niella
15.11.10,21:07
Predávame byt a chceli by sme do zmluvy u notára zakomponovať podmienky prevodu preňazí, ale nevieme v akom momente a akým spôsobom by to bolo čo najmenej rizikové. To zn., aby sa nestalo, že kúpujúci bude ma List vlastníctva a my ešte nebudeme mať peniaze... Viete poradiť? ale súrne, zajtra máme už stretko. Vďaka.
Xanti
15.11.10,20:10
Napadá ma notárska úschova,
kupujúci zloži hotovosť u notára, a notár ju Vám pošle ked bude mať nový vlastník LV.
Nikto nebude môcť disponovať peniazmi, a tie sa dostanú k vám za presne určených podmienok.
niella
15.11.10,20:19
Xanti, vďaka, ale to je práve to, čo som zabudla pri písaní, že notárska úschova pre nás neprichádza do úvahy, je veľmi drahá.
Xanti
15.11.10,20:21
Xanti, vďaka, ale to je práve to, čo som zabudla pri písaní, že notárska úschova pre nás neprichádza do úvahy, je veľmi drahá.
Drahšia ako to , že ostaneš bez bytu a bez peňazí?

Dalšia možnosť je vinkulácia prostriedkov na vinkulovanom účte v banke. Tam neviem podmienky ale funguje to presne tak iste ako notárska úschova. Tj. banka prostriedky uvolní až ked nový vlastník bude na LV.

Kupujúci Ti bude platiť v hotovosti alebo cez hypotéku?
bubkoch
15.11.10,20:23
Napadá ma notárska úschova,
kupujúci zloži hotovosť u notára, a notár ju Vám pošle ked bude mať nový vlastník LV.
Nikto nebude môcť disponovať peniazmi, a tie sa dostanú k vám za presne určených podmienok.

hm, ale co v pripade ze dotycny berie hypoteku ... a banka má uvolnit peniaze az po tom, ako je navrh na vklad na katastri a kupujuci donesie vypis s plombou ...
v zmluve sice moze byt uvedene ze banka posle peniaze priamo predavajucemu, ale co ked kupujuci vobec neprinesie doklady potrebne na uvolnenie penazi z hypoteky a teda vobec ju nečerpe ?
Xanti
15.11.10,20:25
hm, ale co v pripade ze dotycny berie hypoteku ... a banka má uvolnit peniaze az po tom, ako je navrh na vklad na katastri a kupujuci donesie vypis s plombou ...
v zmluve sice moze byt uvedene ze banka posle peniaze priamo predavajucemu, ale co ked kupujuci vobec neprinesie doklady potrebne na uvolnenie penazi z hypoteky a teda vobec ju nečerpe ?
No banka dáva kupujúcemu a aj predávajúcemu podpísať záložné zmluvy, takže viac menej pri hypotéke hrozí najmenšie riziko podvodu, lebo banka si to poriadne preverí.
buchač
15.11.10,20:25
Predávame byt a chceli by sme do zmluvy u notára zakomponovať podmienky prevodu preňazí, ale nevieme v akom momente a akým spôsobom by to bolo čo najmenej rizikové. To zn., aby sa nestalo, že kúpujúci bude ma List vlastníctva a my ešte nebudeme mať peniaze... Viete poradiť? ale súrne, zajtra máme už stretko. Vďaka.

Najmenej ???

Pri podpise zmluvy a pri vklade / pred ním / do katastra nehnuteľností ...na ruku - cash...;)

Jednoznačne !!!
Xanti
15.11.10,20:27
Najmenej ???

Pri podpise zmluvy a pri vklade / pred ním / do katastra nehnuteľností ...na ruku - cash...;)

Jednoznačne !!!
Nesúhlasím,
ak budú v kúpnej zmluve nedostatky a kataster odmietne vklad tak kupujúci ostane bez prachov a bez bytu. Je to veľké riziko pre kupujúceho, do kt. by som ja osobne nešla.

Na také čosi slúži notárska úschova, aby boli chránený všetci zúčastnení, teda aj predávajúci aj kupujúci.
buchač
15.11.10,20:39
Nesúhlasím,
ak budú v kúpnej zmluve nedostatky a kataster odmietne vklad tak kupujúci ostane bez prachov a bez bytu. Je to veľké riziko pre kupujúceho, do kt. by som ja osobne nešla.

Na také čosi slúži notárska úschova, aby boli chránený všetci zúčastnení, teda aj predávajúci aj kupujúci.

Kataster neodmietne klad , ak je zmluva dobre napísaná ...;)

Chalupu som tak kúpil , na drevo som vysolil love ...tak znela dohoda . ;)
Záhradu idem takto predať , na drevo budú cálovať ...tak znie dohoda .:rolleyes:

Notár je brutálne drahý ...
Xanti
15.11.10,20:40
Dovtedy sa chodí s krčahom na vodu, kým sa nerozbije.

Dúfam, že i nadalej budeš mať toľko šťastia. Ja si také veci radšej poistím. A určite je rozdiel chalupa za pár šupov, alebo záhrada .. v porovnaní v bytom. :D
buchač
15.11.10,20:41
Nestraš , potvora ....:rolleyes::)
Xanti
15.11.10,20:42
Nestraším,
ale nikdy nevieš na koho natrafíš.
niella
16.11.10,07:52
Bude platiť v hotovosti
Lianka
16.11.10,07:59
Bude platiť v hotovosti

To moze byt dalsie riziko, ze peniaze mozu byt falosne. Viem, ze je to zriedkave, ale moze sa stat.

Osobne odporucam notarsku uschovu - za tu istotu, ze nepridete o peniaze, to stoji.
doktor23
16.11.10,13:11
a je potrebné sa pozerať aj z pohľadu kupujúceho. Akú má on istotu, pri platbe v hotovosti, že sa stane vlastníkom? Čo ak kataster preruší vkladové konanie? A predávajúci bude fuč aj s peniazmi?


Xanti, vďaka, ale to je práve to, čo som zabudla pri písaní, že notárska úschova pre nás neprichádza do úvahy, je veľmi drahá.

za koľko predávate? ak to nie je tajné? Vieš, na koľko vyjde úschova?
buchač
16.11.10,13:22
za koľko predávate? ak to nie je tajné? Vieš, na koľko vyjde úschova?

Ja hej ...;)

http://i.sme.sk/cdata/3/48/4826693/notar.jpg
doktor23
16.11.10,13:32
k tomu si musíš pripočítať 19 % DPH
buchač
16.11.10,13:33
....a kua ...:eek:
doktor23
16.11.10,14:30
to sa Ti zdá veľa? Keď za istotu, že dostaneš svoj milión (v SK) zaplatíš cca. 120 EUR?
Alebo ak máš niečo za 3 milióny, tak za úschovu zaplatíš "až" 197,50 EUR? Čiže cca. 0,2 %??
aksas2
16.11.10,14:46
Vinkulácia v banke nie je zlá a je lacnejšia ako notár. zafixujes si to na list vlastníctva, ktorý može priniesť ktokoľvek, a bude na ňom meno kupujúceho. Tým pádom je chránený kupujúci, lebo je už na lV aj ty, lebo to LV možeš doniesť aj ty a tým pádom kupujúceho nepotrebuješ, lebo katastrálny operát je verejný.
niella
16.11.10,16:13
to sa Ti zdá veľa? Keď za istotu, že dostaneš svoj milión (v SK) zaplatíš cca. 120 EUR?
Alebo ak máš niečo za 3 milióny, tak za úschovu zaplatíš "až" 197,50 EUR? Čiže cca. 0,2 %??

Omyl, nemôže sa hovoriť o žiadnej "istote", iba o zmenšení rizika... To som ja, ozývam sa po stretku, po konzultácii v banke aj u notárky. Je tu právna medzierka, ktorú nepokryje ani banka s vinkuláciou ani notárska úschova. Po uplynutí vinkulačnej doby totiž, ak sa nový majiteľ neukáže s LV (z hociakých dôvodov), peniaze už nie sú viazané a ostávajú na účte a možno s nimi voľne disponovať, čiže ich aj nevyplatiť! Nový majiteľ bude mať LV, bude mať byt aj peniaze!!! To isté je u notára, s tým, že on po nedodaní daných dokumentov môže po uplynutí doby určenej na úschovu znova zvolať účastníkov a zložiteľ notárskej úschovy povie, čo s peniazmi ďalej. Teda predávajúci je len "veriteľom", čiže verí, že to dobre dopadne! Je to zložité, neviem, či som niečo nevynechala...
niella
16.11.10,16:23
Vinkulácia v banke nie je zlá a je lacnejšia ako notár. zafixujes si to na list vlastníctva, ktorý može priniesť ktokoľvek, a bude na ňom meno kupujúceho. Tým pádom je chránený kupujúci, lebo je už na lV aj ty, lebo to LV možeš doniesť aj ty a tým pádom kupujúceho nepotrebuješ, lebo katastrálny operát je verejný.

Omyl, LV nemôžem doniesť ja, vydajú ho len novému majiteľovi. To o čom hovoríš ty, že katastrálny operát je verejný, je trochu zavádzajúce, lebo to, čo si stiahneš z webu, nie je relevantný dokument. Musíš mať originál s kolkom, a ten vydajú len vlastníkovi!
bubkoch
16.11.10,16:35
Omyl, LV nemôžem doniesť ja, vydajú ho len novému majiteľovi. To o čom hovoríš ty, že katastrálny operát je verejný, je trochu zavádzajúce, lebo to, čo si stiahneš z webu, nie je relevantný dokument. Musíš mať originál s kolkom, a ten vydajú len vlastníkovi!

list vlastnictva pouzitelny na pravne ukony vyda kataster komukolvek !
niella
16.11.10,17:09
list vlastnictva pouzitelny na pravne ukony vyda kataster komukolvek !

Bubkoch, je to skutočne tak ? Lebo to by nám na veci veľa menilo... Tak vďaka teda...
bubkoch
16.11.10,17:18
Bubkoch, je to skutočne tak ? Lebo to by nám na veci veľa menilo... Tak vďaka teda...

na 100% ... osobne som vyberal take LV uz x krat ...
pokial viem, iba LV s plombou vyda kataster len vlastnikovi
niella
16.11.10,17:29
na 100% ... osobne som vyberal take LV uz x krat ...
pokial viem, iba LV s plombou vyda kataster len vlastnikovi

hm, a tá plomba má aký účel ?
bubkoch
16.11.10,17:40
hm, a tá plomba má aký účel ?

Čo znamená vyznačená plomba na liste vlastníctva? Pod plombou sa rozumie právny úkon správy katastra, ktorým sa vyznačuje zmena práva k nehnuteľnosti alebo začatie katastrálneho konania o oprave chyby alebo začatí konania o proteste prokurátora na liste vlastníctva, pozemkovej knihe alebo železničnej knihe.
Problematikou tohto právneho úkonu sa zaoberá zákon číslo 162/1995 Z.z. O katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných prv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov a vyhl. Číslo 79/1996 Z.z. V znení neskorších predpisov, ktorou sa vykonáva katastrálny zákon. Podľa uvedených právnych predpisov sa listy vlastníctva plombujú v deň doručenia zmluvy, verejnej listiny alebo inej listiny alebo v deň začatia konania o oprave chyby v katastrálnom operáte, alebo v deň doručenia protestu prokurátora, najneskôr však nasledujúci pracovný deň. Ak sú na liste vlastníctva zapísané viaceré nehnuteľnosti, plomba sa vyznačí v časti A (majetková podstata) listu vlastníctva a to pod nehnuteľnosť, ktorej sa týka. Ak sa plomba týka len niektorého spoluvlastníckeho podielu, ktoré sú zapísané v časti B (vlastníci) listu vlastníctva, zapíše sa pod tento spoluvlastnícky podiel. Správa katastra túto plombu zruší vykonaním vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o oprave chyby v katastrálnom operáte.
Správa katastra podľa § 69 odsek 2 zákona čísko 162/1995 Z.z. V znení neskorších predpisov nevyhotoví potvrdený výpis alebo kópiu z listu vlastníctva k nehnuteľnosti, na ktorej je vyznačená plomba.
Výpis alebo kópiu z listu vlastníctva s označením, že na liste vlastníctva je plomba o zmene práva nehnuteľnosti správa katastra vydá vlastníkovi alebo inej oprávnenej osobe alebo osobe oprávnenej podľa osobitného predpisu (napríklad zákon číslo 511/1992 Zb. O správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, zákon číslo 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch exekučnej činnosti v znení neskorších predpisov a podobne.

alebo:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-42980980-vlastnicke-listy-sa-budu-vydavat-s-plombou

alebo:
http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/predlozenie-listu-vlastnictva-s-plombou.html
doktor23
17.11.10,21:39
Omyl, nemôže sa hovoriť o žiadnej "istote", iba o zmenšení rizika... To som ja, ozývam sa po stretku, po konzultácii v banke aj u notárky. Je tu právna medzierka, ktorú nepokryje ani banka s vinkuláciou ani notárska úschova. Po uplynutí vinkulačnej doby totiž, ak sa nový majiteľ neukáže s LV (z hociakých dôvodov), peniaze už nie sú viazané a ostávajú na účte a možno s nimi voľne disponovať, čiže ich aj nevyplatiť! Nový majiteľ bude mať LV, bude mať byt aj peniaze!!! To isté je u notára, s tým, že on po nedodaní daných dokumentov môže po uplynutí doby určenej na úschovu znova zvolať účastníkov a zložiteľ notárskej úschovy povie, čo s peniazmi ďalej. Teda predávajúci je len "veriteľom", čiže verí, že to dobre dopadne! Je to zložité, neviem, či som niečo nevynechala...

Istota je tá, že buď dostaneš peniaze alebo neprídeš o nehnuteľnosť. Ak sa nedoloží v určitej (dohodnutej) lehote list vlastníctva, na ktorom je ako vlastník uvedený kupujúci, resp. bude právopaltne zastavené vkladové konanie, peniaze sa vrátia kupujúcemu. A nehnuteľnosť samozrejme zostáva predávajúcemu. To je podľa môjho názoru istota
draik
18.11.10,16:18
Všetko závisí od toho, aké podmienky si dohodnete (vrátane predloženia dokumentov), aby banka peniaze uvoľnila. Väčšinou je to LV na právne účely bez tiarch so zapísaným novým vlastníkom. Tento LV môže pokojne predložiť aj predávajúci. Zásadne sa ako podmienka uvoľnenia peňazí nedáva LV s plombou - plombu na LV správa katastra automaticky dá po obdržaní napríklad návrhu na vklad vlastníckeho práva, bez toho, aby skúmala samotný návrh (plomba nezaručuje, že k zmene vlastníka dôjde). Osobne by som sa prikláňal k vinkulácii (dokumentárny akreditív) v banke - odpadá nutnosť nakladania s hotovosťou a overovaním jej pravosti a je to lacnejšie. Aj keď taká exekúcia na kupujúceho by s tou vinkuláciou na účte mohla zamávať...
bubkoch
18.11.10,17:52
Všetko závisí od toho, aké podmienky si dohodnete (vrátane predloženia dokumentov), aby banka peniaze uvoľnila. Väčšinou je to LV na právne účely bez tiarch so zapísaným novým vlastníkom. Tento LV môže pokojne predložiť aj predávajúci. Zásadne sa ako podmienka uvoľnenia peňazí nedáva LV s plombou - plombu na LV správa katastra automaticky dá po obdržaní napríklad návrhu na vklad vlastníckeho práva, bez toho, aby skúmala samotný návrh (plomba nezaručuje, že k zmene vlastníka dôjde). Osobne by som sa prikláňal k vinkulácii (dokumentárny akreditív) v banke - odpadá nutnosť nakladania s hotovosťou a overovaním jej pravosti a je to lacnejšie. Aj keď taká exekúcia na kupujúceho by s tou vinkuláciou na účte mohla zamávať...

dnes uz takmer vsetky banky uvolnuju peniaze predavajucemu okamzite (1-2 dni po podani navrhu na vklad na kataster), po tom, ako sa kupujuci vrati z katastra do banky s LV s plombou ...
emma01
13.07.12,12:11
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Syn kupuje byt, na ktorého kúpu mu banka poskytne 100% -tné krytie. V banke aj v realitke mu tvrdia, že pri 100% krytí, sa finančné prostriedky nevinkulujú, ale po predložení návrhu na vklad záložného práva v prospech hypo. banky sa peniaze prevedú na účet predávajúceho. Mne sa to nezdá, pretože v tejto chvíli je syn bez bytu, pretože v LV nie je uvedený ako vlastník a aj bez peňazí, pretože peniaze už má predávajúci.
Nájde sa niekto, kto by mi objasnil celú finančnú transakciu v takomto prípade a ako by mala znieť kúpna zmluva? V návrhu KZ je to uvedené nasledovne:
Fin. prostr. v celkovej výške XXXX € z hypotekárneho úveru, o ktorý kupujúci požiadal hypotekárnu banku budú poukázané v lehote do 2 pracovných dní od podania návrhu na vklad záložného práva v prospech hypotekárnej banky do katastra nehnuteľností, po predložení výpisu originálu LV, pre katastrálne územie XXX, použiteľný na právne úkony s vyznačenou plombou návrhu na vklad záložnej zmluvy hypotekárnej banky čerpaného hypotekárneho úveru, ktorý kupujúcemu poskytne banka XY.

Vopred ďakujem.
doktor23
13.07.12,12:19
Syn má ale podpísanú kúpnu zmluvu. Nakataster sa vloží záložná zmluva, hneď vzápätí kúpna zmluva. Vyžiada sa LV s plombou, banka uvidí, že prebieha vklad ich záložného práva a uvoľní peniaze predávajúcemu.
Správne je ale položená otázka a zamyslenie, čo v tom prípad, ak vklad neprebehne ...... kupujúci nemá byt, hypotéku platiť musí ..... moje odporúčanie - notárska úschova. Peniaze z banky idú k notárovi do úschovy, ktorý ich uvoľní po nadobudnutí vlastníckeho práva kupujúcim. Neviem, akú máte kúpnu cenu, ale pri kúpnej cene cca. 50 000 EUR je to poplatok u notára cca. 200 EUR.
emma01
13.07.12,12:42
Syn v podstate žiadne peniaze do úschovy nemôže dať, pretože žiadne nemá. A vinkulácia sa mi javí ako bezpečnejšia. Lenže vraj pri 100 % krytí sa nerobí. Ja som myslela, že po schávalení úveru, bez ohľadu na výšku krytia, banka peniaze prevedie na zriadený účet, na ktorom budú vinkulované do doby predloženia LV, na ktorom bude už syn uvedený ako vlastník bytu. Ale zrejme som sa mýlila. Či?
Xanti
14.07.12,08:37
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Syn kupuje byt, na ktorého kúpu mu banka poskytne 100% -tné krytie. V banke aj v realitke mu tvrdia, že pri 100% krytí, sa finančné prostriedky nevinkulujú, ale po predložení návrhu na vklad záložného práva v prospech hypo. banky sa peniaze prevedú na účet predávajúceho. Ano, toto sa bežne robí. Mne sa to nezdá, pretože v tejto chvíli je syn bez bytu, pretože v LV nie je uvedený ako vlastník a aj bez peňazí, pretože peniaze už má predávajúci. No nikdy sa to nedá úplne spraviť okamžite, kataster má 60 dní na zápis. Ale banka určite neuvolní skôr peniaze kým nemá záložné právo na nehnuteľnosť.
Vezmi si to aj z toho hľadiska. Tvoj syn podpíše s bankou zmluvu o úvere, banka dá záložné zmluvy podpísať predávajúcemu. Ten tiež môže mať strach, tak ja podpíšem záložnú zmluvu a kupujúci mi odskočí od kúpy alebo sa čosi zomelie.

Ak sa kupuje nehnuteľnosť na hypo úver tak je to viac menej najbezpečnejší spôsob. Nakoľko, nemusí sa riešiť ani vinkulácia ani notárska úschova. Všetko viac menej riadi banka.

A ak je návrh na kataster v poriadku, tak nevidím dôvod prečo by kataster nepovolil vklad. Možno ešte pre väčší pokoj na duši , treba prelustrovať predávajúceho. Či náhodou nemá nejako dlžoby a či si na jeho majetok nebrúsi zuby exekútor. Ale to je asi tak všetko čo by som riešila, pokiaľ by som mala poskytnutú 100% hypo na nehnuteľnost.

Nájde sa niekto, kto by mi objasnil celú finančnú transakciu v takomto prípade a ako by mala znieť kúpna zmluva? V návrhu KZ je to uvedené nasledovne:
Fin. prostr. v celkovej výške XXXX € z hypotekárneho úveru, o ktorý kupujúci požiadal hypotekárnu banku budú poukázané v lehote do 2 pracovných dní od podania návrhu na vklad záložného práva v prospech hypotekárnej banky do katastra nehnuteľností, po predložení výpisu originálu LV, pre katastrálne územie XXX, použiteľný na právne úkony s vyznačenou plombou návrhu na vklad záložnej zmluvy hypotekárnej banky čerpaného hypotekárneho úveru, ktorý kupujúcemu poskytne banka XY.
Tvoj syn nie je ani prvý ani posledný čo kupuje nehnuteľnosť na hypo. Ako banka tak aj realitky majú štandartné zmluvy, ktoré rátajú s tým že sa kupuje nehnuteľnosť z hypo a sú tomu prispôsobené.
Poznám mnoho ľudí, čo kupovali takto byty a nič sa nestalo. A poznám ľudí, čo kupovali nehnuteľnosť cash ( ani len notársku úschovu, ani vinkuláciu neriešili ) , a prišli o peniaze a ani byt nemajú.
Vopred ďakujem.v texte modrým.
Xanti
14.07.12,08:39
Syn v podstate žiadne peniaze do úschovy nemôže dať, pretože žiadne nemá. A vinkulácia sa mi javí ako bezpečnejšia. Lenže vraj pri 100 % krytí sa nerobí. Ja som myslela, že po schávalení úveru, bez ohľadu na výšku krytia, banka peniaze prevedie na zriadený účet, na ktorom budú vinkulované do doby predloženia LV, na ktorom bude už syn uvedený ako vlastník bytu. Ale zrejme som sa mýlila. Či?
No áno mýlila, lebo podpísaním záložnej zmluvy predávajúcim. A zriadením plomby je syn technicky už vlastník nehnuteľnosti, a banka až potom uvolní prostriedky.
Ak by bol nejaký problém na katastry teda predávajúci by mal ťarchy na LV tak kataster nezavkladuje plombu a tým pádom banka neuvolní prostriedky predávajúcemu.
genius007
18.07.12,14:36
Kataster neodmietne klad , ak je zmluva dobre napísaná ...;)

Chalupu som tak kúpil , na drevo som vysolil love ...tak znela dohoda . ;)
Záhradu idem takto predať , na drevo budú cálovať ...tak znie dohoda .:rolleyes:


Notár je brutálne drahý ...

Nikdy a nikde nie je isté, že zmluva je dobre napísaná.
Právny názor jedného právnika nemusí zodpovedať inému. Kataster zastavuje konanie aj pre formálne chyby.
Preto pri nehnuteľnostiach žiadne drevo. Na tom sa nemálo ľudí popálilo.:mee: