Noelus
15.11.10,19:38
Dobry den,

iba zaciname podnikat, tak mam par otazok:

Ja ako konatel firmy, pokial nechcem cakat cely rok na vyplatenie podielu zo zisku a ani si nechcem stanovit fixnu mesacnu odmenu (pokial nebude firma zarabat, nebudu peniaze na mesacnu odmenu), aky iny sposob je na to, aby som bola platena zo svojej firmy, pokial firma bude zarabat a ja budem mat narok na 15%ny podiel?

Co sa tyka mandatnej zmluvy, ake su vyhody na to, aby sme mali vo firme nieco take? Musi tam byt mandatna zmluva podpisana?

Ak je jeden zo spolocnikov tichym spolocnikom, akym sposobom sa riesi jeho odmena, ak ma trebars vo firme 25%podiel? Zas sa nechceme dostat k tomu, aby bol podiel na zisku vyplacany jednorocne. Neviete nam, prosim, poradit? Dakujem.
Lianka
15.11.10,18:45
Na podiel na zisku ma narok spolocnik, konatel je len staturny zastupca firmy, nie je majitelom. Samozrejme, ak ide o fyzicku osobu, moze byt spolocnik vymenovany aj za konatela.

Spolocnik ma narok na podiel na zisku po skonceni uctovneho obdobia, vyhotoveni a schvaleni uctovnej zavierky a schvaleni rozdelenia zisku Valnym zhromazdenim.

Spolocnici mozu rozhodnut o udeleni odmeny konatelovi - nemusi to byt fixna odmena, ale povedzme jednorazova, kvartalna, polrocna a pod., jej vyska je na ich zvazeni.
marjankaj
15.11.10,18:57
Dobry den,

iba zaciname podnikat, tak mam par otazok:

Ja ako konatel firmy, pokial nechcem cakat cely rok na vyplatenie podielu zo zisku a ani si nechcem stanovit fixnu mesacnu odmenu (pokial nebude firma zarabat, nebudu peniaze na mesacnu odmenu), aky iny sposob je na to, aby som bola platena zo svojej firmy, pokial firma bude zarabat a ja budem mat narok na 15%ny podiel?

Co sa tyka mandatnej zmluvy, ake su vyhody na to, aby sme mali vo firme nieco take? Musi tam byt mandatna zmluva podpisana?

Ak je jeden zo spolocnikov tichym spolocnikom, akym sposobom sa riesi jeho odmena, ak ma trebars vo firme 25%podiel? Zas sa nechceme dostat k tomu, aby bol podiel na zisku vyplacany jednorocne. Neviete nam, prosim, poradit? Dakujem.

Ty ako konateľ môžeš vyplatiť podiely zo zisku iba spoločníkom. A to po rozhodnutí valného zhromaždenia alebo rozhodnutí jediného spoločníka až po vyčíslení toho zisku. To nie sú tvoje peniaze, tie patria právnickej osobe s.r.o.



Z obchodného zákonníka.
§ 123
(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.

(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.

A čo je to tichý spoločník?:eek::eek::eek:
marjankaj
15.11.10,19:10
Lianka citovala si paragrafy týkajúce sa verejnej obchodnej spoločnosti. Zadávateľ neuviedol o aký druh spoločnosti sa jedná. Nakoľko vo v.o.s nie je konateľ, predpokladám, že ide o spoločnosť s.r.o.
Noelus
15.11.10,19:11
Som sa nevyjadrila dobre:

som konatel a zaroven spolocnik a ide mi o vyplacanie podielu na zisku pre spolocnika. To ze mi tu citujete zakon je fajn, ale je sposob ako to vyplacat ked firma zarobi (nie na konci uctovneho obdobia)?

tichy spolocnik ma so spolocnostou zmluvu o tichom spolocenstve, na porade je tu uz viacero prispevkov.

Dakujem za Vase rady.
Noelus
15.11.10,19:12
ide o s.r.o.
marjankaj
15.11.10,19:17
Dobry den,

iba zaciname podnikat, tak mam par otazok:

Ja ako konatel firmy, pokial nechcem cakat cely rok na vyplatenie podielu zo zisku a ani si nechcem stanovit fixnu mesacnu odmenu (pokial nebude firma zarabat, nebudu peniaze na mesacnu odmenu), aky iny sposob je na to, aby som bola platena zo svojej firmy, pokial firma bude zarabat a ja budem mat narok na 15%ny podiel?

Co sa tyka mandatnej zmluvy, ake su vyhody na to, aby sme mali vo firme nieco take? Musi tam byt mandatna zmluva podpisana?

Ak je jeden zo spolocnikov tichym spolocnikom, akym sposobom sa riesi jeho odmena, ak ma trebars vo firme 25%podiel? Zas sa nechceme dostat k tomu, aby bol podiel na zisku vyplacany jednorocne. Neviete nam, prosim, poradit? Dakujem.

Uzavri s firmou pracovnú zmluvu.:rolleyes:
marjankaj
15.11.10,19:19
Som sa nevyjadrila dobre:

som konatel a zaroven spolocnik a ide mi o vyplacanie podielu na zisku pre spolocnika. To ze mi tu citujete zakon je fajn, ale je sposob ako to vyplacat ked firma zarobi (nie na konci uctovneho obdobia)?

tichy spolocnik ma so spolocnostou zmluvu o tichom spolocenstve, na porade je tu uz viacero prispevkov.

Dakujem za Vase rady.

Koľko firma zarobí sa zisťuje na konci účtovného obdobia. Až po vyčíslení sa môže zisk rozdeľovať.
Môžeš fakturovať firme ako živnostník nejaké služby.

Iné by bolo protizákonné.:eek:
Zákony nie sú iba pre srandu.:confused:
Lianka
15.11.10,19:19
Zisk sa moze vyplatit az po skonceni roka. Na vyplatu odmeny alebo akejkolvek inej financnej ciastky musi byt pravny dovod, t. j. nemozete si vyplatit dopredu predpokladany zisk.

Ak spolocnici osobne vykonavaju pre sro cinnost, pouvazovala by som o dohodach podla Zakonnika prace. U konatela a jeho odmeny problem nevidim.
Noelus
15.11.10,19:28
Prave tomu sa chcem vyhnut aby tam nebola specifikovana odmena, lebo pred podpisanim tej zmluvy neviem presne kolko firma zarobi....

co takto to riesit uverom firmy pre spolocnika? neviem ale ako sa to riesi uctovne potom....

dalo by sa to riesit tak, ze ked firma zarobi - ja uz viem kolko mi prislo na ucet, presne to rozratam nedzi spolocnikov a podpiseme zmluvu o vykonani prace s antidatovanim...to je v poriadku, nie?
Lianka
15.11.10,19:31
Prave tomu sa chcem vyhnut aby tam nebola specifikovana odmena, lebo pred podpisanim tej zmluvy neviem presne kolko firma zarobi....

co takto to riesit uverom firmy pre spolocnika? neviem ale ako sa to riesi uctovne potom....

dalo by sa to riesit tak, ze ked firma zarobi - ja uz viem kolko mi prislo na ucet, presne to rozratam nedzi spolocnikov a podpiseme zmluvu o vykonani prace s antidatovanim...to je v poriadku, nie?

:eek::confused::confused:

Sorry, ale cital si ty niekedy aspon jeden pravny predpis tykajuci sa podnikania? Napr. zakon o daniach z prijmov, zakon o socialnom poisteni, zakon o sprave dani a poplatkoch, Obchodny zakonik a pod.

"kolko mi prislo na ucet" nerovna sa zisk.
KEJKA
15.11.10,19:58
trošku pošepkám-napoviem. Spoločníci si dosť často "požičiavajú" z sro peniaze. Často bezúročne. Nevidím to rada, nepovažujem to za "čisté", skor je to taká špekulácia. Ale aj DU je spokojný, stačí im pri kontrole ukázať zmluvu o pôžičke a viac neriešia.
NIč antidatované nerieš.
marjankaj
15.11.10,19:59
Prave tomu sa chcem vyhnut aby tam nebola specifikovana odmena, lebo pred podpisanim tej zmluvy neviem presne kolko firma zarobi....

co takto to riesit uverom firmy pre spolocnika? neviem ale ako sa to riesi uctovne potom....

dalo by sa to riesit tak, ze ked firma zarobi - ja uz viem kolko mi prislo na ucet, presne to rozratam nedzi spolocnikov a podpiseme zmluvu o vykonani prace s antidatovanim...to je v poriadku, nie?

Akože koľko ti prišlo na účet. Firma si necháva platiť na tvoj účet? To nemá založený svoj?:eek: A ty ako konateľ si zodpovedný za majetok firmy voči spoločníkom. Koľko je spoločníkov vo firme?:confused:
V zákone sa píše, že sa rozdeľuje zisk po zdanení a splnení ďalších povinností podľa spoločenskej zmluvy.:confused:
Ak si rozdelíš peniaze skôr, bude to defraudácia.
KEJKA
15.11.10,20:12
žiaľ, evidentne spájaš účet firmy so svojim účtom. Firma je však samostatný právny subjekt - ked berieš z účtu firmy, berieš "z cudzieho", čiže defraudácia je celkom výstižné slovo.
marjankaj
15.11.10,20:18
Prave tomu sa chcem vyhnut aby tam nebola specifikovana odmena, lebo pred podpisanim tej zmluvy neviem presne kolko firma zarobi....

co takto to riesit uverom firmy pre spolocnika? neviem ale ako sa to riesi uctovne potom....

dalo by sa to riesit tak, ze ked firma zarobi - ja uz viem kolko mi prislo na ucet, presne to rozratam nedzi spolocnikov a podpiseme zmluvu o vykonani prace s antidatovanim...to je v poriadku, nie?

Nestíham reagovať na všetky tieto pikošky.:confused:
Aké práce to tu spomínaš? predtým si nič o tom nehovorila.:eek:
KEJKA
15.11.10,20:21
tu zas poplietla podiel na zisku s odmenou za vykonanú prácu.
Daggmar
30.11.10,07:53
Pekný deň všetkým. Môže mať konateľ ( nie je spoločník) v zmluve o výkone funkcie odmenu ročnú formou platobného výmeru ? Ide o to, keď bude platobný výmer s platnosťou na 1 rok a ročnou odmenou bude sa dať meniť podľa potreby. Splatnosť odmeny v decembri. Ďakujem všetkým za odpoveď.
Tweety
30.11.10,08:17
Pekný deň všetkým. Môže mať konateľ ( nie je spoločník) v zmluve o výkone funkcie odmenu ročnú formou platobného výmeru ? Ide o to, keď bude platobný výmer s platnosťou na 1 rok a ročnou odmenou bude sa dať meniť podľa potreby. Splatnosť odmeny v decembri. Ďakujem všetkým za odpoveď.
Áno, môže.
latka
01.12.10,09:29
Dobrý den, konateľ/zároveň aj spoločník/ na základe zmluvy o výkone funkcie ma nárok na odmenu vo výške 1500E - zúčtujem to na účet 523? je to dan. náklad spoločnosti, alebo pripočit. položka. Neplatia sa z toho aj odvody?
jana32
21.02.11,09:22
Dobry den, ak ma zamestnanec - sef, vyplateny podiel zo zisku v s.r.o. ( podiel z inej firmy nez on sam sefuje ), musi si urobit DP typ B a tento prijem priznat? Mal by t urobit az za rok 2012, nie?
Tweety
21.02.11,09:24
Dobry den, ak ma zamestnanec - sef, vyplateny podiel zo zisku v s.r.o. ( podiel z inej firmy nez on sam sefuje ), musi si urobit DP typ B a tento prijem priznat? Mal by t urobit az za rok 2012, nie?
POdiel zo zisku spoločníka sa nezdaňuje.