kercoola
11.11.10,08:35
Dobry den,

potrebovala by som poradit. Kazdu radu velmi ocenim. Som zivnostnik, vediem jednoduche uctovnictvo a som neplatca.
Mam zaujem o kupu vozidla pre podnikatelske ucely a zvazujem, ze polovicu vyplatim v hotovosti a na zvysok riesim pozickou od FO.
Ako sa postupuje s odpisovanim a ako sa uctuje odpis? Auto chcem kupit aby to ponizilo moj prijem za tento rok tak, aby som v marci nemala hlavu v smutku z danoveho priznania..
Dakujem velmi pekne za nazory a rady..
Zoltán Kovács
11.11.10,08:04
Odpisy sa účtujú na konci roka, vždy k 31.12. v rámci uzávierkových operácii. MV je zaradené do 1.odpisovej skupiny DHM. To znamená, že sa odpisuje 4 roky (daňovo).
kercoola
11.11.10,10:12
takze ked kupim auto do konca kalendarneho roka 2010, v cene 17000 Eur a zvolim si rovnomerne odpisovanie, mozem za rok 2010 uctovat 25% z ceny? potrebujem to vysvetlit "po lopate", nie som ziadny uctovnik. Dakujem
Zoltán Kovács
11.11.10,10:24
Áno správne to chápeš.
kercoola
11.11.10,11:26
Dakujem :) mohli by sme prejst konkretnu situaciu?potrebujem si ujasnit niektore veci..
Na firemnom ucte mam napr.10tis Eur, zvysok, teda 7 tis eur si pozicam od FO. Kupim auto za 17 tisE..odpis za tento rok je 25%, cize 4250 Eur.
mna zaujima co sa deje potom..ako to zauctujem? aby som z tych 10tis -4250 co je 5750 neplatila vysoku dan? ako sa to riesi?
mozes mi to prosim vysvetlit? Dakujem
Zoltán Kovács
11.11.10,11:27
Nemchápem otázku:
Z akých 5750 platiť dane?
marjankaj
11.11.10,11:34
Dakujem :) mohli by sme prejst konkretnu situaciu?potrebujem si ujasnit niektore veci..
Na firemnom ucte mam napr.10tis Eur, zvysok, teda 7 tis eur si pozicam od FO. Kupim auto za 17 tisE..odpis za tento rok je 25%, cize 4250 Eur.
mna zaujima co sa deje potom..ako to zauctujem? aby som z tych 10tis -4250 co je 5750 neplatila vysoku dan? ako sa to riesi?
mozes mi to prosim vysvetlit? Dakujem

Odpis zaúčtuješ na konci roku interným dokladom ako VOZD a tým znížiš daňový základ. Koľko bude tvoja daňová povinnosť, závisí od toho, aké máš celkové príjmy a výdavky a nie od toho, koľko máš v pokladni.
Mária.K.
11.11.10,11:43
Dakujem :) mohli by sme prejst konkretnu situaciu?potrebujem si ujasnit niektore veci..
Na firemnom ucte mam napr.10tis Eur, zvysok, teda 7 tis eur si pozicam od FO. Kupim auto za 17 tisE..odpis za tento rok je 25%, cize 4250 Eur.
mna zaujima co sa deje potom..ako to zauctujem? aby som z tych 10tis -4250 co je 5750 neplatila vysoku dan? ako sa to riesi?
mozes mi to prosim vysvetlit? Dakujem
Daň sa neplatí z peňazí na účte, ale z rozdielu príjmov a daňových výdavkov dosiahnutých za príslušné zdaňovacie obdobie, zaúčtovaných v súlade so zákonom o účtovníctva a príslušnými postupmi účtovania. Doporučujem obrátiť sa na kvalifikovanú osobu.
kercoola
11.11.10,11:52
:( myslela som ten zostatok..
kercoola
11.11.10,12:06
:( myslela som ten zostatok
Zoltán Kovács
11.11.10,12:08
:( myslela som ten zostatok

Zostatok ceny auta? To nerieš, nie je predmetom zdanenia. Odpovedali ti už v predchádzajúcich príspevkoch ako zistiť základ dane.
jeso
13.11.10,15:47
:( myslela som ten zostatok

ale ved už hore v príspevkoch ti písali, že zo zostatku v pokladni, ani na účte sa dan neplatí - zostatok v poladni a na účte sa ti prenesie do nového roka ako počiatočný stav ....
zostatok finančných prostriedkov k 31.12.2010 len vykážeš vo výkaze majetku a záväzkov ako prílohu k DP FO

dan sa platí len z rozdielu príjmov a výdavkov po odpočítaní odpočitetelných položiek ...

a tú pôžičku zaúčtuješ ako PNZD -úvery a pôžičky- nebude ti ovplyvnovať základ dane, základ dane ti može ovplyvniť maximálne úrok , ktorý zaplatíš za túto pôžičku
solciko
15.12.10,13:29
Mam ten istz problem akurat ye som uy auto kupil , odpisu rozumiem , skor mam otazku co s fakturou za auto ktoré som zaplatil v hotovosti (10450 €) mam ho v majetku firmy a faktura je na ICO , tuto fakturu si nemôžem dať na nakladov ( vydyvkou ) ???
Prosím vas o odpoved
veronikasad
15.12.10,13:32
Mam ten istz problem akurat ye som uy auto kupil , odpisu rozumiem , skor mam otazku co s fakturou za auto ktoré som zaplatil v hotovosti (10450 €) mam ho v majetku firmy a faktura je na ICO , tuto fakturu si nemôžem dať na nakladov ( vydyvkou ) ???
Prosím vas o odpoved
Ak rozumieš odpisom, táto otázka je zbytočná. Faktúru zaeviduješ do záväzkov, úhradu ako VNZD. VOZD bude ročný daňový odpis.
Anik
03.07.11,12:17
mám prosbu SZČO vedie JU neplatca DPH
chce kúpiť auto do majetku firmy - kúpa auta musí byť jednoznačne na IČO, alebo to nie je podmienka zo zákona?
Kdesi som čítala diskusiu možno 2-3 roky dozadu tu na porade, že zákon to jednoznačne neukladá ale neviem to nikde nájsť
prosím o pomoc a veľmi ďakujem
prajem príjemný zvyšok nedele
KEJKA
03.07.11,12:24
kedže zákon to neukladá, tak samozrejme to nikde nemôžeš nájsť. Je len na Tebe, či kúpené auto zaradíš do majetku firmy - zaeviduješ na inventárnej karte a budeš počítať odpisy, alebo nie.