Heni
23.11.05,15:27
Zdravím všetkých, rada by som vedieť niečo o výsluhových dôchodcoch:
Ak sa opäť zamestnajú, dôchodok by im mal zostať. A čo ak sa znova zamestnajú v štátnej správe? Dôchodok im zostane alebo sa im jeho vyplácanie pozastaví či zruší?
A prípadne, ak by si chcel založiť živnosť?
A ešte ma zaujíma, či sa takýto dôchodca, ak už dôchodok poberá a nie je nikde zamestnaný (pravda ani evidovaný na UP) môže dostať na invalidný dôchodok?
V niektorých zákonoch/vyhláškach, ked sa jedná o dôchodcoch alebo dôchodkoch, tak medzi taxatívne vymenovanými druhmi niekedy výsluhový sú, niekedy nie... pripadá mi to dosť nevyjasnená oblasť, aj na úradoch je ťažké dopátrať presnej odpovede...
judy
23.11.05,14:40
skus zadat niektore otazky na kontaktoch na tejto web stránke
http://www.vusz.sk/



Zdravím všetkých, rada by som vedieť niečo o výsluhových dôchodcoch:
Ak sa opäť zamestnajú, dôchodok by im mal zostať. A čo ak sa znova zamestnajú v štátnej správe? Dôchodok im zostane alebo sa im jeho vyplácanie pozastaví či zruší?
A prípadne, ak by si chcel založiť živnosť?
A ešte ma zaujíma, či sa takýto dôchodca, ak už dôchodok poberá a nie je nikde zamestnaný (pravda ani evidovaný na UP) môže dostať na invalidný dôchodok?
V niektorých zákonoch/vyhláškach, ked sa jedná o dôchodcoch alebo dôchodkoch, tak medzi taxatívne vymenovanými druhmi niekedy výsluhový sú, niekedy nie... pripadá mi to dosť nevyjasnená oblasť, aj na úradoch je ťažké dopátrať presnej odpovede...
brigitt
23.11.05,14:45
Pokúsim sa odpovedať aspoň čiastočne na otázku:
Výsluhový dôchodok patrí vojakovi, policajtovi a colníkovi v zmysle zákona č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov v znení neskorších predpisov po splnení zákonom stanovených podmienok.
Poberateľ výsluhového dôchodku sa zamestnať môže, popri príjme poberá aj výsluhový dôchodok. V prípade, že sa zamestná v štátnej správe, musí to však byť služobný pomer (nie služobný pomer v zmysle zákona 312/2001 Z.z. o štátnej službe v znení neskorších predpisov) pozastaví sa mu vyplácanie výsluhového dôchodku po čas výkonu štátnej služby.
V prípade výpočte dane z príjmu však je potrebné dať pozor na príslušné ustanovenia zákona o dani z príjmu (zákon č. 595/2003 Z.z.)konkrétne na § 11 ods. 2 v spojení s § 36 ods. 1. Popri poberaní výsluhového dôchodku podnikať môže, musí však dodržiavať mlčanlivosť aj po skončení služobného pomeru.
dúfam, že to aspoň troška pomôže.
Jozef Mihál
23.11.05,17:26
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, poberateľ výsluhového dôchodku je zvýhodnený tým, že ak by nebol zamestnaný ani nepodnikal, nepovažuje sa za tzv. dobrovoľne nezamestnanú osobu (tí platia sami 575 Sk mesačne na zdravotné) ale je poistencom štátu.

Ďalšie zvýhodnenie je v tom, že ak podnikajú, a ich vymeriavací základ je do 41.400 Sk (hovorím o roku 2006, v roku 2005 je to mierne komplikovanejšie), tak poistné na zdravotné poistenie na rozdiel od iných SZČO neplatia - platí za nich stále štát.
ladislavkováč
16.10.12,06:38
Môžete mi povedať,ako to bude od 1.1.2013 ,ak som na výsluhovom dôchdku a popri tom robím ako SBS.Môže tam byť súbeh ?Aby mi nezobrali výsl.dôchodok.Ďakujem
avalik
16.10.12,06:55
Môžete mi povedať,ako to bude od 1.1.2013 ,ak som na výsluhovom dôchdku a popri tom robím ako SBS.Môže tam byť súbeh ?Aby mi nezobrali výsl.dôchodok.Ďakujem

zatiaľ súbeh nie je obmedzený - ani v zverejnených návrhoch zmien zákonov
buchač
16.10.12,07:00
Môžete mi povedať,ako to bude od 1.1.2013 ,ak som na výsluhovom dôchdku a popri tom robím ako SBS.Môže tam byť súbeh ?Aby mi nezobrali výsl.dôchodok.Ďakujem
Výsluhový dôchodok predsa nie je možné vziať ...
Ten sa plánuje zdaniť ....taká maličkosť a vymoženosť ...he ...

Skôr bude akože problém v tom zamestnaní ...
Okrem toho , že nemáš odpočítateľnú položku dane , iba Boh vie , čo Fico s Kažimírom a spol vymyslia ...

Nakoniec zistiš , že za tých pár šupov na hodinu ( 2 - 3 € ) sa Ti neoplatí robiť zo seba niekde blba ...