jancca
11.11.10,21:12
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.
drobeceva
11.11.10,20:21
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.
nesmieš presiahnuť 136,52 €
veronikasad
11.11.10,21:33
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.
pracuješ na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti ?
jancca
11.11.10,22:24
Dohoda o vykonaní práce
Xanti
12.11.10,08:06
Príjmy
Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
· príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,
.....
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Podľa mňa Ti dávku v hmotnej núdzi vezmú, nakoľko si vieš prácou zabezpečiť vyšší príjem ako je táto dávka.
Ivenka
12.11.10,08:39
Xanti prečo by mali zobrať ak ma zamestnávateľ pre mňa prácu iba za 60 Eura ? a potrebuje ma 8 x v mesiaci ? ďakujem. Je to skúsenosť ?
katka50
12.11.10,11:44
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.


Aby Ťa nevyradili z evidencie na Úrade práce Tvoja mesačná odmena z dohody o vykonaní práce nesmie presiahnuť 136,52 €. Pozri si priložený link
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/zmena-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie-ktory-vykonava-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13504 (http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/zmena-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie-ktory-vykonava-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13504)

Dávky v hmotnej núdzi –
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
- 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
- 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
- 25% z materského,
- 25% z invalidného dôchodku,
- 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
- 25% zo sirotského dôchodku,
- 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
- prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa podľa osobitného predpisu alebo dávka toho istého druhu vyplatená v členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmluvnou stranou
Dohody o Európskom hospodárskom priestore, alebo vo Švajčiarskej konfederácii najviac vo výške prídavku na dieťa ustanovenej osobitným predpisom,
- nevyhnutná okamžitá pomoc poskytnutá obcou podľa zákona o obecnom zriadení,
- príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

Životné minimum platné v súčastnosti je 185,38 €. Čiže ak na dohodu o vykonaní práce za 12 mesiacov nepresiahneš 2-násobok ŽM t.j. 370,76 € tak sa Ti dávky v hmotnej núdzi nebudú krátiť o tento príjem.

Pozri si aj toto
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226 (http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226)
Xanti
12.11.10,22:50
Xanti prečo by mali zobrať ak ma zamestnávateľ pre mňa prácu iba za 60 Eura ? a potrebuje ma 8 x v mesiaci ? ďakujem. Je to skúsenosť ?
Ano aj skúsenosť,
kým som len poberala dávku v hmotnej núdzi a brigádovala, tak výšku príjmu som dokladovala na UP a podla toho mi každý mesiac upravovali výšku dávky v hmotnej núdzi.

A vziať resp. krátiť preto, že ak zarobíš 60 eur napr. tak už podľa zákona nebudeš občanom v hmotnej núdzi , lebo sa sama pričiníš o svoj príjem. Ľuďom sa neoplatí moc robiť ak poberajú dávku v hmotnej núdzi, a zlenivejú načisto.
veronikasad
13.11.10,00:14
Xanti, pozri zvýraznené v príspevku Katka 50. Príjem z DoVP do výšky 2-násobku živ.minima ročne sa nezapočítava do príjmu pre posudzovanie dávky v hmotnej núdzi ...
Xanti
13.11.10,08:34
Veronika,
ja to viem. Dokonca ak som pracovala na čiastočný úväzok a príjem nedosahoval výšku dávky v hmotnej núdzi, tak mi doplácali do výšky dávky.
Veľa záleží ako sa postaví k tomu UP, a akú má zmluvu zo zamestnávateľom má zadávateľka.
veronikasad
13.11.10,09:14
Xanti, má dohodu o vykonaní práce a príjem z tejto dohody do výšky 2-násobku živ.minima sa považuje za priležitostný príjem.
Preto tá moja poznámka mimotémy.
Miichaela
10.04.12,08:07
Dobrý deň, potrebujeme na brigádu pomocníka. Koľko môže max. zarobiť, je evidovaný na ÚP, dostáva soc. dávku vo výške 118 ,- €. Je to dlhodobejšia brigáda - čo je výhodnejšie : dohoda o vykonaní práce, alebo dohoda o pracovnej činnosti. Koľko sa platia odvody do gar. fondu a na úrazové poist. Vopred ďakujem za info.
Miichaela
10.04.12,08:51
Je možné, že mu budú dávaku v hmotnej núdzi krátiť, keďže by mal príjem z dohody ?
Mila123
10.04.12,08:54
Miška, v predchádzajúcich príspevkoch máš všetko uvedené....okrem aktuálnej výšky ŽM....189,83
EUR od 01 07 2011
k 01 07 2012 bude zmena žm......
Lila1131
01.02.13,13:19
Ahojte. Ja sa tiež chcem spýtať poberámu dávku v hmotnej núdzi ale pracujem aj ako aktivačný pracovník ale popritom mam aj dohodu o vykonaní prace na 3 mesiace. Zoberú mi dávku v hmotnej núdzi alebo nie ?
bibanka
13.06.13,05:22
ja som robila na dohodu od 8.4 2013 do 30.4 2013 zarobila som 73 eur a napriek tomu ze som nepresvihla ten limit 134 eur,na socialke mi bola socialka stiahnuta z 62 eur na 6,02 a neviem, preco
Xanti
13.06.13,05:26
Pretože, príjem na dohodu je príjmom zo 75%. Takže ak si zarobila 73 eur ... UP to vzalo, že si zarobila 54,75 eur ... a patrí ti len doplatok k dávke z rozdielu 62,50 - 54,75.
Nemôžeš mať plnú dávku v hmotnej núdzi a príjem ... ak by si zarobila napr. 100 eur tak dávku v hmotnej núdzi Ti odnímu celú .
Xanti
13.06.13,05:27
Záleží od príjmu ... prečítaj si môj komentár nižšie.
Tuby
11.11.13,21:48
Pekný deň, v jednom mesiaci som zarobil na dohode viacej ako bola moja dávka hmotnej núdzi a dávku mi odňali, ak ďalší mesiac nebudem mať brigádu tak dávku zase dostanem ak preukážem že som nemal príjmy alebo si musím dávku vybaviť odznova? ďakujem
Xanti
11.11.13,22:32
No pokiaľ viem, tak si ju musíš nanovo vybaviť ...