ikovacova
23.11.05,14:15
Dobrý deň, dúfam,že sa nebudem pýtať duplicitne, ale nikde som tu takýto problém nevidela riešiť, preto Vás prosím o radu. Nakoľko nemám odvahu volať do SP, lebo ich odpovediam neverím... neviem preco ?! :-)

Som SZČO a idem zamestnať študenta. este neviem či je lepšia DVP alebo BPS. Student má robiť rozvoz materiálu po slovensku a kontrolu hypermarketov. Dostane 1000,-sk na den a budem mu preplacat km a pauš. náhrady (6,2sk). Pracu bude vykonávať 3 dni.Neviem koľko mu to časovo bude trvať(ráta sa cesta autom ako pracovný čas?)?

Tzn. sumár:
1. spíšem dohodu (asi bude lepšia o DVP),
2. prohlásim ho na SC,
3. odvediem 0,8% na úraz. poistenie (z tých zarobených 3000,-.) Počítam tam aj km+pauš.náhrady? To nie je jeho mzda však?
4. ak pospíše prehlásenie o zdan.príjmoch, nezdaním mu to, vyplatím mu to brutto,
5. keď skončí tak ho odhlásim zo SP.
---------------
6. Ak by náhodou robil viac ako 3 dni, tak musím odviesť nieco do zdravotnej, alebo to urobí on na konci roka?
7. koľko bude potom musieť odviesť?
8. budem mu musieť potom už ten príjem zdaniť ak bude nad 3000,-?
9. Myslí sa pri odvodoch do zdravotnej prijem 3000,-mesačne alebo na jednu DVP?

dakujem!!!!!!!!!
Eliška
23.11.05,13:56
Dobrý deň, dúfam,že sa nebudem pýtať duplicitne, ale nikde som tu takýto problém nevidela riešiť, preto Vás prosím o radu. Nakoľko nemám odvahu volať do SP, lebo ich odpovediam neverím... neviem preco ?! :-)

Som SZČO a idem zamestnať študenta. este neviem či je lepšia DVP alebo BPS. Student má robiť rozvoz materiálu po slovensku a kontrolu hypermarketov. Dostane 1000,-sk na den a budem mu preplacat km a pauš. náhrady (6,2sk). Pracu bude vykonávať 3 dni.Neviem koľko mu to časovo bude trvať(ráta sa cesta autom ako pracovný čas?)?

Tzn. sumár:
1. spíšem dohodu (asi bude lepšia o DVP),
2. prohlásim ho na SC,
3. odvediem 0,8% na úraz. poistenie (z tých zarobených 3000,-.) Počítam tam aj km+pauš.náhrady? To nie je jeho mzda však?
4. ak pospíše prehlásenie o zdan.príjmoch, nezdaním mu to, vyplatím mu to brutto,
5. keď skončí tak ho odhlásim zo SP.
---------------
6. Ak by náhodou robil viac ako 3 dni, tak musím odviesť nieco do zdravotnej, alebo to urobí on na konci roka?
7. koľko bude potom musieť odviesť?
8. budem mu musieť potom už ten príjem zdaniť ak bude nad 3000,-?
9. Myslí sa pri odvodoch do zdravotnej prijem 3000,-mesačne alebo na jednu DVP?

dakujem!!!!!!!!!
V prípade DVP - max.300 hod. v kal.roku., do brutto zárobku sa cestovné náhrady nezapočítavajú., ak podpíše prehlásenie, zdaňovať sa mu mzda bude, len jeho daň bude vo výške Sk 0,-., do zdravotnej poisťovne bude musieť odviesť sám dohodár 14 % po ukončení roka ak jeho príjem presiahne polovicu minimálnej mzdy x 4 mesiace /v r.2005 /.
elPi
23.11.05,14:09
Ked budeš spisovať dohodu (je jedno či DVP alebo DBPŠ) - poskytnutie cestovných náhrad musí byť v tejto dohode písomne dohodnuté.
Viď § 1 ods.1 písm c) zákona o cestovných náhradách.
Ináč to nebude uznané ani daňovákmi do výdavkov.
ikovacova
24.11.05,10:27
ĎAKUJEM VAM, ste zlatí!!!!!!!

Hneď mi je veselšie. terazlen utekat do SP a DU a prihlásiť seba a ľudí.
ešte raz vďaka.