erika527
23.11.05,13:46
Prefakturovali sme jednu prijatú fa za skúšky odobratých vzoriek od neplatca DPH /ústredný inšpektorát SOI/ na nášho dodávatela tých odobratých vzoriek, taktiež bez DPH. Kam to mám napísať do daňového priznania DPH? Pýtam sa na nami vydanú faktúru.
Ďakujem.
Valika
23.11.05,13:06
Pokiaľ ste platcom DPH tak by ste mali urobiť prefakturáciu s DPH ale nie som si veľmi istá.
elPi
23.11.05,14:19
Pri prefakturácii bez DPH je treba dbať na to aby bola splnená podmienka v ods. 3:
§ 22 zákona o DPH:
(Citujem priamo zo zákona)
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby.
(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len „prechodné položky“).
renča1
23.11.05,15:30
Prefakturovali sme jednu prijatú fa za skúšky odobratých vzoriek od neplatca DPH /ústredný inšpektorát SOI/ na nášho dodávatela tých odobratých vzoriek, taktiež bez DPH. Kam to mám napísať do daňového priznania DPH? Pýtam sa na nami vydanú faktúru.
Ďakujem.

Išlo o skúšky alebo dodanie tovaru aj so službou. Faktúra musí byť vystavená s DPH. :cool: Pokiaľ faktúrujete slov.odberateľovi tak s DPH, nezáleží na tom či je odberateľ platca dph alebo nie je. Vid § 8 a 9 ide o zdanit.obchod.:)Zahrnie sa to do riadku 3 základ dane a do r.2 dph
erika527
24.11.05,06:17
Odobral nám SOI tovar z predajne a za skúšku tovaru nám fakturovali oni bez DPH. Mi sme to prefakturovali na nášho dodávatela tohto tovaru taktiež bez DPH. Ja som to myslela že je to správne, lebo nie my sme vykonali tú skúšku ale SOI, oni nie sú platcovia DPH, tak potom my prečo by sme to museli zdaniť ďalej? My by sme platili za to DPH na DÚ, a na koho sme vystavili tú fa, oni odpočítajú, výsledok aj tak je 0. Čakám Váš názor. Ďakujem pekne.
renča1
24.11.05,07:05
Odobral nám SOI tovar z predajne a za skúšku tovaru nám fakturovali oni bez DPH. Mi sme to prefakturovali na nášho dodávatela tohto tovaru taktiež bez DPH. Ja som to myslela že je to správne, lebo nie my sme vykonali tú skúšku ale SOI, oni nie sú platcovia DPH, tak potom my prečo by sme to museli zdaniť ďalej? My by sme platili za to DPH na DÚ, a na koho sme vystavili tú fa, oni odpočítajú, výsledok aj tak je 0. Čakám Váš názor. Ďakujem pekne.

Ked ste raz platcami DPH a dodanie je v tuzemsku tak dph musíte odviesť DÚ. Podľa § 22 sa určí základ dane, vystavte opravnú faktúru a navýšte ju o dph.
erika527
24.11.05,11:04
Ďakujem Renáte aj ostatným
:)