zdravotného stavu nemôže u nás pracovať.
Dnes nám telef.oznámila, že po rozhovore so známou má nárok aj na 3-mesačné odstupné (vo fy pracuje od XI./2000).
Poraďte prosím ako postupovať ďalej.
Prajem pekný deň.
enave
23.11.05,10:00
Podľa mňa by mala nárok na odstupné len v tom prípade, keby jej dal výpoveď zamestnávateľ. Ak som dobre rozumela, o skončenie pracovného pomeru požiadala pracovníčka, takže nárok na odstupné nemá.
STRELEC
23.11.05,10:13
Podľa mňa nárok na odstupné nemá. Dôvod: nedochádza k organizačným zmenám. Zamestnávateľ jej predsa nedáva výpoveď napr. z titulu rušenia pracovného miesta a pod. Viď ZP.
enave
23.11.05,10:22
Podľa § 76 ods. 1/ ZP, môže poskytnúť zamestnávateľ odstupné, ak sa prac. pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm a) až c). Písm. c) tohto § hovorí o tom, že zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď ak stratil vzhľadom na svoj zdrav. stav podľa lek. posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravot. správy, alebo rozhodnutia orgánu soc. zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu... . Preto si myslím, že ak by išlo o výpoveď, a zamestnankyňa by skončila pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby, vznikol by jej nárok na odstupné.
Tweety
23.11.05,10:27
Podľa § 76 ods. 1/ ZP, môže poskytnúť zamestnávateľ odstupné, ak sa prac. pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm a) až c). Písm. c) tohto § hovorí o tom, že zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď ak stratil vzhľadom na svoj zdrav. stav podľa lek. posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravot. správy, alebo rozhodnutia orgánu soc. zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu... . Preto si myslím, že ak by išlo o výpoveď, a zamestnankyňa by skončila pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby, vznikol by jej nárok na odstupné.
Ak dostala od zamestnávateľa výpoveď podľa § 63, má nárok na odstupné podľa §76.:cool: :eek:
STRELEC
23.11.05,10:34
Podľa § 76 ods. 1/ ZP, môže poskytnúť zamestnávateľ odstupné, ak sa prac. pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm a) až c). Písm. c) tohto § hovorí o tom, že zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď ak stratil vzhľadom na svoj zdrav. stav podľa lek. posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravot. správy, alebo rozhodnutia orgánu soc. zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu... . Preto si myslím, že ak by išlo o výpoveď, a zamestnankyňa by skončila pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby, vznikol by jej nárok na odstupné.
....tj k uvádzanej dohode o ukončení pracovného pomeru by sa musela "predradiť" výpoveď? Ale to už záleží od postoja zamestnávateľa.
Luba2
23.11.05,11:00
Neviem, či téme dobre rozumiem. Ukončenie pracovného pomeru iniciovala ona, alebo zamestnávateľ? Ak ona, nemá nárok. Ak mal však zamestnávateľ záujem ju prepustiť z dôvodu jej zdravotného stavu - na čo by eventuálne mal aj lekársky posudok, tak potom by sa možno mohlo rozmýšľať aj o odstupnom. Muselo by to však byť povedané už vo výpovedi, ktorá by predchádzala uvedenej dohode, alebo by dohoda musela byť priamo tak stavaná."...končíme dohodou....lebo inak by bolo skončené výpoveďou zo zdravotných dôvodov....."

Ak už podpísala niečo iné a dobrovoľne súhlasila, tak nárok nemá.
Tweety
23.11.05,11:15
Pracovníčke od 25.11.05 bude priznaný invalidný dôchodok. Dňa 22.11.05 podpísala dohodu o skončení pracovného pomeru k 30.11.2005 z dôvodu odchodu do inv.dôchodku. Za dobu od 25. do 30.11.05 (t.j. 4 prac.dní) jej poskytneme zost.dov.z r.2004. Tieto dní jej nechceme preplatiť len preto, aby sme jej mohli vyplatiť odchodné - ináč chcela ukončiť prac.pomer dňom 24.11.05. Al. časť z r.2005 jej bude preplatená. Je si vedomá toho, že na základe svojho zdravotného stavu nemôže u nás pracovať.
Dnes nám telef.oznámila, že po rozhovore so známou má nárok aj na 3-mesačné odstupné (vo fy pracuje od XI./2000).
Poraďte prosím ako postupovať ďalej.
Prajem pekný deň.
Môžeš to napísať trošku zrozumitelnejšie?
Nevyčerpanú dovolenku jej musíte pri ukončení PP preplatiť. Nie je to na Vašom zvážení, či preplatiť alebo nie. :eek:
Katka29
23.11.05,11:41
Môžeš to napísať trošku zrozumitelnejšie?
Nevyčerpanú dovolenku jej musíte pri ukončení PP preplatiť. Nie je to na Vašom zvážení, či preplatiť alebo nie. :eek:
To mi je jasné, že musíme preplatiť.Veď som aj uviedla, že al.časť z r.2005 jej preplatíme pri ukončení pp. Zostatok z r.2004 sme jej umožnili vyčerpať v uvedených dňoch len z dôvodu, aby sme jej mohli vyplatiť odchodné. ZP § 76 ods. 6 hovorí, že odchodné sa vyplatí PO nadobudnutí nároku na inv.dôchodok. Ak by sme s ňou ukončili pp už akýmkoľvek spôsobom dňom 24.11.05 (inv.dôch.od 25.11.2005) podľa nás by sme jej odchodné nemohli vyplatiť. Ja mám skôr problém s tým odstupným, pretože mám od nej podpísanú dohodu o skončení pracovného pomeru. Možná by šéf súhlasil aj s vyplatením odstupného, len nevieme čo na to povie majiteľ.
Úprimne ďakujem všetkým za odpovede;)
Tweety
23.11.05,11:43
To mi je jasné, že musíme preplatiť.Veď som aj uviedla, že al.časť z r.2005 jej preplatíme pri ukončení pp. Zostatok z r.2004 sme jej umožnili vyčerpať v uvedených dňoch len z dôvodu, aby sme jej mohli vyplatiť odchodné. ZP § 76 ods. 6 hovorí, že odchodné sa vyplatí PO nadobudnutí nároku na inv.dôchodok. Ak by sme s ňou ukončili pp už akýmkoľvek spôsobom dňom 24.11.05 (inv.dôch.od 25.11.2005) podľa nás by sme jej odchodné nemohli vyplatiť. Ja mám skôr problém s tým odstupným, pretože mám od nej podpísanú dohodu o skončení pracovného pomeru. Možná by šéf súhlasil aj s vyplatením odstupného, len nevieme čo na to povie majiteľ.
Úprimne ďakujem všetkým za odpovede;)
To ona ukončila PP dohodou?
Tweety
23.11.05,11:44
To ona ukončila PP dohodou?
Ak áno, tak potom nárok na odstupné nemá.:rolleyes: :cool:
Luba2
23.11.05,11:44
Ak nemáš lekársky posudok, tak to odchodné aj tak nemáš čím zdôvodniť (predpokladám, že nemáš a samotný odchod do invalidného dôchodku by som ja za takýto argument nepovažovala). Nechceš to skúsiť vyriešiť nejakou odmenou pri odchode z firmy? Máš to bez zbytočných papierovačiek a účel to splní.
Katka29
23.11.05,11:49
To ona ukončila PP dohodou?
Keď prišla do fy 22.11. tak mi len povedala, že od 25.11.05 bude brať inv.dôch. Do 24.11. má PN. Pýtala som sa jej či chce robiť a sama mi povedala, že u nás nie je taká práca, ktorú by mohla robiť (má problémy s chrbticou a s nohami). Povedala som jej, že ukončíme pp dohodou k 24.11., s čím súhlasila. Dodatočne som po odsúhlasení so šéfom ešte za jej prítomnosti spísala novú dohodu, kde som uviedla, že pp ukončíme k 30.11. a vyplatíme odchodné. Jej som ešte povedala, že od 25. do 30.11. jej poskytneme zost.dov.za r.2004.:o
Tweety
23.11.05,13:02
Keď prišla do fy 22.11. tak mi len povedala, že od 25.11.05 bude brať inv.dôch. Do 24.11. má PN. Pýtala som sa jej či chce robiť a sama mi povedala, že u nás nie je taká práca, ktorú by mohla robiť (má problémy s chrbticou a s nohami). Povedala som jej, že ukončíme pp dohodou k 24.11., s čím súhlasila. Dodatočne som po odsúhlasení so šéfom ešte za jej prítomnosti spísala novú dohodu, kde som uviedla, že pp ukončíme k 30.11. a vyplatíme odchodné. Jej som ešte povedala, že od 25. do 30.11. jej poskytneme zost.dov.za r.2004.:oPodľa toho nemá nárok ani na odstupné ani na odchodné. Odstupné- neukončila PP podľa § 63 a odchodné, odišla skôr ako bol nárok na dôchodok.:eek: :cool:
Eliška
23.11.05,14:05
Keď prišla do fy 22.11. tak mi len povedala, že od 25.11.05 bude brať inv.dôch. Do 24.11. má PN. Pýtala som sa jej či chce robiť a sama mi povedala, že u nás nie je taká práca, ktorú by mohla robiť (má problémy s chrbticou a s nohami). Povedala som jej, že ukončíme pp dohodou k 24.11., s čím súhlasila. Dodatočne som po odsúhlasení so šéfom ešte za jej prítomnosti spísala novú dohodu, kde som uviedla, že pp ukončíme k 30.11. a vyplatíme odchodné. Jej som ešte povedala, že od 25. do 30.11. jej poskytneme zost.dov.za r.2004.:o

Ak podpísala dohodu, tak nemá nárok na odstupné, a na odchodé by som jej vyplatila len vtedy, keď mi predloží doklad že jej bol priznaný dôchodok.