akire22
10.11.10,16:40
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť? Existuje zákon, ktorý prinucuje vlastníkov bytov k povinnej každoročnej kontrole- tlakovej skúške požiarnych hadíc a hydrantov?
Zdá sa mi nezmyselné každoročné skúšanie, keď že máme nové hadice. Stačila by podľa mňa kontrola aj každé 2-3 roky.Ďakujem za odpoveď.
Halli
10.11.10,15:51
Aj mňa to štve, ale nenarobíme asi nič, je to vyhadzovanie peňazí, ale nedajboh začne raz.......móóóžno raz horieť a otrieska ti to každý o hlavu :( ale myslím, že za ten kľudný spánok nám to stojí.

takže tu ich máš:

http://www.habala.sk/sluzby/servis-hasiacich-pristrojov-a-hydrantov/pravne-predpisy/
IvanPK
10.11.10,15:54
bohužiaľ číslo zákona nevie, nám to robí osoba oprávnená na túto činnosť a je to povinné 1 x ročne, ak sa niečo v bytovke stane a nebudete to mať budete mať problém.....
akire22
10.11.10,16:19
Prosím Vás a neviete mi napísať v akej cenovej relácií sa pohybuje tlaková skúška hydrantu a hadice? Ďakujem
akire22
10.11.10,16:31
A ešte mám jednu otázku. Je povinné mať na každom poschodi opakujem každom hasiaci prístroj? Ďakujem
kisko@inmail.sk
10.11.10,16:36
699/2004 tento zákon ak sa nemýlim to rieši.
Čo sa týka požiaru v objekte-zo skúsenosti viem že nikto hadicu,ani takýto hydrant nepoužil.Možno mám len blbé skúsenosti.
Môj názor-naháňanie peňazí
verkaz
10.11.10,18:16
Nikdy nevieš čo sa môže stať. U nás za 30 rokov bol jeden požiar.Našťastie byty ešte neboli v našom vlastníctve, lebo hydranty boli prázdne - vyrabované.
Akire, hydranty máme na každom druhom poschodí. Za každoročnú kontrolu a pretlakovanie 8 hydrantov platíme 80,00 Eur.
willma
10.11.10,20:44
699/2004 tento zákon ak sa nemýlim to rieši.
Čo sa týka požiaru v objekte-zo skúsenosti viem že nikto hadicu,ani takýto hydrant nepoužil.Možno mám len blbé skúsenosti.
Môj názor-naháňanie peňazí
Skús to povedať hasičom, keď ti prídu na kontrolu - ani sa s tebou baviť nebudú a vykoledoval si si pokutu.
sito
10.11.10,22:07
Skús to povedať hasičom, keď ti prídu na kontrolu - ani sa s tebou baviť nebudú a vykoledoval si si pokutu.

To čo povedal neohrozuje dom, povedal svoj názor. A za názor pokutu?! Môžu?

Za zamedzenie revízie, ktorú je povinný vlastník, vlastníci domu v súlade so zákonom zabezpečiť a umožniť, áno.

O tlakových skúškach hadíc, pochybujem, kde ich v dome budú sušiť? Ak ich revízor napustí vodou? Dva krát do roka.
willma
11.11.10,04:52
§ 13
Označovanie a návod na použitie
hadicových zariadení

(1) Hadicový navijak, skriňa hadicového navijaka alebo skriňa nástenného hydrantu musia byť označené značkou podľa osobitného predpisu.14)

(2) Farba hadicových uložení a diskov navijaka musí byť červená.

(3) Označenie hadicového navijaka a nástenného hydrantu obsahuje

a) názov alebo obchodné označenie výrobcu alebo dodávateľa,
b) číslo technickej normy,
c) rok výroby,
d) najväčší pracovný tlak v MPa,
e) dĺžku a svetlosť hadice,
f) svetlosť otvoru hubice.

(4) Hadicové zariadenia musia byť vybavené návodom na použitie, ktorý je pripevnený na navijaku, skrini alebo v ich blízkosti.

§ 14
Tlakové skúšky tesnosti

(1) Vnútorný požiarny vodovod a samostatné stúpacie potrubie sa skúšajú na tesnosť tlakovou skúškou pred ich uvedením do užívania podľa zásad platných pre vnútorné vodovody na pitnú vodu.12)

(2) Vonkajší požiarny vodovod sa skúša na tesnosť tlakovou skúškou pred jeho odovzdaním do užívania podľa zásad platných pre verejný vodovod.15)

(3) O tlakovej skúške vykonanej podľa odsekov 1 a 2 sa vypracúva zápis.12), 15)

(4) Požiarne hadice, ktoré sú umiestnené v hadicových zariadeniach, sa skúšajú na funkčnosť tlakovou skúškou podľa technickej normy.16)

(5) Jednotlivé časti vnútorného požiarneho vodovodu a jednotlivé časti vonkajšieho vodovodu musia mať preukázanú zhodu vlastností ustanovených podľa osobitného predpisu.6)

§ 15
Kontrola

(1) Pred uvedením zariadení na dodávku vody na hasenie požiarov do užívania právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba kontroluje

a) realizáciu zariadení na hasenie požiarov vodou podľa schválenej projektovej dokumentácie stavby,
b) funkčnosť všetkých druhov ochrany potrubí,
c) funkčnosť odberných miest, uzatváracích a pripájacích armatúr a uzatváracích ventilov, hadíc a hadicových navijakov,
d) voľný prístup k zdrojom vody, odberným miestam a hadicovým zariadeniam,
e) vybavenosť hadicových zariadení predpísanou výzbrojou,
f) prevádzkové parametre odberných miest a hadicových zariadení,
g) označovanie vonkajších odberných miest a hadicových zariadení,
h) pohotovosť čerpacích zariadení a ich príslušenstva,
i) množstvo vody v nádrži,
j) nepriepustnosť nádrže.

(2) Kontrolu zariadení na dodávku vody na hasenie požiarov po ich odovzdaní do užívania vykonáva právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba najmenej raz za 12 mesiacov, ak výrobca jednotlivých častí zariadení neurčí kratšiu lehotu. Kontrola sa vykonáva v rozsahu uvedenom v odseku 1 písm. c) až i).

(3) O kontrole sa vyhotoví záznam, 17) ktorý obsahuje skutočný stav podľa požiadaviek uvedených v odsekoch 1 a 2 s prípadným návrhom na odstránenie zistených nedostatkov a lehôt na ich odstránenie.

Aby som sa poopravila: Názor pred hasičmi povedať samozrejme môže, ale nič to nemení na skutočnosti, že predpísané kontroly a skúšky musí mať spravené a doklad o ich vykonaní odborne spôsobilou osobou musí predložiť.
willma
11.11.10,04:56
P.S. bežná prax- tlakové skúšky hadíc sa vykonávajú bohužial len papierovo, práve kvôli tomu sušeniu.
willma
11.11.10,04:58
P.S. 2 : K tomu naháňaniu peňazí- taká vyhláška 605/2007 o kontrole elektrických zariadení to je tiež perla - ale čo už.
Deganova
11.11.10,06:39
Ako SVB máme uzavretú zmluvu s technikom BOZP a Po na sumu 9,96 eura/ štvrťrok. V rámci nej prevádza kontrolu, školenia a revízie, za ktoré sme vlani platili 3 hydranty a 3 hasiace 35,- eur.
Halli
11.11.10,07:16
Ďakujem Willme , že sa zapojila do jej srdcu blízkej témy;)..., lebo ona to pozná najlepšie, že síce je to pre nás vyhadzovanie peňazí, hlavne ak sú v dome ľudia zodpovední a hrozba požiaru je minimálna...ALE....sťať sa môže, lebo situácia v domoch sa mení zo dňa na deň.

Potom už...ak sa niečo stane tie "akože vyhodené" peniaze by sme možno dali aj 5 krát toľko.....ale naspäť sa to už vrátiť nedá.
A preto ja mám všetko pod kontrolou ;)...hmmm, aspoň si myslím :D

Erzetík a ty de si?;)
Halli
11.11.10,08:49
willma Dnes, 06:56 AM
P.S. bežná prax- tlakové skúšky hadíc sa vykonávajú bohužial len papierovo, práve kvôli tomu sušeniu

No mne ich vždy zoberú a donesú naspäť suché, pýtala som ako ich sušia a povedali, že ich prefukujú, kto by čakal na sušenie a priestor tiež na to nie je. No či to naozaj urobili? nebola som pri tom, ale mam na to doklad a finito. Hlavne , že mi hydranty fungujú a majú dostatočný tlak. Hadice mám nové, takže nebojííím :)
willma
11.11.10,09:15
papier nepustí - keď tam je raz napísané, že tlaková skúška vykonaná tak o tom nepolemizujem. Akurát raz sa mi stalo, že papier hasič spochybnil - teda vlastne nie papier ale skutočný výkon - ale do zápisu to nešlo a ani ísť nemohlo.
Llívia
11.11.10,12:14
No mne ich vždy zoberú a donesú naspäť suché, pýtala som ako ich sušia a povedali, že ich prefukujú, kto by čakal na sušenie a priestor tiež na to nie je. No či to naozaj urobili? nebola som pri tom, ale mam na to doklad a finito. Hlavne , že mi hydranty fungujú a majú dostatočný tlak. Hadice mám nové, takže nebojííím :)
(Halli, len aby ste nevyhoreli, kým budú hadice na skúške. :---)

Kontrola je dôležitá, lenže u nás nič platná, keď už roky je v zápise: "nedostatočný tlak".
Jozef I
11.11.10,19:41
Oslovil by som vodárov, prečo je nedostatočný tlak.
Llívia
11.11.10,20:11
Oslovil by som vodárov, prečo je nedostatočný tlak.
Vodári nepomôžu. Vodu (studňu) máme vlastnú.
shakalik
03.09.13,17:40
kokos mal by som k tomuto velmi velky komentar a hlavne o podaktorych firmach ako vykonavaju tlakovu skusku hadic ale smutne je na tom to ze ludia tym firmam musia doverovat nic ine im neostava ak chcu mat papiere v poriadku a je mi z toho celeho hnus ale skusim poradit spytajte sa dotycnej firmy ci by ste mohli byt rpi tych tlakovych skuskach hadic lebo by to nemal byt problem bo je to vas majetok a vy za to platite a ak to skutocne firma robi poctivo tak by stym nemala mat problem ale dalej komentovat nebudem lebo nemozem.