niella
15.11.10,21:13
Čo by ste poradili na renováciu poškriabaného a fľakatého univerzálu? Rozmýšľame o nátere (ale len zvislých plôch), ale zdá sa nám, že potom by to vyzeralo ako kuchynská linka... uvažujeme aj o vytapetovaní (tiež len zvislých plôch), ale známy hovorí, že drevo potrebuje dýchať... Viete poradiť? prípadne navrhnúť niečo iné, nenáročné? Vďaka.
Xanti
15.11.10,20:20
Kúpu nového,
stojí to pár eur :D a podľa mňa kúpa výjde lacnejšie ako oprava starého nábytku.
niella
15.11.10,20:28
Xanti, vďaka, univerzál už NEDOSTAŤ, inak by sme sa s tým netrápili.
Xanti
15.11.10,20:29
A dnešné nábytky sa Ti nepáčia?
buchač
15.11.10,20:35
Xanti, vďaka, univerzál už NEDOSTAŤ, inak by sme sa s tým netrápili.

Kto vraví ???????????

http://www.bazos.sk/obr/1/948/5334948.jpg

http://nabytok.bazos.sk/inzerat/5334948/Skrine-lacno-a-za-odvoz.php

Ajajááááj , plno je toho ...;)
durisovad
15.11.10,20:35
Aj my sme mali takyto nabytok a vzhladom k tomu, ze je z dreva, pri stahovani sa nerozpadol a teraz nam velmi dobre sluzi ako odkladacie skrinky v pivnici.
niella
16.11.10,16:49
Xanti, dnešný nábytok sa mi nepáči, uhádol/la si. Nemá úložné priestory. A okrem toho, univerzál je naozaj praktický a sympatický, nie je to nič honosné, využili sme ho maximálne a odchovali sme pri ňom 5 psíkov od šteniat, takže si to už naozaj žiada svoje... Len tak na okraj - nábytok nemá množné číslo... :)
niella
16.11.10,16:57
Buchač, krásne kúsky sú to, len nie všade na SR sa k tomu človek dostane, a príp. od/dovoz by bol nerentabilný....
buchač
16.11.10,17:04
Xanti, dnešný nábytok sa mi nepáči, uhádol/la si. Nemá úložné priestory. A okrem toho, univerzál je naozaj praktický a sympatický, nie je to nič honosné, využili sme ho maximálne a odchovali sme pri ňom 5 psíkov od šteniat, takže si to už naozaj žiada svoje... Len tak na okraj - nábytok nemá množné číslo... :)
mimotemy

...ale má , sama si ho použila ....


nábytok - tku m.

(drevené, čalúnené ap.) predmety na zariadenie miestností, bytov: sektorový, kancelársky, kuchynský nábytok;

nábytkový príd.: nábytkové drevo, textílie
niella
16.11.10,18:19
mimotemy

...ale má , sama si ho použila ....

nuž... nechápem a neviem, kde som ho mala použiť....
Majka40
16.11.10,19:16
mimotemy

...ale má , sama si ho použila ....
tie nábytky? hmmmm ... že som o takom spojení nikdy nepočula ... ale ja toho ešte veľa neviem
korela
17.11.10,02:08
Stefan2005
17.11.10,06:59
nábytok -tku m. (drevené, čalúnené ap.) predmety na zariadenie miestností, bytov
m. – podstatné meno mužského rodu
mn. – množné číslo; množný
....

... len na doplnenie uvedených informácií - citácia zo skrátiek z textovej časti pravidiel slovenského jazyka....
Dáša_
17.11.10,07:35
http://www.porada.sk/t108237-nabytok-univerzal.html


mimotemy možem sa spýtať, prečo si dala odkaz na prázdnu tému?
durisovad
17.11.10,08:44
Zda sa mi, ze odkaz dala preto, lebo ani vtedy sa nikto renovaciou takehoto nabytku nezapodieval.
korela
23.11.10,03:25
mimotemy možem sa spýtať, prečo si dala odkaz na prázdnu tému?

Pretože už téma bola zadaná pred 18-timi mesiacmi s identickým zadaním a tak sa nemusela vytvárať nová. To mi však neprekáža.
Sama som si na ňu niekoľkokrát klikla, nikto tam neodpovedal.
Nám zostal po mame v byte tento nábytok, boli tam nájomníci, tak sme to neriešili. Je ako nový, len farebnosť nám nevyhovuje.
Ešte za socíku som si kúpila časopis o dizajne, a bol tam povrchovo univerzal upravený. Vyzeralo to veľmi dobre, hlavne nízke skrinky. Skrine si neviem predstaviť, veľká plocha...
A keďže ho máme stále kam premiestniť, odpoveď na zadanie je pre mňa stále aktuálna.
Kolegyňa mala manžela právnika, pri škemraní o nový nábytok jej jemne vysvetlil, že na nové dosky nebude robiť po celý život. S čím sa stotožňujem. Aj vzhľadom na životné prostredie.
Dáša_
06.12.10,06:23
no, ak chceš zakryť tento nábytok, tak ja osobne vidím dve možnosti.
Jedna je relatívne jednoduchá a rýchla - samolepiace tapety. Dá sa vyhrať aj s vzormi, výsledok je relatívne rýchly. My sme takto otapetovali doma dvere a výsledok je fajn.

Druhá možnosť sú nátery. Existuje mnoho interierových farieb. Ja som skúšala túto radu http://www.vytvarnepotreby.sk/page.asp?article=126 dokonca aj so šablónami a rôznymi efektovými farbami (mám vyskúšané napríklad perličky, veľkorozmerové pečiatky). Momentálne mám aj pripravenú farbu, že budeme upravovať starý sektor, tuším sa volal Eva. To ale nebola až taká kvalita, ako univerzal.

No a potom samozrejme ešte vymeniť držadlá...
Mirica-LV
06.12.10,06:28
chcelo by to najskôr odstrániť starý lak, vybrúsiť a nanovo nalakovať
misoft
06.12.10,16:36
Tiež som takto "renovoval" nábytok samolepiacou fóliou. Ako Piťko napísal - nesťahovať celý papier, ale po častiach a zároveň to zahladzovať a vytláčať vzduch. bubliny. Na tento úkon som so spokojnosťou používal obyčajné kuchynské chňapky - prispôsobia sa povrchu, sú dosť pevné a pri vytláčaní necítiť teplotu od trenia po tapete. Takto mám zrenovovaný nábytok už 5 rokov a tapety je stále na svojom mieste a bez porušenia.
Dáša_
06.12.10,17:06
K samolepiacim tapetám ešte jedna finta, ktorú mi poradila kamarátka z reklamky. Povrch navlhšiť jarovou vodou a až potom prikladať po kúskoch tapetu. To umožní chvíľu tapetou pohybovať a tak sa dá krivé priloženie vyrovnať
niella
06.12.10,17:55
K samolepiacim tapetám ešte jedna finta, ktorú mi poradila kamarátka z reklamky. Povrch navlhšiť jarovou vodou a až potom prikladať po kúskoch tapetu. To umožní chvíľu tapetou pohybovať a tak sa dá krivé priloženie vyrovnať

Dáša, to je výborný tip, ešte sme nikdy nič netapetovali, tak sme mali trochu aj obavy, ako na to. Vďaka. Možno to skúsime.
Rozalka
06.12.10,18:10
Dáškin tip mám odskúšaný a funguje, neboj sa toho, že tam tá jarová voda zostane, pekne ju vytlačíš vyhladením k okrajom.
Dáša_
07.12.10,12:26
použitie "jarovej" vody pri takom ukone ako je nalepovanie samolepiacej folie postrada logiku

a znižuje účinnosť nalepenia folie.

v reklamnych agentúrach im to može byť 8 ,lebo po niekoľkých mesiacoch reklama aj tak ide dole a nalepuje sa iná zase na niekoľko týždňov, či mesiacov

Ale kto chce používať finty,može , on sa bude musieť dívať na výsledok svojej práce...

dvere máme otapetované cca 8 rokov a tapeta sa neodplupuje ani sa s ňou nič nedeje. je stále v pohode.
Trik nebol od lepičov plagátov. :D:D
Rozalka
07.12.10,17:13
Neboj, nepostráda tú logiku. Ak amatér lepí samolepiacu fóliu, nie je to prechádzka ružovou záhradou. Tým, že je tam ten saponát, ľahšie sa s tým manipuluje.
Máme to odskúšané, ty nie, tak nechápem, prečo ťa to vytáča?!
Janinkaaa
14.10.13,09:59
Akú tapetu by ste dali na dvierka starej kuchynskej linky, aby vyzerala moderne ?
korela
14.10.13,11:30
Jedno je fakt, že univerzal je ešte i dnes univerzálny nábytok. Kto nemá na kúpu nového nábytku, ešte sa nemusí zaúverovať.
Najmä skrine, keďže majú spredu veľkú plochu (zložitejšie na úpravu), sa dajú použiť ako vnútro vstavaných skríň, zvesia sa dvere, a celé sa prekryjú novými šatníkovými posuvnými dverami. Dajú sa kúpiť a svojpomocne namontovať. Také cisárové nové šaty. Univerzál bude doma aj nebude. Netreba brúsiť, natierať, iba uložiť a prekryť súčasným dizajnom.
Čím menší bytík, tým viac chýbajú úložné priestory. V jednoizbovom klasickom panelovom byte sa minimalizmus málokedy uplatní.
korela
14.10.13,11:33
Akú tapetu by ste dali na dvierka starej kuchynskej linky, aby vyzerala moderne ?
Keď sa inak nedá, ale dajú sa vymeniť za nové dvierka.
asedma
14.10.13,12:25
Akú tapetu by ste dali na dvierka starej kuchynskej linky, aby vyzerala moderne ?
na kuchynsku linku by som tapetu nedavala, pretoze sa to moze po neustalom cisteni natrhnut, aj nozom nechtiac prerezat..inak aj ta para, vlhko moze sposobit odlepovanie..radsej ked sa da prestriekat alebo vymenit nove dvierka
.
EPk
14.10.13,13:32
Neboj, nepostráda tú logiku. Ak amatér lepí samolepiacu fóliu, nie je to prechádzka ružovou záhradou. Tým, že je tam ten saponát, ľahšie sa s tým manipuluje.
Máme to odskúšané, ty nie, tak nechápem, prečo ťa to vytáča?!
Na oble hrany dobre posluzi fen na vlasy. Tapeta zmakne a prisposobi sa povrchu. Takto som tapetovala stolicky.