mery356
23.11.05,13:54
Účtujem v sústave JÚ. :confused: Ako mám zaokrúhliť príjem peňazí z banky do pokladne keď výdavok z banky je napr. 1000,20? Príjmem to ako 1000,-Sk cez priebežné položky. Z banky však bude výdavok 1000,20, ktorý nemôžem zaokrúhliť, lebo by mi nesedel konečný stav účtu. Ako to mám spraviť, lebo priebežné položky sa musia rovnať. A 1000,20 nemôžem prijať lebo 0,20 hal. neexistuje.

Prosím kto vie napíšte. Je to súrne!!! Musím ešte dnes dokončiť pokladňu.
Ľuba
23.11.05,12:56
A ako potom mohli z banky vyplatiť tých 0,2 hal. ?
Katarína STR
23.11.05,12:58
Nebude to výber cudzej meny ?
Tweety
23.11.05,12:58
Účtujem v sústave JÚ. :confused: Ako mám zaokrúhliť príjem peňazí z banky do pokladne keď výdavok z banky je napr. 1000,20? Príjmem to ako 1000,-Sk cez priebežné položky. Z banky však bude výdavok 1000,20, ktorý nemôžem zaokrúhliť, lebo by mi nesedel konečný stav účtu. Ako to mám spraviť, lebo priebežné položky sa musia rovnať. A 1000,20 nemôžem prijať lebo 0,20 hal. neexistuje.

Prosím kto vie napíšte. Je to súrne!!! Musím ešte dnes dokončiť pokladňu.
Tam niekde je chybička, banka nemohla vydať 20 halierov, pretože v hotovostnom peňažnom styku takej hodnoty niet.:mee: :rolleyes:
mery356
23.11.05,13:10
Je to vlastne takto. Ide o platbu kartou za PHM. A účtovníčka predomnou mala takýto postup: v peňažnom denníku to účtovala ako výber peňazí z bankového účtu a príjem do pokladne cez priebežné položky. Potom doklad na ktorom bola PHM (benzín, nafta) zaúčtovala do nákladov ako ostatné výdavok. Takže ide mi o to, že priebežné položky sa mi nevyrovnajú ak peniaze zaokrúhlim a taktiež v 0,20 hal. neexistuje. ˇ
Tak čo s tým????????
Jozef I
23.11.05,13:13
Nedávaj to ako vklad do pokladne ale z priebežnej položky by som to v sume ako je na bločku dal do nákladov. Vyrovná sa priebežná položka a súčasne na bločku je správna suma aj s haliermi a tá ide na phm.
jued
23.11.05,13:14
A preco prosim ta , nezauctujes tu sumu na bankovom vypise , tych 1000,20 Sk ako nakup nafty a blocky, ktore mas od nafty prilozís k beznemu uctu. Ja to tak robim.
Ľuba
23.11.05,13:14
Ja to účtujem priamo v bankovom výpise, nerobím žiadne prevody.
Katarína STR
23.11.05,13:15
Prečo to robiš tak komplikovane ?
Ja osobne priložím bločik z registračnej pokladne k bankovému výpisu a tento výdaj tam aj zaúčtujem ako nákup PHM. 501/221 a 343/221

Nerobím žiadný výdaj z banky, žiadny príjem do pokladne a pod.
Tweety
23.11.05,13:16
Je to vlastne takto. Ide o platbu kartou za PHM. A účtovníčka predomnou mala takýto postup: v peňažnom denníku to účtovala ako výber peňazí z bankového účtu a príjem do pokladne cez priebežné položky. Potom doklad na ktorom bola PHM (benzín, nafta) zaúčtovala do nákladov ako ostatné výdavok. Takže ide mi o to, že priebežné položky sa mi nevyrovnajú ak peniaze zaokrúhlim a taktiež v 0,20 hal. neexistuje. ˇ
Tak čo s tým????????
Nepracujem s JU, ale urobila by som to takto. Príjem do pokladne 1000,20
a zároveň by som urobila výdaj z pokladne do prieb.položiek 0,20. Mala by si banku v poriadku P=V. Aj pokladňa by sedela. +0,20,-0,20.:cool:
Jozef I
23.11.05,13:16
Ja to účtujem priamo v bankovom výpise, nerobím žiadne prevody.

Ale ked ides cez priebezne polozky, máš kontrolu o vydokladovaní danej platby na účte. Čo ked sa ti stratí bloček alebo ti mešká z jeho odovzdaním? Je to prehladnejšie aj ked mozno trochu pracnejsie - môj názor.
Katarína STR
23.11.05,13:25
Jozej, ja neviem, ale ja osobne, keď účtujem bankový výpis, tak musím každú položku zaúčtovať a aj niekam priradiť.
Buď je to vklad na účet, alebo výdaj, úhrada Fa, poplatky banke alebo platba kartou.
A v bankovom výpise, ak je to platba kartou, je aj pekne napísané, že : platba kartou.
Tak z toho je hneď jasné, že musí byť k tomu bločik z reg. pokladne.
Veď aj tie prebežné položky robíš vlastne na základe bankového výpisu, či nie ?
Zdá sa mi to zbytočné, robiť ešte navyše priebežné položky.
Ľuba
23.11.05,13:29
Ale ked ides cez priebezne polozky, máš kontrolu o vydokladovaní danej platby na účte. Čo ked sa ti stratí bloček alebo ti mešká z jeho odovzdaním? Je to prehladnejšie aj ked mozno trochu pracnejsie - môj názor.

Ak sa Ti stratí bloček, tak máš smolu, bez ohľadu na to, či to účtuješ cez priebežné položky alebo nie.
mery356
23.11.05,13:34
Keď stratím bloček tak ich príjmem bez neho. Ja osobne by som taký zdĺhavý postup nevolila, ale účtovníčka predomnou to takto robila tak to nemôžem len tak v priebehu účtovného obdobia zmeniť.
Katarína STR
23.11.05,13:35
Ak sa mojmu klientovi stratí bločik, respektíve mi ho nedodá, tak mu výdaj v bankovom výpise zaúčtujem ako výdaj na osobnú potrebu.

A keď si ty budeš účtovať cez priebežné položky a klient ti nedodá bločik, tak do pokladne daš aký výdaj ?
Budeš musieť zrušiť aj príjem do pokladne, teda zrušiť priebežnú položku.
Katarína STR
23.11.05,13:36
Keď stratím bloček tak ich príjmem bez neho. Ja osobne by som taký zdĺhavý postup nevolila, ale účtovníčka predomnou to takto robila tak to nemôžem len tak v priebehu účtovného obdobia zmeniť.


A prečo by si nemohla ?

Veď to nie sú odpisy.
Jozef I
23.11.05,13:39
Ale ved ja som nehovoril ze uctovat nieco cez pokladnu. Ja hovorim bankovy vypis dat na priebeznu polozku a potom ked dostanem doklad z reg. dať priebežnú položku mínus a do nákladov - povedzme int. doklad.
Katarína STR
23.11.05,13:41
Aha,

ale Jozef, to maš to isté, ako keď ja zaúčtujem v bankovom výpise výdaj uvedený ako platba kartou, ako výdaj na osobnú potrebuju.
A keď mi klient dodá bločik, alebo ho jednoducho nájde, tak to preúčtujem na výdaj ovplyvňujúci základ dane - réžia.
mery356
23.11.05,13:46
To som ani netušila koľko je na to spôsobov a myslím, že aj to je dobrá možnosť. Len nejako nestíham a preto sa obávam meniť spôsobyaby som sa nezamotala, lebo by sa mohlo stať, že fakt nikam nedôjdem. A termíny sa veľmi rýchlo prichádzajú.
Zuzka
23.11.05,13:51
Tá istá otázka a problematika:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15126&page=3
Jozef I
23.11.05,13:54
Katarína súhlasím, radsej by som to dával tak ako píšeš. Ale vychádzal som z otázky, kde bankový výpis účtovali na priebežnú položku.
mery356
23.11.05,13:57
Zuzka dik,,,,
ďakujem za pomoc!!!!

Odporúčam aj pre ostatných dobré vysvetlenie nájdete pod jednoduchým účtovníctvom od Zuzky.