bobekoad
12.11.10,20:40
Tak, k veci. Ak predám ako s.r.o. majetok /nehnuteľnosť/ z akej sumy zaplatí firma daň z príjmu? Jedna vec je prevod na katastri a druhá ako to daniť z pohľadu účtovníctva? Kúpna cena v kúpnej zmluve bola stanovená dohodou strán, tu je všetko ešte OK. Ale potom otázka účtovná? Zdaňuje sa z kúpnej ceny uvedenej v kúpnej zmluve alebo sa vychádza z ceny nehnuteľnosti určenej znaleckým posudkom? Ak sa vychádza z ceny z posudku, prosím, odkiaľ, resp. z ktorého predpisu a ustanovenia to vyplýva? Nechcem aby sa mi stalo, že ma daň. kontrola ,,náhodou" prekvapí a bude to v ... .
Prosím poraďte kto sa tomu rozumie, súri ma to. Vďaka.
hena22
12.11.10,19:59
Zdaňuješ rozdiel medzi kúpnou cenou uvedenou v zmluve a daňovou zostatkovou cenou.
Samozrejme predtým to musíš správne zaúčtovať :-)
bobekoad
12.11.10,20:11
Prosím, troska vysvetli, som laik v týchto veciach /účtovných/, ale chcel by som sa troska priučiť. Ako sa určí daň. zostatkova cena? Nehnuteľnosť je v obch. majetku od r. 1998, doteraz nevyužívaná, žiadne investície do nej, chátra. Ide totiž o to, že vypracúvam kúpnu zmluvu pre známeho a do kúpnej ceny chce dať cenu takú aby daň. zaťaženie nebolo veľké. V kúpnej zmluve není problém uviesť nižšiu, ale potom či nebude problém ako píšem v téme.
Dáša_
12.11.10,20:19
Prosím, troska vysvetli, som laik v týchto veciach /účtovných/, ale chcel by som sa troska priučiť. Ako sa určí daň. zostatkova cena? Nehnuteľnosť je v obch. majetku od r. 1998, doteraz nevyužívaná, žiadne investície do nej, chátra. Ide totiž o to, že vypracúvam kúpnu zmluvu pre známeho a do kúpnej ceny chce dať cenu takú aby daň. zaťaženie nebolo veľké. V kúpnej zmluve není problém uviesť nižšiu, ale potom či nebude problém ako píšem v téme.

ak má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, tak z účtovníctva sa dá pohodlne zistiť zostatková cena. Je to rozdiel medzi nadobúdacou cenou a uplatnenými odpismi. Teda, ak nehnuteľnosť bola odpisovaná.
bobekoad
13.11.10,06:51
Rozumiem. A ak bola odpisovaná aký to má vplyv na výšku dane z príjmu pri predaji nehnutelnosti s.r.o. Chápem dobre- čím bola viac odpísaná tým pri predaji bude vyššia daň?
Dáša_
13.11.10,07:56
Rozumiem. A ak bola odpisovaná aký to má vplyv na výšku dane z príjmu pri predaji nehnutelnosti s.r.o. Chápem dobre- čím bola viac odpísaná tým pri predaji bude vyššia daň?

nie, tak to nie je.

príklad: nadobudacia cena budovy bola 8000€
odpisana suma (nechce sa mi pocitat celkom presne) k 31.12.2009 5000€ (predpokladam, ze budova sa preda a prepise tento rok, ak az buduci rok, tak datum k 31.12.2010)

zostatkova cena je teda 3000€. Ak sa preda za 3000€, tak dan z prijmu sa neplati. Do danoveho zakladu by vchadzala az cena nad tuto hodnotu.
Samozrejme, nie je jasne, za aku cenu sa bude predavat.
bobekoad
13.11.10,09:53
Aha. A ak sa preda za 5000eur, tak dan sa zaplati z 2000eur? teda z rozdielu terajsej kupnej ceny a tou zostatkovou cenou?/vstupna cena-hoci v roku 1998 minus odpisana suma do 31.12.2009 ak predavame tento rok? Ozaj, co je podstatne-datum predaja v kupnej zmluve alebo rozhodnutie o pov.vkladu pre presne urcenie zost.ceny- teda ci koniec roka 2009 alebo 2010?
Dáša_
13.11.10,10:19
Aha. A ak sa preda za 5000eur, tak dan sa zaplati z 2000eur? teda z rozdielu terajsej kupnej ceny a tou zostatkovou cenou?/vstupna cena-hoci v roku 1998 minus odpisana suma do 31.12.2009 ak predavame tento rok? Ozaj, co je podstatne-datum predaja v kupnej zmluve alebo rozhodnutie o pov.vkladu pre presne urcenie zost.ceny- teda ci koniec roka 2009 alebo 2010?


este je trochu dôležité, či je cena posudku, ak sa robí, hodne odlišná od zostatkovej ceny. Aby náhodou daňový úrad nemal problém,že sa predáva pod cenu.

Na to, ktorý dátum je podstatý sa musím pozriet, to teraz neviem. vplyv to má ale na zostatkovú cenu.
KEJKA
13.11.10,12:46
zostatková cena daňová je rovnaká, či nehnuteľnosť predáš v auguste alebo v decembri. Berie sa zostatková cena k 31.12.2009 pri predaji v roku 2010. Mám na mysli daňové hľadisko, pri účtovnom to môže byť o niečo zložitejšie ale zadanie sa týka hlavne daní.
Pre sro to bude výnos v roku povolenia vkladu - zápise do katastra.
ucetni_fantozzi
13.11.10,13:28
otazne je, ci tam vobec mohli byt vobec uplatnene nejake danove odpisy - zadavatel uvadza, ze "nehnuteľnosť je v obch. majetku od r. 1998, doteraz nevyužívaná"...
ucetni_fantozzi
13.11.10,13:30
co sa tyka predaja pod cenu obvyklu, v zakone o dani z prijmu su instituty dodanenia upravene najma vo vztahu ku zahranicnym osobam...
Dáša_
13.11.10,13:33
otazne je, ci tam vobec mohli byt vobec uplatnene nejake danove odpisy - zadavatel uvadza, ze "nehnuteľnosť je v obch. majetku od r. 1998, doteraz nevyužívaná"...


ano, to je samozrejme pravda - teba zistit nielen účtovnú ale aj daňovú zostatkovú hodnotu.

Ale ak nebola nehnuteľnosť odpisovaná, potom je výdavkom celá obstarávacia cena.
bobekoad
13.11.10,14:04
No práve, ide sa predávať niečo pod cenu, priamo konateľovi, ale už ako súkromnej osobe. Ako je to potom s tým dodanením- v ktorých prípadoch. Narážam preto aby nedošlo k podozreniu napr. z tunelovania. Ako je vlastne štát proti tomu chránený aby nedochádzalo k vyššie uvedenému javu?
durisovad
13.11.10,14:26
Vzhladom k tomu, ze sa predava konatelovi, teda osobe blizkej firme, odporucala by som dat vypracovat seriozny znalecky posudok a predat za cenu podla tohoto posudku.