Veronika Veve Dingová
11.11.10,21:05
Dobrý deň,
veľmi Vás prosím o niekoľko rád pri zakladaní OZ.
1. chcela by som si založiť OZ na opatrovateľskú starostlivosť o deti. Starostlivosť o ne bude samozrejme spoplatnená. Je nutné v takom prípade popri OZ založiť aj živnosť alebo s.r.o.čku? Alebo stačí, ak z príjmov vyplatím pedagógov, personál príp.nakúpim potrebné veci pre deti? Tak, aby sme neboli ziskoví...
2. Ak investujem do rekonštrukcie Centra na opatrovanie týchto detí určitý kapitál, môžem si potom prijaté peniaze (poplatky od rodičov, 2% z daní, dary) započítať do nákladov?
3.Ako je to s daňami v takomto prípade?

Ďakujem!
a_je_to
12.11.10,13:10
Najprv by si sa mala dobre oboznámiť so zákonom 83/1990 o združovaní občanov. O.Z. nemôže založiť jedna osoba, ale aspoň tri ... a malo by mať aspoň 5 riadnych členov. O.Z. sa nezakladá na zárobkovú činnosť, ale na činnosti s prevahou charitatívnych a rozpočtových zdrojov, účelových dotácií a nezárobkovej činnosti. Združenie by malo fungovať iba so stanovami a bez daní. Ak sa už pred založením O.Z. zvažuje živnosť, daň z ppo a kapitál, tak je to jasný príklad, že právna forma zámeru nie je dobre zvolená. Buď z nevedomosti, alebo špekulatívnosti. Otázke ... či prijaté peniaze možno započítať do nákladov ... ťažko porozumieť. Podľa popisu možno jednoznačne odporučiť s.r.o., ktorá môže byť založená v zmysle § 56 Obch. zákonníka aj na iný účel, než podnikanie ... ale O.Z. nemôže byť založené na zárobkovú činnosť. To však neznamená, že pri troche náhodnej nepozornosti MV SR a ŽÚ Ti O.Z. prejde aj v takej podobe, ako opisuješ.
Veronika Veve Dingová
12.11.10,20:36
Ďakujem za odpoveď, rozhodne nemám v úmysle žiadnu špekulatívnu činnosť, len som sa doteraz s ničím podobným nestretla a OZ mi poradil niekto, kto robí rovnakú vec už pár rokov a má ju založenú ako OZ. Nepripadalo mi to zvláštne, až kým som sa tým nezačala zaoberať, preto som potrebovala poradiť. Z takomto prípade založím s.r.o.čku a bude to vyriešené. Ešte raz vďaka za radu!