Marek6
10.11.10,19:38
Zdravím Vás, chcem sa spýtať na pár detajlov, ktoré mi nie sú jasné:

Som študent denného vysokoškolského štúdia a otvoril som si živnosť (organizovanie kultúrnych podujatí, reklama a marketing a pod.) k 10.11.2010.

Už raz som živnostníkom bol a to v roku 2008 (nie som si istý, či nie aj chvílku v 2009, lebo sa mi marí že som končil vo februari alebo tak).

Teraz som si teda otvoril znovu zivnost a chcem sa vas spytat ako je to so socialkou, zdravotnou a rod. pridavkami pre mojich rodicov+bonusom ktory dostavaju. Mam 22 rokov.

Mám info, že ako denný študent by som mal byť poistenec štátu a preto by som ZP platit nemal. Ale čo dalej?

Vopred vam velmi pekne dakujem za pomoc!
Marek6
12.11.10,07:38
Nikto nepomôže???
veronikasad
12.11.10,08:02
1. Štát nie je platitelom odvodov do sociálnej poisťovne za študentov vysokých škôl. V prvom roku podnikania odvody neplatíš, ak tvoj príjem(nie zisk) v kal. roku presiahne 12-násobok min. vymer základu, stávaš sa povinným platitelom od 1.7. nasl. kal. roku (neplatia žiadne výnimky pre študentov).

2. Platitelom ZP za študentov do veku 25 rokov je štát, pokial ich vymeriavací základ nepresiahne vymeriavací základ platitela štátu. Do 31.3. nasl. kal. roku si povinný podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia.

3. Pokial budeš študentom denného štúdia, zostávaš nezaopatreným dieťaťom bez ohladu na to či podnikáš alebo nie. Rodičia majú nárok na prídavok na dieťa a ak splnia podmienku vlastného príjmu aj na daňový bonus na teba.
Marek6
12.11.10,09:25
Práve som prišiel z dotyčných úradov a všetko sedí :)

ĎAKUJEM!