makoska
23.11.05,13:19
Prosim pomozte mi...mame tu takuto situaciu: 25. 10. nam prisla faktura z EU za tovar, ktory bol dodany 15.8.....na fakture je datum vystavenia 14.7.!!! Sme kvartalni platcovia DPH...priznanie je uz samozrejme podane...musime teraz podat dodat. DP? Kedy je datum vzniku danovej povinnosti? Viem, ze do 15. dna nasledujuceho mesiaca po dodani tovaru ma byt datum vzniku dan. povinnosti...ale informacia o tom, ze tovar bol dodany 15.8. sa k nam na uctaren nedostala...oni si v obchode vedu zasoby v inom systeme... A je teda datum vzniku danovej povinnosti 14.7. alebo 15. 9.? (citala som prispevok o nadobudnuti tovaru z EU z 8.11.) Tiez sme 25.10. dostali fakturu za prepravu tohoto tovaru od toho isteho dodavatela...datum vystavenia faktury je 23.8, a ta preprava bola vykonana 15.8....kedy je vznik danovej povinnosti pri tejto sluzbe...moze to byt skoncenie tretieho mesiaca po mesiaci, kedy bola preprava vykonana? Potom by sme tuto prepravu nemuseli davat do dodatocneho DP.
Jana Acsová
23.11.05,16:01
Tiez sme 25.10. dostali fakturu za prepravu tohoto tovaru od toho isteho dodavatela...datum vystavenia faktury je 23.8, a ta preprava bola vykonana 15.8....kedy je vznik danovej povinnosti pri tejto sluzbe...moze to byt skoncenie tretieho mesiaca po mesiaci, kedy bola preprava vykonana? Potom by sme tuto prepravu nemuseli davat do dodatocneho DP.Fakturovali Vám prepravu z iného členského štátu EÚ? Ak áno a obaja obchodní partneri ste platitelia dane (čo predpokladám aj podľa predchádzajúcej časti príspevku), tak daňová povinnosť pri službe vznikla 23.8.2005. Tu doporučujem podať DDP. Skúsim ešte vyhľadať jeden link.
Jana Acsová
23.11.05,16:08
Podarilo sa:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=13734&highlight=fakt%FAra+vyhotoven%E1

Všimnite si riziká uplatnenia samozdanenia a odpočítania dane v prípade služby.
makoska
24.11.05,07:55
dakujem velmi pekne za odpovede...tak teda podame to DDP aj za tovar aj za prepravu...este pre uistenie...do tretieho kvartalu teda dame vznik danovej povinnosti a aj si uplatnime narok na odpocet dane, spravne? voci SR je to nula...
Jana Acsová
24.11.05,09:48
Prosim pomozte mi...mame tu takuto situaciu: 25. 10. nam prisla faktura z EU za tovar, ktory bol dodany 15.8.....na fakture je datum vystavenia 14.7.!!!

Možnosti:
- daňová povinnosť vznikla 15.9.2005 - samozdanenie previesť v 3. Q 2005
- právo na odpočítanie dane vzniklo vznikom daňovej povinnosti, t.j. 15.9.2005 s tým, že si ho môžete uplatniť za 3. alebo 4. Q 2005, nakoľko máte faktúru do 25. 10. 2005.
Záver:
Nákup tovaru samozdaniť musíte a právo na odpočítanie dane môžete uplatniť za 3. Q 2005.
Jana Acsová
24.11.05,09:56
Tiez sme 25.10. dostali fakturu za prepravu tohoto tovaru od toho isteho dodavatela...datum vystavenia faktury je 23.8, a ta preprava bola vykonana 15.8....kedy je vznik danovej povinnosti pri tejto sluzbe...moze to byt skoncenie tretieho mesiaca po mesiaci, kedy bola preprava vykonana? Potom by sme tuto prepravu nemuseli davat do dodatocneho DP.Fakturovali Vám prepravu z iného členského štátu EÚ? Ak áno a obaja obchodní partneri ste platitelia dane (čo predpokladám aj podľa predchádzajúcej časti príspevku), tak daňová povinnosť pri službe vznikla 23.8.2005. Tu doporučujem podať DDP. Skúsim ešte vyhľadať jeden link.

Trošku mi robí problémy úprava príspevku. Ospravedlňujem sa za to. .-)

- povinnosť samozdanenia pri službe: 23.8.2005,
- právo na odpočítanie dane rovnako možno uplatniť za 3. alebo 4. Q, nakoľko faktúru ste obdržali do 25.10.2005.
Jana Acsová
24.11.05,10:04
S menšími časovými dezorientáciami (u mňa :) ) ale takto by to malo byť správne. .-) Takže podať dodatočné daňové priznanie, nakoľko už uplynul termín na podanie DP za 3. Q, ktorý bol 25. 10. 2005.
makoska
24.11.05,10:21
ok, rozumiem....(ano, prepravca je z ineho clenskeho statu)...AVO dakujeeeem velmi za pomoc....tak to dame vsetko do tretieho kvartalu, ked uz podavame dodatocne danove priznanie...a snad to bude bez pokuty....:o
Jana Acsová
24.11.05,10:22
....tak to dame vsetko do tretieho kvartalu, ked uz podavame dodatocne danove priznanie...a snad to bude bez pokuty....:oMohlo by byť ... Také mám skúsenosti. Ale tento rok už si nemôžeme byť s ničím istí ... Držím palce.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Majka
06.12.05,11:44
Skusim nabalit k tejto teme moj problem s kt. by som sa potrebovala poradit....

Tovar mi prisiel 21.11. /mam dodaci list/
Faktura vystavena 1.12.
Datum dodania 21.11.
1/faktura je v CZK , z ktorym datumom zauctujem fa mozem ju dat do 30.11. s tym ze dph peuctujem kurzom nbs z 21.11. ?
2/Problem je skor v tom ze ja som tovar 21.11.kupila/teda prebrala/ a 29.11. ho predala-vyfakturovala a este som nemala doslu fakturu za danny tovar.
Takuto motanicu som este nemala, prosim usmernite ma.....
Ľubka31
06.12.05,12:25
Príjemka za tovar musí byť dňom dodania t.j. 21.11. Faktúra by mala byť zaúčtovaná dňom uskutočnenia účt. prípadu, čo by mal byť deň dodania (príp.podľa Vašej internej smernice aj deň, kedy Vám došla faktúra za tovar.) Samozdanenie DPH z nadobudnutia tovaru musí byť s dátumom 1.12., kedže bola vystavené pred 15. dňom nasl. kalendárneho mesiaca po dodaní tovaru.1.12. vzniklo aj právo na odpočítanie DPH.
sarmantna
06.12.05,12:26
Majka, jednoznačne samozdaň faktúru, teda tovar kurzom 21.11., DPH si nárokuješ v 11.mesiaci, tiež odvádzaš DPH v 11. mesiaci a doklad máš do podania daňového priznania za 11.mesiac.
Jana Acsová
06.12.05,12:42
Tovar mi prisiel 21.11. /mam dodaci list/
Faktura vystavena 1.12.
Datum dodania 21.11.
1/faktura je v CZK , z ktorym datumom zauctujem fa mozem ju dat do 30.11. s tym ze dph peuctujem kurzom nbs z 21.11. ?
2/Problem je skor v tom ze ja som tovar 21.11.kupila/teda prebrala/ a 29.11. ho predala-vyfakturovala a este som nemala doslu fakturu za danny tovar.

Sme v téme DPH, skúsime vyriešiť DPH (následne súvisiace problémy):

Jedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru z CZK. Daňová povinnosť v tomto prípade vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. b) dňom vystavenia faktúry. Do daňového priznania ste povinný zahrnúť samozdanenie za mesiac december a použiť kurz 1.12.2005. V rovnakom mesiaci môžete uplatniť aj právo na odpočítanie dane, je to štandardný postup daňových subjektov. Údaje týkajúce sa samozdanenia a uplatnenia práva na odpočítanie dane uvediete v záznamovej povinnosti.

Čo sa týka účtovania: záleží na stanovení dátumu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý vychádza z postupov účtovania a interných postupov účtovnej jednotky spravidla zakotvených v internej smernici. Od stanovenia tohto dátumu závisí použitie kurzu pre účtovníctvo, t.j. zaevidovanie (zaúčtovanie) faktúry.
Jana Acsová
06.12.05,12:45
Majka, jednoznačne samozdaň faktúru, teda tovar kurzom 21.11., DPH si nárokuješ v 11.mesiaci, tiež odvádzaš DPH v 11. mesiaci a doklad máš do podania daňového priznania za 11.mesiac.Ak je faktúra vystavená do 15 dní kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar nadobudnutý ... daňová povinnosť sa odvíja z § 20 ods. 1 písm. b) a tým je deň vystavenia faktúry. Dátum, ktorý uvádzate by pripadal do úvahy pre vznik účtovného prípadu, ak ho má účtovná jednotka takto stanovený.

A čo sa týka uplatnenia odpočítania dane ... NIKDY nemožno daň odpočítať skôr, ako vznikne daňová povinnosť. A daňová povinnosť 21.11. ešte nevznikla.
Majka
06.12.05,13:34
zvazila som tvoju odpoved..... vzddy som suhlasila co si napisala teraz som v pomykove nakolko na fakture je jednoznacne napisane datum zdanitelneho plnenia-dodania 21.11. do teraz som vzdy uctovala tak ze som datumom kedy mi fa dosla zauctovala tovar na sklad /prepocet kurzom nbs k datumu vystavenia fa/ a dph prepocitavala kurzom z 21.11. a nasledne samozdanila dph. Mame povinnost auditu a auditor to akceptoval po novela zakona o dph od maja 2004.
Je korektne takto uctovat?



Ak je faktúra vystavená do 15 dní kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar nadobudnutý ... daňová povinnosť sa odvíja z § 20 ods. 1 písm. b) a tým je deň vystavenia faktúry. Dátum, ktorý uvádzate by pripadal do úvahy pre vznik účtovného prípadu, ak ho má účtovná jednotka takto stanovený.

A čo sa týka uplatnenia odpočítania dane ... NIKDY nemožno daň odpočítať skôr, ako vznikne daňová povinnosť. A daňová povinnosť 21.11. ešte nevznikla.
Jana Acsová
06.12.05,13:40
....na fakture je jednoznacne napisane datum zdanitelneho plnenia-dodania 21.11. do teraz som vzdy uctovala tak ze som datumom kedy mi fa dosla zauctovala tovar na sklad /prepocet kurzom nbs k datumu vystavenia fa/ a dph prepocitavala kurzom z 21.11. a nasledne samozdanila dph.
Zodpoviem opäť DPH. Dátum dodania tovaru a dátum vzniku daňovej povinnosti by sme mali v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru rozlišovať. Spomínaný § 20 ods. 1 hovorí o dvoch možnostiach vzniku daňovej povinnosti, na ktorú ďalej nadväzuje uplatnenie práva na odpočítanie dane. Mám za to, že keď si naaplikujete spomínaný § riešením pre účely samozdanenia a uplatnenia práva na odpočítanie dane nebude v ani jednom prípade 21. 11. 2005 ...
AjaJ
07.12.05,19:44
Z_účtovného_hľadiska_by_som_postupovala_asi_ta kto:
1.Príjem_tovaru_dňa_21.11._suma_prepočítaná_k urzom_NBS_v_tento_deň_131-Obstaranie_tovaru/326-nevyfaktúrované_dodávky.
2.Príjem_tovaru_na_sklad
3.Výdaj_tovaru_zo_skladu-predaj
4.Príjem_faktúry,kde_dátum_vystavenia_je_1.12.( vtedy_si_aj_samozdaňujem)-kurz_NBS_1.12._pre_DPH_a_dátum_vzniku_záväyku_b ude_21.11.
čiže_na_účte_343_bude_použitý_kurz_z_1.12.a_ na_účtoch_MD326/D321_bude_použitý_kurz_zo_dňa_21.11.
Viera
16.12.05,13:38
Faktúra z Českej republiky bola vystavená 27.10.2005, kedy bol aj odoslaný tovar. K nám bol tovar spolu s faktúrou doručený 04.11.2005.
V ktorom mesiaci mám ( mala som ) samozdaniť túto faktúru ?
betka
16.12.05,17:36
Faktúra z Českej republiky bola vystavená 27.10.2005, kedy bol aj odoslaný tovar. K nám bol tovar spolu s faktúrou doručený 04.11.2005.
V ktorom mesiaci mám ( mala som ) samozdaniť túto faktúru ?

Pravo na odpocitanie dane mozme uplatnit podla par. 51 Zak. o DPH.
Jana Acsová
18.12.05,08:02
Faktúra z Českej republiky bola vystavená 27.10.2005, kedy bol aj odoslaný tovar. K nám bol tovar spolu s faktúrou doručený 04.11.2005.
V ktorom mesiaci mám ( mala som ) samozdaniť túto faktúru ?V tomto prípade je rozhodujúce, či dátum 27.10.2005 je zároveň aj dátumom dodania tovaru. Ak áno, daňová povinnosť vám vzniká pri nadobudnutí tovaru z ČR v deň vystavenia faktúry t.j. 27.10.2005.
Za splnenia uvedenej podmienky sú vaše povinnosti nasledovné:
1) samozdanenie - daňová povinnosť: 27.10.2005 (prepočet kurzom NBS ak faktúra znie na cudziu menu),
2) právo na odpočítanie dane: mesiac október alebo november ak ste mesačný platiteľ, 4. Q 2005 alebo 1. Q 2006 ak ste štvrťročný platiteľ dane (prepočtový kurz rovnaký ako pre daňovú povinnosť).
misurka
19.12.05,05:13
Toto by zaujiímalo aj mňa:

Ak je pri nadobudnutí tovaru z EU faktúra vystavená v ten istý deň ako je odoslaný tovar(príkl. fa vystavená 27.11.05, tovar odoslaný 27.11.05, tovar doručený 30.11.05 spolu s faktúrou), môžem tento deň považovať za dátum dodania???


V tomto prípade je rozhodujúce, či dátum 27.10.2005 je zároveň aj dátumom dodania tovaru. Ak áno, daňová povinnosť vám vzniká pri nadobudnutí tovaru z ČR v deň vystavenia faktúry t.j. 27.10.2005.
Za splnenia uvedenej podmienky sú vaše povinnosti nasledovné:
1) samozdanenie - daňová povinnosť: 27.10.2005 (prepočet kurzom NBS ak faktúra znie na cudziu menu),
2) právo na odpočítanie dane: mesiac október alebo november ak ste mesačný platiteľ, 4. Q 2005 alebo 1. Q 2006 ak ste štvrťročný platiteľ dane (prepočtový kurz rovnaký ako pre daňovú povinnosť).
Jana Acsová
19.12.05,07:05
Toto by zaujiímalo aj mňa:

Ak je pri nadobudnutí tovaru z EU faktúra vystavená v ten istý deň ako je odoslaný tovar(príkl. fa vystavená 27.11.05, tovar odoslaný 27.11.05, tovar doručený 30.11.05 spolu s faktúrou), môžem tento deň považovať za dátum dodania???Každý prípad je potrebné posúdiť individuálne. To, či bol tovar aj dodaný môže posúdiť iba odberateľ a to najmä v súvislosti s právom nakladať s tovarom ako vlastník. Nakoľko tieto prípady už na Porade boli rozoberané, skúste vyhladať v témach týkajúcich sa nadobudnutia tovaru.
misurka
19.12.05,09:03
A čo ak na faktúre od zahr. dodávateľa nie je nič uvedené ohľadom práva nakladať s tovarom? Prepravu si objednávam ja u sloven. prepravcu, vychádza mi z toho, že ja môžem ísť na dátum vystavenia faktúry, pokiaľ je táto spolu s tovarom v daný deň(deň vystavenia faktúry) odovzdaná prepravcovi. V podstate ide o tovar, kt. nám posiela naša materská spoločnosť, čiže nič striktne dohodnuté. Mohla by som sa oháňať tým, že toto právo nakladať s tovarom ako vlastník mi vzniká momentom, kedy prepravca prevezme tovar a tým pádom daňová povinnosť mi vznikne dňom vystavenia faktúry???
Mala som kontrolu na DPH a vôbec sa ma pri týchto faktúrach nepýtali, prečo vychádzam pri prepočte DPH práve z dátumu vystavenia, na základe toho si myslím, že by to robím správne, ale nie som si 100%-ne istá.

Každý prípad je potrebné posúdiť individuálne. To, či bol tovar aj dodaný môže posúdiť iba odberateľ a to najmä v súvislosti s právom nakladať s tovarom ako vlastník. Nakoľko tieto prípady už na Porade boli rozoberané, skúste vyhladať v témach týkajúcich sa nadobudnutia tovaru.
Jana Acsová
19.12.05,13:02
A čo ak na faktúre od zahr. dodávateľa nie je nič uvedené ohľadom práva nakladať s tovarom? Prepravu si objednávam ja u sloven. prepravcu, vychádza mi z toho, že ja môžem ísť na dátum vystavenia faktúry, pokiaľ je táto spolu s tovarom v daný deň(deň vystavenia faktúry) odovzdaná prepravcovi.
Zo zahraničnej faktúry sú málokedy zrejmé skutočnosti, ktoré sú podstatné pre uznanie dodania tovaru pre účely slovenského ZDPH. Také mám skúsenosti z praxe. Aj napriek tomu, že národné zákony všetkých členských štátov vychádzajú zo šiestej smernice. Čiastočne situáciu rieši napríklad dohodnutie dodacích podmienok, ktoré sú spravidla riešené v rámcovej obchodnej zmluve. Nemusí to však byť pravidlo.

Pre váš prípad je rozhodujúce napríklad to čo uvádzate, že si zabezpečujete sami prepravu t.j. mám za to, že právo nakladať s tovarom ako vlastník vám vzniká momentom vyskladnenia tovaru u dodávateľa. Z uvedeného vyplýva, že v prípade, že faktúra je vystavená v deň keď si tovar prevezmete u dodávateľa (hoci aj prepravcom), možno vznik daňovej povinnosti odvodiť z § 20 ods. 1 písm. b) ZDPH.

Problematika je však nejasne interpretovaná aj vo všeobecných daňových informáciách.
Jana Acsová
19.12.05,13:04
Skúste aj príspevok č. 5 a17 v pripnutom linku a následné rozoberanie problematiky:
http://www.porada.sk/t10133-nadobudnutie-tovaru-z-eu.html
misurka
20.12.05,05:06
ďakujem za všetky cenné rady. S mater. firmou som sa dohodla, že na faktúre budú uvádzať skratku EXW, tým pôjdem na dátum vystavenia faktúry.

Skúste aj príspevok č. 5 a17 v pripnutom linku a následné rozoberanie problematiky:
http://www.porada.sk/t10133-nadobudnutie-tovaru-z-eu.html