vadus
10.11.10,19:03
Pozdravujem Poraďaci.
Potreboval by som pomocť s nasledovným problémom.

Asi pred šiestimi rokmi som prepísal OA auto z manželky na seba na IČO a zaradil do majetku. Pre info, učtujem v JU a som platca DPH.
Uvedené auto som neodpisoval, ani som si neuplatnil žiadny odpočet DPH. Učtoval som len PHM a náklady na opravy. Platil som cestnú daň.
Teraz som sa rozhodol auto vyradiť z majetku a previesť - prepísať aj na dopravnom inšpektoráte na manželku, pochopiteľne bezodplatne.
Môžem to urobiť? Aké kroky mam vykonať v evidencii a účtoníctve?

Ďakujem
IvoM
11.11.10,06:39
Ako SZČO Ti stačí vyradiť vozidlo z obchodného majetku, teda z účtovnej evidencie DHM.
Ibaka
29.12.10,14:36
A ešte doplnkovú otázku: je potrebné písomne nahlásiť vyradenie na Daňovom úrade?
Jana Acsová
29.12.10,14:42
Vznik a zánik daňovej povinnosti na daň z motorových vozidiel sa v prípade automobilu SZČO oznamuje na DÚ (§ 89 zákona o miestnych daniach). Prepis automobilu na DI môže ale nemusí znamenať zánik povinnosti. Vznik a zánik daňovej povinnosti sa viaže aj k používaniu vozidla na podnikanie, či už po zahrnutí do obchodného majetku, alebo bez tohto zahrnutia. Nenahlasuje sa vyradenie automobilu z obchodného majetku, ale zánik daňovej povinnosti ak k nemu došlo. Pri uvedení dôvodov však môžete uviesť ako doplňujúcu informáciu napríklad aj vyradenie z obchodného majetku (ak daňová povinnosť zanikla z tohto dôvodu).

Na okraj:
Prepisy na manželku alebo manžela nič nemenia na tom, že auto spadá do BSM pokiaľ nie je zrušené.
Ibaka
29.12.10,14:59
Už mi svitlo. Auto som prepísal u policajtov z IČO na RČ. Urobil som vyradenie z majetku firmy, ale naďalej ho používam na podnikatelské účely a platím za auto daň. Naďalej ho budem používať aj ďalej a učtovať cestovné náhrady, platiť daň z motor. vozidla a preto som ho na daňovom úrade neodlásil z platenia dane. Asi som postupoval správne, že?
Jana Acsová
29.12.10,15:05
Už mi svitlo. Auto som prepísal u policajtov z IČO na RČ. Urobil som vyradenie z majetku firmy, ale naďalej ho používam na podnikatelské účely a platím za auto daň. Naďalej ho budem používať aj ďalej a učtovať cestovné náhrady, platiť daň z motor. vozidla a preto som ho na daňovom úrade neodlásil z platenia dane. Asi som postupoval správne, že?
Asi určite áno :)
marjankaj
29.12.10,15:31
Pozdravujem Poraďaci.
Potreboval by som pomocť s nasledovným problémom.

Asi pred šiestimi rokmi som prepísal OA auto z manželky na seba na IČO a zaradil do majetku. Pre info, učtujem v JU a som platca DPH.
Uvedené auto som neodpisoval, ani som si neuplatnil žiadny odpočet DPH. Učtoval som len PHM a náklady na opravy. Platil som cestnú daň.
Teraz som sa rozhodol auto vyradiť z majetku a previesť - prepísať aj na dopravnom inšpektoráte na manželku, pochopiteľne bezodplatne.
Môžem to urobiť? Aké kroky mam vykonať v evidencii a účtoníctve?

Ďakujem

Len mi nie je jasné načo si to všetko robil.:eek:
Zdali sa ti na DI málo zaneprázdnení? Alebo to boli také nákladné opravy?
Nemal si si to dávať do OM a účtovať iba paušálne náhrady 0,183 €/km (predtým 5,5 Sk/km). Ale ak ťa to baví chodiť stále prepisovať, tak nič proti tomu.:rolleyes:
Takmerstarec
12.03.12,14:59
Nuz teda neviem ci je po vyradeni z majetku SZCO povinnostou ho ist preevidovat na DI alebo je. to zbytocne.
Informator na DI tvrdi, ze je to povinnost a stat chce podla neho za to inkasovat 33 € . Ide vraj o odhlasenie MV z povodneho drzitela (vlastnika) na noveho drzitela (vlastnika). Poistovna to tiez takto pozaduje, vraj uz auto nie je na ICO ale na rodne cislo. Azda by sa s tym aj clovek zmieril, ze tam strati minimalne hodinu cakanim a podstupenim obhliadky, ale 33 € nie je mala suma najma pre dochodcu. Pritom v cenniku niektorych spravnych poplatkov sa daju najst aj nizsie poplatky, ktore by podla mojho nazoru mali byt uplatnene v tomto pripade (vid http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158 ). Vsak ide iba o zapis zmeny v dokladoch a ten je tam uvadzany za 6 € . Vsetky nasledujuce udaje sa nemenia, zostavaju rovnake:
- Ev.cislo,
- kategoria voz.,
- tov.znacka,
- farba vozidla,
- VIN
- identifikacne c.motora
- doklad totoznosti,
- trvaly pobyt,
- PSC.
Meno a datum narodenia "noveho drzitela" a Technicke data vozidla sa nemenia.
Zmenia sa iba udaje napriklad takto:
- Drzitel vozidla Jozef Sukromnik - Zivnostnik na Jozef Sukromnik
- rod.cislo (ICO) : 0014564131 na 580313/634
Kedze sa tato zmena v Osvedceni o evidencii robi cez vypoctovu techniku, udaje su ulozene, treba iba vymazat slovicko Sukromnik a zamenit ICO rodnym cislom.
Premyslam, k comu je potrebna obhliadka vozidla. VIN sa nemeni, co sa tam jedine kontroluje pri evidencii noveho vozidla.
Ako presvedcit ludi na Dopravnom inspektorate, aby to robili za tych 6 € ( alebo najviac za 12 € ako je to na tom vladnom portali uvadzane -zmena vlastníka vozdidla (napr. zrušenie leasingu) - 12 EUR, zmena údajov o držiteľovi alebo vlastníkovi vozidla - 12 EUR ) ?