zabudlivy33
10.11.10,10:36
Dobry den,
chcel by som sa opytat, co je na tom pravdy, ked mi zamestnavatel tvrdi, ze stahuje firmu a nemame narok na odstupne, pretoze firma sa stahuje do vzdialenosti mensej ako 15km. Je niekde v zakone taka vzdialenost resp. podmienka uvedena? Nazov firmy ako aj majitel ostava. Je mozne nechat sidlo firmy oficialne na povodnej adrese a na novu adresu presunut vsetkych ludi a vybavenie? Moj nazor je, ze musim dostat novu zmluvu s novou adresou vykonavania prace a s touto zmluvou nemusim suhlasit a v tom pripade mi nalezi vypoved, resp. dohoda s odstupnym. Dakujem za odpoved
veronikasad
10.11.10,09:39
Aké miesto výkonu práce máš uvedené v pracovnej zmluve ?
zabudlivy33
10.11.10,09:42
miesto vykonu mam specifikovane adresou firmy aj jej nazvom.
veronikasad
10.11.10,09:43
miesto vykonu mam specifikovane adresou firmy aj jej nazvom.
Terajšie pracovisko bolo v sídle firmy ?
zabudlivy33
10.11.10,09:45
myslim ze ano.
zabudlivy33
10.11.10,09:46
teda .....ano pracujem v mieste sidal firmy
veronikasad
10.11.10,09:47
teda .....ano pracujem v mieste sidal firmy
Miesto výkonu práce je možné meniť len dodatkom k pracovnej zmluve. Ak zamestnanec s dodatkom nesúhlasí, zamestnávatel musí dať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1) písm. a - s nárokom na odstupné.
zabudlivy33
10.11.10,09:50
dakujem pekne za potvrdenie toho, co som si aj myslel. Ale je niekde v nejakom zakone uvedena takato vec ako mi hovori zamestnavatel, ze do 15km nemusi dat odstupne? Co keby stahoval len 200 metrov na inu ulicu? Tiez musi dat novy dodatok ku zmluve, je tak?
veronikasad
10.11.10,09:52
dakujem pekne za potvrdenie toho, co som si aj myslel. Ale je niekde v nejakom zakone uvedena takato vec ako mi hovori zamestnavatel, ze do 15km nemusi dat odstupne? Co keby stahoval len 200 metrov na inu ulicu? Tiez musi dat novy dodatok ku zmluve, je tak?
neviem o žiadnej vzdialenosti - snáď sa k tomu ešte vyjadria odborníci na prac.právo.
mzdarka renca
10.11.10,10:03
dakujem pekne za potvrdenie toho, co som si aj myslel. Ale je niekde v nejakom zakone uvedena takato vec ako mi hovori zamestnavatel, ze do 15km nemusi dat odstupne? Co keby stahoval len 200 metrov na inu ulicu? Tiez musi dat novy dodatok ku zmluve, je tak?

vieš, niekto má uvedené v PZ len mesto, nie konkrétnu ulicu a v takom prípade, ak by sa zamestnávateľ presťahoval o 200 m na inú ulicu, tak to musíš akceptovať, alebo ak to neakceptuješ, podáš si sám výpoveď.;)

- ale teraz k tvojmu problému, ak máš v PZ uvedený výkon práce napr. Pezinok a zamestnávateľ by sa sťahoval 15 km napr. do Modry, a ty s tým nesúhlasíš, tak v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) ZP ti musí dať výpoveď zamestnávateľ a patrí ti odstupné.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,


- ešte jedna súkromná rada, ak máš už druhé pracovné miesto a dochádzanie 15 km ti robí vážne problémy, tak trvaj na tom, čo som vyššie napísala, ak nemáš prac. miesto, tak zváž, či ti stojí to odstupné za to + to, že nebudeš dochádzať 15 km, že zostaneš bez práce.
Llívia
10.11.10,10:06
Dobry den,
chcel by som sa opytat, co je na tom pravdy, ked mi zamestnavatel tvrdi, ze stahuje firmu a nemame narok na odstupne, pretoze firma sa stahuje do vzdialenosti mensej ako 15km. Je niekde v zakone taka vzdialenost resp. podmienka uvedena? Nazov firmy ako aj majitel ostava. Je mozne nechat sidlo firmy oficialne na povodnej adrese a na novu adresu presunut vsetkych ludi a vybavenie? Moj nazor je, ze musim dostat novu zmluvu s novou adresou vykonavania prace a s touto zmluvou nemusim suhlasit a v tom pripade mi nalezi vypoved, resp. dohoda s odstupnym. Dakujem za odpoved

Ako tu už bolo napísané, v ZP nie je uvedená žiadna minimálna vzdialenosť, do ktorej ak sa presťahuje firma, tak nemáš nárok na odstupné.
Ale píšeš:

miesto vykonu mam specifikovane adresou firmy aj jej nazvom.
Nie je to náhodou takáto formulka: "Miesto výkonu práce je sídlo firmy."? Podľa mňa v tomto prípade, ak by zamestnávateľ zmenil svoje sídlo aj v Obchodnom registri, tak nárok na odstupné nevznikne - miesto výkonu práce je stále rovnaké = sídlo firmy (aj keď to už bude na inom mieste ako v čase uzatvorenia pracovnej zmluvy).
zabudlivy33
10.11.10,10:19
V Zmluve mam uvedeny nazov firmy a jej sidlo. Tak radsej napisem konkretne...... Zamestnavatel stahuje firmu do novych priestorov zo Ziliny do Dlheho Pola, co je asi 15km od ZA. Ja u neho zostat nechcem a novu pracu by som mal v ZA, takze bez prace by som nezostal. Oficialne nam to vsak este nikto neoznamil a ani nedal nic k podpisu. Zamestnavatel si mysli, ze nam len oznami ze mame prist robit do novych priestorov a vybavene.Takze pockam na nejaky dodatok (ak vobec nejaky bude), ktory jednoducho nepodpisem. Dufam, ze taketo premiestnenie firmy bez dodatku nie je mozne.
zabudlivy33
10.11.10,10:24
no presnu formulaciu zo zmluvy neviem. to je pravda. Musim si to doma pozriet. Viem ze je na zmluve napisany nazov firmy a jej adresa. Urcite tam vsak nie je napisane ze miesto vykonu prace = sidlo firmy. Podla man tam mam napisane miesto vykonu prace= nazov firmy a adresa firmy.
Chobot
10.11.10,10:28
V Zmluve mam uvedeny nazov firmy a jej sidlo. Tak radsej napisem konkretne...... Zamestnavatel stahuje firmu do novych priestorov zo Ziliny do Dlheho Pola, co je asi 15km od ZA. Ja u neho zostat nechcem a novu pracu by som mal v ZA, takze bez prace by som nezostal. Oficialne nam to vsak este nikto neoznamil a ani nedal nic k podpisu. Zamestnavatel si mysli, ze nam len oznami ze mame prist robit do novych priestorov a vybavene.Takze pockam na nejaky dodatok (ak vobec nejaky bude), ktory jednoducho nepodpisem. Dufam, ze taketo premiestnenie firmy bez dodatku nie je mozne.

Povedz mu, že v zákone žiadnych 15 km neexistuje. Nech ti ukáže kde to videl, alebo nech neklame.
zabudlivy33
11.11.10,11:30
je mozne, ze sidlo firmy necha povodne a do 15km vzdialenej prevadzky ma moze posielat na sluzobky s tym ze mi preplati cestovne a diety? V tom pripade mi nemusi davat ani nic podpisovat. Alebo?
Chobot
11.11.10,11:59
je mozne, ze sidlo firmy necha povodne a do 15km vzdialenej prevadzky ma moze posielat na sluzobky s tym ze mi preplati cestovne a diety? V tom pripade mi nemusi davat ani nic podpisovat. Alebo?

To je možné, ale to by ho vyšlo dosť draho, keby si každý deň cestoval na firemné náklady.
zabudlivy33
11.11.10,12:27
no, ako sa to vezme. Listok na bus nie je az taky drahy :(
Llívia
11.11.10,13:45
no, ako sa to vezme. Listok na bus nie je az taky drahy :(
Prirátaj si k tomu aj stravné - ak budeš na pracovnej ceste viac ako 5 hod., máš nárok na stravné vo výške 3,60 EUR. Na stravné lístky prispieva zamestnávateľ nižšou sumou (nepredpokladám, že by u vás príspevok od zamestnávateľa na stravenky bol viac ako 3,60 EUR).