Anonymka
23.11.05,12:43
Chcem sa opýtať, ktoré je správne riešenie:

Ak účtujem o nákupe materiálu v hotovosti /mám k dispozícii blok, ktorý neobsahuje ZD, iba cenu s daňou a daň - čiže neobsahuje náležitosti, ktoré by podla zákona o DPH mala obsahovať a tým zaniká nárok na odpočet - opravte ma, ak sa mýlim./ účtujem to takto:
1. 501 xxx bez DPH, 548 xxx DPH (neodpočitatelná) alebo
2. 501 xxx - celkom??? Čiže nerozpíšem, len dám celkovú cenu na jeden účet. Ja momentálne používam druhú možnosť, ale neviem, či to robím správne.
Dík.
renča1
23.11.05,11:48
ja mám tiež veľa bločkov z ERP, kde neobs.základ dane a nárokujem si odpočet na DPH. Toto som ešte nepočula, že pokiaľ na bločku nie je uvedená suma bez DPH sa nemôže nárokovať na odpočet. Ja si nárokujem.
Jana Acsová
23.11.05,11:49
ja mám tiež veľa bločkov z ERP, kde neobs.základ dane a nárokujem si odpočet na DPH. Toto som ešte nepočula, že pokiaľ na bločku nie je uvedená suma bez DPH sa nemôže nárokovať na odpočet. Ja si nárokujem.Problémy reálne nastávajú, aj keď je to proti princípom uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nie je však dodržaná formálna správnosť dokladu. Bohužiaľ.
Jana Acsová
23.11.05,11:50
1. 501 xxx bez DPH, 548 xxx DPH (neodpočitatelná) alebo
2. 501 xxx - celkom??? Čiže nerozpíšem, len dám celkovú cenu na jeden
Daň doporučujem na účet 548 s analytikou, že sa jedná o pripočítateľnú položku k základu dane. Nejedná sa o daňový výdavok.
renča1
23.11.05,11:53
Problémy reálne nastávajú, aj keď je to proti princípom uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nie je však dodržaná formálna správnosť dokladu. Bohužiaľ.

Ja som mala aj daňovú kontrolu na to a nič mi na to nepovedali. Dúfam, že som to pochopila dobre lebo zíram:confused: , že ak nie je na bločku z ERP vyčíslený daň.základ , tak nie je teda nárok na DPH? Dobre to chápem?:eek:
Anonymka
23.11.05,11:53
Daň doporučujem na účet 548 s analytikou, že sa jedná o pripočítateľnú položku k základu dane. Nejedná sa o daňový výdavok.
To potom nebude daňový výdavok? Ups, tak som asi spravila chybu ...
Ale teraz neviem, či mám nárok na odpočet, alebo nemám...
renča1
23.11.05,11:56
a ešte dodám ak sa jedná o bločky z ERP, to je potom chyba predajcov. Nie moja, tak prečo by som si nemala nárokovať?
Jana Acsová
23.11.05,12:04
a ešte dodám ak sa jedná o bločky z ERP, to je potom chyba predajcov. Nie moja, tak prečo by som si nemala nárokovať?Správne, za správnosť dokladu zodpovedá ten kto ho vystavuje. Sú veľmi vyhúkaní a s "radosťou" vystavujú paragóny zo všetkými náležitosťami na požiadanie zákazníka.
Anonymka
23.11.05,12:04
Máš pravdu. Dík.Takže smelo do toho, odpočítavať ...
Jana Acsová
23.11.05,12:08
Ak ste si všimli, tak spravidla už v tejto oblasti došlo k pozitívnym zmenám a je naozaj málo bločkov z ERP, ktoré by nespĺňali náležitosti predpísané zo zákona. Ale ak ich naozaj nemajú, je potrebné vyžiadať si od predajcu správny doklad. Spravidla to robia vystavením paragónu, tak ako uvádzam vyššie, je však potrebné, aby bolo zrejmé, prečo je vystavovaný "duplikát", ktorý dópĺňa náležitosti pôvodne vystaveného dokladu.
Je zverejnené aj usmernenie DR SR (jedno zo starších), ktoré doporučuje akceptovať pri kontrole iba doklady s chýbajúcim DIČ (do konca roka 2004 to bola povinná náležitosť dokladu popri IČ DPH). Z uvedeného nepriamo vyplýva, že ostatné náležitosti na doklade sa vyžadujú a majú byť pri daňovej kontrole aj kontrolované.
Jozef I
23.11.05,12:09
Predpokladám, že predajca daň odvedie na daňový úrad, aj keď má chybný bloček z registračky. Tak prečo by som si ja nemohol uplatniť odpočet? Základ sa dá predsa vypočítať a tak sa dá chápať, že vyčíslený je.:confused: Mali sme tiež daňovú kontrolu, ale takéto bločky nik nespochybnil. Ja mám trpieť za technickú vadu pokladne? To nemyslíte vážne?!
Jana Acsová
23.11.05,12:09
Máš pravdu. Dík.Takže smelo do toho, odpočítavať ...Pozor ... odpočítať, iba ak má doklad všetky náležitosti. T.j. ak sa obrátite na predajcu so žiadosťou o doplnenie údajov, až vtedy môžete DPH odpočítať.
Ľuba
23.11.05,12:09
Ja by som až taká smelá nebola, lebo s určitosťou viem, že naše kontrolórky také bločky z hľadiska nároku na odpočet neuznávajú.
Jana Acsová
23.11.05,12:14
Predpokladám, že predajca daň odvedie na daňový úrad, aj keď má chybný bloček z registračky. Tak prečo by som si ja nemohol uplatniť odpočet?


Problémy reálne nastávajú, aj keď je to proti princípom uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nie je však dodržaná formálna správnosť dokladu. Bohužiaľ.

Bohužiaľ máme § 71 ... keď sa nič iné nenájde, toto je veľmi dobrá zámienka a aj sa pri kontrolách využíva. Odpočítanie dane neuznávajú.
Anonymka
23.11.05,12:15
Tak ja proste neviem. Nestáva sa mi to často, že odovzdajú také bloky, no v minulom mesiaci tu mám aspoň 6 takých blokov - nemôžem proste požiadať každého, kto vyhotoví nesprávny doklad, aby mi opravil. Tu predsa neide o faktúru. Na blok kupujú zamestnanci, ktorý chodia pracovať aj do Košíc. Mám tam ísť ja vlakom, a pohľadať tú predajnu??? V podstate ten, kto vystavuje doklad, je zodpovedný za jeho obsah a správnosť. No ale ak to beriem z môjho hladiska, keď neobsahuje všetky náležitosti, nemôžem odpočítať. Teraz si neviem rady.
ucetni_fantozzi
23.11.05,12:15
v zmysle §51 ods. 1 pism. a/ si platitel moze uplatnit pravo na odpocitanie dane, ak ma fakturu od platitela vyhotovenu podla §71

§71, ods. 2 pism. g/ hovori, ze faktura ma obsahovat oi. aj zaklad dane...

it´s simply - ziaden odpocet...
Denda
23.11.05,12:16
Predpokladám, že predajca daň odvedie na daňový úrad, aj keď má chybný bloček z registračky. Tak prečo by som si ja nemohol uplatniť odpočet? Základ sa dá predsa vypočítať a tak sa dá chápať, že vyčíslený je.:confused: Mali sme tiež daňovú kontrolu, ale takéto bločky nik nespochybnil. Ja mám trpieť za technickú vadu pokladne? To nemyslíte vážne?!
Bohužial je to tak. Skúste to otočiť, keby Vám spochybnili aký argument by ste mali na obhajobu? To, že Vám nespochybnili nepotvrdzuje, že je to dobre.:)
Jana Acsová
23.11.05,12:18
Tak ja proste neviem. Nestáva sa mi to často, že odovzdajú také bloky, no v minulom mesiaci tu mám aspoň 6 takých blokov - nemôžem proste požiadať každého, kto vyhotoví nesprávny doklad, aby mi opravil. Tu predsa neide o faktúru. Na blok kupujú zamestnanci, ktorý chodia pracovať aj do Košíc. Mám tam ísť ja vlakom, a pohľadať tú predajnu??? V podstate ten, kto vystavuje doklad, je zodpovedný za jeho obsah a správnosť. No ale ak to beriem z môjho hladiska, keď neobsahuje všetky náležitosti, nemôžem odpočítať. Teraz si neviem rady.Ja Vám vysvetľujem riziká. Riešenie je na Vás. Nebojujem s Vami ani Vás o ničom nepresviedčam. Zodpovednosť je na účtovnej jednotke a daňovom subjekte. Ale ak to kontrola vytkne ... nebudete sa mať čím brániť. Čo myslíte, prečo Tesco zmenilo vzhľad dokladov z ERP? Lebo nespĺňali náležitosti dokladu pre účely DPH.
Jana Acsová
23.11.05,12:22
v zmysle §51 ods. 1 pism. a/ si platitel moze uplatnit pravo na odpocitanie dane, ak ma fakturu od platitela vyhotovenu podla §71

§71, ods. 2 pism. g/ hovori, ze faktura ma obsahovat oi. aj zaklad dane...

it´s simply - ziaden odpocet...Pre upresnenie náležitosti dokladu z ERP rieši § 71 ods. 5 s odvolávkou na náležitosti faktúry podľa ods. 2. Doklad z ERP musí obsahovať všetko, čo klasická faktúra s výnimkou identifikačných údajov osoby kupujúceho a jednotkovej ceny.
ucetni_fantozzi
23.11.05,12:22
Ja Vám vysvetľujem riziká. Riešenie je na Vás. Nebojujem s Vami ani Vás o ničom nepresviedčam. Zodpovednosť je na účtovnej jednotke a daňovom subjekte. Ale ak to kontrola vytkne ... nebudete sa mať čím brániť. Čo myslíte, prečo Tesco zmenilo vzhľad dokladov z ERP? Lebo nespĺňali náležitosti dokladu pre účely DPH.

jo, jo... len im to trvalo tusim rok... ale bolo celkom zabavne posielat im listy so ziadostou o dodatocne vyhotovenie danovych dokladov k tym ich blockom...

ja osobne si ale myslim, ze informacia o zaklade dane moze byt na doklade doplnena aj rucne - splni to literu zakona, doklad ju bude obsahovat...


Pre upresnenie náležitosti dokladu z ERP rieši § 71 ods. 5 s odvolávkou na náležitosti faktúry podľa ods. 2. Doklad z ERP musí obsahovať všetko, čo klasická faktúra s výnimkou identifikačných údajov osoby kupujúceho a jednotkovej ceny.

dakujem, pravda...
Jozef I
23.11.05,12:22
Bohužial je to tak. Skúste to otočiť, keby Vám spochybnili aký argument by ste mali na obhajobu? To, že Vám nespochybnili nepotvrdzuje, že je to dobre.:)

Súhlasím, že to nemusí byť dokonale správne, ale ked sa zamyslíte, že vám niekto vyhodí bločky pri poctivom podnikaní len preto, že registračka niekoho je zle nadstavená, tak ma ide čert zobrať. A v podstate je ten bloček v poriadku a myslím si že dávať si to zo svojho zisku ako nedaňový náklad, je trochu moc. Aj ked máte pravdu, že náležitosti nie sú splnené. Ja by som si odpočet uplatnoval vždy a rád by som sa pohádal aj s daňovou kontrolou. :(
Jana Acsová
23.11.05,12:24
Tiež by som radšej radila ako von z konopí ako do nich. Ale niekedy sa nedá.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Ľuba
23.11.05,12:24
Ja som na to upozornila všetkých zamestnancov, ktorí niečo nakupujú - ak tam nie je základ DPH - pýtať aj faktúru, resp. doklad, ktorý spĺňa náležitosti spomínaného § 71.
Anonymka
23.11.05,12:25
No a prečo by to mal byť nedaňový výdavok? V ZDP (§ 19 ods. 3, písm. k ) bod 2.) sa píše, že daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočet platiteľ dane nemá nárok ...
Ľuba
23.11.05,12:26
Lebo v zákone sa presne hovorí o tom, v ktorých prípadoch nemá nárok (napr. pri kúpe os. automobilu ...).
ucetni_fantozzi
23.11.05,12:27
No a prečo by to mal byť nedaňový výdavok? V ZDP (§ 19 ods. 3, písm. k ) bod 2.) sa píše, že daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočet platiteľ dane nemá nárok ...

narok mas (§49), len si ho nemozes uplatnit (§51)...
renča1
23.11.05,12:28
ešte sa stále nemôžem spamätať, ale ked predajca vystaví zle bloček z ERP jeho ako prvého by mali pokutovať. Ja ako nákupca teda nemám nárok na odpočet, ale v zákone sa píše , že nárok na odpočet mi vzniká dňom kedy bola z druhej strany vzniknutá daňová povinnosť. Tak potom predajca by tiež nemal odvádzať DPH, ked si ju ja nemôžem nárokovať. Tak potom ako sú tie zákony urobené.
Anonymka
23.11.05,12:29
Nie o to mi ide. To je mi jasné, že nenám nárok na odpočet, len to nie, že prečo je neodpočítaná DPH nedaňovým výdavkom????
Anonymka
23.11.05,12:31
No on zas dostane pokutu za to, že vystavený doklad neobsahuje náležitosti dané zákonom


ešte sa stále nemôžem spamätať, ale ked predajca vystaví zle bloček z ERP jeho ako prvého by mali pokutovať. Ja ako nákupca teda nemám nárok na odpočet, ale v zákone sa píše , že nárok na odpočet mi vzniká dňom kedy bola z druhej strany vzniknutá daňová povinnosť. Tak potom predajca by tiež nemal odvádzať DPH, ked si ju ja nemôžem nárokovať. Tak potom ako sú tie zákony urobené.
Jana Acsová
23.11.05,12:31
Nie o to mi ide. To je mi jasné, že nenám nárok na odpočet, len to nie, že prečo je neodpočítaná DPH nedaňovým výdavkom????§ 21 ods. 2 písm. i Zákona o daniach z príjmov.
ucetni_fantozzi
23.11.05,12:32
Nie o to mi ide. To je mi jasné, že nenám nárok na odpočet, len to nie, že prečo je neodpočítaná DPH nedaňovým výdavkom????

no ved prave preto, ze to nie je DPH pri ktorej nemas narok na odpocet podla zakona o dani z prijmu (§19, ods. 3 pism. k/ bod. 2.) ale DPH kde mas narok (pravo) na odpocet, ale nemozes si ho uplatnit...
Anonymka
23.11.05,12:33
Áno, to mám, to som tiež čítala, len ma mýli práve ten § 19 ods. 3
§ 21 ods. 2 písm. i Zákona o daniach z príjmov.
Jozef I
23.11.05,12:34
No on zas dostane pokutu za to, že vystavený doklad neobsahuje náležitosti dané zákonom

On dostane pokutu 2000 korún a ja si zbločku neuplatním 20 000. To mi je spravodlivosť. :mee:
Anonymka
23.11.05,12:34
ó, bože, to je zložité ... :confused:

no ved prave preto, ze to nie je DPH pri ktorej nemas narok na odpocet podla zakona o dani z prijmu (§19, ods. 3 pism. k/ bod. 2.) ale DPH kde mas narok (pravo) na odpocet, ale nemozes si ho uplatnit...
Jana Acsová
23.11.05,12:35
Áno, to mám, to som tiež čítala, len ma mýli práve ten § 19 ods. 3No to sú prípady napr. § 49 ods. 7 ZDPH a pomerné odpočítanie dane, ak platiteľ uskutočňuje služby oslobodené od DPH a uplatňuje si DPH koeficientom.
Anonymka
23.11.05,12:37
Ľahko sa to povie, sú to jednoduchí robotníci z dielne, ktorý zabudnú na všetko, čo sa týka papierovačky. Oni jednoducho rozumejú tomu, čo robia ... čo ich ja budem na to upozorňovať. :o

Ja som na to upozornila všetkých zamestnancov, ktorí niečo nakupujú - ak tam nie je základ DPH - pýtať aj faktúru, resp. doklad, ktorý spĺňa náležitosti spomínaného § 71.
renča1
23.11.05,12:39
No on zas dostane pokutu za to, že vystavený doklad neobsahuje náležitosti dané zákonom

nech dostane pokutu a ked budem mať taký prípad, že mi nevystaví doklad alebo faktúru podľa náležítostí a nedostanem ju ani za "frasa" od neho, tak čo potom? Jedna strana odviedla daň , druhá si ju nenárokuje? Ja si tiež budem s takýchto blokov z ERP nárokovať budem pýtať opravný, aj to či budú ochotný kvôli mne zmeniť nastavenie v ERP, či budú ochotný mi vystaviť faktúru. Všetky regist.pokladne by sa mali kontrolovať už len pri nahlasovaní na DÚ potom by nevznikali takéto problémy. Dph si budem nadalej nárokovať a tiež sa budem Do krvi hádať z DÚ.:mad:
Jana Acsová
23.11.05,12:39
On dostane pokutu 2000 korún a ja si zbločku neuplatním 20 000. To mi je spravodlivosť. :mee:Maximálna výška dane vychádza z maximálnej sumy 50000,00 Sk na doklad z ERP ... viď. § 71 ods. 5
Anonymka
23.11.05,12:42
Takž teraz si to zhrniem:

nebudem si DPH uplatňovať, lebo nemám na to nárok, takto sa vyhnem zbytočným konfliktom s daňovákmi, a bude to nedaňový výdavok, ktorý zaúčtujem na 548 xxx. Bude ma bolieť srdce, že kvôli takýmto somárom si nemôžem odpočítať DPH, no ale keď nemôžem, tak nemôžem ... :mad:
ucetni_fantozzi
23.11.05,12:42
nech dostane pokutu a ked budem mať taký prípad, že mi nevystaví doklad alebo faktúru podľa náležítostí a nedostanem ju ani za "frasa" od neho, tak čo potom? Jedna strana odviedla daň , druhá si ju nenárokuje? Ja si tiež budem s takýchto blokov z ERP nárokovať budem pýtať opravný, aj to či budú ochotný kvôli mne zmeniť nastavenie v ERP, či budú ochotný mi vystaviť faktúru. Všetky regist.pokladne by sa mali kontrolovať už len pri nahlasovaní na DÚ potom by nevznikali takéto problémy. Dph si budem nadalej nárokovať a tiež sa budem Do krvi hádať z DÚ.:mad:

tie pokladne boli myslim poschvalovane uz predtym, nez prisla tato norma do platnosti, myslim ze dnes uz aj predajcovia pokladni vedia, ze musia dodat takuto pokladnu...
renča1
23.11.05,12:45
somári budú len tý ktorý odviedli dph štátu a aj tý ktorý si ju nemôhli uplatniť. Čiže zasa všetko schabre štát.
Jozef I
23.11.05,12:49
Maximálna výška dane vychádza z maximálnej sumy 50000,00 Sk na doklad z ERP ... viď. § 71 ods. 5

A to ako nemôžem mať viac bločkov z ktorých budem mať spolu dan 20 000,- ?????
renča1
23.11.05,12:54
A to ako nemôžem mať viac bločkov z ktorých budem mať spolu dan 20 000,- ?????

AVO tým myslela , že maximál.výška , ktorá môže byť na parag.,ERP je 50 000,00 a z tejto čiastky sa bude počítať pokuta.:mad: Neviem ako sa počíta pokuta, ale ak pokuta nepresiahne tvojich 20 000, ktoré si si môhol nárokovať, tak .....:mad:
účtovník 007
23.11.05,12:56
Takž teraz si to zhrniem:

nebudem si DPH uplatňovať, lebo nemám na to nárok, takto sa vyhnem zbytočným konfliktom s daňovákmi, a bude to nedaňový výdavok, ktorý zaúčtujem na 548 xxx. Bude ma bolieť srdce, že kvôli takýmto somárom si nemôžem odpočítať DPH, no ale keď nemôžem, tak nemôžem ... :mad:

Presne tak. Ja mám v každej skupine účtov analytiku 501-999.511-999,518-999 ....a viem, že sa jedná o prip. položku vzniknutú nesprávnymi bločkami. No, ale občas takýto bloček kľudne dám do DPH. :eek: Lebo lepšie nájsť malú rybu a ísť z rybačky domov ako dôkladný rybolov daňového úradu.:)
Anonymka
23.11.05,13:00
No veď občas tam fuknem aj ja :D
Anonymka
24.11.05,07:27
A DPH z istiny je tiež nedaňový výdavok???:o
Jana Acsová
25.11.05,10:15
A DPH z istiny je tiež nedaňový výdavok???:o Z akej istiny? Za akých podmienok?
kalkulka
25.11.05,12:29
Chcem dodať k svojmu súhlasu dodatok. Nebola by som si taká istá, že neznárokovaná DPH je daňovo neuznaný náklad. V zmysle §19 ods. 3 pís. k je daňovo uznaný aj výdavok na daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok v zmysle DPH. Teda, ak doklad neobsahuje všetky náležitosti v zmysle DPH, teda nepovažuje sa za tzv. daňový doklad a tým pádom si nemôžem uplatniť DPH, považovala by som túto DPH za daňovo uznaný náklad v zmysle vyššie uvedeného.
Anonymka
25.11.05,12:45
No pri fin.prenájme osob.mot.vozidla


Z akej istiny? Za akých podmienok?
Jana Acsová
25.11.05,12:57
No pri fin.prenájme osob.mot.vozidlaAle vtedy DPH účtujeme daňovo. Je to prípad, keď nemožno daň odpočítať, spomínaný § 49 ods. 7 ZDPH.
Jana Acsová
25.11.05,12:58
Chcem dodať k svojmu súhlasu dodatok. Nebola by som si taká istá, že neznárokovaná DPH je daňovo neuznaný náklad. V zmysle §19 ods. 3 pís. k je daňovo uznaný aj výdavok na daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok v zmysle DPH. Teda, ak doklad neobsahuje všetky náležitosti v zmysle DPH, teda nepovažuje sa za tzv. daňový doklad a tým pádom si nemôžem uplatniť DPH, považovala by som túto DPH za daňovo uznaný náklad v zmysle vyššie uvedeného.Považovať ho môžete ... skúste však predtým kontaktovať akékoľvek pracovisko DÚ, DR SR alebo MF SR.

Vychádza sa aj z tohto tvrdenia (§§ ZDPH):

narok mas (§49), len si ho nemozes uplatnit (§51)...