morko7
10.11.10,20:20
pracujem v firme,ktora robi pre WW na stvorsmennej prevadzke,ked WW nerobi, nerobi sa ani u nas.automaticky bez toho,aby som podpisoval dovolenkovy listok mi strhli dva dni z dovolenky,ale ludia ktori si dovolenku neusetrili ty maju narok na 65 percent s platu.ked je pravda ze mozu disponovat s polovicou tak tu uz vycerpali ked nam davali cez leto dva tyzdne.takze by som rad vedel ake mam moznosti. vdaka
Llívia
10.11.10,19:34
pracujem v firme,ktora robi pre WW na stvorsmennej prevadzke,ked WW nerobi, nerobi sa ani u nas.automaticky bez toho,aby som podpisoval dovolenkovy listok mi strhli dva dni z dovolenky,ale ludia ktori si dovolenku neusetrili ty maju narok na 65 percent s platu.ked je pravda ze mozu disponovat s polovicou tak tu uz vycerpali ked nam davali cez leto dva tyzdne.takze by som rad vedel ake mam moznosti. vdaka
Zamestnávateľ určuje čerpanie celej dovolenky (t.j. kedy ju budeš čerpať), nielen čerpanie jej polovice.

Zákonník práce § 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Ak sú prekážky na strane zamestnávateľa, t.j. neprideľoval prácu, nemá právo vám na tieto dni určiť dovolenku. Je to prekážka na strane zamestnávateľa.

Zákonník práce § 142 Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.
(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
morko7
11.11.10,12:45
presne tak,ale u nas sme ako ovce a to este mame odbory,preto ma zaujima ci je zakonnik prace nad kolektivnou zmluvou
veronikasad
11.11.10,15:32
presne tak,ale u nas sme ako ovce a to este mame odbory,preto ma zaujima ci je zakonnik prace nad kolektivnou zmluvou
môžeš byť konkrétnejšia ?

V § 111 odst. 1 je aj veta :

Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
morko7
11.11.10,18:39
keby sa nahodou branili kolektivnou zmluvou,ktoru podpisali odbory,ale neviem presne ako to tam je,musim si to poriadne precitat.preto som sa pytal ci je zakonnik prace viac ako zmluva,lebo kolektivna zmluva moze byt tie zla,ked su zle odbory vo firme.