Palike852
15.11.10,20:35
mam taky problem, mam windows 7, priecinok windows má 18 GB .. myslim si, že je to dost vela... v priecinku som nasiel nejaky priecinok "winsxs", ktorý samotny ma 7 GB. Nevie mi niekto povedat co v tom priecinku je?.. alebo ako by sa tych 18GB dalo nejako okresat?.. vdaka za pomoc :)
misoft
15.11.10,20:53
Toto som vygúglil:
http://www.winvistaclub.com/f16.html
V skratke:

The Winsxs folder, stores multiple copies of dll's in order to let multiple applications run in Windows without any compatibility problem. If you browse inside, you will see what look like a lot of duplicate dlls, each having the same name. These are actually, different versions of the same files which are being stored; as different programs may require different versions. In short, Winsxs, which stands for 'Windows Side By Side', is Vista's native assembly cache. Libraries which are being by multiple applications are stored there. This feature was first introduced, in Windows ME and was considered as Microsoft's solution to the so-called 'dll hell' issues that plagued Windows 9x.
čo v (nedokonalom) googlepreklade znamená:

Zložka Winsxs, obchody viac kópií dll to, aby sa nechal spustiť viac aplikácií vo Windows bez problém s kompatibilitou. Ak máte prechádzať dovnútra, uvidíte, čo vyzerá ako veľa duplicitné dlls, z ktorých každý má rovnaký názov. Sú to vlastne rôzne verzie rovnakých súborov, ktoré sú uložené, ako rôzne programy môžu vyžadovať rôzne verzie. V krátkosti, Winsxs, čo je skratka pre 'okná vedľa seba', je Vista natívne zostavenie cache. Knižníc, ktoré sú v rôznych aplikáciách sú uložené tam. Táto funkcia bola prvýkrát zavedená v systéme Windows ME a bola považovaná za riešenia spoločnosti Microsoft na takzvaný 'dll peklo' problémy, ktoré trápili Windows 9x.

Skrátka - sú tam kópie knižníc OS W7 (tu sa spomína Vista, ale bude to asi platiť a pre 7) pre rôzne verzie programov, pracujúcich pod inými verziami Windows (95/98/XP), aby nevznikali komplikácie s kompatibilitou (zlúčiteľnosťou).

Takto som to pochopil ja.
Arnold123
15.11.10,22:18
Ja mám Windows 7 professional 64-bit.
Adresár winsxs má veľkosť 1,3 GB. Adresár Windows má 7,2 GB. Ja som si trocha upravil Windows pre svoje potreby. Veľa vecí som dal preč.
Používam ho iba keď už musím.

Ked by si to chcel vymazať, tak by ti pravdepodobne v tom system zabránil. Windows 7 má určité ochrany už proti tomu.
Niekedy je lepšie sa v tom nevŕtať. Potom budeš zisťovať, čo všetko nefunguje. Môže to potom skončiť aj pri BSOD.
TomasHC
16.11.10,06:14
V dobe terabajtovych diskov by som 18 GB neriesil...
Palike852
16.11.10,07:11
win tiez nepouzivam casto.. preto som to chcel trosku zmensit.. nech to nezabera az tolko...
TomasHC mas pravdu.. ale takych 10 GB sa vyuzije vzdy ;-)
Nandrolon
16.11.10,07:28
Do toho adresára nešpárať ak nechceš preinštalovávať celý PC...
Chcel som napísať presne to isté ako TomasHC, teda pri dnešných XXXX GB diskoch je to kvapka v mori...
Vlado40
16.11.10,12:57
Vypni si aktualizácie a ten priečinok nebude narastať.
salvosko
16.11.10,13:09
Win 7 Enterprise x64 - 18,5 GB (19*916*325*709 bajtov).
Normalna vec.
TomasHC
16.11.10,13:35
Ono sa to da bezpecne osekat, ale nevidim na to ziadny rozumny dovod. Keby si mal 16 GB SSD disk na OS, tak chapem, ale inak?
rickman
16.11.10,13:54
Vypni si aktualizácie a ten priečinok nebude narastať.

Tak to je vážne super rada, sorry :D.
Vlado40
16.11.10,16:06
Tak napr. aktualizácia systému Windows7 pre systémy s procesorom x64 KB (KB976662) ,ak sa nainštaluje ,tak sa informácia zapíše aj do súboru "winsxs".Ak sa neskoršie nainštaluje novšia verzia tejto aktualizácie ,tak sa staršia neprepíše ,ale ostáva aj staršia aj tá novšia.Vďaka tomu tento súbor "winsxs" postupne pomaly narastá.Ale ako písal vo svojom príspevku -TomasHC- pri dnešných kapacitách diskov sa s 18GB ,ktoré zabezpečuju chod windows ani ja nezaoberám a Windows si aktualizujem.
TomasHC
16.11.10,18:04
Ked chcete "maly" Windows, tak si dajte XP... ;) Ja osobne stale ficim na XP SP3 a kym ma firma nedonuti prejst na W7, tak budem velmi rad na XP. To tak skoro nebude, lebo HW sa meni po 3 rokoch, takze si nemozu dovolit plosne nasadit W7.
salvosko
18.11.10,11:30
Ked chcete "maly" Windows, tak si dajte XP... ;) Ja osobne stale ficim na XP SP3 a kym ma firma nedonuti prejst na W7, tak budem velmi rad na XP. To tak skoro nebude, lebo HW sa meni po 3 rokoch, takze si nemozu dovolit plosne nasadit W7.
Ja uz bezim na W7 v robote od maja a v pohode. Dokonca uz je aj final image vonka.
misoft
18.11.10,16:20
Ja pobežím na XP do konca ich "životnosti" :D - potom sa "prekonvertujem" na inú vieru ;) (7)
Nandrolon
19.11.10,04:27
mal som vistu medzi prvými /legálne kúpenú/ a aj sedmičku.

XP by som nechcel už iba preto lebo chcem kráčať dopredu...
TomasHC
19.11.10,08:25
mal som vistu medzi prvými /legálne kúpenú/ a aj sedmičku.

XP by som nechcel už iba preto lebo chcem kráčať dopredu...

...a co tam vpredu dosahujes, v porovnani s XP? :rolleyes:
Nandrolon
19.11.10,08:33
modernejšie, komfortnejšie, príjemnejšie užívateľské prostredie, konkrétne 7-čka má /oproti Viste/ perfektnú stabilitu /ináč vychádza z Visty/, a má jednu perfektnú vlastnosť že pri inštalácii si sedmička robí skrytý oddiel, taký iba 100 MB a z tohto oddielu sa dá dobre vyliečiť bez akýchkoľvek negatívnych zmien alebo straty údajov, alebo rozhádzania nejakého nastavenia...
Proste mám za to že v tomto oddiely sú zálohované knižnice a systémové súbory, ale zároveň nejedná sa o nejakú tieňovú kópiu windowsu...

raz sa mi nedal upraviť jas obrazovky, fakt jednoducho zmizla ponuka a dokonca nereagoval notebook ani na horúce klávesy... Tak som zadal túto obnovu /podotýkam že to nie je obnova v pravom slova zmysle ako bod obnovenia alebo tieňová kópia/ prešlo to, reštartoval sa systém a chyba bola odstránená...
Pre rýpalov pripomínam že iná možnosť nebola, na Vistách by som musel použiť bod obnovenia, prípadne reinštal, čo je posledná možnosť úplne v krajnom prípade...

Visty mali u mňa niekoľko čiernych bodov, ale sedmička je podľa mňa konečne systém ako sa patrí na rok 2010...