jaruska19831
15.11.10,10:16
dobry den.prosim poradte mi.som zamestnana mam riadnu pracovnu zmluvu.nedostavam vsak ani stravne listky ani vyplatnu pasku .som zamestnana rok a pol a ze nemam narok na dovolenku,je to pravda? na koho sa mam obratit a1by prinutili zamestnaatela mi4 dat to co mi patri,dakujem vam
ewita888
15.11.10,09:18
inšpekcia práce..
Chobot
15.11.10,09:19
dobry den.prosim poradte mi.som zamestnana mam riadnu pracovnu zmluvu.nedostavam vsak ani stravne listky ani vyplatnu pasku .som zamestnana rok a pol a ze nemam narok na dovolenku,je to pravda? na koho sa mam obratit a1by prinutili zamestnaatela mi4 dat to co mi patri,dakujem vam

Daj podnet na inšpektorát práce alebo odtiaľ uteč čo najskôr.
Stanislav 1975
15.11.10,09:19
dobry den.prosim poradte mi.som zamestnana mam riadnu pracovnu zmluvu.nedostavam vsak ani stravne listky ani vyplatnu pasku .som zamestnana rok a pol a ze nemam narok na dovolenku,je to pravda? na koho sa mam obratit a1by prinutili zamestnaatela mi4 dat to co mi patri,dakujem vam

Počúvaj- to ťa tam dobre vykorisťujú- máš nárok aj na gastráče a samozrejme aj na dovolenku- z teba si tam asi urobil zamestnávateľ otrokyňu...:mad::mad::mad:
Rýchlo preč odtiaľ...
A o výplatnej páske ani nehovorím...:eek::eek::eek:
magno
15.11.10,09:25
................kazdopadne inspektorat prace,len mi nie je celkom jasne,ze preco si cakala az tak dlho :confused:
Llívia
15.11.10,09:31
dobry den.prosim poradte mi.som zamestnana mam riadnu pracovnu zmluvu.nedostavam vsak ani stravne listky ani vyplatnu pasku .som zamestnana rok a pol a ze nemam narok na dovolenku,je to pravda? na koho sa mam obratit a1by prinutili zamestnaatela mi4 dat to co mi patri,dakujem vam
Ak si doteraz nečerpala žiadnu dovolenku, tak dovolenka, na ktorú ti vznikol nárok minulý rok a nevyčerpáš si ju do konca tohto roka, "prepadne" (stratíš na ňu nárok).
Skús poslať zamestnávateľovi písomnú výzvu na určenie čerpania dovolenky v zmysle Zákonníka práce (t.j. aspoň dva týždne v celku a v roku, v ktorom ti na ňu vznikol nárok a tiež na určenie čerpania vlaňajšej dovolenky) + vyzvi ho, aby ti dal výplatné pásky + vyzvi ho, aby ti dal spätne všetky stravenky.
A ako ti bolo poradené - obráť sa na inšpektorát práce. IP vykoná kontrolu a určí zamestnávateľovi, dokedy má zistené nedostatky napraviť/odstrániť.

(A len tak pre istotu si zatelefonuj na príslušnú Sociálnu poisťovňu alebo tvoju zdravotnú poisťovňu, či ťa zamestnávateľ vôbec prihlásil ako zamestnankyňu.)
Stanislav 1975
15.11.10,09:33
Ak si doteraz nečerpala žiadnu dovolenku, tak dovolenka, na ktorú ti vznikol nárok minulý rok a nevyčerpáš si ju do konca tohto roka, "prepadne" (stratíš na ňu nárok).
Skús poslať zamestnávateľovi písomnú výzvu na určenie čerpania dovolenky v zmysle Zákonníka práce (t.j. aspoň dva týždne v celku a v roku, v ktorom ti na ňu vznikol nárok a tiež na určenie čerpania vlaňajšej dovolenky) + vyzvi ho, aby ti dal výplatné pásky + vyzvi ho, aby ti dal spätne všetky stravenky.
A ako ti bolo poradené - obráť sa na inšpektorát práce. IP vykoná kontrolu a určí zamestnávateľovi, dokedy má zistené nedostatky napraviť/odstrániť.

(A len tak pre istotu si zatelefonuj na príslušnú Sociálnu poisťovňu alebo tvoju zdravotnú poisťovňu, či ťa zamestnávateľ vôbec prihlásil ako zamestnankyňu.)

No keď je prihlásená v sociálke a zdravotnej poisťovni,tak si odtnem obe ruky verejne na námestí 1.12. :D- to bude asi nejaké sci fi, že je niekde evidovaná...
mirka133
15.11.10,09:35
Dobrý deň prajem, chcela som sa opýtať na jednu vec. Ak chcem robiť účtovníctvo musím mať dajaké kurzy? Mám vyštudovanú obchodnú akadémiu, takže s účtovníctvom som sa už dávno oboznámila :-)
Llívia
15.11.10,09:35
Daj podnet na inšpektorát práce alebo odtiaľ uteč čo najskôr.

To "ALEBO" by som nahradila "A", lebo takýto zamestnávatelia sú nezmeniteľný. Možno teraz Jaruska19831 dosiahne nápravu, ale neverím tomu, že v budúcnosti sa tieto problémy nebudú opakovať.

Jaruska19831, ak budeš odtiaľ utekať, stále trvaj na tom, aby tvoje práva boli dodržané (aj dodatočne, napr. aby ti zamestnávateľ dal stravenky spätne).
Llívia
15.11.10,09:37
mimotemy
Dobrý deň prajem, chcela som sa opýtať na jednu vec. Ak chcem robiť účtovníctvo musím mať dajaké kurzy? Mám vyštudovanú obchodnú akadémiu, takže s účtovníctvom som sa už dávno oboznámila :-)
Mirka133, na začiatok si prečítaj pravidlá používania Porady, napr. pridávanie otázok, lebo tu si mimotemy resp. zlezaradil. Použiť môžeš aj vyhľadávanie, možno ťa nejaká téma bude inšpirovať.
Llívia
15.11.10,09:39
No keď je prihlásená v sociálke a zdravotnej poisťovni,tak si odtnem obe ruky verejne na námestí 1.12. :D- to bude asi nejaké sci fi, že je niekde evidovaná...
Tak na 98,74321 % bude, lebo by ju naháňala zdravotná poisťovňa, čo s ňou je, ako čo ju majú evidovať. To zvyšné 1,25679 % nechávam na možnosť, že ZP zatiaľ nezistila, že ju nemajú nijako evidovanú. :rolleyes:
Stanislav 1975
15.11.10,09:43
Tak na 98,74321 % bude, lebo by ju naháňala zdravotná poisťovňa, čo s ňou je, ako čo ju majú evidovať. To zvyšné 1,25679 % nechávam na možnosť, že ZP zatiaľ nezistila, že ju nemajú nijako evidovanú. :rolleyes:

bude to tých 1,25679%- lebo zdravotná ju začne nahánať až po rokoch- ako mne došlo minulý mesiac, že kde som bol od 1.1.1995 do 8.1.1995:eek:
mirka133
15.11.10,09:45
Ďakujem a ospravedlňujem sa :-)
Stanislav 1975
15.11.10,09:48
Ďakujem a ospravedlňujem sa :-)

Nemáš sa za čo ospravedlňovať, ale fakt ti to stojí za to tam pracovať kde nemáš nič čo máš garantované zo zákona? fakt odíď čo najskor a najdi si nejakú prácu,kde ťa budú rešpektovať...
Llívia
15.11.10,10:03
Stanislav, Mirka nie je autorkou témy. Dala sem otázku Mimotemy, na čo som ju upozornila. To patrilo k tej jej otázke. :)
Stanislav 1975
15.11.10,10:07
Jáááááááááááááj, teraz som sa už ja domotal....:)
Zitulda
15.11.10,10:19
mimotemy
Mirka133, na začiatok si prečítaj pravidlá používania Porady, napr. pridávanie otázok, lebo tu si mimotemy resp. zlezaradil. Použiť môžeš aj vyhľadávanie, možno ťa nejaká téma bude inšpirovať.
Livííí... radila si dobre. ale chúďa Mirka 133 sa asi vyplašila, že príspevok aj zmazala.
Llívia
15.11.10,10:23
Sákriš, nechcela som ju vyplašiť :mee:, len upozorniť, že to má hľadať alebo zadať v inej téme.
mzdarka renca
15.11.10,10:29
na stravné lístky spätne nemá nárok, nakoľko sa už nestihne najesť napr. 15.11.2009. Tento nárok si mala uplatňovať hneď, ako zistila, že jej zamestnávateľ neposkytoval SL, aj keď to mal vedieť sám. SL sa poskytujú dopredu, nie spätne.
Llívia
15.11.10,11:34
na stravné lístky spätne nemá nárok, nakoľko sa už nestihne najesť napr. 15.11.2009. Tento nárok si mala uplatňovať hneď, ako zistila, že jej zamestnávateľ neposkytoval SL, aj keď to mal vedieť sám. SL sa poskytujú dopredu, nie spätne.
Podľa mňa nemáš pravdu. Vo firmách, kde som pracovala, sa stávalo, že lístky neboli aj 1-2 mesiace. Ale to nebol problém nás ako zamestnancov, ale zamestnávateľa (on si rozhodoval, kedy sa uhradia a nie vždy sa nezaplatili načas len kvôli nedostatku financií). Prečo by sme my ako zamestnanci mali kvôli zamestnávateľovi prísť o svoj nárok? Stravenky sa potom vždy vydali aj spätne.
Stanislav 1975
15.11.10,12:00
na stravné lístky spätne nemá nárok, nakoľko sa už nestihne najesť napr. 15.11.2009. Tento nárok si mala uplatňovať hneď, ako zistila, že jej zamestnávateľ neposkytoval SL, aj keď to mal vedieť sám. SL sa poskytujú dopredu, nie spätne.

Reni, srdce mi trhá, že mimoriadne s tebou nesúhlasím, ale myslím si,že Lívka ma teraz pravdu- aj dľa mojho názoru nárok na gastráče nezaniká ak ich nedostala- to je podľa mňa jedno,že sa nemože spatne najesť- podla mňa má nárok na ich spatné dodanie...
mzdarka renca
15.11.10,12:39
Reni, srdce mi trhá, že mimoriadne s tebou nesúhlasím, ale myslím si,že Lívka ma teraz pravdu- aj dľa mojho názoru nárok na gastráče nezaniká ak ich nedostala- to je podľa mňa jedno,že sa nemože spatne najesť- podla mňa má nárok na ich spatné dodanie...

Stanko, pozri, skúsim ti to čo najjednoduchšie vysvetliť. Zamestnanec má nárok na stravu, to je nám všetkým jasné. Má nárok na poskytnutie stravy v ten deň, ktorý odpracuje. Tí zamestnávatelia, čo dodatočne poskytujú SL porušujú zákonník práce a myslím si, niekde som to tu na porade čítala (vyjadrenie DRSR), že po "funuse" nie je možné nakúpené stravné lístky pre zamestnancov uznať ako daňový výdavok.

Takže dnes pracujem = dnes mám nárok na poskytnutie jedného teplého jedla (SL)

mi povedz, ako ty, keby si bol zamestnávateľ poskytneš jedno teplé jedlo dňa 15.11.2009?

no nijako sa ti to už nepodarí, nevieš vrátiť čas (aj keď ja osobne by som občas ten čas chcela vrátiť, ale to je už mimotemy a o inom :D:D:D). vieš, nárokovať spätne si môžeš mzdu, odstupné, nárok na dovolenku, ale najesť sa, čo si sa mal pred rokom dnes asi nedokážeš ani ty, ani nikto iný.
PS: na všetko okrem stravy je aj nárok v zmysle ZP spätne, o spätnom vyplatení, doplatení za jedno teplé jedlo denne tam nie je ani slovko.

Doporučujem pýtajúcej sa, aby sa okamžite a najlepšie písomne začala domáhať svojich práv, a nielen ohľadom SL. "Milujem" týchto zamestnávateľov, ktorí nie sú schopní zamestnancom poskytnúť ani ten základ, ktorý im vyplýva zo zákona. Ak nepomôže písomná výzva, doporučujem, ako ostatní Inšpektorát práce.
Obávam sa len jednej veci, ak sa začne domáhať svojich práv, tak pri týchto tzv. zamestnávateľoch treba rátať aj so skončením PP, lebo to, čo sa začne diať potom jej psychickému a koniec koncov aj fyzickému zdraviu veru neprospeje.
GAP
15.11.10,12:49
Pomozete ako sa z toho vymotat? Moj znamy od zaciatku oktobra pracuje v jednej firme, v ktorej je majitel jeho kamarat. A lenze problem je v tom ze zamestnavatel mu nedal este podpisat pracovnu zmluvu, vraj ju stale uctovnicka niekde zabudne. A teraz mu chce zamestnavatel dať výpoved. Nevie ci vobec aspon za mesiac mu platil odvody, (to by si aj zistil) nevie vlastne nic, veril svojmu kamaratovi a teraz z toho vyjde ako nelegalny zamestnanec. Ako by to riesil inspektorat prace v takomto prípade? On potreboval ist do prace, potrebuje zivit rodinu, nemohol cakat na zmluvu, myslel si ze ak mu da slovo kamarat a zaroven zamestnavateľ, tak to bude v poriadku.
zuzkakom
15.11.10,13:12
Pomozete ako sa z toho vymotat? Moj znamy od zaciatku oktobra pracuje v jednej firme, v ktorej je majitel jeho kamarat. A lenze problem je v tom ze zamestnavatel mu nedal este podpisat pracovnu zmluvu, vraj ju stale uctovnicka niekde zabudne. A teraz mu chce zamestnavatel dať výpoved. Nevie ci vobec aspon za mesiac mu platil odvody, (to by si aj zistil) nevie vlastne nic, veril svojmu kamaratovi a teraz z toho vyjde ako nelegalny zamestnanec. Ako by to riesil inspektorat prace v takomto prípade? On potreboval ist do prace, potrebuje zivit rodinu, nemohol cakat na zmluvu, myslel si ze ak mu da slovo kamarat a zaroven zamestnavateľ, tak to bude v poriadku.
GAP, to su len vyhovorky zamestnavatela, pracovna zmluva musi byt pisomna a musi obsahovat urcite nalezitosti podla zakona, (kludne moze byt napisana aj rukou). Ja osobne by som bez zmluvy ani prstom nepohla, ale tak moja situacia je asi trochu ina... Bohuzial na Slovensku zamestnanci casto "tahaju za kratsi koniec".
V takej situacii by som si asi zistila na socialke a zdravotke, ci za mna platia odvody a podala by som podnet na inspektorat prace.
GAP
15.11.10,13:41
to som aj radila, co sa tyka ZP a SP zisti si to, ale ak na nho zavolam ispektorat prace, tak nebude mat problem aj ten zamestnanec kedze robil bez zmluvy? A co ak bude situacia, ze ani neodvadzal odvody a teda vlastne zamestnavatel povie, ze u nho vobec nebol zamestnaný ze si to len vymysla???
KEJKA
15.11.10,15:47
všetko je možné, žiaľ, sú to dôsledky nevyjasnených vzťahov.
Ak počká na mzdu, ktorú mu zam-eľ pošle na účet, bude to aspoň nejaký dôkaz existencie pracovnej zmluvy.
GAP
15.11.10,17:53
On len na to prave caka. Ale co ak mu vyplati mzdu priamo na ruku a neda mu podpisat vyplatenie mzdy a neda ani vyplatnu pasku? Od neho sa to da cakat. Povie ze neskor...Inac dakujem za pomoc.
Lianka
15.11.10,18:07
On len na to prave caka. Ale co ak mu vyplati mzdu priamo na ruku a neda mu podpisat vyplatenie mzdy a neda ani vyplatnu pasku? Od neho sa to da cakat. Povie ze neskor...Inac dakujem za pomoc.

Zamestnanec ma dostat aj vyplatnu pasku. Pri vyplate v hotovosti by mal zamestnanec podpisat prevzatie penazi. Ak mu nic take zamestnavatel nepredlozi, vzhladom aj na vyssie spomenute je to podla mojho nazoru potvrdenim toho, ze ho "zamestnaval" lelegalne, "na cierrno".
GAP
15.11.10,18:20
Co urobi inspektorat prace s takym zamestnavatelom ktory zamestnava pracovnika bez podpisania zmluvy? Ako je sankciovany? A co urobi IP z takym zamestnancom ktory nastupil do prace bez podpisania zmluvy?