byt123
11.11.10,14:00
Dobrý deň, prajem.
Prosím o radu pri nadobudnutí bytu po rodičoch.Títo tu majú trvalý pobyt viac ako 2 roky a vlastnia ho viac ako 5 rokov.Sú teda oslobodení od dane?A druhá otázka: Je vzhľadom na pripravovanú novelu zákona lepšie pre mňa keď byt od nich kúpim(aby som vedel do budúcnosti preukázať nejaké výdavky v prípade predaja ďalšej osobe) alebo mi ho darujú???
ĎAKUJEM PEKNE !!!
Chobot
11.11.10,13:54
Dobrý deň, prajem.
Prosím o radu pri nadobudnutí bytu po rodičoch.Títo tu majú trvalý pobyt viac ako 2 roky a vlastnia ho viac ako 5 rokov.Sú teda oslobodení od dane?A druhá otázka: Je vzhľadom na pripravovanú novelu zákona lepšie pre mňa keď byt od nich kúpim(aby som vedel do budúcnosti preukázať nejaké výdavky v prípade predaja ďalšej osobe) alebo mi ho darujú???
ĎAKUJEM PEKNE !!!

1. od dane sú oslobodení
2. lepšie je kúpiť. V kúpnej zmluvy dokážeš jednoznačne preukázať náklady, ktoré si vynaložil na obstaranie nehnuteľnosti.
byt123
11.11.10,14:05
Dakujem za skorú odpoved.
Ešte sa raz dotknem spominanej novely-je asi lepšie zrealizovat toto do konca roka?2.V kupno-predajnej zmluve musi byt aj sposob uhrady kupnej ceny?
DAKUJEM
durisovad
11.11.10,14:35
Zo zadania dedukujem, ze rodicia este ziju. Nechapem velmi, preco sa ma riesit ich byt, s ktorym mozu nakladat podla svojej lubovole.
byt123
11.11.10,14:51
samozrejme,ziju,vdaka bohu :-)
jedna sa o to,ze byt bude prepisany na mna, len mam obavy z tej novely, chcem mat istotu,že ak mi byt nasi predaju-nebudu platit dan a ak mi ho daruju a ja ho napr.za 10 rokov budem chciet predat aby som ja potom neplatil dan
dakujem
durisovad
11.11.10,14:54
Ja by som to teraz neriesila, ak rodicia budu zit este najmenej 10 rokov, ako dufas, za ten cas sa mozu zakony este vela razy zmenit. A nikde nie je napisane, ze rodicia musia zomriet skor ako ty. Neprajem im to, ale stat sa moze vselico.
byt123
11.11.10,14:56
ale my to riesit chceme .-)
podla teba je teda lepsie darovat alebo predat?
durisovad
11.11.10,14:59
Keby sa jednalo o moju strechu nad hlavou, pokial zijem, by som ju ani nedarovala ani nepredala. Ked zomriem, vyriesi sa to v dedicskom konani.
byt123
11.11.10,15:02
Mon dieu,mockrát dakujem za radu :-) neviem ci hovorim iným jazykom
durisovad
11.11.10,15:18
Hovoris jazykom, ktoremu rozumiem, ale nie je mi po chuti Tvoja snaha ziskat byt, ktory patri rodicom, takze radit nemozem. A koniec-koncov uz si radu dostal, moje poznamky nemusis brat do uvahy.
Pepa
11.11.10,15:41
ale my to riesit chceme .-)
podla teba je teda lepsie darovat alebo predat?
Predať.
byt123
11.11.10,15:53
ja som len ziadal o nazor prípadne radu ale dockal som sa neprijemneho pocitu ze chcem rodicov pripravit o byt nejakym nekalym sposobom alebo co ja viem co,pricom je to ich slobodna vola:-)tak len tolko-aby ti zase zacalo chutit
byt123
11.11.10,15:55
dakujem pepo-strucne,vystizne a jasne :-)
Chobot
11.11.10,22:54
ja som len ziadal o nazor prípadne radu ale dockal som sa neprijemneho pocitu ze chcem rodicov pripravit o byt nejakym nekalym sposobom alebo co ja viem co,pricom je to ich slobodna vola:-)tak len tolko-aby ti zase zacalo chutit

Z toho si nič nerob. Zadal si otázku na verejné fórum, tak môžeš očakávať rôzne reakcie ľudí. A neboj, ja si nemyslím, že by to bolo nejaké nemorálne riešiť majetkové veci za života rodičov. Ja to chápem. Nejde vždy o chamtivosť potomkov. Naopak, takýmto krokom budúci dediči ušetria na notárskych poplatkoch, lebo majetok v dedičskom konaní bude nízkej hodnoty (ak vôbec nejaký). A nie je to maličkosť, ak dedič musí zaplatiť notárovi napr. 600 EUR za zdedený byt v hodnote 100.000 EUR. Alebo rodičia týmto predídu hádkam a sporom kvôli dedičstvu.

Ale späť k tvojej otázke


Dakujem za skorú odpoved.
Ešte sa raz dotknem spominanej novely-je asi lepšie zrealizovat toto do konca roka?

Ťažko povedať. Novela zákona ešte nie je schválená, je to stále len návrh. V každom prípade, na nadobudnutý majetok do novely zákona sa bude vzťahovať aj v budúcnosti súčasný zákon o dani z príjmov. Takže ak plánuješ byt predávať do 2 rokov ty, tak pre teba je to lepšie urobiť teraz. V opačnom prípade nie je potreba prepisovať.


2.V kupno-predajnej zmluve musi byt aj sposob uhrady kupnej ceny?
DAKUJEM

Nie je to povinnou náležitosťou zmluvy, takže nie.
Laco.SK
12.11.10,05:53
No toto by zaujímalo aj mňa. Mne tiež rodičia povedali, že nech zistím, čo a ako a taktiež plánujú prepísať byt na brata a mňa aby sa neksôr vyhli poplatkom a zdaneniu.

Môžete mi prosím dať niejaký link na novelu zákona, ktorý o tomto pojednáva ?

Ďakujem veľmi pekne.
Chobot
12.11.10,08:40
No toto by zaujímalo aj mňa. Mne tiež rodičia povedali, že nech zistím, čo a ako a taktiež plánujú prepísať byt na brata a mňa aby sa neksôr vyhli poplatkom a zdaneniu.

Môžete mi prosím dať niejaký link na novelu zákona, ktorý o tomto pojednáva ?

Ďakujem veľmi pekne.

Tu máš návrh zákona:

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3431

Ale je to stále len návrh. A ľudia, nerobte paniku! Týmto zákonom sa len ruší oslobodenie od zdanenia príjmu z predaja nehnuteľnosti, kde mal vlastník trvalý pobyt aspoň 2 roky pred predajom. Oslobodenie v prípade, ak vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov naďalej zostáva (podľa navrhovanej novely).

Takže ak rodičia vlastnia byt teraz, a vlastnia ho viac ako 5 rokov, tak na nich sa stále bude platiť oslobodenie od dane z príjmu v prípade predaja. Ak to prepíšu na teba a ty to budeš chcieť za rok predať, tak budeš platiť daň. Nie je nutné len kvôli zmene zákona prepisovať byty, pokiaľ na to nemáš iný dôvod (napr. vysporiadanie majetku za života rodičov). Takže kľudne nech si rodičia užívajú vlastníctvo bytu. Nehrozí im žiadna daň z príjmu.