sinedka
15.11.10,21:44
Dobrý večer. bola som tichou spoločníčkou v podniku, kde som sa písomne zaručila za spoločníka.Po dovolenke som prišla do podniku, kde ma čakal nehorázny dlh voči firmám.Všetky dlhy previedli na moje meno s tým, že preberám dlh po XX.Chcela by som vedieť, či dlhy môžem od bývalého spoločníka súdne vymáhať.
sroservis
15.11.10,21:55
Dobrý deň,

ak tomu správne rozumiem, podpísali ste ručiteľské vyhlásenie za nejakú fyzickú osobu, tá má dlhy, ktoré nespláca a jej veritelia sa na základe Vášho veriteľského vyhlásenia obrátili na Vás so žiadosťou o úhradu dlhov, za ktoré ste prevzali ručenie. Tieto dlhy (ak sa na ne vzťahuje Vaše ručiteľské vyhlásenie) môžu od Vás vymáhať aj súdne. Samozrejme to, čo zaplatíte namiesto pôvodného dlžníka, môžete od neho požadovať (aj súdne).

V každom prípade pred tým, ako uhradíte akýkoľvek záväzok pôvodného dlžníka, presvedčte sa, či sa na príslušný záväzok vzťahuje Vaše ručiteľské vyhlásenie a či je záväzok (platný, nepremlčaný a pod.), pričom môžete voči nemu uplatniť všetky námietky, ktoré by si mohol uplatniť aj pôvodný dlžník.
V závislosti od právneho režimu uvedeného v ruč. vyhlásení si naštudujte buď ust. § 546 až 550 Obč. zák., resp. aj ust. 303 až 311 Obch. zák.
Všetko dobré.
sroservis
15.11.10,22:02
Ešte doplním, lebo v texte píšete, že dlhy previedli na Vaše meno počas Vašej neprítomnosti - bez Vášho súhlasu to jednoducho nie je možné.

Zaviazaným a stále povinným dlžníkom musí byť ten, kto dlh vytvoril. Ak sa na takýto dlh vzťahuje Vaše ručiteľské vyhlásenie, ste povinná uhradiť dlh až potom, ako dlh nesplnil pôvodný dlžník (a to napriek tomu, že ho na úhradu dlhu vyzval veriteľ písomne). Rozlišujte tiež za koho záväzky ste sa zaručili - píšete, že za spoločníka, ale zároveň, že vo firme Vás čakali dlhy - firma (napr. s.r.o.) nie je to isté čo jej spoločník (to sú dva rozdielne právne subjekty).
sinedka
16.11.10,09:54
po mojom príchode z dovolenky ma v podniku čakali už len právnici z firiem, prinútili ma bez dlhých rečí podpísať zmenky na dlžné sumy.Musela som si založiť živnosť a stať sa majiteľkou zadlženého podniku.všetky mandátne zmluvy sa napísali na moje.každá firma mi dala podpísať uznanie záväzku na sumu ktorú on spreneveril.každá firma začala vetou: XX vyhlasuje, že uznáva svoj záväzok, ktorý spôsobil YY....počula som , že vďaka tejto vete nemám právo nič od neho žiadať.
hanelie
16.11.10,11:30
po mojom príchode z dovolenky ma v podniku čakali už len právnici z firiem, prinútili ma bez dlhých rečí podpísať zmenky na dlžné sumy.Musela som si založiť živnosť a stať sa majiteľkou zadlženého podniku.všetky mandátne zmluvy sa napísali na moje.každá firma mi dala podpísať uznanie záväzku na sumu ktorú on spreneveril.každá firma začala vetou: XX vyhlasuje, že uznáva svoj záväzok, ktorý spôsobil YY....počula som , že vďaka tejto vete nemám právo nič od neho žiadať.
mimotemy
prepáčte, ale môžete nám napísať, čo vás viedlo k takémuto kroku?
možno to pomôže niekomu do budúcna, nepreberať za niekoho nezodpovedného dlhy
sinedka
16.11.10,11:40
mimotemy
prepáčte, ale môžete nám napísať, čo vás viedlo k takémuto kroku?
možno to pomôže niekomu do budúcna, nepreberať za niekoho nezodpovedného dlhy

nerozumiem asi čo sa pýtate, kroku takému že som to podpísala???ako nováčikovi v danej oblasti, som sa na začiatku písomne za XX zaviazala.inak firma nechcela spoluprácu..(ja som predtým už s nimi spolupracovala)..mysleli tým či nieje feťák,kriminálnik,nezodpovedný,atd.Boli sme dlhoročný priatelia,dôverovala som mu, ale ako sa hovorí peniaze kazia charakter a u neho sa to stalo v takom rozsahu,že už to nieje človek.
Lianka
16.11.10,12:08
Chcela by som vedieť, či dlhy môžem od bývalého spoločníka súdne vymáhať.


po mojom príchode z dovolenky ma v podniku čakali už len právnici z firiem, prinútili ma bez dlhých rečí podpísať zmenky na dlžné sumy.Musela som si založiť živnosť a stať sa majiteľkou zadlženého podniku.všetky mandátne zmluvy sa napísali na moje.každá firma mi dala podpísať uznanie záväzku na sumu ktorú on spreneveril.každá firma začala vetou: XX vyhlasuje, že uznáva svoj záväzok, ktorý spôsobil YY....počula som , že vďaka tejto vete nemám právo nič od neho žiadať.

Sinedka, kedze si podpisala zmenky a uznanie dlhu, svojim podpisom si suhlasila s prevodom dlhov na seba. Nie je teda podla mna na mieste nazov temy.

Pravdupovediac si neviem predstavit, ze by ma niekto k niecomu podobnemu NUTIL, a uz vobec si neviem predstavit, ako by ma DONUTIL zalozit si zivnost, ak by som to sama nechcela. Je to ista, aj ked nie narocna procedura, ale bez mojej (tvojej) fyzickej a dusevnej pritomnosti by to predsa neslo. Sedel vedla teba s pistolou pri boku?

Obavam sa, ze bude tazke niekomu inemu cokolvek dokazat, kedze si dlhy na seba doborovolne (alebo ak chces nedobrovolne) prevzala.
sinedka
16.11.10,12:19
Sinedka, kedze si podpisala zmenky a uznanie dlhu, svojim podpisom si suhlasila s prevodom dlhov na seba. Nie je teda podla mna na mieste nazov temy.
prečo nie?veď jednoznačne to urobil a vyparil sa v dobe ked ja som bola preč!
Pravdupovediac si neviem predstavit, ze by ma niekto k niecomu podobnemu NUTIL, a uz vobec si neviem predstavit, ako by ma DONUTIL zalozit si zivnost, ak by som to sama nechcela. Je to ista, aj ked nie narocna procedura, ale bez mojej (tvojej) fyzickej a dusevnej pritomnosti by to predsa neslo. Sedel vedla teba s pistolou pri boku?
aj to sa stalo,musela som to urobit, lebo inu možnosť mi nedali.bed zaplatím v hotovosti mam predať majetok, alebo zoberem podnik na seba a mesačne budem splacať,čo som si mala vybrať?
Obavam sa, ze bude tazke niekomu inemu cokolvek dokazat, kedze si dlhy na seba doborovolne (alebo ak chces nedobrovolne) prevzala.
nerazumiem totiž tomu čo mu mam dokazovat?ved je jasne napisane ze on sposobil dlh!neviem som s toho zufala, pretože tie strasne dlhy mam pomaly vyplatene a chcela by som nieco podniknut aby som peniaze dostala späť.
padro
16.11.10,12:26
my nerozumieme tomu preco si prevzala tie dlhy,... ako sa da nieco take podpisat? jedine asi fakt, ze je niekto vedla mna s tou pistolou.
bubkoch
16.11.10,12:34
my nerozumieme tomu preco si prevzala tie dlhy,... ako sa da nieco take podpisat? jedine asi fakt, ze je niekto vedla mna s tou pistolou.

comu nerozumies ?
jednoducho sa za XY zarucila v zmysle, je to fajn clovek, spolahlivy, bezuhonny, nebudu s nim problemy ...
ale ten XY robil problemy, dlhy, atd, tak za nou prisli s tym, ze vsak si tvrdila ze je spolahlivy, my sme ti uverili a pozri co narobil ... tak tu teraz za to podpis ze jeho dlhy preberas ...
a ona, aby nevyzerala ako nedoveryhodna hlupana co sa "zarucila" za podvodnika, tak to podpisala ... nemusela, ale zrejme jej cest a hrdost jej to nanútili
a az teraz zistuje, do akych problemov sa podpisom dostala a rozmysla ako to od "kamosa" vymoct ...
sinedka
16.11.10,12:38
podpisala som na začiatku papier kde sa zaručujem, že ak XX spreneverí peniaze alebo čokolvek zoberie, som ja povinna za neho to zaplatiť.a ked sa tak stalo tak prišli za mnou ved ja som za neho ručila.nehrali sa so mnou v rukavičkách,bez slova to splácam, ale prečo to nemôžem od neho sudnou cestou žiadať?ved je to nespravodlive!!!!
padro
16.11.10,12:39
bubkoch .. dik za vysvetlenie, uz tomu rozumiem z povodneho prispevku som myslel ze to je inak...
sinedka
16.11.10,12:42
comu nerozumies ?
jednoducho sa za XY zarucila v zmysle, je to fajn clovek, spolahlivy, bezuhonny, nebudu s nim problemy ...
ale ten XY robil problemy, dlhy, atd, tak za nou prisli s tym, ze vsak si tvrdila ze je spolahlivy, my sme ti uverili a pozri co narobil ... tak tu teraz za to podpis ze jeho dlhy preberas ...
a ona, aby nevyzerala ako nedoveryhodna hlupana co sa "zarucila" za podvodnika, tak to podpisala ... nemusela, ale zrejme jej cest a hrdost jej to nanútili
a az teraz zistuje, do akych problemov sa podpisom dostala a rozmysla ako to od "kamosa" vymoct ...
len ak podpíšeš ručenie musíš všetky zaväzky platiť ty....tam sa ma nik nepýtal či chcem či nie ..to je asi ako v banke ..mali to pisomne a nebudu trtka nahanat ked maju mna a moj podpis!!
sroservis
16.11.10,13:54
Sinedka,

ešte raz si poriadne prečítajte, čo ste vlastne podpísali.

Ak ste podpísali ručiteľské vyhlásenie a plnili ste veriteľom ako ručiteľ, máte nárok na regres všetkého, čo ste za dlžníka zaplatili.

Ak ste podpísali inú listinu (uznanie dlhu, prevzatie dlhu, pristúpenie k záväzku), je to už trošku zložitejšie.

Napr. pri "uznaní dlhu" sa predpokladá, že dlh v čase uznania bol Váš a že zároveň trval. Túto domnienku však môžete vyvrátiť v súdnom konaní (ak je nepravdivá a máte o tom dôkazy).

Ak preberáte dlh - len sa dohodujete s dlžníkom, že uhradíte jeho dlh veriteľovi, v tom prípade (ak ste sa nedohodli inak), vznikne dlžníkovi bezdôvodné obohatenie (jeho majetok sa úhradou jeho dlhov nezmenšil), a to je Vám povinný vydať.

Ak ste záväzok prevzali, ste s dlžníkom zaviazaná zaplatiť dlh spoločne a nerozdielne a opäť máte nárok na regres (ak ste plnili všetko iba Vy), tu je však riziko, že dlžník Vám bude povinný zaplatiť iba 1/2 skutočne zaplatených záväzkov.

V týchto prípadoch je to skutočne len o slovíčkach, ktoré sú uvedené vo Vami podpísanom vyhlásení a o právnom režime, ktorý z nich vyplýva.

Všetko dobré.
sinedka
16.11.10,14:15
dohoda o pristupeni zaväzku...veta:YY sa zaväzuje ze splní zaXXjeho sucastne penazne zaväzky voci fime.....takto to mam napisane,ale som s toho jelito.a este jedna vec:ak som nedostala podiel čo tvrdim ja a druha strana že mi bol vyplatený a mam to zdokladovať pýtam sa ako sa to dá???nemali by mi to zdokladovat oni na zaklade nejakeho dokladu že som sumu prevzala?aký doklad mam mat ja ked mi nik nič nedal?
oriesok
16.11.10,20:07
sinedka, je mi Ťa úprimne ľúto.Naletela si a uverila . SÚ chytráci, ktorí práve takéto kamarátky hľadajú. A oni fungujú ďalej a ďalej lovia v pamäti, akú dobrú kamarátku ešte kde poznajú.Držím Ti palce, veľa šťastia.
Spajino
20.11.10,16:09
no... nechce sa mi verit ze existuju ludia co na taketo naletia... prepac ale ked nieco kupis v obchode tak dostanes blok. na tom bloku je ze si to zaplatila a mas doklad. ked ti ho nedaju tak on poziadam.... to je k tomu vyplateniu podielu.
Spajino
20.11.10,16:11
hopa, som si to zle precital... ano, oni to budu musiet preukazat... ak by si podala zalobu na plnenie, tak budu musiet ukazat nejake potvrdenie... ak neukazu, prehraju...
Kvaka
20.11.10,16:22
Sinedka, mne to tak pripadá, ako by si ty bola biely kôň.
Andy Kralik
20.11.10,16:57
Sinedka,

1. Už nič nepodpisuj
2. Zober všetky papiere ktore máš, všetky maily ktore ohladom tohto nájdeš a čo najskôr si nájdi právnika, nech všetko preštuduje a povie ti čo z toho pre teba vyplýva a aké máš ešte možnosti z toho vyjsť. Na toto treba právnika. Urobila si asi chybu, ale toto je už reč zákonov a v nej rozhodujú slovíčka, ktoré môžu celý zmysel obrátiť. Ale je treba aby s právnikmi komunikovali právnici (a aspon jedni nech sú na tvojej strane)
sinedka
25.11.10,07:46
Našla som si pravnika.Dam vediet ako som dopadla.Dakujem pekne za odpovede k mojmu problemu aj za vaš čas,ktorý ste mu venovali, ešte raz dakujem.