Mirec82
23.11.05,16:34
Zdravím vás,

som študent VŠ, a zároveň aj živnostník (neplatca DPH). Mám potrebu mať Bú na podnikateľské účely. Po prezretí ponúk bánk som zistil, že môžem využiť aj študentský účet, ktorý je niekoľkokrát lacnejší ako tzv. "podnikateľský" ( 9,- Sk vs. 109,- Sk ). Počítam so 6 bankovými operáciami mesačne. Môžem takýto typ účtu používať na podnikateľské účely?
Heni
23.11.05,15:37
môžeš. nezabudni číslo účtu oznámiť daň. úradu.
Manual
23.11.05,15:40
Mirec, platí zásada, že cez firemný účet majú ísť len firemné peniaze, nemôžeš firemný účet používať aj na súkromné účely. Ak to nie je nutné a odberateľ je ochotný Ti vyplatiť napr. úhradu faktúry v hotovosti, tak si účet v banke ani nemusíš zriaďovať. Pre podnikanie nie je podmienkou mať v banke účet.
Pekný večer želám...
sklenkova
23.11.05,15:42
no neviem,moja mladá chcela tiež ušetriť a nechala si nejaký do 26r. a na DU jej tak vynadala,že hneď založila podnikatelský
Mirec82
23.11.05,15:45
Súkromný účet už mám - venujem sa grafickej tvorbe na voľnej nohe, a niekedy klienta ani nevidím - komunikujeme spolu cez tel, mail, icq, a peniažky mi pošle. Doteraz to bolo cez poštu, avšak mám záujem o Bú. Ceny služieb v banke sú diametrálne rozdielne pre podnikateľov a pre študentov. Chcel by som to využiť, kým mám takú možnosť...

Napríklad za to isté v TB zaplatím ako študent 11,- Sk, ako podnikateľ 109,- Sk. Ešte otázka - je potrebné mať výpisy raz mesačne? Pri 5 položkách mesačne a keď nie som platca DPH?
Manual
23.11.05,15:51
Súkromný účet už mám - venujem sa grafickej tvorbe na voľnej nohe, a niekedy klienta ani nevidím - komunikujeme spolu cez tel, mail, icq, a peniažky mi pošle. Doteraz to bolo cez poštu, avšak mám záujem o Bú. Ceny služieb v banke sú diametrálne rozdielne pre podnikateľov a pre študentov. Chcel by som to využiť, kým mám takú možnosť...

Napríklad za to isté v TB zaplatím ako študent 11,- Sk, ako podnikateľ 109,- Sk. Ešte otázka - je potrebné mať výpisy raz mesačne? Pri 5 položkách mesačne a keď nie som platca DPH?
Stačí jeden výpis raz mesačne. Tak si zriaď ten výhodnejší, oznám to na DU oni nepátrajú či je to študentský alebo aký. Len ho nepoužívaj aj na súkromné účely. To že si študent = využívaš výhodnejšiu ponuku bánk.
Pekný večer...
Mirec82
23.11.05,15:51
no neviem,moja mladá chcela tiež ušetriť a nechala si nejaký do 26r. a na DU jej tak vynadala,že hneď založila podnikatelský

Aký je rozdiel medzi podnikateľským a súkromným? Ak na tom účte budem kumulovať iba podnikateľské operácie, problém v tom nevidím - to je aspoň môj osobný názor...
ALDA
23.11.05,15:59
Mirec, platí zásada, že cez firemný účet majú ísť len firemné peniaze, nemôžeš firemný účet používať aj na súkromné účely. Ak to nie je nutné a odberateľ je ochotný Ti vyplatiť napr. úhradu faktúry v hotovosti, tak si účet v banke ani nemusíš zriaďovať. Pre podnikanie nie je podmienkou mať v banke účet.
Pekný večer želám...

Janko nesúhlasím s Tebou. Podnikateľ má podnik. účet, kde mu chodia platby z podnikania.. a čerpá na osobnú spotrebu, takže tie peniaze používa aj na súkromné účely. Ja osobne mám iba jeden a to podnikateľský účet, aby som zbytočne neplatila poplatky!

A ešte oznamujem zakladateľovi tejto témy, že táto téma tu už bola dôkladne rozobraná, čiže sa opakuje!. Je potrebné si dôkladne prejsť témy už existujúce!
Mirec82
23.11.05,16:07
Hľadal som aj cez rozšírené vyhľadávanie, no túto tému som nenašiel...

Ešte k tvojmu stanovisku - píšeš, že podnikateľ má podnikateľský účet - t.j. účet označený v banke ako podnikateľský, alebo akýkoľvek účet používaný na podnikateľské účely?
Manual
23.11.05,16:09
Hela, nám 2 roky dozadu kontrola rázne vytkla, keď FO mala z tohto účtu platené tiež všetko a do zápisu uviedli, aby bol podnikateľký účet používaný výhradne na podnikateľké účely. To píšem z vlastnej skúsenosti.
sklenkova
23.11.05,16:10
viem, že os.účty sú vedené pod kódom 261-takže aj oni to rozoznávajú-info z tatra banky,a vela podnikatelov muselo zmeniť účtyos. na podnikatelské,práve skrz DU
ALDA
23.11.05,16:23
[quote=Manual]Hela, nám 2 roky dozadu kontrola rázne vytkla, keď FO mala z tohto účtu platené tiež všetko a do zápisu uviedli, aby bol podnikateľký účet používaný výhradne na podnikateľké účely. To píšem z vlastnej skúsenosti.[/quot

Ako FO mám príjem iba z podnikania!! Tiež som mala nie jednu kontrólu!
A preto zákon dovoľuje u FO -osobnú spotrebu, ktorá je aj v denníku, čo samozrejme neznižuje základ dane. Ak by mi toto vytkli ver, že v zápise by to nebolo. Potom by som sa opýtala, či mám na súkromný účet posielať peniaze
ktoré nezdaním, aby som platia súkromné poplatky.


Ešte dodávam pre zakladeľa témy, že na Porade sú témy tri: Živnosť a účet, Podnikateľský účet, Prevod zo súkr. na podnik. účet- dá sa z nich vybrať čo potrebuješ.
Hela
Mirec82
23.11.05,20:45
Ďakujem všetkým za cenné názory, rozhodol som sa otvoriť si študentský účet. Budem informovať o tom, ako som pochodil v našich ozdravených bankových inštitúciách... ak pochodím:)
Muška
28.11.05,22:36
Podnikateľ má povinnosť podnikať vo svojom mene a na svoj účet. Nikde nie je povinnosť mať účet v banke a ani to, že aký.
Jediný kto má pripomienky , ak sa občiansky účet používa na podnikanie je samotná banka. Prichádza tak o vyššie poplatky.
Mickya
29.11.05,09:02
skús aj tieto linky, možno pomôžu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=12113&highlight=s%FAkromn%FD+%FA%E8et


http://www.porada.sk/showthread.php?t=1500&highlight=s%FAkromn%FD+%FA%E8et

Len spomeniem, že som tu na porade čítala, že banky majú aj niečo také v zmluve uvedené, že by sa mal používať podnikateľ. účet, ale že sa "tvária", že nič nevidia...
Je to na tebe...
Evanka
29.11.05,12:00
Pohrabala som sa trocha v zákonoch a zistila som toto:
V súlade so znením ustanovenia § 32 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov je však daňový subjekt pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti povinný okrem iných údajov oznámiť aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z podnikateľskej činnosti daňovníka. Táto registračná povinnosť však neznamená povinnosť zriadenia podnikateľského účtu. Nemusí ho mať vôbec. Ak má už založený osobný účet a chce ho použiť aj na PP podnikateľských aktivít, oznámi DU číslo osobného účtu. Z pohľadu prehľadnosti je však vhodné, hlavne pri veľkom množstve položiek, "nemiešať" osobný a podnikateľský účet.
Samotná banka rozlišuje balíky služieb ako aj úrokové sadzby pre osobné účty a podnikateľské účty a rozlišuje ich aj v označení (Napr. TB 2618... – osobný, 2628... podnikateľský FO, 2620... právnická osoba), ale rešpektuje požiadavku klienta, na aký účet chce uzatvoriť zmluvu a neskúma zdroj príjmov.
Odlišnosti nastávajú z pohľadu daňového priznania:
1. Daňovník má v banke 2 účty:
Jeden si zriadil ako súkromná osoba a druhý ako živnostník, ide teda o podnikateľský účet, ktorý používa v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania. Na základe peňažných prostriedkov, ktoré má na účtoch, mu banka pripisuje úroky na obidva tieto účty. Z úrokov obidvoch účtov banka daňovníkovi vykonáva daň zrážkou (§ 43) a takto vybraná daň sa považuje u daňovníka za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. V prípade úrokov, ktoré banka daňovníkovi pripíše na podnikateľský účet, ide o príjmy podľa § 6 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmov, zatiaľ čo v prípade úrokov na účte, ktorý si zriadil ako súkromná osoba, ide o príjem z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.
Z úrokov obidvoch účtov banka daňovníkovi vykonáva daň zrážkou (§ 43) a takto vybraná daň sa považuje u daňovníka za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní.

2. Daňovník má v banke 1 účet:
Ak si daňovník zriadil bežný účet na osobné účely a uplatňuje výdavky percentom z príjmov, pričom by tento účet využil aj na podnikanie, či inú samostatnú zárobkovú činnosť, tieto úroky sa nezahŕňajú medzi príjmy podľa ods. 1 a 2. Takýto úrok je príjmom podľa § 7 ods. 1 písm. b).
Manual
29.11.05,12:38
Myslím, že pre poriadok a akúsi dôstojnosť firmy, by každá firma mala mať firemný účet a nemiešať jablká s hruškami aj keď to zákon neprikazuje.
Pekný deň želám...
Marína
01.12.05,10:23
Táto registračná povinnosť však neznamená povinnosť zriadenia podnikateľského účtu. Nemusí ho mať vôbec.
Musí mať však zriadený aspoň jeden účet a to či už ako FO-občan alebo FO-SZČO v prípade, že je platiteľom DPH. DÚ v prípade nadmerného odpočtu finančné prostriedky vracia len na bankové účty.
Alexa.k
02.12.05,21:17
Ďakujem všetkým za cenné názory, rozhodol som sa otvoriť si študentský účet. Budem informovať o tom, ako som pochodil v našich ozdravených bankových inštitúciách... ak pochodím:)

Mirec, chela by som Ťa ešte upozorniť, aby si si dobre prečítal zmluvu o uzatvorení účtu aby tam nebolo napísané niečo ako " klient sa zaväzuje že účet bude využívať na súkromné účely ..." s odkazom na Všeob. záväzné podmienky. Lebo ak to podpíšeš a oni o dva roky zistia že účet využívaš na podnikateľské účely, doúčtujú ti poplatky a ešte budeš rád keď ti nedajú aj nejakú pokutu za nedodržanie podmienok. :mee:
lillian
07.06.07,08:58
existuje nejake tlacivo na oznamenie cisla uctu danovemu uradu...?
rastom
07.06.07,09:07
existuje nejake tlacivo na oznamenie cisla uctu danovemu uradu...?
Píše sa to do daňového priznania....
lillian
07.06.07,09:14
a ked si podnikatel v priebehu roka zmeni cislo uctu,ktore ma uviest?
rastom
07.06.07,09:17
a ked si podnikatel v priebehu roka zmeni cislo uctu,ktore ma uviest?
Pokiaľ viem,, tak všetky, ktoré v danom roku používal na podnikanie
Zita5
07.06.07,09:19
a ked si podnikatel v priebehu roka zmeni cislo uctu,ktore ma uviest?

Prikladám link

http://www.porada.sk/t42346-bankovy-ucet.html?highlight=Bankov%FD+%FA%E8et
Zita5
07.06.07,09:22
a ked si podnikatel v priebehu roka zmeni cislo uctu,ktore ma uviest?

Okrem toho , že podnikateľ je povinný nahlásiť číslo bankového účtu na DU , uvedie do DP čísla účtov , ktoré boli v danom roku používané na podnikateľskú činnosť , bez rozdielu na to že či menil číslo BU alebo nie .
abel
07.06.07,09:26
existuje nejake tlacivo na oznamenie cisla uctu danovemu uradu...?
Buď ho uvedieš hneď pri registrácii, alebo ak je zmena počas roka, ja to oznamujem takýmto krátkym listom: Vec: Oznámenie

Oznamujem Vám, že v súvislosti s podnikaním som začala používať podnikateľský účet vedený v ........, č. účtu ...............
bambino87
20.09.07,18:37
a pokial budem mat zalozene 2 sukromne ucty? jeden budem pouzivat iba na sukromne potreby a druhy na podnikanie.
Zita5
20.09.07,18:51
a pokial budem mat zalozene 2 sukromne ucty? jeden budem pouzivat iba na sukromne potreby a druhy na podnikanie.

Tak na DÚ nahlásite ten , ktorý budete používať pre podnikateľskú činnosť .Ak budete 2 účty používať pre podnikanie tak budete ohlasovať 2 účty .


Okrem iného tu Vám bolo včera odpovedané ;)

http://www.porada.sk/t61117-ucet-v-banke.html
bambino87
21.09.07,04:50
ono bolo rozoberane skor ci musim alebo nemusim byt uctovnou jednotkou