SlavaK
23.11.05,12:25
Zdravím všetkých poraďákov,
včera som sa bola strápniť na konkurze na jedno miesto na DU. Je to skutočne pekne tvrdý výber (text + ústny pohovor pred 5-člennou komisiou).
Poraďte mi prosím, čo som mala odpovedať na otázku, či si môže občan SR nárokovať vrátenie DPH pri predaji osobného vozdila do zahraničia.
Tipla som si, že áno. Ale chceli odo mňa počuť aj postup.

Ďakujem.
Jana Acsová
23.11.05,11:30
Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nové pozemné motorové vozidlo z tuzemska do iného členského štátu a tento je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu je podľa § 3 ods. 5 Zákona o dani z pridanej hodnoty pre tento účel zdaniteľnou osobou. Zdaniteľnou osobou sa stáva aj občan, ktorý splní podmienku cezhraničného dodania nového vozidla do iného členského štátu EÚ. Pojem zdaniteľná osoba sa v tejto súvislosti spája s právom na odpočítanie dane z pridanej hodnoty z ceny, za ktorú bolo predávané vozidlo nakúpené. Občanovi, ktorý príležitostne dodá nové motorové vozidlo vzniká právo odpočítať daň zahrnutú do kúpnej ceny, zaplatenú pri dovoze, alebo nadobudnutí v tuzemsku z iného členského štátu. Podľa § 52 ZDPH možno daň odpočítať do výšky, ktorú by bola povinná táto osoba na dani uhradiť, ak by ju pri dodaní nového motorového vozidla z tuzemska do iného členského štátu bola povinná platiť. Výška odpočítanej dane závisí od dohodnutej predajnej ceny vozidla a je obmedzovaná výškou v akej bola zahrnutá do kúpnej ceny, za ktorú predávajúci motorové vozidlo obstaral. Právo na odpočítanie dane môže byť uplatnené len za mesiac, v ktorom bolo nové motorové vozidlo príležitostne dodané.

Úryvok z článku.
Tweety
23.11.05,11:35
Zdravím všetkých poraďákov,
včera som sa bola strápniť na konkurze na jedno miesto na DU. Je to skutočne pekne tvrdý výber (text + ústny pohovor pred 5-člennou komisiou).
Poraďte mi prosím, čo som mala odpovedať na otázku, či si môže občan SR nárokovať vrátenie DPH pri predaji osobného vozdila do zahraničia.
Tipla som si, že áno. Ale chceli odo mňa počuť aj postup.

Ďakujem.
Je to takto správne, Podľa§ 52 zákona o DPH, ak osoba dodá nový dopravný prostriedok do iného ČŠ, v čase dodania jej vzniká právo na odpočítanie dane .:eek: :rolleyes:
Tweety
23.11.05,11:36
Janka,ale si ma predbehla.
SlavaK
24.11.05,07:59
Až dnes sa dostávam na poradu. Ďakujem krásne všetkým za odpovede.
Chceli odo mňa počuť konkrétny postup, aké kroky treba urobiť a kde a akým spôsobom DPH získať. Občan nepodáva daňové priznanie, alebo hej?
To mi vírilo v hlave. Bola by to veľká blbosť?
Jana Acsová
24.11.05,09:22
Až dnes sa dostávam na poradu. Ďakujem krásne všetkým za odpovede.
Chceli odo mňa počuť konkrétny postup, aké kroky treba urobiť a kde a akým spôsobom DPH získať. Občan nepodáva daňové priznanie, alebo hej?
To mi vírilo v hlave. Bola by to veľká blbosť?Všetko podstatné k novým motorovým vozidlám postupne zverejňujem. Trošku ešte našepkám:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Občan môže podať v tejto súvislosti daňové priznanie (a bola by škoda, keby nepodal).
SlavaK
24.11.05,12:53
Takže podáva DP? V mieste TP? Dá sa to niekde nájsť v zákone?
Ale bola to naozaj sranda sedieť pred piatimi mudrymi riaditeľmi z daňových úradov a byť tupý ako fras. Pripadala som si horšie ako na neúspešnej skúške na vš.
Jana Acsová
24.11.05,13:06
Takže podáva DP? V mieste TP? Dá sa to niekde nájsť v zákone?
Ale bola to naozaj sranda sedieť pred piatimi mudrymi riaditeľmi z daňových úradov a byť tupý ako fras. Pripadala som si horšie ako na neúspešnej skúške na vš.Dali Vám jednu z najproblematickejších oblastí Zákona o dani z pridanej hodnoty. Takže nebolo to úplne fair.
Ak si pozriete môj prvý príspevok, v ktorom Vám odpovedám, sú tam aj §§ a nadväzuje na ne § 78 - daňové priznanie.
SlavaK
25.11.05,08:26
Vďaka, § 78, ods.6, takže DU v mieste trvaleho pobytu.
Inak zgustli si aj na všetkých nepodstatných lehotách najmä pri sankčných úrokoch podľa 511 alebo iných blbostiach, ktoré bezne prehliadnete, lebo viete ze si ich lahko vyhladate, ak to niekedy raz v zivote vobec budete potrebovat.
Ak sa niekto chystate na konkurz na nejake miesto na DU (ak Vám troch preskoči, tak ako mne) odporučam Vam pozriet si Ústavu SR, Zákon o štátnej službe, zákon 150/2001 o daňových orgánoch, podrobne všetky lehoty uvedene v 511 a samozrejme daň z príjmov a DPH, okrajovo ďalšie daňove zakony.
ZuzanaP
25.11.05,08:46
mimotemy SlavkaK ja osobne by son na daňovom úrade nerobila ani za živý svet. Mala so tú česť, keď som dala výpoveď v predošlej práci a musela sa prihlásiť na UP. Keďže spadám do kategórie do 25 rokov, musela som absolvovať absolventskú prax. A pri tom všetkom, čo som tam videla, by som tam neostala ani sekundu naviac.

Riaditeľ si vyberal z najšikovnejších do radov DÚ a keď prišiel za mnou, zdvorilo som mu poďakovala a povedala, že už mám prácu.

Sedela som na závislej činnosti a tam tie baby nerobia nič iné len nahrávajú hlásenia, prehľady, potvrdenia o 2%, vyzývajú pri nepodaní, vôbec nič zaujímavé, stále to isté.

Toľko moja skúsenosť.mimotemy
Tweety
25.11.05,08:52
quote=ZuzanaP]mimotemy SlavkaK ja osobne by son na daňovom úrade nerobila ani za živý svet. Mala so tú česť, keď som dala výpoveď v predošlej práci a musela sa prihlásiť na UP. Keďže spadám do kategórie do 25 rokov, musela som absolvovať absolventskú prax. A pri tom všetkom, čo som tam videla, by som tam neostala ani sekundu naviac.

Riaditeľ si vyberal z najšikovnejších do radov DÚ a keď prišiel za mnou, zdvorilo som mu poďakovala a povedala, že už mám prácu.
Sedela som na závislej činnosti a tam tie baby nerobia nič iné len nahrávajú hlásenia, prehľady, potvrdenia o 2%, vyzývajú pri nepodaní, ôbec nič zaujímavé, stále to isté.
[/quote] Je to aspoň platovo lukratívne?:rolleyes: :cool:
pyton
25.11.05,11:40
Vďaka, § 78, ods.6, takže DU v mieste trvaleho pobytu.
Inak zgustli si aj na všetkých nepodstatných lehotách najmä pri sankčných úrokoch podľa 511 alebo iných blbostiach, ktoré bezne prehliadnete, lebo viete ze si ich lahko vyhladate, ak to niekedy raz v zivote vobec budete potrebovat.
Ak sa niekto chystate na konkurz na nejake miesto na DU (ak Vám troch preskoči, tak ako mne) odporučam Vam pozriet si Ústavu SR, Zákon o štátnej službe, zákon 150/2001 o daňových orgánoch, podrobne všetky lehoty uvedene v 511 a samozrejme daň z príjmov a DPH, okrajovo ďalšie daňove zakony.
To je dobré, chcú mať už hotového odborníka:rolleyes: :rolleyes:
/Myslím si, že kto toto všetko už ovláda, tak sa môže hlásiť napr. na skúšky DP./
Tweety
25.11.05,11:42
To je dobré, chcú mať už hotového odborníka:rolleyes: :rolleyes:
/Myslím si, že kto toto všetko už ovláda, tak sa môže hlásiť napr. na skúšky DP./
Štát musí predsa šetriť peniažky daňových poplatníkov, školenie niečo stojí.:p :) :confused: :rolleyes:
bepo
25.11.05,11:50
Je to aspoň platovo lukratívne?:rolleyes: :cool:
Áno,veľmi.Máš záujem? ;) :D
sway
25.11.05,11:52
Áno,veľmi.Máš záujem? ;) :D

:D .....a potom nám sem bude chodiť nakúkať....:D ;) , alebo radiť???:p
Jana Acsová
25.11.05,11:56
No jednu oficiálne registrovanú daniarku tu veru máme (čo som postrehla). Od februára 2005. Celkovo prispela dvoma príspevkami.
Tweety
25.11.05,11:58
No jednu daniarku tu veru máme (čo som postrehla). Od februára 2005. Celkovo prispela dvoma príspevkami.
Janka, vážne, to aby sme sa krotili.:rolleyes: :cool:
Tweety
25.11.05,11:59
Áno,veľmi.Máš záujem? ;) :D
Ako veľmi?:rolleyes:
sway
25.11.05,12:01
Ako veľmi?:rolleyes:

inak na www.drsr (http://www.drsr) majú stále ponuky práce na DÚ aj podľa regiónov - tak skús...;)
Jana Acsová
25.11.05,12:04
Janka, vážne, to aby sme sa krotili.:rolleyes: :cool:Prečo? Stále sa jedná o to isté. O Poradu. Veď na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je priamy odkaz na Poradu. Myslíš si, že o nás nevedia? To by bolo proti logike toho odkazu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
25.11.05,12:05
inak na www.drsr (http://www.drsr) majú stále ponuky práce na DÚ aj podľa regiónov - tak skús...;)
Pozerala som na stránke, len tam nie je nič o tom ako by jednotlivé pozície finančne hodnotili. :cool:
andrej_rv
25.11.05,12:10
Prečo? Stále sa jedná o to isté. O Poradu. Veď na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je priamy odkaz na Poradu. Myslíš si, že o nás nevedia? To by bolo proti logike toho odkazu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Vedia. A myslím si, že môžu byť aj radi. Pretože Porada prispieva v prvom rade k "účtovníckej" osvete, k skvalitneniu účtovníctva a na druhej strane aj metodici tu dostanú na tácke, čo je nedoriešené, problematické alebo nejasné. A že sa tu šmykne aj nejaký tip na "daňovú optimalizáciu", no bože... Tu sa aj tak neošetrujú milióny. Takže DRSR a MF by tiež mohli ako sponzori prispieť do tej tomboly :D :D
Tweety
25.11.05,12:11
Prečo? Stále sa jedná o to isté. O Poradu. Veď na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je priamy odkaz na Poradu. Myslíš si, že o nás nevedia? To by bolo proti logike toho odkazu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Teraz ma napadla taká, možno, hlúpa myšlienka. Nechodia oni na poradu po rozumy?:rolleyes: :cool: :o
Tweety
25.11.05,12:12
Vedia. A myslím si, že môžu byť aj radi. Pretože Porada prispieva v prvom rade k "účtovníckej" osvete, k skvalitneniu účtovníctva a na druhej strane aj metodici tu dostanú na tácke, čo je nedoriešené, problematické alebo nejasné. A že sa tu šmykne aj nejaký tip na "daňovú optimalizáciu", no bože... Tu sa aj tak neošetrujú milióny. Takže DRSR a MF by tiež mohli ako sponzori prispieť do tej tomboly :D :D
Súhlasím, obzvlášť s tou poslednou vetičkou.:rolleyes: :cool: :o
Jana Acsová
25.11.05,12:13
Teraz ma napadla taká, možno, hlúpa myšlienka. Nechodia oni na poradu po rozumy?:rolleyes: :cool: :oKeby chodili (alebo možno častejšie), neriešili by sme tu prípady evidentne dôvodnej daňovej obhajoby.
andrej_rv
25.11.05,12:13
Pozerala som na stránke, len tam nie je nič o tom ako by jednotlivé pozície finančne hodnotili. :cool:Zase to nie je až také lukratívne, ako sa to medzi ľuďmi traduje. Najmä ak ide o pracovníka bez VŠ. V solídnej firme erudovaný účtovník dostane 2x toľko - okolo BA určite. A ani tá práca, či už na správe alebo kontrole, tiež nie je bohviečo...
Jana Acsová
25.11.05,12:14
Takže DRSR a MF by tiež mohli ako sponzori prispieť do tej tomboly :D :DA to zas len zo ŠR? :eek: Zbóóóhom buď kotlík medený ... 19 % sadzbou dane naplnený ... :D:D:D
ajobs
25.11.05,12:16
Teraz ma napadla taká, možno, hlúpa myšlienka. Nechodia oni na poradu po rozumy?:rolleyes: :cool: :o

Ale pre nich by to mala byť platená stránka.:D :D
Možno si to Richard všimne a zavedie Pay PORADA. Ale ako potom získať všetky IP adresy daňových úradov na Slovensku ??? :rolleyes: :cool: :D :D
andrej_rv
25.11.05,12:20
A to zas len zo ŠR? :eek: Zbóóóhom buď kotlík medený ... 19 % sadzbou dane naplnený ... :D:D:DA prečože tak ? Radšej nech ŠR dotuje Poradu ako parlament :D Teda ja ako daňový poplatník by som to považoval za oveľa učelnejšie vynaložené peneži :)
Jana Acsová
25.11.05,12:21
A prečože tak ? Radšej nech ŠR dotuje Poradu ako parlament :D Teda ja ako daňový poplatník by som to považoval za oveľa učelnejšie vynaložené peneži :)To áno ... len keď to nebude postačovať, zvýšia sadzbu a namiesto antikóru nám ostane len ten kotlík medený, ktorému sme tiež vlastne už dali zbohom ... :D:D:D
Tweety
25.11.05,12:24
To áno ... len keď to nebude postačovať, zvýšia sadzbu a namiesto antikóru nám ostane len ten kotlík medený, ktorému sme tiež vlastne už dali zbohom ... :D:D:D
Či to už bude tak, alebo onak, štát nás zderie tak či tak. ;) :p :(
SlavaK
25.11.05,13:11
Fíha, chvílu som tu nebola, pekne ste sa rozpísali.
Tweety, dík za radu. Ešte som mala ísť na jeden konkurz DU budúci pondelok, chcela som si napraviť reputáciu, lebo už viem, čo sa náchadza v našej ústave. V daniach mám ale, žiaľ, stále pekný guľáš. Myslím, že ma prešla chuť. Naša organizácia je však v transformácii (či v čom?) a vyzerá to, že si treba hľadať robotu. Tak sa chytám aj divokých nápadov.
ALDA
25.11.05,14:54
Prečo? Stále sa jedná o to isté. O Poradu. Veď na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je priamy odkaz na Poradu. Myslíš si, že o nás nevedia? To by bolo proti logike toho odkazu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Aj ja som sa dostala 30.03.2005 na Poradu zo stránky drsr:) Vedia o Porade, ale na DÚ majú prístup na internet iba vedúci pracovníci, takže?!:D

Hela
babenko1
25.11.05,15:39
Fíha, chvílu som tu nebola, pekne ste sa rozpísali.
Tweety, dík za radu. Ešte som mala ísť na jeden konkurz DU budúci pondelok, chcela som si napraviť reputáciu, lebo už viem, čo sa náchadza v našej ústave. V daniach mám ale, žiaľ, stále pekný guľáš. Myslím, že ma prešla chuť. Naša organizácia je však v transformácii (či v čom?) a vyzerá to, že si treba hľadať robotu. Tak sa chytám aj divokých nápadov.Slavka..ak potrebuješ mať prechodné pracovisko.. tak tam chod.. ale platovo to tam nie je bohvie čo...
pyton
26.11.05,15:18
No jednu oficiálne registrovanú daniarku tu veru máme (čo som postrehla). Od februára 2005. Celkovo prispela dvoma príspevkami.
To mala v profile, že pracuje na DÚ?
Milan Benka
26.11.05,18:28
Nebola veľmi iniciatívna, že ???
ALebo jej to hneď zatrhlil ???
jarkra
03.01.06,12:13
Ahojte,

ja mám síce len jednu známu na DÚ, ale keď mi rozprávala, ako bola na pohovore, tak som sa tomu trošku čudovala. V podstate pracovala na DÚ už skoro 2 mesiace a až potom sa musela prihlásiť na konkurz na miesto, na ktorom už pracovala. Na konkurze bolo niekoľko nových ľudí a niekoľko takých, ktorí už na daňovom s ňou pracovali. A vraj konkurzom neprešli ani tí, ktorí už na DÚ pracovali. Tak ja neviem, aké to tam mali postupy. Ona už vedela z čoho jej budú dávať otázky, tak si to mohla (a vlastne aj musela dopredu poriadne naštudovať).

Inak prajem úspešný nový rok 2006. Ale hlavne veľa zdravia. :)