slavonix
16.11.10,09:02
Dobry den. Vylisoval som stavu s cerveneho hrozna, pridal cukor a nalozil do demizona ale po tyzdni burliveho bublania prestalo uplne bublat a teraz uz tyzden nebuble. Chcem sa opytat ci je este mozne teraz pridat susene aktivne vinne kvasinky aby pokracovalo kvasenie. Dakujem
legolas
16.11.10,16:02
Dobry den. Vylisoval som stavu s cerveneho hrozna, pridal cukor a nalozil do demizona ale po tyzdni burliveho bublania prestalo uplne bublat a teraz uz tyzden nebuble. Chcem sa opytat ci je este mozne teraz pridat susene aktivne vinne kvasinky aby pokracovalo kvasenie. Dakujem

... je veľká pravdepodobnosť, že si ten mušt príliš dosladil, nakoľko pri červenom vine má byť cukornatosť muštu min. 22° a max 25°.., dúfam, že si to meral muštomerom a nie len odhadom..., ďalej spravil si ďalšiu chybu a to tým, že si ten pridaný cukor nerozmiešal v primeranej miere, aby sa rozpustil..., práve tu sa stáva, že mušt začne búrlivo kvasiť a potom sa činnosť kvasiniek úplne zastaví.., takže kúp si vinné kvasinky všetok mušt z demižona vylej do nádoby, poriadne to všetko rozmiešaj, zahrej na teplotu cca 20°, stiahní znova do demižóna a pridaj tam zakvas vinných kvasiniek.., na 50l aspoň 4 sáčky, dobre uzatvor kvasnou zátkou, daj na miesto s teplotou cca 15-18° a malo by to fungovať...:)
Gapo
19.11.10,16:04
Alebo bolo cukru málo a za týždeň prekvasil, pretože je dosť teplo:cool:
legolas
19.11.10,17:01
Alebo bolo cukru málo a za týždeň prekvasil, pretože je dosť teplo:cool:

---- a ty si myslíš, že sa tam pridáva cukor aby čím dlhšie prebiehalo kvasenie? ak by tam nemal dostatočnú cukornatosť, tak mu mušt nebude vôbec kvasiť..ako som povedal.., primerané teplo a primeraná cukornatosť muštu.., to sú podmienky kvasenia....
Gapo
03.12.10,16:49
---- a ty si myslíš, že sa tam pridáva cukor aby čím dlhšie prebiehalo kvasenie? ak by tam nemal dostatočnú cukornatosť, tak mu mušt nebude vôbec kvasiť..ako som povedal.., primerané teplo a primeraná cukornatosť muštu.., to sú podmienky kvasenia....
Menej vody v pohári, rýchlejšie vypijem:cool:
A čo tam tie kvasinky budú robiť, hrať karty?:confused:
Waldes007
03.12.10,17:04
Dobry den. Vylisoval som stavu s cerveneho hrozna, pridal cukor a nalozil do demizona ale po tyzdni burliveho bublania prestalo uplne bublat a teraz uz tyzden nebuble. Chcem sa opytat ci je este mozne teraz pridat susene aktivne vinne kvasinky aby pokracovalo kvasenie. Dakujem

Podla všetkého robíš víno prvý krát. To, že fáza búrlivého kvasenia skončila, neznamená, že to prestalo kvasiť. Podla všetkého je to v pohode, vždy po búrlivom kvasení nastane fáza pomalého dokvasovania a akékoľvek zásahy sú zbytočné a škodlivé. Nechaj ho proste na pokoji, a až uvidíš , že sa víno vyčistilo po cca 2 - 3 mesiacoch ho môžeš stiahnuť z kvasníc a nechať ešte nejakú dobu úplne dokvasiť a vyčistiť sa. Potom už len pozvať suseda a ...
pc hdd
08.09.12,16:47
ked tam budete stale pridavat cukor aj tak kvasenie skonci, kvasinky sa sami zabiju akonahle tam bude vacsi podiel alkoholu a to je myslim 16-20%... ved alkohol dezinfikuje
ak kvasite pri vacsich teplotach 20-30°C tak kvasenie prebehlo rychlo, moze sa stat ze uz aj skoncilo, odmerajte podiel alkoholu alebo aspon ochutnajte :D
arizona
08.09.12,19:27
odpovedas na 2 roky staru otazku .-)