Tomas42
12.11.10,08:59
mam 22 a pol roka a cca dva roky som nerastol mal som 200cm a teraz posledny pol rok som zrazu narastol o 4 cm ako je to mozne? tych 200 sa este dalo ale uz zacinam mat fakt celkom depku z mojej vysky. Nechapem ako mozem v takom veku rast a preco.
danushka
12.11.10,08:08
Rastový hormón sa tvorí v žľaze hypofýze. Hypofýza sa nachádza v mozgu v kostnej priehlbine nazvanej Turecké sedlo. Základnou úlohou rastového hormónu a jeho sprostredkovateľa – faktora IGF-I je podpora rastu detí. Okrem rast podporujúceho účinku má rastový hormón dôležitý význam pre správnu funkciu metabolizmu.

Preto sa po ukončení rastu u zdravých osôb vylučovanie rastového hormónu zníži a pokračuje v primeranom množstve po celý život. Rastový hormón svojimi účinkami v tele vstupuje do chemických procesov pri využívaní tukov, cukrov a spracovaní minerálov. U ľudí s nedostatkom rastového hormónu sa naruší vnútorná rovnováha vo využívaní týchto látok, z čoho sa postupne vyvíjajú druhotné ochorenia napr. spomalenie až zastavenie rastu, choroby srdcovo-cievneho systému, diabetes melitus II. typu, osteoporóza, znížená vitalita a znížená kvalita života.

Nadmerná tvorba rastového hormónu spôsobuje u detí ochorenie nazývané gigantizmus, u dospelých akromegáliu. Najčastejším prejavom akromegálie je rast tzv. akrálnych (koncových kostí). Ochorenie je spôsobené niekoľkonásobne vyššou hladinou rastového hormónu a faktoru IGF-I, ako je norma a má nepriaznivé metabolické dôsledky.

Doporučujem Ti navštíviť endokrinológa, aby zistil, či sa v Tvojom prípade nejedná o hormonálnu nerovnováhu, ktorá Ti spôsobí v budúcnosti ťažkosti aj iného druhu.
Tomas42
12.11.10,08:29
dakujem za odpoved asi zajdem

pritom je to cudne lebo rodicia nie su daky vysoky 185 mozno oco, mama je nizsia. A nemam ani ziadne ine problemy, snazim sa cvicit, sportovat, ale uz ma nebavi sa vsade zohynat a pocuvat aky som vysoky.:mad:
danushka
12.11.10,08:52
Tomas, určite by si bol zúfalejší, keby si bol ako muž nižší, ver mi.
Takto môžeš mať frajerku vysokú a s riadnymi šteklami a nebudeš je po nos,a le ona Tebe :D.

A dievčatám sa vysokí muži páčia ;). Čo tak odísť na nejaký basket dievčenský a požmurkať tam na dievčatá.
Vieš aký problém majú ony so svojou výškou?...Im sa ťahšie hľadá...

Hlavu hore a šup k endokrinológovi, nebudeš rásť donekonečna predsa.
viktorviktor
12.11.10,10:15
na najskôr si spyšnel tak si sa narovnal :-),
nemaj obavy podľa RNDr. Marián Olejára "Rast u mužov končí okolo 25. roku života, u žien okolo 21. až 22. roku. Po dosiahnutí veku 50 rokov sa výška tela začína postupne zmenšovať." (z encyklopédie)
alabut
12.11.10,13:09
Vyska je vyhoda, nepotrebujes pri malovani rebrik.
danushka
12.11.10,13:19
na najskôr si spyšnel tak si sa narovnal :-),
nemaj obavy podľa RNDr. Marián Olejára "Rast u mužov končí okolo 25. roku života, u žien okolo 21. až 22. roku. Po dosiahnutí veku 50 rokov sa výška tela začína postupne zmenšovať." (z encyklopédie)
Viktor, nebláááázni, kto má tie topánky každý štvrťrok tým chlapcom kupovať:eek::mad:.
Môj syn má skoro 19 a odmietam doň vrážať toľko peňazí. Nestačí, že tak veľa je, ešte aj dookola stále nový šatník s obuvou obmieňať?

A aj dcéry je dosť a to má len 13...To čo ma strašíš, že do 21ničky bude rásť?

Normálne som sa preľakla:D.
zk24
12.11.10,13:21
Vysoki chlapi su fajn :---... Ak s tym nebudes mat zdravotne problemy, dizajnovo "trpiet" urcite nebudes ;)
Oplopo
08.07.12,07:03
Chcel by som sa opytat, ten rastovy hormon sposobuje zmenu výšky (rast) aj po 18-ke
KEJKA
08.07.12,07:09
rastový hormón spôsobuje rast, Môj syn medzi cca 13-15 rokom nevyrástol ani o mm - nepamätám sa presne, ale mladší syn ho v tom veku v raste "predbehol", tak som si robila starosti. Išla som s ním práve na podobné vyšetrenie, zistili, že rastového hormónu má dosť, a že je to len otázka času. Nuž a okolo 16,5 roka sa začal vyťahovať dnes má 190cm, 30 rokov, takže už pár rôčkov nerastie, ale do 21 rástol isto.
Nandrolon
08.07.12,08:08
Pokiaľ už sú uzatvorené chrupavky, tak by ani vysoká hladina rastového hormónu nemala spôsobovať rast kostí. Preto aj lekári podávajú rastový hormón /za účelom výšky/ iba v mladom veku.

Ak by spôsoboval rastový hormón rast kostí aj po uzatvorení chrupaviek, tak 99% vrcholových športovcov by malo výšku ako žirafa, počnúc kulturistami, končiac futbalistami...
truch
08.07.12,08:13
Výška 204 cm v dnešnej dobe je normálna:) má ju aj môj manžel. Medzi športovcami, napr. baskeťákmi, alebo volejbalistami, by si bol len priemerne vysoký. Stačí nájsť správny kolektív a budeš sa cítiť dobre:)
A vysokých kočiek je teraz veľa, takých, ktoré hľadajú muža tvojich rozmerov:)
truch
08.07.12,08:19
na najskôr si spyšnel tak si sa narovnal :-),
nemaj obavy podľa RNDr. Marián Olejára "Rast u mužov končí okolo 25. roku života, u žien okolo 21. až 22. roku. Po dosiahnutí veku 50 rokov sa výška tela začína postupne zmenšovať." (z encyklopédie)
Poznám jedného, čo ako 50 ročný narástol z 207 na 211 cm:) Možno, výnimka potvrdzuje pravidlo:)
lujza.j
08.07.12,08:33
Poznám jedného, čo ako 50 ročný narástol z 207 na 211 cm:) Možno, výnimka potvrdzuje pravidlo:)
chlapi musia mať vždy nejakú "protekciu"....:D ja som sa už scvrkla o 2cm:(
xseven
04.03.14,13:57
..jedine ze si obul nejaku tyrolsku turisticku obuv :D
korela
04.03.14,15:34
Tá protekcia je rovnaká. Už aj ja sa strácam.
korela
04.03.14,15:37
Česi spravili ešte v 80-tych rokoch výskum súvisiaci so vzťahom výšky a inteligencie medzi študetmi na VŠ. Najvyšší boli právnici, potom medici, tuším technici a zbytok si presne nepamätám.
Lichotivé, nie? I keď výnimky potvrdzujú pravidlo.
Ľudia sú z generácie na generáciu vyšší. Naši rodičia prerástli svojich rodičov, my svojich, naše deti prerastajú nás. Zmena stravy? Určite má na tom svoj podiel okrem iných faktorov.
Na svet prichádzame jednak už so svojou genetickou výbavou a aj poslaním, Takže aj výška zohráva v živote človeka svoj program. Predurčuje uplatnenie človeka? Myslím, že zasahuje. V športe, modelingu, a v mnohých iných činnostiach a povolaniach.
Netreba sa hrbiť, ale udržiavať si chrbtové svalstvo. Vtedy výška človeka iba viac vynikne a vysiela signály do svojho okolia, že ide o zdravého jedinca.
Dnes sa prispôsobil odevný aj obuvnícky priemysel svojim zákazníkom, tak to majú vyšší ľudia oveľa ľahšie ako kedysi.
Pokiaľ nejde o výšku 230cm, tak je stále všetko v poriadku.
(Syn tak zrazu vybehol, že sa mu vytvorili na chrbtici nad driekom a ramenných kĺboch strie. Dá sa to prežiť.) :-) Má nad 195 a je spokojný. Tatko o niečo nižší.
JurajSch
19.07.19,18:18
ako nechápem prečo sa sťažuješ mať tvoju výšku ach mám iba 194cm a chcel by som narásť nechápem ako ti to môže vadiť.
misoft
19.07.19,18:31
Čo je - zaspali si? Kukni sa na dátum, kedy sa to pýtal.