neva19
14.11.10,19:36
V piatok som si prevzala v optike kancelárske multifokálne okuliare (do diaľky -0,5, -0,5 a do blízka +0,75,+0,75). Doteraz som okuliare nemala a mám z nich dosť zmiešané pocity. Sklíčka sú široké 3 cm, avšak mám pocit, že dobre vidím len spodnou časťou na písanie, čítanie čo je asi 2 mm a tak isto na PC sa mi dobre pozerá len vrchnou časťou, čo sú vrchné 2 mm a ten stred sklíčka 2,6cm, akoby mi vôbec nevyhovoval na nič, ani na monitor PC, ani na čítanie. Ak pokývam hlavou, tak mi uteká celá obrazovka, akoby mi plávala, nemala hladný povrch a navyše ma po krátkej chvíli čo ich mám na očiach začínajú dosť svrbieť oči. Je to normálne?
Ešte doplním, že žiadne väčšie problémy s videním som nemala, bola som na preventívnej očnej prehliadke. Cítila som skôr, že do diaľky trošku horšie vidím, ale pri čítaní som problém nemala, okrem mimoriadne maličkého písma som videla celkom dobre. Pri vyšetrení mi bol nameraný vyšší očný tlak (21 a 24) a po vyšetrení zraku mi lekárka navrhla tieto kancelárske multifokálne okuliare ako riešenie, nakoľko zistila a presvedčila ma že potrebujem okuliare na čítanie aj k PC, nakoľko celý môj pracovný čas som za počítačom a mám 48 rokov. Dnes som ich mala nejakú hodinu na očiach pri PC, ale veľmi ma svrbili oči a všimla som si, že nedovidím riadne do kalendára, ktorý je vedľa počítača a už vôbec nie na predmety vzdialené 2-3 metre. Čo mám robiť? Som z toho nešťastná, dala som za ne takmer 230 eur a bojím sa, že sú pre mňa nepoužiteľné.:mee:
Kazu
14.11.10,19:42
V piatok som si prevzala v optike kancelárske multifokálne okuliare (do diaľky -0,5, -0,5 a do blízka +0,75,+0,75). Doteraz som okuliare nemala a mám z nich dosť zmiešané pocity. Sklíčka sú široké 3 cm, avšak mám pocit, že dobre vidím len spodnou časťou na písanie, čítanie čo je asi 2 mm a tak isto na PC sa mi dobre pozerá len vrchnou časťou, čo sú vrchné 2 mm a ten stred sklíčka 2,6cm, akoby mi vôbec nevyhovoval na nič, ani na monitor PC, ani na čítanie. Ak pokývam hlavou, tak mi uteká celá obrazovka, akoby mi plávala, nemala hladný povrch a navyše ma po krátkej chvíli čo ich mám na očiach začínajú dosť svrbieť oči. Je to normálne?
Ešte doplním, že žiadne väčšie problémy s videním som nemala, bola som na preventívnej očnej prehliadke. Cítila som skôr, že do diaľky trošku horšie vidím, ale pri čítaní som problém nemala, okrem mimoriadne maličkého písma som videla celkom dobre. Pri vyšetrení mi bol nameraný vyšší očný tlak (21 a 24) a po vyšetrení zraku mi lekárka navrhla tieto kancelárske multifokálne okuliare ako riešenie, nakoľko zistila a presvedčila ma že potrebujem okuliare na čítanie aj k PC, nakoľko celý môj pracovný čas som za počítačom a mám 48 rokov. Dnes som ich mala nejakú hodinu na očiach pri PC, ale veľmi ma svrbili oči a všimla som si, že nedovidím riadne do kalendára, ktorý je vedľa počítača a už vôbec nie na predmety vzdialené 2-3 metre. Čo mám robiť? Som z toho nešťastná, dala som za ne takmer 230 eur a bojím sa, že sú pre mňa nepoužiteľné.:mee:

Zober okuliare a zanes ich naspäť. Nenechaj sa presvedčiť, že to je dobré, že to si zvykneš. Nezvykneš si, akurát čo si oči pokazíš. Tie okuliare sú zle urobené. Ja tiež mám multifokálne okuliare a žiadne takéto príznaky som nemala. Jednoducho som ich nasadila na oči, dva-tri krát potočila hlavou a všetko som videla normálne. A to mám do diaľky 2,5 a do blízka 4.
durisovad
14.11.10,19:46
Multifokalne okuliare mam aj ja. Zo zaciatku som mala take iste problemy, zvlast som mala zly pocit, ked som isla dolu zo schodov,ale asi po dvoch-troch dnoch si oci na to zvykli a okuliare mi velmi dobre sluzia uz 3 roky. Na pozerania do dialky mam 1,5 dioptrie, na citanie 4. Vyhoda tychto okuliarov je v tom, ze nemaju deliacu ciarku /neviem ako sa to mudro vola/, sklo je neviditelne rozdelene na tie dve hodnoty. Je to len na prisposobeni oka. Zo zaciatku musis trochu davat pozor, neboj sa, budes s tym spokojna. Taketo okuliare sa vsak maju pouzivat len ked je clovek v horizontalnej polohe, na citanie poleziacky nie su vhodne. Na tento ucel mam okuliare s dioptriami, ktore potrebujem na citanie, ja ich volam postelove. Ale ak tvoje tazkosti budu pretrvavat, chod k lekarovi, ktory ich predpisal, aby skontroloval, ci su spravne. Nepredpokladam, ze by sa v optike pomylili, ale mozne je vselico.
pepsikova
14.11.10,20:14
...ako píše Kazu...choď to vrátiť, nie sú dobré...
delonka
15.11.10,07:25
V piatok som si prevzala v optike kancelárske multifokálne okuliare (do diaľky -0,5, -0,5 a do blízka +0,75,+0,75). Doteraz som okuliare nemala a mám z nich dosť zmiešané pocity. Sklíčka sú široké 3 cm, avšak mám pocit, že dobre vidím len spodnou časťou na písanie, čítanie čo je asi 2 mm a tak isto na PC sa mi dobre pozerá len vrchnou časťou, čo sú vrchné 2 mm a ten stred sklíčka 2,6cm, akoby mi vôbec nevyhovoval na nič, ani na monitor PC, ani na čítanie. Ak pokývam hlavou, tak mi uteká celá obrazovka, akoby mi plávala, nemala hladný povrch a navyše ma po krátkej chvíli čo ich mám na očiach začínajú dosť svrbieť oči. Je to normálne?
Ešte doplním, že žiadne väčšie problémy s videním som nemala, bola som na preventívnej očnej prehliadke. Cítila som skôr, že do diaľky trošku horšie vidím, ale pri čítaní som problém nemala, okrem mimoriadne maličkého písma som videla celkom dobre. Pri vyšetrení mi bol nameraný vyšší očný tlak (21 a 24) a po vyšetrení zraku mi lekárka navrhla tieto kancelárske multifokálne okuliare ako riešenie, nakoľko zistila a presvedčila ma že potrebujem okuliare na čítanie aj k PC, nakoľko celý môj pracovný čas som za počítačom a mám 48 rokov. Dnes som ich mala nejakú hodinu na očiach pri PC, ale veľmi ma svrbili oči a všimla som si, že nedovidím riadne do kalendára, ktorý je vedľa počítača a už vôbec nie na predmety vzdialené 2-3 metre. Čo mám robiť? Som z toho nešťastná, dala som za ne takmer 230 eur a bojím sa, že sú pre mňa nepoužiteľné.:mee:
milá Neva, tie dioptrie, ktoré máš, podľa mňa /nosím okuliare od 9 rokov, mám 54 rokov a - 8 dioptrii na obidve oči/ vôbec nevyžadujú úpravu zraku v podobe tak drahých multifokálov, ako si zaplatila., je mi to veľmi ľúto, lekár ťa zneužil... tie dioptrie čo máš, sa aj v tvojom veku, dajú upraviť zrakovým cvičením, hovorím z vlastnej skúsenosti., mám komplikovanejšie ochorenie, ale o chorobe očí mám toho veľa prečítaného a najmä vyskúšané., nájdi si na stránke Porady - cviky pre zdravé oči, prečítaj si to, porozmýšľaj a najmä - nové okuliare nepoužívaj... neľutuj peňazí, čo si do toho vložila, je to skúsenosť o ktorú si bohatšia.,

želám všetko dobré
sossk
15.11.10,10:30
Multifokalne okuliare mam aj ja. Zo zaciatku som mala take iste problemy, zvlast som mala zly pocit, ked som isla dolu zo schodov,ale asi po dvoch-troch dnoch si oci na to zvykli a okuliare mi velmi dobre sluzia uz 3 roky. Na pozerania do dialky mam 1,5 dioptrie, na citanie 4. Vyhoda tychto okuliarov je v tom, ze nemaju deliacu ciarku /neviem ako sa to mudro vola/, sklo je neviditelne rozdelene na tie dve hodnoty. Je to len na prisposobeni oka. Zo zaciatku musis trochu davat pozor, neboj sa, budes s tym spokojna. Taketo okuliare sa vsak maju pouzivat len ked je clovek v horizontalnej polohe, na citanie poleziacky nie su vhodne. Na tento ucel mam okuliare s dioptriami, ktore potrebujem na citanie, ja ich volam postelove. Ale ak tvoje tazkosti budu pretrvavat, chod k lekarovi, ktory ich predpisal, aby skontroloval, ci su spravne. Nepredpokladam, ze by sa v optike pomylili, ale mozne je vselico.

Aj mne doporucila lekarka multifok. okuliare a "nesadli mi". Rady optika, lekarky boli, treba si na nich zvyknut !!!
Po case som zistil, ze ked nastavim ostrost na nejake pismeno jednym okom, a potom sa na to pismeno pozriem druhym okom, tak je obraz neostri. Ak chcem aby pismeno bolo ostre, musim polohu mojich oci (hlavu) otocit do boku a potom sa mi pismeno zobrazi ostro, ale potom zase prve oko zobrazuje pismeno neostro.
Chcel by som poprosit uzivatelov multifokalov, aby to vyskusali a napisali vysledok.
Moj laicky usudok je taky, ze optik sklo nespravne osadil skla (zle prisposobil skla v okuliaroch k mojim ociam - nespravna vzdialenost skiel). ale svoju chybu odmieta priznat, a tvrdi, ze 2 % ludom sa multifokal nehodi a ja asi patrim medzi ne. Uz uvazujem obratit sa na urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, aby vysetrila kto pochybil - lekarka, brusici dioptrie, alebo optik.

Za uvedenie skusenosti vopred dakujem.
verkaz
15.11.10,11:23
Mala by si ich reklamovať. Aj ja som mala problémy, krútila sa mi hlava a keď som išla po schodoch, videla som skreslene, tak sa mi pár krát stalo, že som skoro stupila inde. Pri reklamácii mi optik aj lekárka tvrdili, že si zvyknem. Nezvykla som si. Nosím okuliare už 30 rokov a takéto problémy som ešte nemala. Nakoniec mi lekárka predpísala iné a tie sú v pohode.
babka - ježibabka
15.11.10,12:06
Okuliare určite nie sú dobre osadené v rámiku. Ja mám moje už ani neviem koľko rokov a už si ani nepamätám, koľko majú dioptrií. Ja som mala podobný problém. Do diaľky som ich musela dať dolu, lebo som s nimi nevidela, po schodoch tak ako píšete som tiež mala problémy. Rámik bol iba taký pomerne obyčajný lacný. A teraz perlička. Okuliare som mala odložené a niekto mi ich určite nechtiac niečím pricapil a rámik sa zlomil. Tak som išla do Optiky dať si urobiť nový rámik, lebo som okuliare potrebovala v robote kvôli čítaniu a písaniu. Keď som prišla pre ne tak som s okuliarmi videle perfektne, lebo do druhého rámika museli prispôsobiť aj sklá, aby mi tá delená časť sadla. A nosím ich doteraz a stále sú dobré. Tak choď do Optiky, nech Ti to nanovo zamerajú a osadia.
neva19
15.11.10,16:32
Ďakujem Vám všetkým čo ste prispeli svojou skúsenosťou a napísali sem.
Bola som dnes v optike, chlapíkovi som podrobne opísala všetky moje zlé pocity spojené s novými okuliarmi. Zobral prázdne sklíčko a začal po ňom fixom kresliť, ako sú moje sklá-šošovky urobené, a vysvetľoval prečo sa mi vlní obrazovka pred očami a že si musím zvyknúť, nakoľko som nikdy okuliare nenosila.Povedala som mu, že nakoľko som ich mala krátko, vlastne som ešte s nimi ani v robote nebola, tak to ešte skúsim týždeň - maximálne dva a potom som určite tam aj s reklamáciou. Povedal, že nech sa páči.
Budem rada, ak ešte niekto prispeje svojou skúsenosťou, neviete si predstaviť ako dobre je prečítať si skúsenosti iných s podobným problémom. Určite dám vedieť ako to celé dopadne.
vieraaaa
15.11.10,16:54
Ja mám tiež multifokálne okuliare. Na čítanie 3,25 a do diaľky 1,25 dioptrie. Optička ma upozorňovala, že pokiaľ si na ne zvyknem, môže to trvať aj týždeň - dva a že ma môže bolieť hlava, prípadne môže byť aj nevoľno od žalúdka. Trvalo mi necelý týždeň, kým som si na ne zvykla. Mám ich už tretí rok a som s nimi spokojná.
terezamaria
15.11.10,17:11
Jednoznačne sú zle zabrúsené. I keď máš okuliare prvý krát, nemôžu Ti toto robiť. Nečakaj dva týždne, lebo si ešte viac pokazíš oči. Zanes ich na reklamáciu a žiadaj, že ich chceš za svoje peniaze mať vyrobené kvalitne, resp. nech Ti vrátia peniaze a zanesieš si ich do " kvalitnej " druhej očnej optiky.
Nemáš byť pre čo nešťastná, dobré okuliare Ti musia sedieť a musíš sa v nich dobre cítiť. Držím Ti palce. :):):)
Katy a R
15.11.10,17:17
Moja skúsenosť (mám silnejšie dioptrie ako ty) ... tiež som si dosť dlho zvykala (raz som sa vyrúbala dole schodmi) ... ale používala som určitú dobu.
prestala som používať ... keď som musela pri monitore "dvíhať" hlavu a bolel ma krk.
Teraz pri počítači používam iba okuliare na čítanie ... bežne už nenosím (zlepšil sa mi zrak:)) .. pri televízore používam "diaľkové".
Má to aj nevýhody .. v obchode všeličo drahé kúpim, keďže nevidím dobre na cenu:D, ... ale do diaľky vidím celkom dobre:mee:

Doktorka hovorila, že nie každý si rovnako zvykne - a tiež si treba upraviť správne vzdialenosti pri práci s počítačom.
durisovad
15.11.10,17:33
Neva, je mi luto, ze ti okuliare robia problemy. Ja som si na ne zvykla pomerne rychlo a uz by som ich nevymenila. Predtym som v obchode okuliare striedala a pripadala som si pritom dost divne. Teraz nemam najmensi problem precitat aj malicke pismenka na tovaroch. Odporucala by som este poradit sa s lekarom a optikom, ci su spravne osadene a skus si na ne zvyknut. je to dobre riesenie pre nas, ktori mame rozdielne dioptrie na dialku a na blizko.
Kvaka
15.11.10,20:53
Moja skúsenosť (mám silnejšie dioptrie ako ty) ... tiež som si dosť dlho zvykala (raz som sa vyrúbala dole schodmi) ... ale používala som určitú dobu.
prestala som používať ... keď som musela pri monitore "dvíhať" hlavu a bolel ma krk.
Teraz pri počítači používam iba okuliare na čítanie ... bežne už nenosím (zlepšil sa mi zrak:)) .. pri televízore používam "diaľkové".
Má to aj nevýhody .. v obchode všeličo drahé kúpim, keďže nevidím dobre na cenu:D, ... ale do diaľky vidím celkom dobre:mee:

Doktorka hovorila, že nie každý si rovnako zvykne - a tiež si treba upraviť správne vzdialenosti pri práci s počítačom.
No, to je fakt, aj ja teraz doma stále dvíham hlavu, aby som tou spodnou časťou multifokálu videla dobre na monitor, ale chyba je v tom, že si sadám moc blízko k monitoru, a okrem toho ho mám položený na vyvýšenej časti počítačového stolíka, viem, že to musím zmeniť. Ale v práci som roky mala monitor položený rovno na obyčajnom pracovnom stole, ortopéd mi tak nakázal, takže som mala hlavu dokonca mierne sklonenú. Monitor by nemal byť ani na počítači, ani na vyvýšenom mieste.
Cez okuliare iba na čítanie by som na monitor videla zle, mám veľmi silné dioptrie, musela by som sa k nemu moc priblížiť. Keď v posteli večer čítam, niekedy si dám len čítacie okuliare, lebo pri multifokáloch treba trošičku hýbať hlavou, nezoberie mi celý riadok zreteľne. Ale už som si zvykla za tie roky.
alaya1
16.11.10,09:32
Dobre urobene okuliare musia sediet hned na prvy kukuc. reci typu -zvyknete si, su len oblbovaky, len si tym poskodzujete zrak. Ja by som tzasla do inej optiky a hoci aj zaplatila si premeranie skiel.
pepsikova
16.11.10,10:02
..veru tak...lebo s brýlkami je to ako s novým svetríkom- kúpiš, doma zistíš, že ťa škriabe- ideš vymeniť---môže ťa predavačka presviedčať, že to prestane, vyperie sa- nedáš sa...a okuliare ti navyše môžu vážne poškodiť oči, ak sa necháš ukecať, že za dva týždne si zvykneš...
..ja som si asi pred dvomi mesiacmi len tak náhodne vybrala rámik v optike..optik mi vyrobil sklíčka, ktoré sadli našup..mala som obavy skôr z rámu, bol kovový a farebný(ale inak nádherný a sedel mi), no a ten chlap povedal,:..." len jeden deň- a ak pocítite svrbenie okolo očí a po tvári, musíte ho doniesť!...
neva19
16.11.10,10:30
Ďakujem Vám všetkým za reakcie. Dnes ich mám prvý deň v práci, ale viac sú odložené ako na očiach. Skúšam, skúšam, ale nie je to ono.
Kvaka
16.11.10,10:35
Dobre urobene okuliare musia sediet hned na prvy kukuc. reci typu -zvyknete si, su len oblbovaky, len si tym poskodzujete zrak. Ja by som tzasla do inej optiky a hoci aj zaplatila si premeranie skiel.
Ja mám multifokálne sklá od roku 1999, mám už asi piate šošovky, mám tiež vlastné skúsenosti. Keď som ich dostala prvý raz, samozrejme, že som si zvykala pár dní, možno týždňov, na iný spôsob pozerania, ako dovtedy. Zvykala som si najmä na to nepatrné točenie hlavou pri hľadaní vhodného pásma dioptrií pri zmene vzdialenosti objektu pozerania. Na spodku skla sú dioptrie na čítanie, teda logicky na veľmi blízko, tak na 30 cm, preto keď pozeráš dole pod nohy, nestačí sklopiť zrak, ale treba mierne zohnúť aj hlavu so sklami, aby si sa nepozerala pod nohy čítacou zónou. O tomto je ten zvyk, aj každé ďalšie multifokálne sklá som vnímala rovnako, hoci som menila značku šošoviek, aj optiky. Posledné šošovky ma stáli 7723,-Skx2 mínus doplatok poisťovne 568 Skx2, mám ich už tri roky, a šetrím na ďalšie. Jednoducho som si na iný spôsob pozerania zvykla, musela som, lebo neviem, ako by som pozerala na TV, monitor PC, na cenovky v obchode, na ľudí, ktorých na ulici stretám. To by som musela mať aspoň 5 okuliarov s rôznymi dioptriami. Ak má niekto rozdiel dioptrií medzi hornou a dolnou časťou veľký, napr. ja mám momentálne prestup zo 6 na 9, (mala som 5 na 7 pri prvých), naozaj sa tou hlavou krúti viac, ale zavisí to aj od veľkosti použitej šošovky. Pri menšom rozdiele dioptrií to možno až tak nevnímate, preto si myslím, že je to individuálne. Iba raz som mala problém, keď som nemala dobre vycentrované vzdialenosti stredov šošoviek, vtedy som mala tu optimálnu časť na pozeranie mierne bokom, hlavu som teda točila o centimeter doprava, prerobili mi to.
Katy a R
16.11.10,10:50
... nájdi si na stránke Porady - cviky pre zdravé oči, prečítaj si to,....

pomôžete mi nájsť o tých cvikoch :confused: .. nedarí sa mi :mee:
Kvaka
16.11.10,11:05
Ďakujem Vám všetkým za reakcie. Dnes ich mám prvý deň v práci, ale viac sú odložené ako na očiach. Skúšam, skúšam, ale nie je to ono.
Ty máš naozaj veľmi malé hodnoty dioptrií, určite by som v takom prípade ešte oči cvičila, nájdi si cviky na internete, napr. očnú jogu. http://www.treneroci.sk/ocna-joga/?gclid=CLODxpilpaUCFRYv3wod5hIj5Q
Moja dcéra to praktizovala, a hoci má +2,5 dioptrií, okuliare stále nenosí. Iba niekedy, keď je veľmi unavená, tak na čítanie.
Pri tvojich dioptriách a popise videnia si myslím, že máš naozaj zle osadené šošovky, na také si nezvykneš, iba oči pokazíš.
Abeata
16.11.10,11:10
Myslím, že problém nie je v sklíčkach , ale v ráme okuliarov, ktorý nebol správne zvolený pre multifokálne sklá. Ak som správne pochopila, šírka sklíčok je len nejaké 3 cm, čo je síce efektné a moderné, no vhodné skôr pre jednoduché korekčné sklá. Pre multifokálne sklá je potrebné zvoliť trošku väčšie obrúčky, aby mohol byť prechod z + do - plynulejší a poskytoval tak očiam širšie rozpätie pohľadu. ( informácie z hodín fyziológie zrakového postihnutia :o))
babka - ježibabka
16.11.10,16:13
..veru tak...lebo s brýlkami je to ako s novým svetríkom- kúpiš, doma zistíš, že ťa škriabe- ideš vymeniť---môže ťa predavačka presviedčať, že to prestane, vyperie sa- nedáš sa...a okuliare ti navyše môžu vážne poškodiť oči, ak sa necháš ukecať, že za dva týždne si zvykneš...
..ja som si asi pred dvomi mesiacmi len tak náhodne vybrala rámik v optike..optik mi vyrobil sklíčka, ktoré sadli našup..mala som obavy skôr z rámu, bol kovový a farebný(ale inak nádherný a sedel mi), no a ten chlap povedal,:..." len jeden deň- a ak pocítite svrbenie okolo očí a po tvári, musíte ho doniesť!...
Takých ochotných optikov, na akého si natrafila ja asi málo. Skôr naopak, že ťa odbijú, ako tu dievčence píšu.
evaj63
16.11.10,17:43
Myslím, že problém nie je v sklíčkach , ale v ráme okuliarov, ktorý nebol správne zvolený pre multifokálne sklá. Ak som správne pochopila, šírka sklíčok je len nejaké 3 cm, čo je síce efektné a moderné, no vhodné skôr pre jednoduché korekčné sklá. Pre multifokálne sklá je potrebné zvoliť trošku väčšie obrúčky, aby mohol byť prechod z + do - plynulejší a poskytoval tak očiam širšie rozpätie pohľadu. ( informácie z hodín fyziológie zrakového postihnutia :o))

Ja mám multifokály a sklá nie su ani 3 cm široké. Može to byt' v sklách len v tom prípade, ked' optik zle zameria rozpätie očí a ostatné merania. Mňa optička upozornila na to, že sa mi može na začiatku točit' hlava, ale len pri prechode pozerania z dial'ky do blízka, pokial' si oči na ten rýchly prechod nezvyknú. Doporučila mi ich 1 týždeň nosit' s prestávkami. Po 2 dňoch som s nimi už aj jazdila a problém nebol žiadny.

Neviem si na sebe predstavit' širšie sklá, mám drobnú a úzku tvár, so širšími sklami by som vyzerala ako mucha CC
tetrisss
16.11.10,18:18
Bohuzial, su ludia, ako ja a mozno aj ty, extremne citlivi na zmenu okuliarov. Ja som mala vzdy problemy, aj so zmenou obycajnych okuliarov, potom co uz s takymi. Povodne mi predpisali bifokaly, teda tie prerezane, dva krat mi ich menili, ale na tie som si vobec nezvykla a mala som snahu, ale ako som si ich nasadila na nos, tak behom 5 minut ma natiahlo a okuliare leteli do kuta.:--- Potom mi predpisali multi a na prve som si zvykala hadam 2 tyzdne, na druhe, kde mi to este "vylepsili" cylindrami si nie a nie zvyknut, az nakoniec, ked ma to dostvalo, mi optik /inak kamarat/ napravil tie umele srandy na nos a zrazu som videla normalne. Kazdopadne , treba sa naozaj obratit na nich, nie hned zatracovat okuliare. Bolo mi vysvetlene, ze minuskari /teda ti, co nevidia ani figu do dialky:D/ su niekedy odporne citlivi.
neva19
16.11.10,19:30
Ja mám multifokály a sklá nie su ani 3 cm široké. Može to byt' v sklách len v tom prípade, ked' optik zle zameria rozpätie očí a ostatné merania. Mňa optička upozornila na to, že sa mi može na začiatku točit' hlava, ale len pri prechode pozerania z dial'ky do blízka, pokial' si oči na ten rýchly prechod nezvyknú. Doporučila mi ich 1 týždeň nosit' s prestávkami. Po 2 dňoch som s nimi už aj jazdila a problém nebol žiadny.

Neviem si na sebe predstavit' širšie sklá, mám drobnú a úzku tvár, so širšími sklami by som vyzerala ako mucha CC

Pod rozpätím očí je myslené vzdialenosť zreníc?
Na mojom poukaze na okuliare som mala napísané vzdialenosť zreníc do diaľky 57,0 mm a do blízka 52,0 mm. Nie je to trochu čudné? Nerozumiem tomu celkom, môže to tak skutočne byť?
Kvaka
16.11.10,19:41
Pod rozpätím očí je myslené vzdialenosť zreníc?
Na mojom poukaze na okuliare som mala napísané vzdialenosť zreníc do diaľky 57,0 mm a do blízka 52,0 mm. Nie je to trochu čudné? Nerozumiem tomu celkom, môže to tak skutočne byť?
neva, písala si, že lekárka ti predpísala okuliare na prácu, teda kancelárske okuliare. Našla som na internete k tomu nejaké vysvetlenie, možno ti pomôže.
http://www.videnie.sk/okuliarove-sosovky/multifokalne-skla
durisovad
16.11.10,19:57
Neva, skus s okuliarmi zajst k lekarovi a optikovi, nevzdavaj sa ich, ak si na ne zvyknes, zistis, ze su naozaj vyborne. Neda sa to porovnat s pataliou, kedy clovek musi okuliare striedat na blizko a na dialku. Naviac v kabelke je viac miesta na veci, ktore tam my zeny naozaj potrebujeme nosit.
Jana Knéblová
16.11.10,20:55
Moja mama má multifokálne okuliare dva roky si nemohla zvyknúť a tak sme išli do inej optiky, kde jej na prístroji optička zistila, že má zlý cylynder (neviem či to dobre píšem) a nakoľko má mama útlu tvár mala okuliare roztiahnuté, takže ani dobre vidieť nemohla. Dokonca ani dioptrie jej nesedeli podľa očnej lekárky. Na predpise mala o 0,5 dioptrie viacej ako na okuliaroch...... No bohužiaľ aj majster tesár sa utne.... a záruka je v keli..... Treba reklamovať, alebo jednoducho zájsť najprv skontrolovať inde (zdarma), či sú naozaj také, aké majú byť.
Kvaka
16.11.10,20:57
Pod rozpätím očí je myslené vzdialenosť zreníc?
Na mojom poukaze na okuliare som mala napísané vzdialenosť zreníc do diaľky 57,0 mm a do blízka 52,0 mm. Nie je to trochu čudné? Nerozumiem tomu celkom, môže to tak skutočne byť?
Tak som to hľadala, lebo aj mňa to zaujíma, blíži sa čas výmeny mojich skiel. Našla som nejaké info, posúvam.
PD - Pupillary Distance - je vzdialenosť stredov oboch zorníc. Hodnota býva označená na poukaze na okuliare. Pri tvojej vzdialenosti zreničiek pod 60 mm by mal byť rozdiel medzi PD na blízko a PD do diaľky len 3 mm. Pri vzdialenosti zreničiek 60 a viac je tento rozdiel 4 mm. Tebe doktorka namerala rozdiel až 5 mm? Je to čudné. Nezaškúlila si pri meraní? Inak dobrý optik si to vždy premeriava sám, aspoň mne tak vždy robili.
Pozri aj tu, ak vieš anglicky.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pupillary_distance
Kvaka
16.11.10,21:09
Neva, skus s okuliarmi zajst k lekarovi a optikovi, nevzdavaj sa ich, ak si na ne zvyknes, zistis, ze su naozaj vyborne. Neda sa to porovnat s pataliou, kedy clovek musi okuliare striedat na blizko a na dialku. Naviac v kabelke je viac miesta na veci, ktore tam my zeny naozaj potrebujeme nosit.
Neva však v zadaní píše o kancelárskych okuliaroch, ona ich má mať len pri počítači. V tom odkaze, ktorý som dala v príspevku 26, je okrem iného aj informácia o týchto okuliaroch:
Medzi multifokálne sklá môžeme zaradiť aj tzv. pracovné (kancelárske) sklá, ktoré sa stávajú stále obľúbenejšími. Na rozdiel od bežných multifokálnych skiel tie pracovné nemajú korigovanú diaľku, ale len vzdiaľenosť približne od 3 metrov bližšie. Je to závislé od výšky adicie (prídavku na blízko). Využívajú ich predovšetkým ľudia, ktorí do diaľky nepotrebujú žiadnu korekciu. Výhoda týchto pracovných skiel spočíva predovšetkým v tom, že dochádza k minimálnemu obmedzeniu zorného poľa na stredné a blízke vzdialenosti, čo je ideálne predovšetkým pre kancelársku robotu, kde sa diaľka takmer nevyužíva. Preto aj ten názov „pracovné alebo kancelárske“.
Ak jej nesedia, môže to byť naozaj pre nesprávne určené hodnoty PD, ako som napísala vyššie.
neva19
17.11.10,05:13
Tak som to hľadala, lebo aj mňa to zaujíma, blíži sa čas výmeny mojich skiel. Našla som nejaké info, posúvam.
PD - Pupillary Distance - je vzdialenosť stredov oboch zorníc. Hodnota býva označená na poukaze na okuliare. Pri tvojej vzdialenosti zreničiek pod 60 mm by mal byť rozdiel medzi PD na blízko a PD do diaľky len 3 mm. Pri vzdialenosti zreničiek 60 a viac je tento rozdiel 4 mm. Tebe doktorka namerala rozdiel až 5 mm? Je to čudné. Nezaškúlila si pri meraní? Inak dobrý optik si to vždy premeriava sám, aspoň mne tak vždy robili.
Pozri aj tu, ak vieš anglicky.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pupillary_distance

áno presne tak ako píšeš, namerala mi rozdiel 5 mm. Keď mám pravdu povedať ani neviem kedy mi to presne merala. Ťažko povedať, či som zaškúlila, alebo nie.Vo štvrtok skúsim zájsť do inej optiky do iného mesta totiž okuliare som si dala robiť v malom mestečku a navyše optik je manžel očnej lekárky.
hubatá
17.11.10,05:23
hihi - tak toto si mala asi povedať ako prvé
neva19
17.11.10,07:13
pre hubatú - na to som vôbec nemyslela, až keď ste tu o tom začali písať, tak som vytiahla kópiu poukazu na okuliare a všimla som si tam tie miery.
Práve pre takého veci má zmysel táto a podobné diskusie.
DanielaSL
17.11.10,07:41
Mala by si ich reklamovať. Aj ja som mala problémy, krútila sa mi hlava a keď som išla po schodoch, videla som skreslene, tak sa mi pár krát stalo, že som skoro stupila inde. Pri reklamácii mi optik aj lekárka tvrdili, že si zvyknem. Nezvykla som si. Nosím okuliare už 30 rokov a takéto problémy som ešte nemala. Nakoniec mi lekárka predpísala iné a tie sú v pohode.

Ja som si na moje prvé multifokálne zvykala pomaly pol roka..až potom som jedného dňa zistila, že ich mám nasadené a už mi nevadia. Teraz by som iné už nechcela.
DanielaSL
17.11.10,07:45
áno presne tak ako píšeš, namerala mi rozdiel 5 mm. Keď mám pravdu povedať ani neviem kedy mi to presne merala. Ťažko povedať, či som zaškúlila, alebo nie.Vo štvrtok skúsim zájsť do inej optiky do iného mesta totiž okuliare som si dala robiť v malom mestečku a navyše optik je manžel očnej lekárky.

Je dôležitá dobrá optika , so šikovným človekom, ktorý vie dobre poradiť a dobre odviesť svoju prácu. Ja som jednu takú našla tiež v inom meste a už roky tam chodím a dávam si u nich robiť okuliare.
osky
17.11.10,08:17
okuliare su prilis drahe a prilis dolezite pre oci na to,aby si kupila nekvalitne.
niekde sa stala chyba-taketo priznaky mat nesmies-chod k lekarovi co ich predpisal a daj si ich premerat a nech sa pozrie ci ti to dobre prisposobili na tvoje oci.
potom,s lekarskym pisomnym uvedomenim chod do optiky a reklamuj.
pokial to odbornik neposudi,darmo budes reklamovat-zvalia vinu na dakoho ineho.
a nepouzivaj ich,lebo si oci pokazis este viac.
Kvaka
17.11.10,08:27
áno presne tak ako píšeš, namerala mi rozdiel 5 mm. Keď mám pravdu povedať ani neviem kedy mi to presne merala. Ťažko povedať, či som zaškúlila, alebo nie.Vo štvrtok skúsim zájsť do inej optiky do iného mesta totiž okuliare som si dala robiť v malom mestečku a navyše optik je manžel očnej lekárky.
Neva, myslím si, že lekárka dala zarobiť manželovi. Veď podľa dioptrií ty okuliare vlastne ani moc nepotrebuješ. A práve kancelárske okuliare by mali byť vhodné k počítaču a na vzdialenosť do 3 metrov. Ako sa píše, tieto okuliare nemajú korigovanú diaľku, ale len vzdialenosť približne od 3 metrov bližšie. Je to závislé od výšky adicie (prídavku na blízko). U teba je tento prídavok od - 0,5 do + 0,75, teda spolu 1,25 dioptrie. Môžeš mať z toho rozsahu dioptrií na čítanie + 0,75, na počítač možno 0,25, na 2 metre 0, a do diaľky -0,5, ale možno je to aj inak. Možno tých -0,5 máš na 3 metre. Chyba je možno aj v tom, že optik ti ten prídavok nadelil na sklo nesprávne, lebo ty by si mala mať pri kancelárskych okuliaroch práve výhodu minimálneho obmedzenia zorného poľa na stredné a blízke vzdialenosti. My, čo máme multifokálne sklá na stále nosenie, máme to zorné pole viac obmedzené.
Takže by som išla k tomu najlepšiemu optikovi, ktorý to určite objasní.
alaya1
17.11.10,16:18
Nie je mozne, ze ti lekar predpisal zle dioptrie?
alaya1
17.11.10,16:19
uvazujem.Nie je mozne, ze ti lekar predpisal zle dioptrie?
neva19
18.11.10,09:59
Oznam pre všetkých zúčastnených v tejto téme

bola som v inej optike, kde mi premerali okuliare.
Okuliare vôbec nezodpovedajú údajom na lístku.
Majú celkom iné dioptrie, takže ich beriem na reklamáciu.
Ďakujem Vám všetkým za rady.
DanielaSL
18.11.10,12:59
Tak hlavne, že sa prišlo na chybu a Ty nie o oči...dúfam, že s inými budeš spokojná.
durisovad
18.11.10,13:52
Dufam, ze okuliare so spravnymi sklami a spravnym zasadenim do ramika ti budu sluzit tak dobre ako mne tie moje.
alaya1
18.11.10,14:48
Oznam pre všetkých zúčastnených v tejto téme

bola som v inej optike, kde mi premerali okuliare.
Okuliare vôbec nezodpovedajú údajom na lístku.
Majú celkom iné dioptrie, takže ich beriem na reklamáciu.
Ďakujem Vám všetkým za rady.
urcite by som ziadala vratit peniaze a zasadenie skiel zverila inej optike.
durisovad
18.11.10,15:09
Pri takejto reklamacii je to snad samozrejme, ze peniaze vratia.
alaya1
18.11.10,20:43
No neviem, ci to bude mat tak hladky priebeh. Uvidime, ako to dopadne.
delonka
19.11.10,06:29
pomôžete mi nájsť o tých cvikoch :confused: .. nedarí sa mi :mee:
Katy, názov témy je Dobrý zrak., daj do vyhľadávača, vyskúšala som, nájde ti to.,

želám všetko dobré.
neva19
19.11.10,09:57
Bola som dnes s tou reklamáciou.
Krútil hlavou, keď som mu povedala, že sa na to nedá zvyknúť, že ich chcem reklamovať.
Tak som mu povedala, že som ich dala premerať v inej optike a dioptrie nesedia s údajmi na papieri. Na to mi povedal, že samozrejme, že nesedia údaje z papiera a dioptrie v okuliaroch, pretože sú to kancelárske, a tam je to prepočítané. Povedal, že v tej druhej optike som mala vyslovene povedať, že sú to kancelárske okuliare. Premeral ich a povedal, že mám na nich „štvrťku“. Spodná časť (maličká) má 0,75 a zvyšok bol „štvrťka“ a horný (maličký) okraj bol nula. (presne ako som to popísala pri zakladaní tejto témy, že len s týmito maličkými časťami okuliarov vidím dobre).
Podľa neho sú v poriadku. Ja tvrdím, že nie sú v poriadku, sú mi vlastne na nič a sú pre mňa nepoužitelné. Nezabudol sa spýtať, že načo som si dala predpísať kancelárske multifokálne okuliare. Keď mám pravdu povedať, ani som nevedela, že sú aj takéto okuliare a ponúkla mi ich lekárka, určite som si ich ja vyslovene nežiadala. Nechápem jednej veci, ak mám do diaľky -0,5 dioptrie, ako som mala s + 0,25, vidieť na celú kanceláriu do 3-4 metrov, aspoň tak mi to vysvetľovala lekárka, keď mi ich núkala. A fakt je taký, že s videním do diaľky mám určite väčší problém, ako do blízka, cítim to tak.
Nakoniec mi dal na ich náklady vyrobiť nové šošovky, tak som zvedavá, ako to dopadne. Údajne som prvá, čo reklamuje kancelárske okuliare za tých 5 rokov, čo má on otvorenú optiku. Nuž čo, vadná som ja... len aby tie nové šošovky boli dobré.
alaya1
19.11.10,11:13
Urcite by som navstivila inu ocnu lekarku a inu optiku. Dala si to vsetko premerat. ved je to u nich biznis, ako hrom.
Pri odbornom vysetreni netreba ziadat kartu. da sa ist kam clovek chce.
blazonko
19.11.10,11:39
Žiaľ i taký sú. Ja síce nemám takéto okuliare, ale na očiach ich nosím od 3 rokov. Je pravda, že sa ti z nich môže zatočiť hlava. No iba v tom prípade, že si si ich práve v optike nasadila na nos. Ja, keď si kupujem okuliare musím sa zapozerať do diaľky. Vtedy sa mi prvý a posledný krát zatočí hlava. Myslím, že pri multifokálnych to nebude inak. Ak sú dobre urobené, Zapozeraj sa vrchnou časťou do diaľky, spodnou do blízka. Vtedy sa ti trošku hlava zatočí, potom s tým už nesmieš mať problémy. V žiadnom prípade reči typu "zvyknete si". Ty si máš zvyknúť leda tak na ich nosenie a nie na sklá.
neva19
19.11.10,12:14
Myslím si, že lekárka namerala správne hodnoty, čo sa týka dioptrií. Len okuliare nie sú dobré.
Našla a pozrela som papiere od inej očnej lekárky z januára 2009, (navštívila som ju,keď som mala problém s ekzémom okolo očí), vtedy mi premerala aj zrak, kde mám zapísané hodnoty do diaľky -0,5 a do blízka + 0,5 dioptrie . Navrhla mi okuliare, ale som ich vtedy odmietla, že zatiaľ nechcem.
Do inej optiky nejdem, keďže mi neboli vrátené peniaze z tejto. Naozaj si nemôžem dovoliť z jednej výplaty zaplatiť 2x okuliare. Ale som rozhodnutá, že budem reklamovať, kým mi naozaj nesadnú.
blazonko
19.11.10,12:37
Držím palce. Jednoznačne si stoj za svojím. Nenechaj sa odradiť. Hodnoty dioptrií musia sedieť a ako som už napísala vyššie, jediné, na čo si máš pri okuliaroch zvykať, je ich nosenie. Nič iné.
alaya1
19.11.10,15:30
Drzim prsty a nezabudaj, 3krat a potom uz musia vratit peniate. Pre Boha, ved je to zrak, nie topanky. Ak bude najhorsie, obrat sa na SOI, to zvycajne zaberie. Drzim prsty.
delonka
22.11.10,06:23
Myslím si, že lekárka namerala správne hodnoty, čo sa týka dioptrií. Len okuliare nie sú dobré.
Našla a pozrela som papiere od inej očnej lekárky z januára 2009, (navštívila som ju,keď som mala problém s ekzémom okolo očí), vtedy mi premerala aj zrak, kde mám zapísané hodnoty do diaľky -0,5 a do blízka + 0,5 dioptrie . Navrhla mi okuliare, ale som ich vtedy odmietla, že zatiaľ nechcem.
Do inej optiky nejdem, keďže mi neboli vrátené peniaze z tejto. Naozaj si nemôžem dovoliť z jednej výplaty zaplatiť 2x okuliare. Ale som rozhodnutá, že budem reklamovať, kým mi naozaj nesadnú.
Neva, tvoje dioptrie sú skutočne veľmi nízke, prosím, ver mi, nerieš to cestou okuliarov /barličky/, našla si už tie cviky na očká? mne osobne veľmi pomáha oplakovanie očí ráno a večer vodou podľa toho cvičenia., nenič si očká okuliarmi pri takých nízkych dioptriách.,

držím palce a ver sebe.,
neva19
22.11.10,08:01
Neva, tvoje dioptrie sú skutočne veľmi nízke, prosím, ver mi, nerieš to cestou okuliarov /barličky/, našla si už tie cviky na očká? mne osobne veľmi pomáha oplakovanie očí ráno a večer vodou podľa toho cvičenia., nenič si očká okuliarmi pri takých nízkych dioptriách.,

držím palce a ver sebe.,
Áno, našla som tú stránku a cvičím očami, precvičujem, tiež som si kupila nejaké vitamíny, takže mám cieľ, ktorým chcem dosiahnuť zlepšenie videnia a zníženie očného tlaku. Okuliare mi späť nevezme, takže trvám na tom, aby mi aspom vyhovovali, aj keď počítam s tým, že ich budem používať minimálne.
delonka
24.11.10,05:44
Áno, našla som tú stránku a cvičím očami, precvičujem, tiež som si kupila nejaké vitamíny, takže mám cieľ, ktorým chcem dosiahnuť zlepšenie videnia a zníženie očného tlaku. Okuliare mi späť nevezme, takže trvám na tom, aby mi aspom vyhovovali, aj keď počítam s tým, že ich budem používať minimálne.
Určite musia uznať reklamáciu v optike, ak hotové okuliare nie sú totožné s predpisom, to by však mala skontrolovať aj lekárka, ktorá vystavila predpis.,
neva19
03.12.10,17:49
Dnes popoludní som si po reklamácii prevzala okuliare s novými sklami. Je to celkom iný pohľad ako s predchádzajúcimi okuliarmi.
Myslím si, že tieto sú v poriadku. :)
Ďakujem Vám všetkým za Vaše rady a podporu.
Rozalka
03.12.10,17:56
Teším, teším ...
Teraz zrazu zistíš, aký je svet krásny!
I. Centrum OPTOMETRIE
03.12.10,18:14
Na úvod by som chcel všetkých srdečne pozdraviť. Dovolil som si prispieť do diskusie dosť vážnou témou a to: Meranie zrakovej ostrosti očným lekárom, alebo optometristom. Každý s nás už možno niekedy bol na meraní zrakovej ostrosti u očného lekára. Pozreli ste sa do veľmi zvláštneho prístroja kde bol obrázok ( balónik lietajúci nad cestou ) a neskôr ste čítali písmenka na svetelnej tabuli, ktoré boli vo vzdialenosti asi tak 5 až 8 metrov. Očný lekár povymienal zopár sklíčok, opýtal sa, či je lepšie s tým sklom, alebo s iným a vypísal recept na okuliare. Toto je bežný postup ktorý trvá cca nech nepreháňam asi tak 5 možno najviac 10 minút. Nato aká je dnes náročná doba na zrak mi takéto meranie pripadá ako keby sme boli v dobe kamennej. Neexistuje žiaden prístroj, ktorý by vám dokonale za taký krátky čas nameral tú skutočnú dioptriu, ktorú Vaše oko naozaj potrebuje.
Jediná metóda, ktorou sa dá namerať na dvanastinu dioptrie presne je metóda skríženými JACKSNOVÝMI cylindrami a metódov MKH pomocou polarizačných testov. Takéto meranie sa prevádza v refrakčných miestnosťach optometristom. Optometrista je špecialista na korekciu refrakčných vád oka ( kratkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus... )OPTOMETRIA: je detailné meranie zrakovej ostrosti. Takéto meranie trvá v priemere podľa náročnosti klienta okolo 45 minút. Na takéto meranie sa je potrebné vždy vopred objednať. Optometrista sa Vám bude venovať presne toľko, koľko si to bude vyžadovať situácia. Služba je spoplatnená od 10 do 20 eur.
Okrem merania zrakovej ostrosti a predpisu okuliarov, Vám optometrista môže zmerať Váš vnútroočný tlak, alebo diagnostikovať predný, či zadný segment oka. Ak by sa vyskytli nejaké komplikácie, optometrista Vás určite odporučí ďalšiemu špecialistovi na vyšetrenie. Samozrejme, treba si dávať pozor či ste na meraní u ozajstného špecialistu, alebo či ste navštívili človeka, ktorý sa tvári ako špecialista. Takýchto " špecialistov " je v dnešnej doba strašne veľa. Pozor na služby, ktoré sú poskytované ZDARMA.
Neverím, že by niekto kto investuje ročne do svojho vzdelania niekoľko tisíc eur, bude svoju prácu vykonávať bez odmeny.
Všetko dobre prajem.
Radoslav.
delonka
06.12.10,08:55
Na úvod by som chcel všetkých srdečne pozdraviť. Dovolil som si prispieť do diskusie dosť vážnou témou a to: Meranie zrakovej ostrosti očným lekárom, alebo optometristom. Každý s nás už možno niekedy bol na meraní zrakovej ostrosti u očného lekára. Pozreli ste sa do veľmi zvláštneho prístroja kde bol obrázok ( balónik lietajúci nad cestou ) a neskôr ste čítali písmenka na svetelnej tabuli, ktoré boli vo vzdialenosti asi tak 5 až 8 metrov. Očný lekár povymienal zopár sklíčok, opýtal sa, či je lepšie s tým sklom, alebo s iným a vypísal recept na okuliare. Toto je bežný postup ktorý trvá cca nech nepreháňam asi tak 5 možno najviac 10 minút. Nato aká je dnes náročná doba na zrak mi takéto meranie pripadá ako keby sme boli v dobe kamennej. Neexistuje žiaden prístroj, ktorý by vám dokonale za taký krátky čas nameral tú skutočnú dioptriu, ktorú Vaše oko naozaj potrebuje.
Jediná metóda, ktorou sa dá namerať na dvanastinu dioptrie presne je metóda skríženými JACKSNOVÝMI cylindrami a metódov MKH pomocou polarizačných testov. Takéto meranie sa prevádza v refrakčných miestnosťach optometristom. Optometrista je špecialista na korekciu refrakčných vád oka ( kratkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus... )OPTOMETRIA: je detailné meranie zrakovej ostrosti. Takéto meranie trvá v priemere podľa náročnosti klienta okolo 45 minút. Na takéto meranie sa je potrebné vždy vopred objednať. Optometrista sa Vám bude venovať presne toľko, koľko si to bude vyžadovať situácia. Služba je spoplatnená od 10 do 20 eur.
Okrem merania zrakovej ostrosti a predpisu okuliarov, Vám optometrista môže zmerať Váš vnútroočný tlak, alebo diagnostikovať predný, či zadný segment oka. Ak by sa vyskytli nejaké komplikácie, optometrista Vás určite odporučí ďalšiemu špecialistovi na vyšetrenie. Samozrejme, treba si dávať pozor či ste na meraní u ozajstného špecialistu, alebo či ste navštívili človeka, ktorý sa tvári ako špecialista. Takýchto " špecialistov " je v dnešnej doba strašne veľa. Pozor na služby, ktoré sú poskytované ZDARMA.
Neverím, že by niekto kto investuje ročne do svojho vzdelania niekoľko tisíc eur, bude svoju prácu vykonávať bez odmeny.
Všetko dobre prajem.
Radoslav.
Optometria je odnož od očného lekárstva? nová špecializácia? veľmi ma zaujala tvoja odpoveď, pretože popisuješ presne to, ako sa to deje u očného lekára., ten má tie isté prístroje, robí také isté vyšetrenie - predný, zadný segment oka, meria vnútroočný tlak,vyšetrí očný nerv, podľa tvojho popisu mi vychádza, že optometrik má len viac času na pacienta, prosím ,vysvetli mi, ako to je teda v skutočnosti.,

vopred ďakujem.,
I. Centrum OPTOMETRIE
06.12.10,09:49
Dobrý deň.
Optometria nie je odnož očného lekárstva. Optometria spadá pod geometrickú, prístrojovú a očnú optiku. Ako som spomínal vo svojom príspevku, je to detailne meranie zrakovej ostrosti. Áno, ma viac času na svojho klienta, ale jeho špecializácia je predpis okuliarov. Optometristom sa môže sať očný optik, ktorý má v odbore očná optika prax najmänej 5 rokov. Jeho štúdium je zakončené štátnou skúškou z nauky o zraku - oftalmológie ( očného lekárstva ), prístrojovej optiky, z refrakčných vád oka...
Po skončení štúdia mu prináleži titul ( dipl, o - Bc alebo Mgr )
Chcem len poznamenať že ľudia ktorí majú skúsenosti a porovnávajú si meranie zraku očným lekárom a optometristom, 90% sa vrátia k optometristovi. Samozrejme prácu očných lekárov nemôžme podceňovať. Ale lekár ma oči liečiť, a optometrista má oči merať.
Ak optometrista zistí počas svojho merania niečo čo nedokáže vyriešiť, odošle Vás k očnému lekárovi. Veľa očných lekárov sa venuje len očným chorobám a na meranie zraku nemá dostatok času.

Na to sú tu optometristi. Keďže okuliare už v dnešnej náročnej dobe nie sú lacná záležitosť optometrista Vám vie veľmi dobre odporučiť aký typ okuliarovej šošovky - skiel sa Vám do Vášho okuliarového rámu hodí.

Vždy sa pýtame naších klientov, ktorí prídu s receptom od očného lekára či bol dostatok času na vyskúšanie novej dioptrie. Nikoho nenutíme, aby si dal zrak premerať u nás, len sa chceme vyhnúť klientovho sklamania, keď cez okuliare nebude vidieť.

Pekný deň prajem
Kvaka
06.12.10,10:25
Dobrý deň.
Optometria nie je odnož očného lekárstva. Optometria spadá pod geometrickú, prístrojovú a očnú optiku. Ako som spomínal vo svojom príspevku, je to detailne meranie zrakovej ostrosti. Áno, ma viac času na svojho klienta, ale jeho špecializácia je predpis okuliarov. Optometristom sa môže sať očný optik, ktorý má v odbore očná optika prax najmänej 5 rokov. Jeho štúdium je zakončené štátnou skúškou z nauky o zraku - oftalmológie ( očného lekárstva ), prístrojovej optiky, z refrakčných vád oka...
Po skončení štúdia mu prináleži titul ( dipl, o - Bc alebo Mgr )
Chcem len poznamenať že ľudia ktorí majú skúsenosti a porovnávajú si meranie zraku očným lekárom a optometristom, 90% sa vrátia k optometristovi. Samozrejme prácu očných lekárov nemôžme podceňovať. Ale lekár ma oči liečiť, a optometrista má oči merať.
Ak optometrista zistí počas svojho merania niečo čo nedokáže vyriešiť, odošle Vás k očnému lekárovi. Veľa očných lekárov sa venuje len očným chorobám a na meranie zraku nemá dostatok času.

Na to sú tu optometristi. Keďže okuliare už v dnešnej náročnej dobe nie sú lacná záležitosť optometrista Vám vie veľmi dobre odporučiť aký typ okuliarovej šošovky - skiel sa Vám do Vášho okuliarového rámu hodí.

Vždy sa pýtame naších klientov, ktorí prídu s receptom od očného lekára či bol dostatok času na vyskúšanie novej dioptrie. Nikoho nenutíme, aby si dal zrak premerať u nás, len sa chceme vyhnúť klientovho sklamania, keď cez okuliare nebude vidieť.

Pekný deň prajem
Aj mňa to zaujalo, len neviem, ako sa dajú zistiť s takou presnosťou všetky parametre na výrobu dobrých multifokálnych skiel okuliarov, keď sú dioptrie pri silnej ďalekozrakosti + 6 až +9 a keď jedno oko je tupozraké, síce vidí, ale obraz v hlave je len z toho druhého oka. Žiadne priestorové videnie, len akýsi náznak. Tam pri vyšetrení môže dôjsť k chybám, lebo nikto nepovie, pozeraj sa sem a zaostri, alebo nezaostri. Povedia len pozeraj sa sem, a ak sa pozerám, aj tak nič nevidím, na blízko mám +9 dpt, ak zaostrím, dobré oko poskočí dovnútra. To je posun vzdialenosti stredov oka aj o 2 mm.
delonka
07.12.10,06:55
Dobrý deň.
Optometria nie je odnož očného lekárstva. Optometria spadá pod geometrickú, prístrojovú a očnú optiku. Ako som spomínal vo svojom príspevku, je to detailne meranie zrakovej ostrosti. Áno, ma viac času na svojho klienta, ale jeho špecializácia je predpis okuliarov. Optometristom sa môže sať očný optik, ktorý má v odbore očná optika prax najmänej 5 rokov. Jeho štúdium je zakončené štátnou skúškou z nauky o zraku - oftalmológie ( očného lekárstva ), prístrojovej optiky, z refrakčných vád oka...
Po skončení štúdia mu prináleži titul ( dipl, o - Bc alebo Mgr )
Chcem len poznamenať že ľudia ktorí majú skúsenosti a porovnávajú si meranie zraku očným lekárom a optometristom, 90% sa vrátia k optometristovi. Samozrejme prácu očných lekárov nemôžme podceňovať. Ale lekár ma oči liečiť, a optometrista má oči merať.
Ak optometrista zistí počas svojho merania niečo čo nedokáže vyriešiť, odošle Vás k očnému lekárovi. Veľa očných lekárov sa venuje len očným chorobám a na meranie zraku nemá dostatok času.

Na to sú tu optometristi. Keďže okuliare už v dnešnej náročnej dobe nie sú lacná záležitosť optometrista Vám vie veľmi dobre odporučiť aký typ okuliarovej šošovky - skiel sa Vám do Vášho okuliarového rámu hodí.

Vždy sa pýtame naších klientov, ktorí prídu s receptom od očného lekára či bol dostatok času na vyskúšanie novej dioptrie. Nikoho nenutíme, aby si dal zrak premerať u nás, len sa chceme vyhnúť klientovho sklamania, keď cez okuliare nebude vidieť.

Pekný deň prajem
So všetkým, čo si napísal súhlasím., okuliare mám od mojich 9 rokov, t.č. mám 54, takže nejaké skúsenosti už mám za sebou., kvoli mne ma to už ani tak nazaujíma, len bohužiaľ, túto moju vadu zdedila moja dcéra., od 15-tich rokov nosí KŠ, momentálne má 23, je happy, spokojná, šťastná, dioptrie sa však vyšplhali na -7,5., chcem pre ňu to najlepšie, chce si urobiť vodičák, ja sa však bojím o ňu., veľmi rada by som si preverila jej dioptrie aj touto metódou, prosím, daj kontakt v Bratislave.,

pekný deň.,
Daggmar
07.12.10,07:40
So všetkým, čo si napísal súhlasím., okuliare mám od mojich 9 rokov, t.č. mám 54, takže nejaké skúsenosti už mám za sebou., kvoli mne ma to už ani tak nazaujíma, len bohužiaľ, túto moju vadu zdedila moja dcéra., od 15-tich rokov nosí KŠ, momentálne má 23, je happy, spokojná, šťastná, dioptrie sa však vyšplhali na -7,5., chcem pre ňu to najlepšie, chce si urobiť vodičák, ja sa však bojím o ňu., veľmi rada by som si preverila jej dioptrie aj touto metódou, prosím, daj kontakt v Bratislave.,

pekný deň.,

Keď môžem poradiť, viem o veľmi dobrej pani Optometristke v Avione, je to Grand optika. Nachádza sa v novej časti za ladovou plochou oproti pošte - ak to tam trochu poznáte. Viem ale, že sa treba objednať, je to len na objednávku. Ale bohužial vraj odtial odchádza, bude tam len do konca januára 2011. Má na starosti aj aplikáciu KŠ.
delonka
08.12.10,06:18
Keď môžem poradiť, viem o veľmi dobrej pani Optometristke v Avione, je to Grand optika. Nachádza sa v novej časti za ladovou plochou oproti pošte - ak to tam trochu poznáte. Viem ale, že sa treba objednať, je to len na objednávku. Ale bohužial vraj odtial odchádza, bude tam len do konca januára 2011. Má na starosti aj aplikáciu KŠ.
Dagmar, ďakujem, určite si nájdem čas na ich návštevu., ty osobne máš už skúsenosti s optometriou?

vopred dakujem.,
blazonko
08.12.10,06:34
Tam pri vyšetrení môže dôjsť k chybám, lebo nikto nepovie, pozeraj sa sem a zaostri, alebo nezaostri. Povedia len pozeraj sa sem, a ak sa pozerám, aj tak nič nevidím, na blízko mám +9 dpt, ak zaostrím, dobré oko poskočí dovnútra. To je posun vzdialenosti stredov oka aj o 2 mm.

To možno závisí aj od daného očného lekára. Ja trebárs pri čítaní písmenok musím striedať oči. Pozerať raz jedným, raz druhým. Tam musíš teda poriadne zaostriť (ak máš silnejšie dioptrie). Viem si predstaviť, ja som nosila 4,5, pred operáciou aj 9.
Daggmar
08.12.10,08:15
Dagmar, ďakujem, určite si nájdem čas na ich návštevu., ty osobne máš už skúsenosti s optometriou?

vopred dakujem.,

Áno mám, a dala som si spraviť okuliare podľa toho, čo mi namerali a som spokojná. Údaje od očnej lekárky mi nesedeli ... nemohla som tie okuliare nosiť. To vás len posadia za ten prístroj, žiadne rozkvapkané oči a prístroj meria sám. Pani len povie - teraz sa nehýbať a nemrkať - a zachvílu je hotovo. Potom vám to vyskúša na tých pomocných skladacích okuliarov a môžete sa aj prejsť s nimi či je to v poriadku. Mám cylinder, takže stačí malá odchýlka a už nevidím dobre.
Daggmar
08.12.10,08:20
Ešte dodám, že je to odborná očná optička - má na všetko školy v Brne. Žiadna len predavačka rámov, ktorá sa tomu nerozumie.
great.zv
08.12.10,08:22
zdravím! ... . snažím sa zvyknúť si na multifokál už 2. týždeň, predpis na okuliare - PO+0,5, LO+0,25 do diaľky a PO+2,25 a LO+2,00 na blízko, ale... mám presne taký istý problém ako je popísaný v úvodnom príspevku a navyše mám pocit, ako keby boli sklá stále "umastené", neviem sa toho zbaviť... ani špeciálnou hadričkou:o...
...no a po prečítaní rád všetkých skúsenejších, skočím teda do optiky dať to premerať... len neviem či mám ísť do "výrobnej" alebo do inej... čo je lepšie?
dík
alaya1
08.12.10,09:47
urcite do obidvoch. Pre istotu.
delonka
09.12.10,06:18
Áno mám, a dala som si spraviť okuliare podľa toho, čo mi namerali a som spokojná. Údaje od očnej lekárky mi nesedeli ... nemohla som tie okuliare nosiť. To vás len posadia za ten prístroj, žiadne rozkvapkané oči a prístroj meria sám. Pani len povie - teraz sa nehýbať a nemrkať - a zachvílu je hotovo. Potom vám to vyskúša na tých pomocných skladacích okuliarov a môžete sa aj prejsť s nimi či je to v poriadku. Mám cylinder, takže stačí malá odchýlka a už nevidím dobre.
Daggmar, veľmi ďakujem za info, určite vyskúšam a dám vedieť.,

želám ti všetko krásne a dobré., a k tomu pekný deň
delonka
09.12.10,06:19
zdravím! ... . snažím sa zvyknúť si na multifokál už 2. týždeň, predpis na okuliare - PO+0,5, LO+0,25 do diaľky a PO+2,25 a LO+2,00 na blízko, ale... mám presne taký istý problém ako je popísaný v úvodnom príspevku a navyše mám pocit, ako keby boli sklá stále "umastené", neviem sa toho zbaviť... ani špeciálnou hadričkou:o...
...no a po prečítaní rád všetkých skúsenejších, skočím teda do optiky dať to premerať... len neviem či mám ísť do "výrobnej" alebo do inej... čo je lepšie?
dík
určite do výrobnej a potok k lekárke, ktorá ti vypísala recept.,

držím palce
maja
08.02.11,11:19
Manžel si dal urobiť multifokálne okuliare, má s tým dosť problém. Obidvomi časťami aj na čítanie aj do diaľky vidí po bokoch rozmazane, má pocit akoby pozeral cez kľúčovú dierku. Jasne vidí len vo veľmi malom poli a to si vybral sklá čo mali najširší záber. Mal z Vás už niekto taký problém ?
Scary50
18.10.12,15:21
Kamoske v optike zlomili ram, pri bruseni skiel ak si nechcu priznat chybu lebo vraj ..."brusenie skiel je na vlastnu zodpovednost" ...ake kroky by mala podniknut aby jej nahradili vzniknutu skodu ktoru zapricinili...
...lebo sam si myslim ze z ich strany je to len akesi zbavenie sa zodpovednosty a odporucili jej nech si kupi novy ram...
Mackovka
09.11.12,12:17
Je dôležitá dobrá optika , so šikovným človekom, ktorý vie dobre poradiť a dobre odviesť svoju prácu. Ja som jednu takú našla tiež v inom meste a už roky tam chodím a dávam si u nich robiť okuliare.

Tiež si myslím, že optika je veľmi dôležitá. Mne mutlifokálne okuliare do 7 m diaľky nesadli. Bez problémov mi ich optika vzala späť a urobili mi klasické mulltifokálky. Žiadne dlhé zvykanie. Keď ich presne vymerajú a majú na to patričné prístroje, okuliare sú dobré, inak sú problémy. Chodím preto iba do jednej optiky, kde som spokojná - aj celá naša rodina tam chodí. Sú prístrojovo kvalitne vybavení a vedia okuliare urobiť ako treba. Potom nie sú problémy ani s veľmi citlivými očami ani s osami a pod.
zuzna648
16.11.13,09:40
ja tento problém riešim práve teraz...tiež som videla čítat a pozerat do dialky len cca 2mm od rámu. Technik skonštatoval, že bol zle objednaný koridor.... to znamená, že mi objednali väčší ako mal byt a pozeracia a čítacia zona boli práve obrúsené....chod spät do optiky a nedaj sa odbit, trvaj na svojom, že nevidíš... moje okuliare stáli 400 €
moovena11
22.10.15,18:01
Chcela by som sa s Vami podeliť o jednu skúsenosť s meraním zraku a s výberom okuliarov. Bibie Optik Zvolen, veľké sklamanie, keby som vedela s akým prístupom sa stretnem..... Nechala som si zmerať dioptrie v tejto optike. Pani čo mi merala zrak nebola žiadna doktorka ale len zaškolená pracovníčka. Okuliare, ktoré mi zhotovili podla ich merania neboli v poriadku. Bolela ma z nich hlava a ťahali ma z nich oči. Samozrejme nenechala som to len tak a do optiky som sa vrátila. Personál bol na mňa nepríjemný, a tvrdili mi že určite je to namerané v poriadku, že si zvyknem. Presviedčali ma o niečom čo som cítila, že nebolo OK. Navštívila som teda očnú lekárku a došlo na moje slová. Dioptrické šošovky namerané v optike boli o viac ako 1 dioptriu silnejšie. Ak by som teda počúvla radu kvalifikovaných a rokmi overených pracovníkov v tejto BIBIE OPTIK (tak to majú písané na stránke :)) poškodila by som si zrak. Ako posledné by som spomenula správanie česky hovoriaceho majiteľa optiky, ktorý bol vrcholne nepríjemný, nadrapený a neprofesionálny tak ako celý prístup tejto optiky. Nikdy by som si nepovedala, že nákup okuliarov môže byť tak nepríjemným zážitkom.