janapill
11.11.10,12:24
Prosím Vás ako je to pri predaji stavebného pozemku, ktorý získal SZČO v roku 2009, zaradil ho do obchodného majetku a teraz sa tento pozemok rozhodol prepísať na seba ako FO. Ako je to s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) ? Musí vystaviť nejakú Fa a v obstarávacej cene keďže tento majetok sa neodpisoval?
A potom mám ešte jednu otázku v evidencii majetku vo v.o.s. sme mali zaradenú tzv.hospodársku budovu(bol to väčší murovaný sklad), ktorú sme odpisovali a má ešte nejakú ZC. Toho roku sa spoločníci rozhodli, že si ju rozdelia a prepísali ju na základe kúpnopredajnej zmluvy zostavenej notárom, jeden si ju prepísal na svoju s.r.o. a druhý do osobného vlastníctva. Ako to vysporiadať ? Ďakujem Vám veľmi pekne.
IvoM
12.11.10,12:16
Prosím Vás ako je to pri predaji stavebného pozemku, ktorý získal SZČO v roku 2009, zaradil ho do obchodného majetku a teraz sa tento pozemok rozhodol prepísať na seba ako FO. Ako je to s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) ? Musí vystaviť nejakú Fa a v obstarávacej cene keďže tento majetok sa neodpisoval?
Nie, faktúru nemusí vystaviť /§71/ ale keďže podľa §38.2 nie je stavebý pozemok oslobodený od DPH treba z neho odviesť DPH a v prípade vyradenia z evidencie tak zo ZC čo je v tomto prípade OC.

A potom mám ešte jednu otázku v evidencii majetku vo v.o.s. sme mali zaradenú tzv.hospodársku budovu(bol to väčší murovaný sklad), ktorú sme odpisovali a má ešte nejakú ZC. Toho roku sa spoločníci rozhodli, že si ju rozdelia a prepísali ju na základe kúpnopredajnej zmluvy zostavenej notárom, jeden si ju prepísal na svoju s.r.o. a druhý do osobného vlastníctva. Ako to vysporiadať ? Ďakujem Vám veľmi pekne.
Nerozumiem čo chceš vysporiadať, máš predsa KZ, doúčtuješ oprávky cez 541 vyradíš z evidencie 082/022 a zaúčtuješ kúpne zmluvy 378/641, predpokladám že je dávno 5 rokov po prvej kolaudácii takže bez DPH.

...
janapill
12.11.10,13:16
Ďakujem Ti IvoM. a ešte ma napadlo ako to bude s tým pozemkom v účtovníctve tej SZČO? Vedie JÚ- takže na konci roka odpíšem ZC tohto pozemku do VOZD a zároveň keďže do prepísal na seba ako súkromnú osobu to pôjde aj do POZD v tej istej čiže OC?
IvoM
12.11.10,13:19
Popravde robím len podvojné účto ale môj osobný názor je že v tomto prípade pozemok stačí vyradiť z knihy pomocnej evidencie DHM.
janapill
12.11.10,13:33
To je rýchlosť :) !Ale asi máš pravdu, lebo pri kúpe mi nevstupoval do VOZD, mám ho zaevidovaný akurát v knihe majetku. Ale teraz čítam tú kúpnu zmluvu zostavenej notárom a mám v tom menší chaos. Tu sa píše, že kupujúci (FO) kupuje uvedené nehnuteľnosti do svojho vlastníctva za kúpnu cenu 200€, ale OC tohto pozemku bola niečo cez 15000€!! To je takto v poriadku? Čiže dph odvediem z tých 15000€ a tých 200€ keď zaplatí tak do bude príjem OZD?. Chápem to správne??
Zoltán Kovács
12.11.10,13:43
To je rýchlosť :) !Ale asi máš pravdu, lebo pri kúpe mi nevstupoval do VOZD, mám ho zaevidovaný akurát v knihe majetku. Ale teraz čítam tú kúpnu zmluvu zostavenej notárom a mám v tom menší chaos. Tu sa píše, že kupujúci (FO) kupuje uvedené nehnuteľnosti do svojho vlastníctva za kúpnu cenu 200€, ale OC tohto pozemku bola niečo cez 15000€!! To je takto v poriadku? Čiže dph odvediem z tých 15000€ a tých 200€ keď zaplatí tak do bude príjem OZD?. Chápem to správne??

Nechápeš to správne.

1. Tých 15000 eur je niekde aj zdokladované, alebo cez papiere išlo iba tých 200 eur a ostatné z ruky do ruky? OC je tá cena, ktorá sa vie vydokladovať.
2. FO-občan nemôže sám sebe FO-živnostníkovi vyplatiť nič. Alebo to dá z pravej ruky do ľavej? Jednoducho len vyradíš z evidencie majetku pozemok. Žiadny iný účtovný zápis sa nekoná. DPH, ak bola uplatnená na vstupe tak sa má odviesť zo zostatkovej ceny, čo v tomto prípade je obstarávacia cena.
Stefan2005
12.11.10,14:00
...pozemku, ktorý získal SZČO...

... čo sa myslí pod pojmom "získal" ?
janapill
12.11.10,17:03
... čo sa myslí pod pojmom "získal" ?
riadne to kupil od Mesta aj zaplatil bankovym prevodom
janapill
12.11.10,17:05
Nechápeš to správne.

1. Tých 15000 eur je niekde aj zdokladované, alebo cez papiere išlo iba tých 200 eur a ostatné z ruky do ruky? OC je tá cena, ktorá sa vie vydokladovať. nie riadne to bolo kupene, platba išla tých 15000eur cez banku
2. FO-občan nemôže sám sebe FO-živnostníkovi vyplatiť nič. Alebo to dá z pravej ruky do ľavej? Jednoducho len vyradíš z evidencie majetku pozemok. Žiadny iný účtovný zápis sa nekoná. DPH, ak bola uplatnená na vstupe tak sa má odviesť zo zostatkovej ceny, čo v tomto prípade je obstarávacia cena. A kúpil to od Mesta, DPH na vstupe nebola uplatnená, takže teraz nebude ani na výstupe?
KEJKA
12.11.10,17:15
si platiteľ DPH, tak pri predaji DPH uplatníš.
janapill
20.11.10,19:45
...Prepáčte ale ešte stále riešim ten prepis pozemku, zistila som že na LV je uvedené, že sa jedná o zastavané pl.a nádvoria, a teraz neviem či pre účely DPH sa to chápe ako stavebný pozemok? Takže musím tu DPH odviesť aj keď pri kúpe sme si na vstupe neuplatnili, lebo Mesto nie je platcom DPH?Ďakujem