karfiol
11.11.10,12:36
Jeden a ten isty zakaznik mi neprevzal dve zasielky. Faktura bola samozrejme vystavena a poslana spolu s tovarom.

Moja otazka teraz znie ako vystornovat fakturu? Co to musi vsetko obsahovat a aky datum pouzit?

Druha otazka sa takisto tyka stornovania faktury. Kedze moj e-shop ponuka fakturaciu (nema, ale moznost stornovania faktury) a faktury sa generuju stlacenim tlacitka, tak sa chcem opat spytat, ako vystornovat takuto fakturu, ktora bola vystavena omylom? Tiez aky datum tam dat a co vsetko to ma obsahovat a ako by takato storno faktura mala vyzerat?

Chcem to zadat programatorovi, nech to doplni do e-shopu, nerad by som kvoli tomuto kupoval nejak specializovany softver. Vopred vam dakujem za rady a odpoved.
karfiol
12.11.10,06:34
Posuvam...

Vopred dakujem za kazdu odpoved ci radu.
KEJKA
12.11.10,07:14
zásielka sa ti vrátila-faktúra sa ti tiež vrátila.
Takúto faktúru nedávaš do účtovníctva? Pravdepodobne áno - aby ti súhlasilo číslovanie.
Nie sú to časté prípady, ktoré vyžadujú automatizované riešenie.
Aj tu na Porade v dokumentoch nájdeš vzor faktúry, dobropisu, alebo si urob v exceli šablonu podľa tlačiva, ktoré používaš v e-shope.
vypíšeš všetky údaje z faktúry, čísla uvedieš mínusom
do textu dáš dobropis k faktúre č. 123456789 /neprevzatá zásielka/
dátum vystavenia daj dátum vrátenia zásielky. nikam ju nemusíš posielať, kedže zákazník tú faktúru nemá.
po druhé - faktúry vystavené omylom - kto to omylom vystavuje? Ak tovar vôbec nebol odoslaný, a po chybnej faktúre nasleduje správna faktúra, tak by som to poznačila len evidenčne - dala poznámku na chybnú faktúru. Alebo by som k nej tiež vypísala dobropis.
karfiol
12.11.10,07:25
Dakujem za odpoved Kejka. Ako som spomenul, u mna sa cislo faktury generuje stlacenim tlacitka. O 14:30 mi doviezli tovar a musel som este v ten den poslat 1. triedou 30 zasielok, tak sa stalo, ze som dal generovat fakturu k objednavke, ktora bola vlastne zrusena. Dakujem este raz za radu.
karfiol
14.11.10,14:28
Chcem sa spytat, aky datum by som mal uviest na Dobropise (stornu k fakture), ak som tovar odoslal na dobierku a fakturu vystavil 29. oktobra, pricom tovar aj s fakturou sa mi vratili 2. novembra? Dakujem za radu.
KEJKA
14.11.10,15:42
Ja by som dala oktobrový dátum, aby sa vynulovala DP DPH, teda 29.10., ved vieš, že k dodaniu nedošlo a teda tvoja faktura je bezpredmetná.
karfiol
14.11.10,16:08
Moc dakujem za odpoved, ako zacinajucemu podnikatelovi mi nie su tieto veci uplne jasne.
jana32
28.11.10,15:17
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo s dobropismi nemám skúsenosti. Ak firma vystavila faktúru, na základe ktorej odberateľ mal zaplatiť čiastku ako zálohovú platbu, ale neuhradil ju a ani už neuhradí, vystavujem dobropis k danej faktúre? Pôvodná faktúra bola vystavená 31.10., dobropis môžem vystaviť s dátum dnešným? Ďakujem
KEJKA
28.11.10,15:20
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo s dobropismi nemám skúsenosti. Ak firma vystavila faktúru, na základe ktorej odberateľ mal zaplatiť čiastku ako zálohovú platbu, ale neuhradil ju a ani už neuhradí, vystavujem dobropis k danej faktúre? Pôvodná faktúra bola vystavená 31.10., dobropis môžem vystaviť s dátum dnešným? Ďakujem
to čo si vystavila, nebola faktúra, iba si ju tak nazvala.
Zvykne sa to volať PROFORMA faktúra, alebo zálohová faktúra a zvyčajne sa o nej ani neúčtuje /niektoré infosystémy sú tak nastavené, ale to neriešim/.
Kedže žiadne peniaze neprišli, ani ste nič nedodali, ak nemáš naozaj o tom účtované, tak dbp. nevystavuješ.
ondrejvla
28.11.10,15:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo s dobropismi nemám skúsenosti. Ak firma vystavila faktúru, na základe ktorej odberateľ mal zaplatiť čiastku ako zálohovú platbu, ale neuhradil ju a ani už neuhradí, vystavujem dobropis k danej faktúre? Pôvodná faktúra bola vystavená 31.10., dobropis môžem vystaviť s dátum dnešným? Ďakujem

Predpokladám, že si vystavila zálohovú faktúru a nie daňový doklad, takže odberateľ si ju nemôže zaúčtovať do nákladov, pretože nemá podmienky daňového dokladu. Ak nemáš možnosť vydobropisovať túto faktúru skôr, pretože už v číselnom rade sú ďalšie faktúry, tak vystav dobropis s aktuálnym dátumom a tento zašli aj odberateľovi, Na dobropise nezabudni spomenúť dôvody dobropisu.
jana32
28.11.10,15:51
Ďakujem, ale práve že nie, tá faktúra bola vystavená ako riadna dańová faktúra a odberateľ si aj zaúčtoval, nevystavila som ju ja, ale majiteľ. Mení to niečo na veci, alebo teda môžem vystaviť dobropis? Ďakujem
KEJKA
28.11.10,15:53
Ďakujem, ale práve že nie, tá faktúra bola vystavená ako riadna dańová faktúra a odberateľ si aj zaúčtoval, nevystavila som ju ja, ale majiteľ. Mení to niečo na veci, alebo teda môžem vystaviť dobropis? Ďakujem
tak to bolo chybne vystavené, musíš urobiť dobropis.
Maxinka
20.12.10,08:34
PROSÍM:-( firma vystavila Zál.faktúru, kde odberateľ zaplatil len časť sumy - na tú sme vystavili Vyúčtovaciu FA-daň.doklad.
ALE odberateľ sa rozhodol neuskutočniť obchod - mám vystaviť DOBROPIS alebo STORNO faktúry?
V.faktúra bola vystavená v 07/2010, Dobropis alebo Storno môžem vystaviť s dátum dnešným?
Ďakujem
zanetka68
20.12.10,08:46
Pozri sa na § 25, ods.3. V komentári k tomuto odseku je uvedené, že ak dôjde k úplnému alebo čiastočnému zrušeniu plnenia (tovaru alebo služby) dodávateľ je povinný opraviť pôvodný základ dane a pôvodne odvedenú daň. Vystavíš dobropis a budeš ho uvádzať v daňovom priznaní za obdobie, kedy si doklad vystavila.
KEJKA
20.12.10,08:47
vyúčtovacia faktúra bola bez dodania tovaru-služby?
Lebo píšeš, že odberateľ sa rozhodol neuskutočniť obchod.
Možno je to prípad, ked si mala vystaviť len faktúru k prijatej platbe - v takom prípade vrátiš peniaze a dňom vrátenia peňazí vystavíš dobropis.
Maxinka
20.12.10,08:55
vyúčtovacia faktúra bola bez dodania tovaru-služby?
Lebo píšeš, že odberateľ sa rozhodol neuskutočniť obchod.
Možno je to prípad, ked si mala vystaviť len faktúru k prijatej platbe - v takom prípade vrátiš peniaze a dňom vrátenia peňazí vystavíš dobropis.
ano služba nebola dodaná - vystavila som FA k prijatej platbe na základe ktorej som uskutočnila DPH.Teraz si DPH budem vlastne pýtať naspäť - však?
OK - peniažky vraciame a vystavujem Dobropis.
ĎAKUJEM Kejka:-)
Gong
18.01.11,09:14
Ahojte, prosím Vás o radu, mám nezaplatené faktúry ešte z roku 2008, dnes mi prišiel mail, že faktúry mám dobropisovať, prosím Vás môžem na dobropis uviesť dnešný dátum. A čo s odvedenou DPH, musím to opraviť a všetko mám prepočítať na EUR, lebo fa boli vystavené ešte na SKK.
A keby som faktúrovala do RUmunska firme, ktorá je platcom DPH, mám aj ja vystaviť faktúru s DPH?
DAKUJEM
Gong
18.01.11,10:17
Prosím nikto mi nevie poradiť :-((((((((((((
Gong
18.01.11,10:33
Ahojte, prosím Vás o radu, mám nezaplatené faktúry ešte z roku 2008, dnes mi prišiel mail, že faktúry mám dobropisovať, prosím Vás môžem na dobropis uviesť dnešný dátum. A čo s odvedenou DPH, musím to opraviť a všetko mám prepočítať na EUR, lebo fa boli vystavené ešte na SKK.
A keby som faktúrovala do RUmunska firme, ktorá je platcom DPH, mám aj ja vystaviť faktúru s DPH?
DAKUJEM
... jedná sa o vystavenie fa do Rumunska za právne služby poskytnuté v Rumunsku
Gong
18.01.11,11:04
... jedná sa o vystavenie fa do Rumunska za právne služby poskytnuté v Rumunsku

... správne uvažujem ak účtujeme za právne služby v Rumunsku, tak podľa § 15/7,8b miestom dodania je miesto kde má odberateľ sídlo, na základe toho účtujem bez DPH,
... a čo sa týka dobropisov faktúr, tak na faktúre uvediem dnešný dátum aj ked boli z roku 2008.
... a vystavím dodatočné DP (ale mám dilemu, či v SK alebo už v EUR jedná sa o 3. a 4. Q 2008

Dakujem
Gong
18.01.11,11:43
prosím a aký dátum na dobropise uvediem,dnešný lebo dnes prišlo k skutočnosti stornovať, a dátum dodania vyplnujem? uvedená fa nám nebola uhradená, ale dph sme odviedli
som bezradná a určite som toho už dosť popísala, prechádzam poradu, a nič, našla som dačo, ale nie som si istá, či sa to týka i mna
:mee:
fortunka
18.01.11,16:38
Prosim Vas ako mam postupovat s DPHckou 19%, ked fakturu stornujem tento rok (teda uz je 20%)? Nebude to hlupost, kedze to bude tahat do danoveho priznania zlu sumu DPH aj dan.zakladu? Urcite faktury nebudem stornovat k 31.12. nakolko sme zasielkovy obchod a podla skusenosti viem, ze niektore zasileky sa nam vracaju aj po 2 mesiacoch, neviem si teda predstavit podavanie opravnych danovych priznani...
bea
18.01.11,17:20
Pozri § 25 zákona o DPH:
§ 25
Oprava základu dane

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.


(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.


(7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.

VIdím, že som spojila dve otázky do jednej odpovede, ale snáď sa v nej najdete :)