VieraM
15.08.04,15:56
Prosím aký je váš názor na predaj osobného auta po ukončení leasingu. Osobný automobil po skončení leasingu
sa má nechať v podnikaní. Kedy teda môžem toto auto predať?
Heni
15.08.04,19:55
Nie je určená lehota, koľko to auto po skončení leasingu v podnikaní má byť. Teda, teoreticky stačí 1, 2, 3 dni ;) . A potom bárs aj predať...
mudroš
16.08.04,11:37
nie je stanovené, koľko musí byť zaradené v obchodnom majetku. musí sa však zaradiť. Aj v JÚ, t.j. treba vystaviť kartu a predaj sa zaúčtuje ako tržba z podnikania.
Janca
17.08.04,11:56
Auto po ukoncei leasingu MUSIS zaradit do majetku, inak nebudu uznane uplatnene naklady. V pripade, ze ho chces predat znamemu alebo nedajboze do rodiny ako vyhodne vidim prevod auta darovanim, kedy nemusis odviest ziadnu trzbu, iba spisat darovaciu zmluvu.....
Luckasari
17.08.04,12:39
Janca, a pokial je to PO, tak takisto moze zvolit darovanie vozidla, a nevznika jej z toho ziaden zdanitelny prijem? ziadna danova povinnost?
potrebovala by som totiz dostat auto z jednej firmy do druhej (inac je to brat bratovi) a nechcem ho predavat, aby nevznikol zdanitelny prijem, ide o osobny automobil bez naroku na odpocitanie DPH, takze DPH urcite viem, ze nebudem odvadzat
je to auto, ktore bolo na leasing, leasing uz skoncil asi pred rokom a pol
Lina
17.08.04,13:31
Super téma. :) Vie niekto aj poradiť v akej cene ho môžem predať? V trhovej alebo sa môže predať aj v zostatkovej cene napr. 1 000,- Sk.

Díky
VieraM
17.08.04,16:15
Lina, viem že to musí byť trhová cena alebo keď chceš za nižšiu cenu predať napr. že
je poškodené, treba znalecký posudok. Aspoň u nás to tak daňováci prezentujú.
Janca, myslíš že forma darovania prejde? Nebudú mať voči tomu výhrady? Ja si myslím, že nie.
ANNA
18.08.04,13:03
Teraz v rýchlosti nie som si celkom istá. Ale pokiaľ bolo auto v podnikání tak príjem z jeho predaja sa zdaňuje 5 rokov od vyradenia z podnikania. FO kúpi auto na lízing, deň po skončení vyradí do osobného užívania, následne predá. Musí príjem zdaniť. Ale ak vyradí a má ho v osobnom vlastníctve nad 5 rokov a potom preda ( ak teda ešte predá ) nezdaňuje.

A ešte k darovaniu. Nie je celkom jednoduché darovať auto najmä ak ide o vzájomne prepojené osoby ( brat bratovi ). Takéto darovanie musí vychádzať tiež z ceny obvyklej.
Janca
18.08.04,13:15
Myslim, ze PO by to preslo, keby auto daroval na nejak verejne prospesne ucely, nadacii, cirkvi, skole, atd. /nieco ako sponzorstvo/ Neviem ale presne o ake ustanovenia by bolo vhodne sa opriet.
O tom predaji je to tak ako pise ANNA, s tym suhlasim.
Ked nieco niekomu darujem tak predsa nedostanem ziadne peniaze, tak aky zdanitelny prijem /ani odhad nie/. Myslim, ze zakon ma ziadnym ustanovenim nemoze donutit /aj ked to auto bezpochyby ma velku hodnotu/, aby som po ukonceni pouzivania auta v podnikani a jeho vyradeni do osobneho uzivania ho daroval komu chcem /napr. dcere, synovi, vnukovi, bratovi/. Skuste sa popytat na Vasom DU ako som to spravila ja.
ANNA
19.08.04,05:56
Sponzorstvo je predsa o niečo iné ako darovanie. Pri sponzorstve na vymedzené účely možno darovať auto. Od 1.1.2004 je to dokonca výhodnejšie ako do tohto dátumu ( % limit z HV ). Tento rok môže vyť poskytnutý aj za predpokladu, že je strata.
Janca
19.08.04,06:11
Prave preto som napisala, ze "nieco ako sponzorstvo" alebo sponzorstvo same. Je to individualne, zalezi aj ake auto chces darovat, alebo sponzorovat /podla mna/. A ako si to myslela s tou cenou obvyklou pri darovani brat bratovi. Ked to auto daruje napr. bratovi podnikatelovi, podla mna si ho zaradi ten druhy brat napr. v tej cene obvyklej a eviduje ho v majetku, nic neodpisuje, len pre verne zobrazenie ucta vie ohodnotit svoj majetok, nie ?