Zuzana2
23.11.05,15:17
Prosím o radu. Pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní budeme odpočítavať zo základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. d sumu najviac 12000 na účelové sporenie.
Ak mám uzatvorené životné poistenie, ktoré sa skladá z:
1. Základné poistenie:
a) poistenie pre prípad smrti alebo dožitia - 8372,-- Sk,
b) úrazové poistenie rozširujúce základné životné poistenie - 588,-- Sk,
2. Pripoistenie k základnému poisteniu:
a - f pre prípad trvalej invalidity, smrti následkom úrazu .... - 5100,-- Sk,

akú sumu si budem podľa uvedeného § môcť odpočítať?

Vopred ďakujem za odpovede.
durisovad
23.11.05,14:51
Odpocitat si mozes sumu 8.372 Sk. Urazove ani invalidne poistenie sa nemoze odpocitat.
Zuzana2
23.11.05,15:10
Dik za odpoveď, ale mne manažér poisťovne, ktorý so mnou uzatváral poistku na sto percent tvrdil, že si môžem odpočítať 12 000,--. Vraj ak je životné poistenie uzatvorené tak, že jeho súčasťou je i úrazové, prípadne iné pripoistenie, môže sa odpočítať celá sum (samozrejme najviac 12000,--).
Ale naša ekonómka mi tvrdí to isté čo Vy. Som z toho jasná.
Neviete, kde by som sa dočítala o tom viac?
Ď. Prajem príjemný večer.
Zuzana
Chobot
23.11.05,15:55
Ten manazér poistovne má pravdu. Tiez robím v poistovni a dost sme sa okolo toho natahovali s UFT aj min. financií. Nakoniec dali záväzné stanovisko. Moje príspevky k tomuto nájdes v tejto diskusii:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=8728&page=2

Ale podla najnovsích informácií uz toto usmernenie nie je treba, lebo priamo v novele zákona o dani z príjmov (bolo to uz schválené, ale este nebolo zverejnené, preto este nie je císlo zákona; mám síce znenie schválenej verzie, ale tiez bez císla zákonu) to bolo osetrené tak, ze v § 11, odsek 1 sa doplnilo písmeno e) poistné na zivotné poistenie, co zahrna vsetky poistné druhy v odvetví A- zivotného poistenia (blizsie treba pozriet zákon 95/2002 o poistovníctve, príloha c 1).

Ak by si mala dalsie otázky, kludne sa pýtaj.
tonkat
23.11.05,16:23
Môžem sa spýtať aj ja? Mám poistnú zmluvu na seba aj na deti a pri tých detských poistkách som tiež ja akože pripoistená. Neviem to presne definovať, nemám ich pri sebe, ale sú to zmluvy, pri ktorých bude plnenie napr. v 21. roku veku dieťaťa a pod. Môžem z týchto zmlúv detských tiež zahrnúť nejakú časť, príp. celú do tých 12 000?
Tweety
23.11.05,16:39
Môžem sa spýtať aj ja? Mám poistnú zmluvu na seba aj na deti a pri tých detských poistkách som tiež ja akože pripoistená. Neviem to presne definovať, nemám ich pri sebe, ale sú to zmluvy, pri ktorých bude plnenie napr. v 21. roku veku dieťaťa a pod. Môžem z týchto zmlúv detských tiež zahrnúť nejakú časť, príp. celú do tých 12 000?
Nie, nie je to Tvoja zmluva a teda nesplňa podmienky na odpočítanie z daní.:cool:
tonkat
23.11.05,16:40
Ďakujem pekne.
Tweety
23.11.05,16:55
Ďakujem pekne.
Vďačne. Ahoj.;)
Zuzana2
23.11.05,19:07
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana
durisovad
23.11.05,21:34
Ja som sa na tento problem pytala minuly tyzden na danovom urade. Vzala som so sebou aj svoju poistnu zmluvu, v ktorej mam tiez vyspacifikovane platby za zivotne poistenie, poistenie pre pripad urazu a poistenie liecenia trvalych nasledkov. Pani mi jasne povedala, ze do odpoctu dani mozem dat len zivotne poistenie. Dokladuje sa kopiou zmluvy a vypisom z uctu o zaplateni, pripadne potvrdenim poistovne, ze rocne poistenie je zaplatene. Mozno sa do konca roka este dostane na svetlo bozie nejake usmernenie min. financii, ale teraz je to udajne tak.
Chobot
24.11.05,05:13
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana

Neviem ako ostatné poistovne, ale nasa pripravuje vzor listu, v ktorom budeme klientom potvrdzovat, ze majú uzatvorenú poistnú zmluvu splnajúcu posmienky na odpocet zaplateného poistné a ze klient zaplatil v roku XXXX poistné vo výske XXXXX korún a preto simôze uplatnit znázenei dane v max. výske 12.000 sk. Zatial este nevieme, ci to budeme posielat automaticky, ale skôr asi len na vyziadanie klienta, lebo nie kazdý s takou zmluvou si bude znizovat základ dane.
Chobot
24.11.05,05:15
Ja som sa na tento problem pytala minuly tyzden na danovom urade. Vzala som so sebou aj svoju poistnu zmluvu, v ktorej mam tiez vyspacifikovane platby za zivotne poistenie, poistenie pre pripad urazu a poistenie liecenia trvalych nasledkov. Pani mi jasne povedala, ze do odpoctu dani mozem dat len zivotne poistenie. Dokladuje sa kopiou zmluvy a vypisom z uctu o zaplateni, pripadne potvrdenim poistovne, ze rocne poistenie je zaplatene. Mozno sa do konca roka este dostane na svetlo bozie nejake usmernenie min. financii, ale teraz je to udajne tak.

Presne to bol ten dôvod, preco poistovne atakovali min. financií o to usmernenie, lebo kazdý danový úrad si to vysvetloval po svojom. Tá pani úradnícka na danovovm úrade má asi neaktuálne informácie. Treba jej ukázat to usmernenie min. financií alebo odvolat sa na novelu zákona o dani z príjmov.
Zuzana2
24.11.05,06:19
Už som si to usmernenie stiahla, dík.
Dúfam ale, že to naozaj vyjde v zákone a bude to jednoznačné, lebo aj naše zákony treba vedieť čítať.
Veď keď pani na daňovom úrade dá nejakú radu (hodi aj po telefóne), malo by to byť v poriadku. Lenže vidíte, nie je to vždy všetko OK. Treba si to z viacerých zdrojov pozisťovať a najlepšie je vždy pýtať si stanovisko písomne.
Chobot
24.11.05,08:16
Už som si to usmernenie stiahla, dík.
Dúfam ale, že to naozaj vyjde v zákone a bude to jednoznačné, lebo aj naše zákony treba vedieť čítať.
Veď keď pani na daňovom úrade dá nejakú radu (hodi aj po telefóne), malo by to byť v poriadku. Lenže vidíte, nie je to vždy všetko OK. Treba si to z viacerých zdrojov pozisťovať a najlepšie je vždy pýtať si stanovisko písomne.

Aj tie úradnícky na danovom sú len ludia, nie sú lumeni a ani nemajú patent na múdrost, teiz sa môzu mýlit alebo mat nesprávny názor (aj keby nemali:rolleyes: ..). Preto je lepsie mat záväzné stanovisko danej institúcie alebo mat to zákonom podlozené.
Jaroslávka
24.11.05,13:44
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana
Telefonicky som sa informovala v poisťovni ALLIANZ, že na odpočet 12000
majú tlačivá, na ktorých túto skutočnosť potvrdia / ja predsa nemôžem čítať všetky poistné zmluvy mám 100 zamestnancov/, či aj ostatné poisťovne
sa takto budú riadiť, zatiať neviem.
Jaroslávka
Zuzana2
24.11.05,14:10
Jaroslávka, ďakujem. Zistím ostatné poisťovne.
ľoška
24.11.05,14:20
Včera som bola na školení a je to presne tak, ako písal Chobot. Nárok na nezdaniteľnú časť 12 000 musí zamestnanec preukázať potvrdením z poisťovne. Pre poisťovne to však nie je povinnosť, aby každému klientovi automaticky zasielali potvrdenie. Spôsob preukazovania je doplnený už aj v novelizácii, schválenej 28.10.2005, ktorá však ešte nevyšla v Zbierke zákonov.
Zuzana2
21.12.05,10:22
Vraciam sa k téme - pre informáciu všetkým. Včera som dostala mailom vyjadrenie daňového úradu, ktoré pripájam.
Prajem všetkým pekný deň.
Zuzana

PS: neviem, či som priložila prílohu, robím to po prvý krát. Ak nie, pokúsim sa ešte raz. Za strpenie ďakujem.
Chobot
21.12.05,11:35
Vraciam sa k téme - pre informáciu všetkým. Včera som dostala mailom vyjadrenie daňového úradu, ktoré pripájam.
Prajem všetkým pekný deň.
Zuzana

PS: neviem, či som priložila prílohu, robím to po prvý krát. Ak nie, pokúsim sa ešte raz. Za strpenie ďakujem.

Tu mi ale niečo nesedí, lebo v liste pekne odcitovali niektoré ustanovenia zákona, ale k pôvodnej otázke sa nevyjadrili - čo považujú za zaplatené poistné - hlavné poistenie alebo pripoistenia. Keď som pozeral Tvoju prvú otázku, tam máš poistné porozdeľované na 3 čiastky - hlavné krytie (8372), úrazové pripoistenie (588) a pripoistenie invalidity a smrti následkom úrazu (5100). Táto čiastka sa mi nezdá, je príliš vysoká, nie je to iba 510 SK?

Pokiaľ správne pochopili na DU otázku, tak buď dali nič nevysvetľujúcu odpoveď, alebo tam uviedli nesprávnu sumu, lebo do životného poistenia patrí aj poistenie úrazu a choroby, ak je pripoistením k hlavnému poisteniu.

Za stanoviskom, že odpočítateľnou položkou je aj poistné za pripoistenie úrazu si stopercentne stojím, lebo toto sme často preberal na sedeniach legislatívnej sekcie Slovenskej asociácie poisťovní a k čomu ministerstvo financií dalo jednoznačné stanovisko. Neviem, prečo by potom niektorý daňový úrad, ktorý podlieha ministerstvu financií si určil vlastné pravidlá.

Môžeš mi prosím Ťa poslať Tvoj text otázky a úplné stanovisko toho daňového úradu na môj e-mail (nájdeš ho v mojom profile)? Lebo ak naozaj to oni takto interpretujú, tak na tento problém budem musieť upozorniť na SAP, aby sa pri podávaní daňových priznaní predišlo takýmto problémom pri inej interpretácii zákona. Díky.
Marína
21.12.05,12:11
Teraz som sa informovala v Allianz-SLPO a.s. Klientom, ktorí spĺňajú podmienky, budú začiatkom roka 2006 posielať potvrdenia auromaticky.
Ianina
29.12.05,15:56
Mili moji,
mam mensi problemik. Som SZCO a kapitalove poistenie som nezaplatila z mojho podnikatelskeho uctu ale omylom zo svojho sukromneho. Mozete mi poradit, ako to mam zariadit tak, aby som si to mohla uplatnit v uctovnictve? Nezachrani ma to, ze do augusta som bola zamestnana na prac. zmluvu a odpocitam si to z dan. zakladu z prijmu zo zavislej cinnosti?

Dakujem, dakujem, dakujem. Janka
Pepa
29.12.05,16:21
Janka, nevidím tu žiadny problém. Ak by si chcela dostať kapitálové poistenie do účtovníctva, aj tak by si mohla účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Podľa mňa to v účtovníctve vôbec nemusí byť. Je to nezdaniteľná časť dane, ktorá sa bude uvádzať v samostatnom riadku daňového priznania. Preukázateľne zaplatené - máš výpis z účtu a o.i. určite bude nejaké usmernenie ako toto preukazovať - potvrdením od poisťovne ......
Takže buď v kľude - ak ide o "poistku", ktorá spĺňa podmienky stanovené zákonom pre uplatnenie nezdaniteľnej časti - je to OK.
STRELEC
29.12.05,16:29
Mili moji,
mam mensi problemik. Som SZCO a kapitalove poistenie som nezaplatila z mojho podnikatelskeho uctu ale omylom zo svojho sukromneho. Mozete mi poradit, ako to mam zariadit tak, aby som si to mohla uplatnit v uctovnictve? Nezachrani ma to, ze do augusta som bola zamestnana na prac. zmluvu a odpocitam si to z dan. zakladu z prijmu zo zavislej cinnosti?
Dakujem, dakujem, dakujem. JankaMyslím, že si uhradila správne z účtu mimo živnosť. Ak by si aj uhradila zo svojho živnostenského účtu, tak by sa jednalo o výdavok na osobnú spotrebu alebo proste VNZD. Zmluva a úhrada sú len podmienkou pre uplatnenie nezdaniteľného základu dane (ak chceš - odpočitateľnej položky zo ZD). Kľud. Urobila si dobre.
Ianina
30.12.05,07:54
Jeeej, dakujem vam velmi pekne. Urobili ste mi naladicku odhliadnuc od toho vichricoveho pocasia. Janka
Mirkaska
12.01.06,12:47
Zmenilo sa niečo od posledného príspevku v názore na odpočitateľnú položku - životné poistenie, ak obsahuje okrem kapitálovej zložky aj poistenie iné - trvalých následkov, chirurgického zákroku, rekonvalescencie, pobytu v nemocnici, ....? Ak má niekto tieto riziká poistené ako súčasť životného poistenia, malo by to byť uznané podľa usmernenia MF SR, ale v prípade, že to niektorá poisťovňa má extra ako pripoistenie, tak to už nie je uznateľné...:confused: Zaujímavé.:) Ak je to takto, nie je to veľmi spravodlivé.
Chobot
12.01.06,13:26
Zmenilo sa niečo od posledného príspevku v názore na odpočitateľnú položku - životné poistenie, ak obsahuje okrem kapitálovej zložky aj poistenie iné - trvalých následkov, chirurgického zákroku, rekonvalescencie, pobytu v nemocnici, ....? Ak má niekto tieto riziká poistené ako súčasť životného poistenia, malo by to byť uznané podľa usmernenia MF SR, ale v prípade, že to niektorá poisťovňa má extra ako pripoistenie, tak to už nie je uznateľné...:confused: Zaujímavé.:) Ak je to takto, nie je to veľmi spravodlivé.

Možno to nie je spravodlivé, ale takéto riešenie vychádza zo zákona o poistení č. 95/2002. V prílohe č. 1 sú totiž odvetvia poistenia rozdelené na životné a neživotné. Samostatné poistenie prazu alebo choroby patrí do kategórie B - neživotné poistenie.

Ale v prípade, že je pripoistením k niektorému druhu životného poistenia uvedenom v kategórii A body 1 až 4, tak sa považuje za životné poistenie.
nikulik
12.01.06,14:04
Prečítala som si všetky príspevky, ale aj tak som nenašla odpoved na všetko čo by som potrebovala vedieť. Problém je totižto v tom, že sa ma včera jedna pracovníčka opýtala, ako to vlastne je s tými 12 000,- Sk, ktoré si môžu odpočítať z dane... a ja som jej nevedela odpovedať.:eek:
Vedeli by ste mi to nejako zhrnúť ako by som im to mala vysvetliť?
Mirkaska
12.01.06,15:23
Možno to nie je spravodlivé, ale takéto riešenie vychádza zo zákona o poistení č. 95/2002. V prílohe č. 1 sú totiž odvetvia poistenia rozdelené na životné a neživotné. Samostatné poistenie prazu alebo choroby patrí do kategórie B - neživotné poistenie.

Ale v prípade, že je pripoistením k niektorému druhu životného poistenia uvedenom v kategórii A body 1 až 4, tak sa považuje za životné poistenie.

Nemám to teraz po ruke (niekedy sme sa to na výške aj učili... :rolleyes: ) ale poistenie choroby, chirurgického zákroku, hospitalizácie, denného odškodnenia... sa posudzuje tak isto ako úrazové poistenie? Teda ak je to súčasťou poistky ŽP, tak je to životné??
majja
12.01.06,20:49
Som teda veľmi potešená. Mám dve životné poistky. Obidve mi končia cca vo veku 52 a 53 rokov. Za jednu platím 15000.- a za druhú cca 10 000.- Sk . A trvajú 18 až 20 rokov. Ale nemôžem si odpísať nič lebo nespĺňam vek 55 rokov-koniec poistenia.Čo sa dá s tým robiť???
jamajka
12.01.06,21:07
Som teda veľmi potešená. Mám dve životné poistky. Obidve mi končia cca vo veku 52 a 53 rokov. Za jednu platím 15000.- a za druhú cca 10 000.- Sk . A trvajú 18 až 20 rokov. Ale nemôžem si odpísať nič lebo nespĺňam vek 55 rokov-koniec poistenia.Čo sa dá s tým robiť???


No moja, to sme hneď dve čo máme túto smolu:( . S tým už asi nič nenarobíme. Teda aspoň tento rok. Ja ešte behnem do poisťovne a spýtam sa, či aspoň nemôžeme prepracovať poistnú zmluvu, tak aby poistná doba bola o dva roky dlhšia, aby som aspoň v budúcich rokoch z toho niečo mala.... ale nie som si istá... To asi Chobot by vedel...;)
durisovad
12.01.06,21:14
Moja kolegyna poziadala poistovnu o prepracovanie zmluvy v tom zmysle, ze sa znizila rocna platba a predlzila sa doba poistenia. Stihla to este v novembri minuleho roka.
Chobot
12.01.06,22:08
No moja, to sme hneď dve čo máme túto smolu:( . S tým už asi nič nenarobíme. Teda aspoň tento rok. Ja ešte behnem do poisťovne a spýtam sa, či aspoň nemôžeme prepracovať poistnú zmluvu, tak aby poistná doba bola o dva roky dlhšia, aby som aspoň v budúcich rokoch z toho niečo mala.... ale nie som si istá... To asi Chobot by vedel...;)
Ano, viem. Ak je poisťovňa ochotná, tak je možné vykonať technické zmeny na poistnej zmluve. Pre vysvetlenie, technické zmeny sú také zmeny, ktoré ovplyvňujú výšku poistnej sumy, dobu poistenia, výšku poistného, naopak netechnické zmeny toto neovplyvňujú. Netech. zmeny sú napr. zmena priezviska, zmena adresy, zmena oprávnených osôb.... Netechnické zmeny vykoná každá poisťovňa, technické zmeny nemusí každá.

My dokonca posielame našim poistencom, ktorí nespĺňajú podmienky na odpočet poistného zo základu dane, ponuku na zmenu poistky, aby to spĺňali. Napr. ak niekto má poistnú dobu 20 rokov a končí mu v jeho 52 rokoch, tak mu ponúkneme predĺženie o 3 roky.

Treba si však dať pozor, lebo niektoré poisťovne urobia to, že zrušia pôvodnú zmluvu a uzavrú novú zmluvu, kde sú podmienky nevýhodnejšie (vyšším vekom narastá rizikové poistné, v súčasnosti je nižšia garantovaná úroková miera než pred niekoľkými rokmi).

Takže treba len osloviť poradcu, či by sa dala poistná zmluva predĺžiť. Má to jeden háčik, takúto zmenu možno vykonať len pri výročí poistnej zmluvy, nie hocikedy v priebehu roka.
Chobot
12.01.06,22:16
Prečítala som si všetky príspevky, ale aj tak som nenašla odpoved na všetko čo by som potrebovala vedieť. Problém je totižto v tom, že sa ma včera jedna pracovníčka opýtala, ako to vlastne je s tými 12 000,- Sk, ktoré si môžu odpočítať z dane... a ja som jej nevedela odpovedať.:eek:
Vedeli by ste mi to nejako zhrnúť ako by som im to mala vysvetliť?

Vysvetli je to takto. Ak má nejaký produkt, ktorým si šetrí na dôchodok, napr. doplnkové dôchodkové sporenie, životnú poistku, podielový fond, nejaký bankový sporiaci produkt, ktoré vyhovujú požiadavkám podľa zákona o dani z príjmov, a to: doba sporenia musí byť najmenej 10 rokov a výplata produktu nastane najskôr po 55. roku života (v prípade živ. poistky v roku, kedy poistený dosiahne 55 rokov), tak tá osoba má nárok na odpočet sumy, ktorú uhradila v priebehu roka na toto sporenie, poistenie,... v maximálnej výške 12.000 SK. Na odpočet však potrebuje predložiť potvrdenie, že uvednú sumu uhradila v priebehu roka.

Ak bude chcieť viac, odporuč jej poradu.;)
Chobot
12.01.06,22:23
Nemám to teraz po ruke (niekedy sme sa to na výške aj učili... :rolleyes: ) ale poistenie choroby, chirurgického zákroku, hospitalizácie, denného odškodnenia... sa posudzuje tak isto ako úrazové poistenie? Teda ak je to súčasťou poistky ŽP, tak je to životné??

Neviem, ako to myslel tvorca zákona, ale faktom je, že ak poisťovňa má licenciu iba na životné poistenie, tak nemôže ponúkať osobitne úrazové poistenie, iba ako pripoistenie k životnému poisteniu. Predpokladám však, že bod 6 naznačuje, že poistenie úrazu a choroby je životným poistením, ak je pripoistením k živ. poisteniu. Aby si si to vedela overioť, prikladám znenie tej časti zákona:

KLASIFIKÁCIA POISTNÝCH ODVETVÍ PODĽA POISTNÝCH DRUHOV


A - životné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie pre prípad smrti, poistenie pre prípad dožitia alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
2. Poistenie vena alebo prostriedkov na výživu detí.
3. Poistenie spojené s kapitalizačnými zmluvami.
4. Poistenie podľa bodov 1 a 3 spojené s investičným fondom.
5. Dôchodkové poistenie.
6. Poistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ak je pripoistením niektorého poistného odvetvia uvedeného v bodoch 1 až 5.

B - neživotné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie úrazu
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) cestujúcich.
e) individuálne zdravotné poistenie.

2. Poistenie choroby
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) zmluvné poistenie a pripoistenie.
e) individuálne zdravotné poistenie.
.
.
.
Poisťovňa, ktorej bolo udelené povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti pre jedno poistné odvetvie alebo viaceré poistné odvetvia, môže uzavrieť poistnú zmluvu aj na poistné riziko patriace do poistného odvetvia, pre ktoré jej nebolo udelené povolenie (doplnkové poistenie) za predpokladu, že toto riziko

a) je spojené s hlavným poistným rizikom,
b) sa týka predmetu, ktorý je poistený proti hlavnému poistnému riziku, a
c) je poistené poistnou zmluvou, ktorou je poistené hlavné poistné riziko.
Mirkaska
13.01.06,05:57
Neviem, ako to myslel tvorca zákona, ale faktom je, že ak poisťovňa má licenciu iba na životné poistenie, tak nemôže ponúkať osobitne úrazové poistenie, iba ako pripoistenie k životnému poisteniu. Predpokladám však, že bod 6 naznačuje, že poistenie úrazu a choroby je životným poistením, ak je pripoistením k živ. poisteniu. Aby si si to vedela overioť, prikladám znenie tej časti zákona:

KLASIFIKÁCIA POISTNÝCH ODVETVÍ PODĽA POISTNÝCH DRUHOV


A - životné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie pre prípad smrti, poistenie pre prípad dožitia alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
2. Poistenie vena alebo prostriedkov na výživu detí.
3. Poistenie spojené s kapitalizačnými zmluvami.
4. Poistenie podľa bodov 1 a 3 spojené s investičným fondom.
5. Dôchodkové poistenie.
6. Poistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ak je pripoistením niektorého poistného odvetvia uvedeného v bodoch 1 až 5.

B - neživotné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie úrazu
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) cestujúcich.
e) individuálne zdravotné poistenie.

2. Poistenie choroby
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) zmluvné poistenie a pripoistenie.
e) individuálne zdravotné poistenie.
.
.
.
Poisťovňa, ktorej bolo udelené povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti pre jedno poistné odvetvie alebo viaceré poistné odvetvia, môže uzavrieť poistnú zmluvu aj na poistné riziko patriace do poistného odvetvia, pre ktoré jej nebolo udelené povolenie (doplnkové poistenie) za predpokladu, že toto riziko

a) je spojené s hlavným poistným rizikom,
b) sa týka predmetu, ktorý je poistený proti hlavnému poistnému riziku, a
c) je poistené poistnou zmluvou, ktorou je poistené hlavné poistné riziko.

Ďakujem krásne ale aj tak som z toho nie veľmi múdra...
Chobot
13.01.06,08:52
Ďakujem krásne ale aj tak som z toho nie veľmi múdra...

A čo by si potrebovala vedieť?
Mirkaska
13.01.06,09:11
Práve tie prípady, ktoré som vyššie uvádzala:
- v rámci životného poistenia je poistná - trvalá invalidita, chirurgický zákrok, hospitalizácia, denné odškodné v prípade rekonvalescencie, príp. iné denné odškodné, smrť úrazom, TN,...:)
Chobot
13.01.06,09:41
Takže otázka znie, či poistenie trvalej invalidity, chirurgického zákroku, hospitalizácie, denné odškodné v prípade rekonvalescencie, poistenie trvalých následkov,... je životné poistenie?

To záleží od toho, ako sa an to pozeráš alebo pre aké účely to potrebuješ.

Vo všeeobecnosti platí, že je to neživotné poistenie.

Ak to posudzuješ pre účely udelenia licencie pre poisťovňu, tak ak žiada povolenie pre oblasť životného poistenia, tak by nemohla mať povolenie na niektoré poistné druhy neživotného poistenia. Podľa z. o poisťovníctve platného od r. 2003 môžu novovzniknuté poisťovne vykonávať činnosti len vo obasti životného alebo len neživotného poistenia. Univerzálnu licenciu na obe oblasti činnosti už NBS neudelí. Preto je v zákone , že pokiaľ toto neživotné poistenie bude súčasťou hlavného poistenia, ktoré je z oblasti životného poistenia, tak sa aj tieto pripoistenia považujú za kategóriu životného poistenia. Preto môžu poisťovne, ktoré majú licenciu na životné poistenie, ponúkať v rámci pripoistenia aj tieto vybrané druhy neživotného poistenia. Samostatne ponúkať takéto poistenie nemôžu.

Ak to však posudzuješ na teroetickej rovine a abstrahuješ toto pripoistenie, tak pre poistenie napr. úrazu platia rovnaké podmienky a rovnaké postupy, ako v prípade neživotného poistenia. Lepšie to vysvetlím na príklade.

Máš úrazové poistenie, t.j. neživotné poistenie - pri šetrení sú dané určité postupy a platia pre to určité poistné podmienky. Ak je ÚP súčasťou životného poistenia (ako pripoistenie), tak v prípade poistnej udalosti, napr. úraz s trvalými následkami, sa osobitne posuzuje hlavné životné poistenie, pre ktoré platia pravidlá pre životné poistenie a osobitne sa posudzuje plnenie z úrazového pripoistenia, pre ktoré platia rovnaké pravidlá, ako by bolo samostatným poistením - neživotným. V tomto konkrétnom prípade by napr. nenastalo plnenie zo životného poistenia (lebo nenastatla smrť), ale z úrazového poistenia by s plnilo s rovnakými podmienkami ako keby to bola samostatná zmluva neživotného poistenia na trvalé následky úrazu.

Čiže ak to zhrniem, tak poistenie úrazu a poistenie choroby je neživotné poistenie v prípade, ak je to samostatná zluva napr. o úrazovom poistení. Ak však posudzješ poistnú zmluvu, kde hlavné poistenie je životné poistenie a je tam niekoľko pripoistení z oblasti neživotného poistenia, tak môžme povedať, že tá poistná zmluva potrí do oblasti životného poistenia. Nemôžme povedať, že je to zmluva, ktorá by kombinovala životné a neživotné poistenie.

Ak ešte stále sú nejaké otázky, uveď pre aké účely potrebuješ určiť, či je to životné alebo neživotné a môžme nájsť nejaké vysvetlenie pre ten účel.
Mirkaska
13.01.06,10:02
Len pre tých 12 000,-, lebo ľudia sa začínajú pýtať či im poistka spĺňa podmienky alebo nie.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoved.
Chobot
13.01.06,10:28
Len pre tých 12 000,-, lebo ľudia sa začínajú pýtať či im poistka spĺňa podmienky alebo nie.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoved.

V tomto prípade áno. Zaplatené poistné za pripoistenia je považované ako poistné na životné poistenie. Je k tomu aj usmernenie z Min. financií. Môžeš si ho stiahnuť tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8728&page=2
Barbara
13.01.06,10:53
Čiže ak to zhrniem, tak poistenie úrazu a poistenie choroby je neživotné poistenie v prípade, ak je to samostatná zluva napr. o úrazovom poistení. Ak však posudzješ poistnú zmluvu, kde hlavné poistenie je životné poistenie a je tam niekoľko pripoistení z oblasti neživotného poistenia, tak môžme povedať, že tá poistná zmluva potrí do oblasti životného poistenia. Nemôžme povedať, že je to zmluva, ktorá by kombinovala životné a neživotné poistenie.


súhlasím s Chobotom,
teraz mám pred sebou Z.z. č. 534/2005 , v § 11 sa doplna odsek 9 a to obsahuje citujem" .....................Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu, alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

ale mala by som na Teba 1 otázku Chobot, keď sa nenahneváš,/ lebo sme sa tu kvôli tomu skoro pozabili/
keď DDS vykonávam zamestnancovi ja v učtárni na základe zamestnaneckej zmluvy ..musí aj ten mi priniesť z poisťovne potvrdenie, alebo stačí keď mu v ročnom zúčt....... odrátam tú sumu čo zaplatil v roku 2005
díky moc za odpoveď:o

si fajn........ale to nie lichotka .je to pravda
alena
13.01.06,13:21
zamestnanci, ktorým platí DDS zamestnávateľ nemusia mať žiadne potvrdenie z poisťovne
Chobot
13.01.06,13:33
ale mala by som na Teba 1 otázku Chobot, keď sa nenahneváš,/ lebo sme sa tu kvôli tomu skoro pozabili/
keď DDS vykonávam zamestnancovi ja v učtárni na základe zamestnaneckej zmluvy ..musí aj ten mi priniesť z poisťovne potvrdenie, alebo stačí keď mu v ročnom zúčt....... odrátam tú sumu čo zaplatil v roku 2005
díky moc za odpoveď:o

Sledoval som tu na porade diskusiu ohľadne tohto tlačiva a preukázania zaplatených príspevkov na DDS, resp. DDP. Myslím, že Vašu dilemu by malo vyriešiť Ministerstvo financií, ktoré v posledných dňoch zverejnilo vzor potvrdenia na uplatnenie nezdaniteľných častí.

V prvom článku tohto tlačiva je jedna veta, ktorá sa týka DDP resp. DDS: "Uplatnenie tohto sporenia (poistenia) ako nezdaniteľnej časti základu dane zamestnanec nepredkladá na tomto odporúčanom tlačive v prípade, ak je platené zrážkami zo mzdy a zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý vykonával zrážky preukázal, že ide o zrážky zo mzdy na základe účastníckej (zamestnaneckej) zmluvy."

Ešte sa na chvíľu vrátim k zákonu o dani z príjmov § 11 ods. 5 , ktorý hovorí, že "Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie ...na účelové sporenie ... a ...na životné poistenie je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období" Nikde bližšie nešpecifikuje, aké je to "preukázateľne zaplatené".

Jasno v "preukázateľne zaplatenom" dal až vzor potvrdenia, ktoré tiež nájdete v Hospodárskych novinách z 10.1.2006, najmä ten prvý odstavec.

Odvodiac z tej prvej citovanej vety teda ak si chce niekto odpočítať príspevky na DDS, preukazuje to v závislosti od toho, ako tieto príspevky platí. Ak má uzavretú individuálnu zmluvu a platí ich napr. prevodom z účtu alebo poštovou poukážkou, tak musí predložiť potrvrdenie o zaplatených príspevkoch vystavené DDS alebo DDP.

Ak má zamestnávateľskú zmluvu (čiže aj zamestnávateľ je účastníkom zmluvy a prípadne prispieva aj zamestnávateľ), tak zamestnávateľ odvádza tieto príspevky formou zrážky zo mzdy. Taktiež sa môže stať, že niekto má individuálnu zmluvu ale príspevky si platí formou zrážky zo mzdy - teda na základe svojej zmluvy požiadal zamestnávateľa, aby jeho príspevky odvádzal do DDS. V týchto prípadoch nemusí zamestnanec predkladať potvrdenie o zaplatených príspevkoch z DDS, ale preukáže zamestnávateľovi (v súlade s tou prvou uvedenou citáciou), že tie odvody sú na DDS alebo DDP - teda predloží zmluvu o DDP alebo DDS. Zamestnávateľ potom môže uviesť na vyúčtovaní tú čiastku, ktorú zamestnanec odviedol formou zrážky zo mzdy.

Ostatné zaplatené sumy - napr. sporenie, poistenie - musia byť potvrdené tou inštitúciou, kam zamesntávateľ platí - napr. banka alebo poisťovňa. Zatiaľ čo mám informácie, tak poisťovne budú tým, čo spĺňajú podmienky, automaticky posielať potvrdenia. Budú to síce ich vlastné tlačivá, ale budú v súlade s so zverejneným vzorom potvrdenia (budú na nich tie predpísané údaje). Je to jednoduchšie poslať všetkým, než individuálne vybavovať žiadosti o vystavenie potvrdenia.
veronika1
17.01.06,08:41
Vie mi niekto presne špecifikovať účelové sporenie?
Chobot
17.01.06,09:07
Vie mi niekto presne špecifikovať účelové sporenie?

To je produkt sporenia, ktorý má osobitné podmienky a je prispôsobený na konkrétny účel, napr. detská vkladná knižka, sporenie na dôchodok, stavebné sporenie... Obyčajná vkladná knižka, prípadne s výpovednou lehotou, je bezúčelové sporenie.

Aby to bolo bolo možné odpočítať z daní, musí to spĺňať zákonom stanovené podmienky.
Mirkaska
17.01.06,15:13
Neviem, či sa niečo takéto spomínalo niekde, ale neviem to nájsť.
Dôchodca - poberateľ výsluhového dôchodku ako bývalý policajt pracuje na dohodu. Neuplatňujem mu nezdaniteľnú časť. Má 59 rokov, ešte nie je starobný dôchodca, môžem mu v ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť - platbu na životné poistenie (v prípade, že spĺňa podmienky zákona)? napr. zmluva bola uzatvorená pred 10 rokmi- a bude to mať vyplatené po dovŕšení napr. 60. roku života.
Ďakujem.
durisovad
25.01.06,22:05
Dnes som dostala od KOOPERATIVY potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnych casti zakladu dane spolu s potvrdenim, ze moja poistka splna naroky na odpocet dane a sumou, ktoru som zaplatila. Pocula som, ze taketo potvrdenia uz posiela aj ALLIANZ.
VERONIKA6
26.01.06,05:33
A čo stavebné sporenie, môže sa počítať do odpočítateľnej položky?
Braňo
26.01.06,05:42
Pri potvrdení sa používa nasledovný formulár, zmluva a doklad o úhrade. :p
Tweety
26.01.06,06:28
A čo stavebné sporenie, môže sa počítať do odpočítateľnej položky?
Stavebné sporenie určite nie.:eek:
NOKIA
27.01.06,07:55
poraďte - 12000 Sk je možné odpočítať (§11ods.5) od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v "zdaňovacom období!. Ide o ZDAŇOVACIE OBDOBIE. Ak si zamestnanec platí DDP zrážkou zo mzdy, teda za 12/2005 to zaplatí v januári 2006, môže si túto splátku uplatniť - odpočítať v ročnom zúčtovaní za rok 2005?? Stretla som sa s názorom auditora, že na školení im povedali, že ak to fyzicky zaplatí v januári 2006, hoci sa to týka splátky za december 2005, tak už si to nemôže uplatniť v r.2005. teda ak napr. platí každý mesiac 1000 Sk, môže si odpočítať iba 11000 Sk. Čo vy na to???? Ja si myslím, že si to môže odpočítať v r.2005 :confused:
slnko
27.01.06,09:00
Slovenka
31.01.06,17:28
Mzdová účtovníčka odo mňa žiadala kópiu zmluvy o životnom
poistení, a keďže zmluva bola uzavretá v júli 2005, chce
uplatniť odpočítateľnú položku len za 6 mesiacov, t.j.
vo výške:
zaplatené jednorázové poistné : 12 mesiacov x 6 mesiacov.

Prosím poradiť, ako ju mám presvedčiť, že je nesprávne
prepočítavať nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti dane
alikvótne na mesiace, ale dôležitá je výška poistného
zaplatená za rok 2005 zdokladovaná potvrdením
poisťovne ?
Tweety
31.01.06,17:30
Mzdová účtovníčka odo mňa žiadala kópiu zmluvy o životnom
poistení, a keďže zmluva bola uzavretá v júli 2005, chce
uplatniť odpočítateľnú položku len za 6 mesiacov, t.j.
vo výške:
zaplatené jednorázové poistné : 12 mesiacov x 6 mesiacov.
Prosím poradiť, ako ju mám presvedčiť, že je nesprávne
prepočítavať nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti dane
alikvótne na mesiace, ale dôležitá je výška poistného
zaplatená za rok 2005 zdokladovaná potvrdením
poisťovne ?
Prines do učtárne potvrdenie od správcovskej spoločnosti o zaplatených poistkách od 1.1. do 31.12.05 a vec máš vybavenú.;) Túto sumu uveď na žiadosti o RZ a ona to musí akceptovať. Žiadnu zmluvu nemusíš predkladať.
heluška
31.01.06,18:16
Chcem sa spýtať, mám živnostníka , ktorý si uplatňuje paušálne výdavky 60 %, môžem aj v tomto prípade odpočítať platky na životné poistenie ak spĺňa podmienky, ďakujem
Zuzana2
01.02.06,07:33
Tak, včera prišlo potvrdenie z poisťovne, že na životné poistenie bolo zaplatených 14 060,-- Sk. Lenže v tom potvrdení je taká zaujímavá veta, že poisťovňa neručí za neoprávnené uplatnenie si nároku na odpočet podľa ZDP (je to tam presne napísané, len to nemám pri sebe). Takže teraz sa pýtam - koľko si môžem uplatniť odpočet? Tak, ako napísal daňový úrad 8 372,-- Sk - je to v príspevku 18, alebo tak, ako tvrdí Chobot svorne s manažérom poisťovne - 12 000,-- ?????????????
Zuzana
Tweety
01.02.06,07:36
Tak, včera prišlo potvrdenie z poisťovne, že na životné poistenie bolo zaplatených 14 060,-- Sk. Lenže v tom potvrdení je taká zaujímavá veta, že poisťovňa neručí za neoprávnené uplatnenie si nároku na odpočet podľa ZDP (je to tam presne napísané, len to nemám pri sebe). Takže teraz sa pýtam - koľko si môžem uplatniť odpočet? Tak, ako napísal daňový úrad 8 372,-- Sk - je to v príspevku 18, alebo tak, ako tvrdí Chobot svorne s manažérom poisťovne - 12 000,-- ?????????????
Zuzana Podľa zákona si môžeš uplatniť maximálne 12000.-.:eek:
Doplním: ak sú tvoje zaplatené poistky vo výške 14060.:eek:
Barbara
01.02.06,07:41
Chcem sa spýtať, mám živnostníka , ktorý si uplatňuje paušálne výdavky 60 %, môžem aj v tomto prípade odpočítať platky na životné poistenie ak spĺňa podmienky, ďakujem


áno. na tlačive - daňové priznanie- X. oddiel- riadok- 72, 73,74.
Zuzana2
01.02.06,07:50
Veď áno, jasné že maximálne 12000. Ale vy ste asi nečítali zadanie témy a odpoveď z DÚ. Teda - 8372 alebo 12000?
Barbara
01.02.06,08:00
Veď áno, jasné že maximálne 12000. Ale vy ste asi nečítali zadanie témy a odpoveď z DÚ. Teda - 8372 alebo 12000?


podľa zákona č. 534/2005 - § 11 ods. 9 - úraz a choroba je SÚČASŤOU životného poistenia. :p
Chobot
01.02.06,08:34
Tak, včera prišlo potvrdenie z poisťovne, že na životné poistenie bolo zaplatených 14 060,-- Sk. Lenže v tom potvrdení je taká zaujímavá veta, že poisťovňa neručí za neoprávnené uplatnenie si nároku na odpočet podľa ZDP (je to tam presne napísané, len to nemám pri sebe). Takže teraz sa pýtam - koľko si môžem uplatniť odpočet? Tak, ako napísal daňový úrad 8 372,-- Sk - je to v príspevku 18, alebo tak, ako tvrdí Chobot svorne s manažérom poisťovne - 12 000,-- ?????????????
Zuzana

To je v poriadku, tá čiastka 14 060,- spĺňa podmienky zákona, Ty si uvedieš v zúčtovaní 12000,- a priložíš to potvrdenie.

Tá formulka, že neručia za neoprávnené uplatnenie nároku, je len taká všeobecná poistka pre nich, aby niekto náhodou zodpovednosť nehádzal na nich, ak si uvedie viac ako 12000. Klient je zodpovedný za to, že z tej čiastky, ktorá je vyššia si uplatní len 12000.

Poiťovna posielali potvrdenia len k tým poistká a čiastkam, ktoré spĺňali podmienky dané zákonom.
schreiterka
01.02.06,19:56
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana

staci ked budes mat papier od poistovne - oni to automaticky posielaju, ale nemusi to byt ako priloha DP, staci ked pri kontrole predlozis - bola som na skoleni, ktore robila danovacka...
Dada
02.02.06,04:56
Prišlo mi potvrdenie z poisťovne na uplatnenie nezdaniteľnej časti zo životného poistenia. Ale čo v takom prípade, keď:
1. si to za rok 2005 uplatním, ale za rok 2006 si to neuplatním?
2. v roku 2008 urobím zmenu poistky - len finančne (nezmenia sa tie 2 podmienky) ?
3. keď v roku 2010 zruším zmluvu?
Mirka D
02.02.06,05:51
Prišlo mi potvrdenie z poisťovne na uplatnenie nezdaniteľnej časti zo životného poistenia. Ale čo v takom prípade, keď:
1. si to za rok 2005 uplatním, ale za rok 2006 si to neuplatním?
2. v roku 2008 urobím zmenu poistky - len finančne (nezmenia sa tie 2 podmienky) ?
3. keď v roku 2010 zruším zmluvu?

1. ak v niektorom roku máš nárok, ale si neuplatníš nič - to je OK
2. ak len zmeníš sumu a nezmenia sa tie 2 podmienky poisťovňa ti potom vydá potvrdenie na sumu, ktorú si platila, ty si z nej môžeš uplatniť max.12.t.
3. ak nebudeš mať v roku 2010 po 55 roku života a nesporila si 10 rokov, musíš v najbližších 3 rokoch uplatnenú daň vrátiť.
Majka
07.03.06,15:33
ked mam napr. DDP 7000 a zivotne poistenie 8000 mozem si uplatnit len 12tis. ano?
Tweety
07.03.06,15:37
ked mam napr. DDP 7000 a zivotne poistenie 8000 mozem si uplatnit len 12tis. ano?
Najviac to môže byť 12000.-
lenkak
07.03.06,15:38
- áno
Majka
07.03.06,15:40
- áno

dakujem.uz som moc unavena a otazky dokola a pochybnosti...
kazdy mi dava otazku ci je to logicke ked vlani bolo 24 tis. na DDP :)
Tweety
07.03.06,15:43
dakujem.uz som moc unavena a otazky dokola a pochybnosti...
kazdy mi dava otazku ci je to logicke ked vlani bolo 24 tis. na DDP :)
No logické to asi veľmi nie je, ale musíme sa držať ustanovení § zákona,v ktorom to naši zákonodarci upravili. ;) :mee:
ZuzanaA
08.03.06,06:37
Ešte taký detail, v daňovom priznaní oddiel VI. r. 40 uvediem skutočnú výšku poistenia, napr. 18 000 a v riadku 41 len tých maximálnych 12 000?
ZuzanaA
08.03.06,07:20
No práve, tá vetička ma zmiatla. Ale asi to urobím ako píšeš, uvediem tam len tých 12 000.

Chobot, teraz si ma zmiatol, odpovedám na tvoj príspevok a vidím, že medzitým zmizol :eek:
Chobot
08.03.06,07:52
No práve, tá vetička ma zmiatla. Ale asi to urobím ako píšeš, uvediem tam len tých 12 000.

Chobot, teraz si ma zmiatol, odpovedám na tvoj príspevok a vidím, že medzitým zmizol :eek:

Áno vymzal som to, lebo keď som sa nad tým opäť zamyslel, tak som tiež ostal na pochybách. Ale keď som sa nad tým tretíkrát zamyslel, tak by som tam uviedol v oboch riadkoch 12.000, lebo ten riadok 41 by mal byť aj tak súčtom r. 38, 39 a 40 a len keby si mala uvedené viac produktov (napr. DDP aj poistenie) a suma týchto by bola viac ako 12.000, potom by sa v súčte napíslo 12.000.
ZuzanaA
08.03.06,07:55
Oki, tiež ma potom napadlo, že to bolo asi myslené tak. Dík.
ajacik
16.02.07,08:38
staci ked budes mat papier od poistovne - oni to automaticky posielaju, ale nemusi to byt ako priloha DP, staci ked pri kontrole predlozis - bola som na skoleni, ktore robila danovacka...

toto platí aj nadalej za rok 2006?

dakujem :)
katkaj
16.02.07,08:41
toto platí aj nadalej za rok 2006?

dakujem :)

Áno platí. K DP neprikladáš doklad o životnej poistke ;)