JanaŠimi
12.11.10,09:05
Čaute poraďáci.. chcela by som sa poraiť ohladom manka na sklade. Firma eviduje tovarové manko.. chcem sa opýtať či toto manko musí vždy zamestnávateľ zosobniť alebo sa môže rozhodnúť že tovar nezosobní len rozdiel bude účtovaný ako manko v účtovníctve a sklad sa vyrovná ako má... ide mi ot ot že to manko sa ťahá od minulých rokov a naozaj sa vela ludí od vtedy premlelo a nejak si to neustriehli.. takže naozaj sa nevie voči komu by sa to manko malo zosobniť.
Llívia
12.11.10,08:24
Čaute poraďáci.. chcela by som sa poraiť ohladom manka na sklade. Firma eviduje tovarové manko.. chcem sa opýtať či toto manko musí vždy zamestnávateľ zosobniť alebo sa môže rozhodnúť že tovar nezosobní len rozdiel bude účtovaný ako manko v účtovníctve a sklad sa vyrovná ako má... ide mi ot ot že to manko sa ťahá od minulých rokov a naozaj sa vela ludí od vtedy premlelo a nejak si to neustriehli.. takže naozaj sa nevie voči komu by sa to manko malo zosobniť.
Zamesntnávateľ môže, ale nemusí vymáhať od zamestnancov úhradu manka na sklade.

Ak nie je so zamestnancami uzatvorená dohoda o hmotnej zodpovednosti, tak od nich úhradu manka ani vymáhať nemôže (iba keby jednoznačne preukázal, že ho spôsobil konkrétny zamestnanec/zamestnanci).
JanaŠimi
12.11.10,08:36
popravde je to tak, že som prebrala firmu... a ide ot to, že majú neskutočné manká na sklade. Nerozumiem tomu prečo ked predchádzajúce roky mala + - to aj nevyčistila.. a tak sa to narabkalo no katastrofa.. tak chcem spraviť takúto vec, že hodím inventúru teraz a všetky múnusové položky chcem vynulovať.. zaúčtujem manko ale len pre rok 2010 ale z pochopiteľných dôvodou nebudem do toho ťahať predchádzajúce roky, lebo to malo byť zúčtované vtedy.. len mi išlo o to či ho nemôžu daňováci nejak napadnúť že to nezosobnil zamestnancom.. či neporušíme postupy účtovania. čo??
KEJKA
12.11.10,08:39
netreba zosobňovať, manko a prebytky však mali byť vyčíslené a zúčtované každý rok a v tomto vidím závažné porušenie ZoÚ a postupov účtovania. Za to pokuta môže byť mastná, prípadne aj dorubky dane, nakoľko prebytky sa mali zúčtovať do výnosov.
Odporúčam doúčtovať všetky rozdiely - opravu minulých období zaúčtovať na účty vlastného imania /428,429/.
Podľa výsledkov zvážiť nutnosť podania dodatočného DP.
JanaŠimi
12.11.10,08:42
Ďakujem za radu