dRome
13.11.10,21:55
Mám taký problém že mám vežu micro hifi 40W 2.0 mám naňu napojený subwoofer 150W magnate..no idem si kupovať 300W zosilovač Fusion..a chcem ho pripojiť na tú vežu..aby som využil jeho výkon a nie 30% z neho..mohlo by ste mi prosím vás poradiť ako to mám spraviť alebo čo k tomu potrebujem ak sa to vôbec dá..a či náhodou tým že by som to prepojil by som tú vežu neodpálil..vitie napríklad..ďakujem za pomoc vopred..:)
dalid
14.11.10,07:50
pre upresnenie, by bolo vhodne, ak by si sem napisal aj typy, co to doma vlastne mas a co presne chces kupit.. (aka miny veza - typ, aky SW - aktivny/pasivny (ale podla toho co pises asi pasivny..)). Takto podla toho co pises, asi by som siel cestou predzosilovač (Fusion) + koncový zosilovač (tvoje veza)... ale ked neviem CO doma mas a ake to ma vstupy a vystupy je to iba strielanie naslepo :)
Stevo5
14.11.10,08:44
Dobre by bolo napísať pre istotu typy zosilovačov, ako píše vyššie dalid.
Ale - ak je ten zosilovač štandardný, predzosilovač by mal mať už v sebe zabudovaný a na vstupe by mal stačiť bežný výstup zvukovej karty z PC. Predtým ako to kúpiš si zisti ( je to bežne udávaný parameter) ako citlivý je vstup toho 300W zosilovača, teda aký "výkon" je potrebný na plné vybudenie - aby "dal" 300W.
Celkom nerozumiem tomu medzičlánku - veža 40W budená z PC a z veže budený zosilovač. Tá veža je tam podľa mňa zbytočná.

Bežne používam k PC zosilovač 2x20W, je v pohode vybudený na plný výkon zo zvukovej karty počítača. Ten zosilovač som robil sám, preto viem že je možné to spraviť tak, aby - zosilovač s akýmkoľvek výkonom - pracoval na plný výkon s minimálnym budením, teda napríklad z mikrofónu. Záleží od kvality a technického riešenia konkrétneho zosilovača.
Preto je jedno či 40W alebo 300W, vstupy týchto zosilovačov sú (mali by byť) rovnaké, a je vecou vnútornej elektroniky zosilovača (má svoje predzosilovače) aby zosilovač pracoval na plný výkon pri štandardnom budení.
Ide o dosť peňazí, preto si to najprv dôkladne prever kým zariadenia prepojíš.
dRome
14.11.10,13:35
Slick A0 Stereo:

Max Power 400W
Maximálny výkon 400 W

Power @ 4 ohms 2x 75 WRMS
Výkon @ 4 ohmy 2x 75 WRMS

Power @ 2 Ohms 2 x 100 WRMS
Výkon @ 2 Ohm 2 x 100 WRMS

Power 1 x 200 WRMS
Moc x 200 WRMS

Super Slick design with rubberised finish
Super Slick design s pogumovaným prevedenie

Twin end caps for stealth connections
Twin koncovky pre pripojenie stealth

a vežu vám teraz neviem aktuálne bližšie nejako špecifikovať..dnes večer budem vedieť o akú konkrétnu vežu sa jedná..a chcem ho napojiť na tú vežu..aby som využil plný potencionál toho SW..o tom SW vám viem povedať že je to 150W max 75W RMS...že je to značka magnat no nekupoval som ho ja..je to z internetu kúpený bassák vložený do ručne vyrobenej bedne na mieru..takže o ňom nič bližšie neviem..takže sa mi jedná o to čo to pôjde s autozosikom zapojiť tak aby mi išiel ten subwoofer naplno..ak ho netreba prepájať cez vežu tak potom len chcem vedieť čo mám spraviť aby som vlastne prinútil ten bassák hrať naplno..čo chcem docieliť tým zosilovačom ten kupujem iba preto aby mi hral bassák naplno..to je asi zjavné.. :)
Stevo5
14.11.10,14:55
Aj keď pre teba je to "...asi zjavné", pre mňa nie, to čo si dal v prvom príspevku sa dalo vysvetliť aj inak. A navyše si teraz pridal niečo o "autozosiku" - myslíš zosilovač do auta?
Navyše - v prvom príspevku (v nadpise) si písal niečo o PC - ty máš počítač v aute a chceš z neho prehrávať do 150W (300W?) zosilovača? Alebo ako je to vlastne?
Pochop že ak chceš odpoveď, musíš zosmoliť dotaz ktorému sa bude dať rozumieť.
misoft
14.11.10,15:32
K základnej otázke je to jednoduché: Veža pošle signál do zosilňovača a ten to pošle do reprákov. Veža sa nemôže odpáliť, pretože signál bude zosilňovaný zosilňovačom. Je chránená tým zosilňovačom. A všetko cez zosilňovač! Na vežu pripoj len samotný zosilňovač - to stačí.
Pokiaľ by si však chcel počúvať z PC, tak výstup ZK pripoj na zosilňovač a ďalšie už poznáš.
Stevo5
14.11.10,15:58
Ale jemu ide o ten 150W subwoofer. Pozeral som ten zosilovač, je určený do auta. V popise na stránke nie je písané, že by ten zosilovač mal výstup aj pre subwoofer. ...? Podľa mňa nevhodný výber zosilovača na tento účel. Do auta sa používajú širokopásmové reproduktory, ktoré idú hodne nízko a aj vysoko. Ten zosilovač síce je schopný prehrať 45Hz až 20KHz, ale je len stereo, nemá výstup pre sub.
Slick A0 Stereo:
http://www.caraudiodirect.co.uk/vibe-slick-a0.html

Edit -
pre Drome - ak si to chceš sám namontovať do auta (ak to vôbec chceš do auta), nedoporučujem, zver to servisu. Ak máš (podľa otázok vyššie) minimálne vedomosti o elektrotechnike, pri tomto výrobku by sa mohlo stať, že by auto zhorelo pri neodbornej montáži. Mám na mysli tepelnú záťaž káblov, ktoré by napájali tvoj zosilovač. Musel by si použiť kábel o veľkom priereze vodiča, pretože pri 12V a 400W je potrebné zo zdroja 33Ampérov. Pre kábel je to ešte väčšia záťaž ako keby si napájal 3 x 2,2KW elektrické kúrenie jedným káblom !!. Nebezpečné je prehrievanie káblov pri tej záťaži ak nie sú na to dimenzované.
dRome
14.11.10,18:26
Je to jednuduché..sry zato schomolenie..ide o pc ktoré je doma..celé je to o tom že mám vežu a mám subwoofer..no tá veža je slabá a nedisponuje takým výkonom aby som naňu mohol mať napojený 150W subwoofer a počul naplno ako hrá..preto k tomu idem dokúpiť zosilovač..ktorí je určený pre autá..a chcem sa opýtať ako mám pripojiť ten zosilovač k veži aby ten zosilovač v podstate zosiloval iba ten subwoofer..potencionálny výkon zosilovača chcem priamo využiť čisto len pre subwoofer teda ako mám napojiť zosilovač na vežu na ktorú je pripojený aj subwoofer ? dúfam že už je to jasnejšie..
misoft
14.11.10,18:57
Ale prečo tak zložito? Nájdi si zosilňovač, ktorý má SW v sebe, napoj vežu (alebo PC) naň a hotovo. Je - podľa mňa - totálna sprostosť kupovať do domácnosti k veži (a PC) zosilňovač, určený do vozidiel. Neuraz sa, tvoj "nápad" je poriadna p******a!
dRome
14.11.10,19:14
Zosilovač zo SW ? ..nie náhodou naopak ? preto že autozosiky sú oveľa lepšie než tie do domácnosti..
Vlado40
14.11.10,19:32
Zosilovač zo SW ? ..nie náhodou naopak ? preto že autozosiky sú oveľa lepšie než tie do domácnosti..

A máš k takému zosilovaču aj dostatočný zdroj ?
dRome
15.11.10,06:30
No veď to tú celý čas riešim..či potrebujem ešte niečo alebo čo vlastne spraviť aby som ten zosilovač mohol ktomu pripojiť aký kábel kúpiť..alebo čo..
Stevo5
15.11.10,13:04
dRome
máš niekoľko možností. Ak ten tebou vybraný zosilovač chceš silou mocou zapojiť na subwoofer, tak sa to bude dať - ale NIE JE to dobré riešenie. Našiel som že ten zosilovač je schopný pracovať do 2 kanálov ako stereo, alebo do jedného kanálu ako mono s dvojnásobným výkonom. Tak tam by si to mal zapojiť. Ale nie je to na to určený výrobok, s kvalitou zvuku by si nemusel byť spokojný. Pásmová priepusť subwoofera by mala byť v zosilovači a k tomu by sa mal pripojiť ten tvoj sub reproduktor.
Ale pre teba z toho že kupuješ autozosilovač namiesto zosilovača do domácnosti vyplýva mnoho ďalších vecí, ktoré musíš spraviť.
Mnoho z nich je nad tvoje sily. Ty si kúpiš lenzosilovač, to je len elektronika. Ale tú musíš niečím napájať - napájací zdroj pre ten zosilovač. Ak by si mal známeho ktorý by ti dokázal spraviť doma napájací zdroj "na mieru" k tvojmu zosilovaču tak by ti to pomohlo. Sám si s tým neporadíš, pravdepodobne ani nevieš čo všetko ti k tomu bude treba kúpiť a koľko to bude stáť. Napríklad potrebuješ 500 (600)W transformátor (pre 400W zosilovač) s vinutím 13-14V a 33A. Cenu neviem, ani neviem či sa niečo také dá kúpiť, istotne sa to dá doma navinúť ale dnes je už málo ľudí ktorí by boli ochotní ti to spraviť. Ak áno, tak sa nedoplatíš. Ďalej primerane výkonné usmerňovacie diódy (4ks) a k nim primeraný chladič. Tiež budeš musieť poskladať primerane veľký elektrolyt na filtrovanie výstupného napätia. Celé to umiestniť do nejakej skrinky, odrušiť aby neprenikalo do siete rušenie (a pri tom výkone ...??), ďalej istič na výstup aby si niečo pri prípadnom skrate alebo poruche zosilovača nespálil. To píšem len tak narýchlo aby si vedel čo ťa čaká. O tepelnej žáťaži som písal vyššie, to platí aj tu. A ani nehovorím o účtoch za elektrinu pri jeho prevádzke (ale zasa usporíš na kúrení).

Nebolo by jednoduchšie ako ti už navrhoval misoft vyššie - kúpiť hotový zosilovač určený do domácnosti?:
- ktorý by mal svoj napájací zdroj zabudovaný
- ktorý by mal výstup určený pre minimálne 2 bežné reproduktory
- a ktorý by mal aj výstup určený pre subwoofer. To nie je obyčajný výstup, ale je tam frekvenčná pásmová priepusť ktorá obmedzuje vyššie kmitočty a prepúšťa len tie ktoré je schopný spracovať subwoofer. Tie by mali nadväzovať na pásmové priepuste na bežných výstupoch.
Celý zosilovač by musel výkonovo zodpovedať tvojim požiadavkám, čo nebude lacná záležitosť.

Inak moja poznámka - načo bežný človek potrebuje doma výkon 150W subwoofer + (asi) 2 x 100W reproduktory. Ideš ozvučiť telocvičňu?
Ja používam doma "len" 2 x 20W s 80 litrovými bedňami a ak tomu trochu pridám (skôr môj syn) tak mám dojem že vyletia sklá na oknách. Na čo 400W?

Ak si dáš poradiť - ten 150W reproduktor nevyužiješ, budeš mať s tým len problémy. Predaj ho, kúp za tie peniaze (možno niečo doložíš) - cca 150W zosilovač s výstupom pre subwoofer + 2 alebo lepšie 4 reproduktory - podľa uváženia. Plus by si musel kúpiť aj tie reproduktory. Výkon takéhoto zosilovača tiež nevyužiješ v domácnosti naplno, ale je to reálnejšie ako si to celé zostavovať doma - neuraz sa - pri tvojich (ne)skúsenostiach s touto problematikou .
Tento zosilovač by si napojil tak ako teraz pripájaš vežu k počítaču - a počúvaš kvalitný zvuk.
dRome
17.11.10,05:29
No dobre kúpim si zosilovač pre domácnosti..ako napojím ten ?..nejaké káble k tomu treba alebo mi nebude treba nič ? ..len kúpiť ten zosilovač na doma a nič viac ? ..ďakujem že si mi poradil aspoň viem čo je lepšie..noo..takto ..to nebude 400W ale 750W lebo budem mať 600W vežu a 150W SW..načo to potrebujem..to si myslím že tvoja vec už není..určite ma ale susedia kôli hlasnej nemajú radi to viem isto..
Fero11
17.11.10,07:19
Vo vseobecnosti je to tak. Najprv musis mat zdroj signalu, co je napr. radio, tv, veza, wolkmen atd ... potom nasleduju rozne predzosilnovace (korekcne zosilnovace) equalizery, mixpulty a kadejake prkotiny ..... predposlednym clankom retazca je koncovy zosilnovas a celkom poslednym clankom je reproduktor.
Na navrhnutie audio sustavy do konkretneho priestoru sa pouzivaju komplikovane vypocty ...... samozrejme ty nemusis nic pocitat to sa robi pre navrh nahravacich studii, ale aspon take zakladne veci by si si mohol zistit kde maju byt umiestnene reproduktory ako maju byt natocene, aky vykon do konkretnej miestnosti je idealny a pod.
Nie bezhlavo kupit zos. 2x150 do miestnosti 3x3x2,5m
Odporucil by som ti vyhladat si forum, ktore sa zaobera touto problematikou a konzultovat to tam. Samozrejme ze aj na tomto fore su znaly problematiky (ja to teda nie som :) ) ale na specializovanych forach su ludia ktori kvalitne ozvucili nie jednu miestnost
dRome
17.11.10,08:29
To ja nepotrebujem riešiť..ja potrebujem vedieť čo potrebujem prepojiť a postupne v bodoch opísané ako to mám spraviť teda nejaký postup nič viac nechcem..
Fero11
17.11.10,09:46
Mám taký problém že mám vežu micro hifi 40W 2.0 mám naňu napojený subwoofer 150W magnate..no idem si kupovať 300W zosilovač Fusion..a chcem ho pripojiť na tú vežu..aby som využil jeho výkon a nie 30% z neho..mohlo by ste mi prosím vás poradiť ako to mám spraviť alebo čo k tomu potrebujem ak sa to vôbec dá..a či náhodou tým že by som to prepojil by som tú vežu neodpálil..vitie napríklad..ďakujem za pomoc vopred..:)
Citujem tvoju prvu otazku
A cital si dobre moj prispevok ???
Mas to tam napisane, ze najprv je zdroj u teba je to micro hifi 40W 2.0 dalej pokracuje rozne korekcne zosilnovace, mixpulty, farebne hudby a podobne blbosti ak nic z toho nemas, tak rovno nasleduje koncovy zosilnovac a potom reproduktory.
Zrejme chces vediet ake kable (konektory) pouzit a ako konkretne to zapojit.
Napr. na vezi mas urcite konektory, ktore su oznacene "OUT R a OUT L" to je vystup pravy a lavy a ty to musis zapojit do zosilovaca kde mas "IN L a IN R to je vstup lavy a pravy. Alebo napr. ak mas na vezi konektor (jack) phones tak aj to je vystup z veze a kludne moze ist do zosilnovaca na vstup.
Ak mas na vezi cinch samicu, tak do nej das cinch samca, ak mas jack, tak pouzijes jack, to mi ti nenapiseme ze co mas pouzit
napr. cinch
http://www.tme.eu/katalog_pics/c/1/5/c1528bca7a2ad4bca3616ec8c2db5fc2/acpr-red.jpg
napr. konektor na zosiku na repraky
http://www.tme.eu/katalog_pics/5/c/5/5c58bcede14e6c9dd2177414900a02bb/cc-210d.jpg
pozri napr sem na konektory kable atd .... http://www.tme.eu/sk/katalog/#main
dRome
17.11.10,10:29
ďakujem :) išlo mi práve o túto poslednú odpoveď ďakujem :)