Mária123
15.11.10,16:00
Dobrý deň,
veľmi prosím o radu, má zamestnávateľ právo požadovať od svojej zamestnankyne, ktorá má pracovný pomer na dobu neurčitú podpísanie papiera, že sa nevráti do zamestnania až po 3 rokoch teda po skončení rodičovskej dovolenky.
Zamestnankyňa ho žiadala potvrdiť tlačivo, ktoré jej dal ÚPSVaR že teraz nenastupuje do práce po skončení materskej a on jej dal toto tlačivo na podpis. ešte som sa s tým nestretla. Porosím o odpoveď. ďakujem, alebo ma naveďte na zákon. ďakujem.
veronikasad
15.11.10,15:29
Dobrý deň,
veľmi prosím o radu, má zamestnávateľ právo požadovať od svojej zamestnankyne, ktorá má pracovný pomer na dobu neurčitú podpísanie papiera, že sa nevráti do zamestnania až po 3 rokoch teda po skončení rodičovskej dovolenky.
Zamestnankyňa ho žiadala potvrdiť tlačivo, ktoré jej dal ÚPSVaR že teraz nenastupuje do práce po skončení materskej a on jej dal toto tlačivo na podpis. ešte som sa s tým nestretla. Porosím o odpoveď. ďakujem, alebo ma naveďte na zákon. ďakujem.
Môžeš byť prosím konkrétnejšia - aké tlačivo zamestnankyňa podpísala ? Dohodu o skončení pracovného pomeru ?
Mária123
15.11.10,16:24
Ešte nič nepodpísala, nie je to oficiálne tlačivo je to papier kde sa v podstate zaväzuje že nenastúpi do práce skôr ako jej skončí 3 ročná rodičovská dovolenka. že nastúpi až po skončení tejto rodičovskej dovolenky. je to formulované asi tak ako keby zamestnankyňa oznamovala zamestnávateľovi že nastúpi do práce až po ukončení RD.
Pritom ten papier jej dáva podpísať zamestnávateľ.
Tweety
15.11.10,16:29
Ešte nič nepodpísala, nie je to oficiálne tlačivo je to papier kde sa v podstate zaväzuje že nenastúpi do práce skôr ako jej skončí 3 ročná rodičovská dovolenka. že nastúpi až po skončení tejto rodičovskej dovolenky. je to formulované asi tak ako keby zamestnankyňa oznamovala zamestnávateľovi že nastúpi do práce až po ukončení RD.
Pritom ten papier jej dáva podpísať zamestnávateľ.
A požiadala svojho zamestnáv. o čerpanie RD? tam sa uvádza na aké obdobie to bude. Toto by mu malo stačiť, ako informácia, dokedy bude na RD. Veď zamestnankyňa sa má právo vrátiť hocikedy, takže podpísať takýto papier nie je v súlase so ZP.
veronikasad
15.11.10,16:31
Ešte nič nepodpísala, nie je to oficiálne tlačivo je to papier kde sa v podstate zaväzuje že nenastúpi do práce skôr ako jej skončí 3 ročná rodičovská dovolenka. že nastúpi až po skončení tejto rodičovskej dovolenky. je to formulované asi tak ako keby zamestnankyňa oznamovala zamestnávateľovi že nastúpi do práce až po ukončení RD.
Pritom ten papier jej dáva podpísať zamestnávateľ.
Pozri § 166 odst. 2 Zákonníka práce

§ 166
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Pokial by zamestnanec ukončil RD a chcel nastúpiť skôr ako dieťa dovrši 3 roky, zamestnávatel je povinný prideliť mu prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Samozrejme - treba o tom zamestnávatela v dosatočnom predstihu informovať.
Mária123
15.11.10,16:58
Áno veď predsa z RD sa môže matka vrátiť kedykoľvek samozrejme po informovaní zamestnávateľa takže nevieme o čo mu ide. ďakujem veľmi, potrebovala som si to potvrdiť.
Tweety
15.11.10,17:08
Áno veď predsa z RD sa môže matka vrátiť kedykoľvek samozrejme po informovaní zamestnávateľa takže nevieme o čo mu ide. ďakujem veľmi, potrebovala som si to potvrdiť.
Podčiarknuté: nech nič nepodpisuje.
KEJKA
15.11.10,17:16
aj keby podpísala, právne ju to k ničomu nezaväzuje.
Možno aj bude do 3 rokov doma - veď je matka.
A ak bude mať dôvody pre nástup do práce, tak to oznámi s odvolaním sa na ZP a zam-eľ je povinný jej vyhovieť.
Zmena okolností = zmena rozhodnutia - taký je život.
Ja radím - pre pokoj radšej podpísať, ak by zam-eľ na tom trval a zabudnúť - venovať sa potomkovi. Čas ukáže.