robovi
15.11.10,14:03
Zdravim poradakov. Som vlastnikom rodinneho domu s pozemkom, ktory som nadobudol zaopatrovacou zmluvou, pricom v nej bolo uvedene vecne bremeno "VB" dozivotneho uzivania v prospech opatrovanej osoby, ktore je zapisane aj na LV. Osoba opravnena z tohto "VB" na pozemku vyrubuje porast vinica, likviduje jeho kovove vedenie, pricom ho odovzdava tretej osobe, ktora s tym nema nic spolocne. Dalej rozobera branky, ploty a odovzdava ich do zberu druhotnych surovin. Na pozemok som zavolal policiu, pretoze som nadobudol dojem, ze opravneny svojim konanim prekracuje hranice oznacene pojmom uzivanie. Povazujem to uz za poskodzovanie cudzej veci. Policia, zial pravdepodobne nema jasno v pojmoch uzivacie pravo a vlastnicke pravo, pretoze ked im opravnena osoba ukazala zmluvu s VB, tak mi povedali, ze ma pravo robit si co chce v uvedenej nehnutelnosti. Poradte mi prosim ci mam pravdu a ak ano, ako mozm zabranit v devastacii mojho majetku osobou opravnenou z VB ako si branit svoje vlastnicke pravo, ked aj policia je bezradna.
misoft
15.11.10,14:03
Nie som právnik, ani dostatočne zbehlý, ale z uvedeného znenia VB je jasné, že oprávnená osoba VB môže doživotne (do úmrtia) užívať pozemo i dom pre svoju potrebu. Nič sa tam však nevraví, že má právo vykonávať úpravy, odoberať, alebo inak nakladať s týmto majetko (ničiť a poškodzovať, odpredávať) - týmto by de facto i de jure poškodzoval nie svoj, ale CUDZÍ majetok. Skús sa poradiť s právnikom a oboznámiť ho so skutočnosťami, že osoba vo VB ničí a poškodzuje tvoj majetok a neplní ustanovenia uvedené vo VB. Potom by azda bolo možno toto VB zrušiť a túto osobu vykázať z tvojho majetku.
Ale to chce dobrého právnika.
Mária27
15.11.10,18:18
Vecné bremená ako práva k cudzím veciam sú upravené v občianskom zákonníku v §§ 151n - 151p. Môžu sa viazať na vlastníctvo nehnuteľnosti alebo patria určitej osobe.

Ak vzniklo vecné bremeno na základe zmluvy, zvyčajne je v nej právo aj podrobnejšie popísané. Zo zákona "kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy". Pri nejasnostiach platí obmedzujúce právo oprávneného, nakoľko nemôže byť silnejšie ako vlastnícke právo.

Pre zrušenie alebo obmedzenie VB zákon stanovuje podmienky: také zmeny pomerov, že vznikne "hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného". Pri ničení vecí ide skôr o spôsobenú škodu.