Ingrid Ondruskova
10.11.10,18:40
Dobrý deň,
poprosila by som základné pravidlá pre polovičný úväzok, napadajú ma
základné okruhy:
-nárok na dovolenku...ak niekto pracoval ešte minulý rok na plný úväzok mal nárok na 25 dní a tento rok pracuje na polovičný úväzok, t.j. je dohoda so zamestnávateľolm, že odrobí 10 pracovných dní v mesiaci, mne to vychádza, že má nárok na 12,5 plných dní ročne, t.j. raz v mesiaci si môže dovoliť zostať doma za firemné peniaze....
-nárok na stravné..nakoľko odrobí 10 plných dní v mesiaci má plný nárok na stravenky, resp. na vyúčtovanie cesťáku ....
-nárok na daň.bonus, koľko musí mesačne minimálne zarobiť na ten polovičný úväzok?...
-v prípade PN-ky /OČR-ky/sa postupuje v princípe ako pri plnom úväzku, ale čo v prípade ak odpracuje prvé 2 týždne v mesiaci ale ochorie v druhej polovici mesiaca, firma s tým nemá nič spoločné?
-aké nároky má taký zamestnanec na sociálny fond?
-odvody voči sociálke a zdravotke....mne logika velí, že vymeriavacím základom bude jeho skutočný pol-mesačný plat, napr. plná mesačná mzda
bola 320 EUR, na polovičný úväzok berie 160 EUR a z tejto sumy odvody,
dala som toto zadanie aj do poradne VšZP ale zatiaľ mi neodpísali....
V prípade odvodov do sociálky treba odvádzať všetky druhy poistení, ako pri plnom prac.pomere len v polovičných hodnotách??
-preplatenie sviatkov...ak má odpracovať prvé 2 týždne v mesiaci 10 prac. dní, ale v tomto období je 1 deň sviatok, zamestnanec si nemusí tento sviatok "nadrábať" v treťom prac.týždni ???
-z daň.hľadiska-odpočítateľná položka /mesačné nezdaniteľné minimum/???
-ďalšie postrehy....ak máte, sem s nimi, je to pomerne obsiahla problematika
Veľmi pekne ďakujem za odpovede....:rolleyes:
mzdarka renca
10.11.10,21:09
Dobrý deň,
poprosila by som základné pravidlá pre polovičný úväzok, napadajú ma
základné okruhy:
-nárok na dovolenku...ak niekto pracoval ešte minulý rok na plný úväzok mal nárok na 25 dní a tento rok pracuje na polovičný úväzok, t.j. je dohoda so zamestnávateľolm, že odrobí 10 pracovných dní v mesiaci, mne to vychádza, že má nárok na 12,5 plných dní ročne, t.j. raz v mesiaci si môže dovoliť zostať doma za firemné peniaze....ak má zamestnanec nepravidelne rozdelený prac. čas, tak logicky prepočítaš aj nárok na dovolenku
-nárok na stravné..nakoľko odrobí 10 plných dní v mesiaci má plný nárok na stravenky, resp. na vyúčtovanie cesťáku .... na SL je nárok, ak odpracuje v jednej zmene viac ako 4 hod., takže, ak odpracuje v mesiaci 9 dní dostane 9 lístkov, ak 10 dní, tak 10 lístkov, atd.
-nárok na daň.bonus, koľko musí mesačne minimálne zarobiť na ten polovičný úväzok?... nárok na DB je podmienený výškou mzdy, t.z., že nárok vzniká, ak jeho príjem je vyšší alebo rovný 1/2 minimálnej mzdy
-v prípade PN-ky /OČR-ky/sa postupuje v princípe ako pri plnom úväzku, ale čo v prípade ak odpracuje prvé 2 týždne v mesiaci ale ochorie v druhej polovici mesiaca, firma s tým nemá nič spoločné? pri PN prvých 10 dní zamestnávateľ platí náhradu príjmu pri DPN, od 11. dňa soc. poisťovňa, pri OĆR platí hneď od prvého dňa soc. poisťovňa
-aké nároky má taký zamestnanec na sociálny fond? rovnaké, ako ktorýkoľvek iný zamestnanec
-odvody voči sociálke a zdravotke....mne logika velí, že vymeriavacím základom bude jeho skutočný pol-mesačný plat, napr. plná mesačná mzda
bola 320 EUR, na polovičný úväzok berie 160 EUR a z tejto sumy odvody,
dala som toto zadanie aj do poradne VšZP ale zatiaľ mi neodpísali.... áno, výška VZ je zodpovedajúca skrátenému úväzku
V prípade odvodov do sociálky treba odvádzať všetky druhy poistení, ako pri plnom prac.pomere len v polovičných hodnotách?? všetky druhy poistení, v polovičných hodnotách, v tvojom prípade z VZ 160 eur
-preplatenie sviatkov...ak má odpracovať prvé 2 týždne v mesiaci 10 prac. dní, ale v tomto období je 1 deň sviatok, zamestnanec si nemusí tento sviatok "nadrábať" v treťom prac.týždni ??? nie, v žiadnom prípade si ho nenadrába, patrí mu za tento deň náhrada mzdy
-z daň.hľadiska-odpočítateľná položka /mesačné nezdaniteľné minimum/???pre každého daňovníka od narodenia platí jednotná NČZD, len starobný, predčasne starobný a výsluhoví dôchodcovia nemajú nárok na NČZD
-ďalšie postrehy....ak máte, sem s nimi, je to pomerne obsiahla problematika
Veľmi pekne ďakujem za odpovede....:rolleyes:
odpoveď v texte
Ingrid Ondruskova
04.01.11,20:58
No a je to tu...zamestnávateľ pravdepodobne rozviaže prac.pomer
so zamestnancom...otázka: ak niekto odpracoval 10 rokov u zamestnávateľa a prešiel pracovať na pár mesiacov na polovičný úväzok a nakoniec sa s ním rozhodne zamestnávateľ ukončiť definitívne prac.pomer...je nárok na odstupné a v akej výške?
bude nejaká priemerka príjmov za posledný odpracovaný rok?
veronikasad
04.01.11,21:04
No a je to tu...zamestnávateľ pravdepodobne rozviaže prac.pomer
so zamestnancom...otázka: ak niekto odpracoval 10 rokov u zamestnávateľa a prešiel pracovať na pár mesiacov na polovičný úväzok a nakoniec sa s ním rozhodne zamestnávateľ ukončiť definitívne prac.pomer...je nárok na odstupné a v akej výške?
bude nejaká priemerka príjmov za posledný odpracovaný rok?
K akému dátumu došlo ku zmene prac. úväzku a kedy dôjde ku skončeniu prac.pomeru ?

Doplň prosím dôvod skončenia prac.pomeru
Ingrid Ondruskova
04.01.11,21:34
K zmene prac.úv.došlo k 1.11.2010 a k výpovedi /skončenie
prac.pomeru/ dôjde pravdepodobne k 31.1.2011 ako dôvod-nadbytočnosť...
Ingrid Ondruskova
05.01.11,09:13
...posúvam...neporadíte, prosím?...
veronikasad
05.01.11,09:21
K zmene prac.úv.došlo k 1.11.2010 a k výpovedi /skončenie
prac.pomeru/ dôjde pravdepodobne k 31.1.2011 ako dôvod-nadbytočnosť...
Odstupné sa vypláca vo výške priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok, úväzkom v čase skončenia prac.pomeru.

čiže vypočítaš :

hodinový priemer za 4.Q.2010 x 21.74 x denný úväzok x počet mesiacov (2 alebo 3 - podľa dlžky trvania prac.pomeru)
Ingrid Ondruskova
05.01.11,09:32
Ďakujem moc...dobre tomu rozumiem, že týmto spôsobom človek dostane zhruba len polovicu odstupného??myslím tým ,že dostane len polvicu peňazí, na čo bol zvyknutý v prac.pomere na plný úväzok...poučenie: pokiaľ zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prechod na polovičný úväzok, možno je lepšie s tým nesúhlasiť a rovno riešiť odchod z firmy za nadbytočnosť a s
plným odstupným..ale koľko ľudí toľko chutí...
veronikasad
05.01.11,09:35
Ďakujem moc...dobre tomu rozumiem, že týmto spôsobom človek dostane zhruba len polovicu odstupného??myslím tým ,že dostane len polvicu peňazí, na čo bol zvyknutý v prac.pomere na plný úväzok...poučenie: pokiaľ zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prechod na polovičný úväzok, možno je lepšie s tým nesúhlasiť a rovno riešiť odchod z firmy za nadbytočnosť a s
plným odstupným..ale koľko ľudí toľko chutí...
dobre tomu rozumieš - zamestnávatel so zamestnancom pekne "vybabral".
Ak mu zostala nevyčerpaná dovolenka z roku 2010, aj tú dostane zaplatenú, alebo preplatenú pri skončení prac. pomeru len so zníženým úväzkom.
ivka70
05.01.11,09:37
Ďakujem moc...dobre tomu rozumiem, že týmto spôsobom človek dostane zhruba len polovicu odstupného??myslím tým ,že dostane len polvicu peňazí, na čo bol zvyknutý v prac.pomere na plný úväzok...poučenie: pokiaľ zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prechod na polovičný úväzok, možno je lepšie s tým nesúhlasiť a rovno riešiť odchod z firmy za nadbytočnosť a s
plným odstupným..ale koľko ľudí toľko chutí...

Rozumies tomu dobre, aj takto niektori zamestnavatelia zneuzivaju ludi.
(cest vynimkam).
Ingrid Ondruskova
10.01.11,09:59
Ak zamestnanec opúšťa firmu k 31.12.2010 a má nárok na 3-mesačné odstupné vyplatené 13.1.2011 postupuje sa /čo sa týka odstupného/ ešte podľa starého zákona? t.j. len sa príjem odaní a nič viac?
mariacom
26.01.12,13:39
Dobrý deň, mne tiež hrozí polovičný úväzok. Som vo firme zamestnaná 36 rokov a mám 55 rokov. Päť rokov pred dôchodkom.
veronikasad
26.01.12,13:51
Dobrý deň, mne tiež hrozí polovičný úväzok. Som vo firme zamestnaná 36 rokov a mám 55 rokov. Päť rokov pred dôchodkom.
aká bola otázka ?

Pri posudzovaní nároku na dôchodok sa neberie do úvahy dlžka úväzku. Ak však dôjde k poklesu príjmu, "pokazíš" si priemerný osobný mzdový bod, ktorý vplýva na výšku dôchodku.