funny
16.11.10,12:51
Dobrý deň,už vopred vďaka za odpovede.Bohužiaľ nenašla som odpoved.Ja ako živnostník a platca dph, som si objednala montázne práce na základe zmluvy o dielo u nepodnikateľa, ktorý je zamestnancom inej firmy.Podľa zmluvy je zhotoviteľom. V zmluve chcem uviest odmenu za vykonanie prác. Uvádza sa odmena s DPH alebo nie, ked zhotoviteľ nie podnik.subjekt?Ja ako podnikatel si zapisujem odmenu ako čo v penaznom denníku?Práce fakturujem dalsiemu subjektu spolu dalsími, už mojimi službami.ďakujem.
Zoltán Kovács
16.11.10,11:52
Suma bude bez DPH.
funny
16.11.10,12:15
Ďakujem,je mi jasné, že on ako nepodnikateľ dostane odmenu bez dph, ale z mojho hladiska mu ja dám výdavkový doklad bez dph?nie som zamestnávateľ, neviem ako čo to mám účtovať v PD
Lianka
16.11.10,12:22
Na zaklade zmluvy o dielo sa ani zamestnavatelom nestavas. Vydavkovy doklad bude bez DPH, DPH nerozpisujes, neuvadzas, uvadzas len konecnu dohodnutu cenu, ktora mu bude vyplatena. Podpisanu dohodu zauctujes ako zaväzok, a po podpisani protokolu o odovzdani diela mu vyplatis odmenu. Ak v hotovosti, ide o vydaj z pokladne. Zauctovanim uhrady vyrovnas zaväzok. Prevzatie hotovosti mu daj, samozrejme, podpisat.
funny
16.11.10,12:31
Vdaka za odpoved. Som prekvapená, ze to treba zapisovat do evidencie zavazkov, musi to byť? Nestaci mat iba zalozenu zmluvu a k tomu vydavkovy doklad z pokladne s popisom napriklad vyplatenie odmeny na zaklade zmluvy č...?
Lianka
16.11.10,12:38
Som toho nazoru, ze je to uctovny doklad - vznik zaväzku. Za uvahu stoji, kedy vznikol zaväzok - ci podpisom zmluvy alebo odovzdanim hotoveho diela.
funny
16.11.10,12:47
V zmluve uvádzame,že odmena bude zhotoviteľovi vyplatená po dokončení a odovzdaní diela do 5 pracovných dní.
Katarína Cigánová
16.11.10,15:46
Dobrý deň,už vopred vďaka za odpovede.Bohužiaľ nenašla som odpoved.Ja ako živnostník a platca dph, som si objednala montázne práce na základe zmluvy o dielo u nepodnikateľa, ktorý je zamestnancom inej firmy.Podľa zmluvy je zhotoviteľom. V zmluve chcem uviest odmenu za vykonanie prác. Uvádza sa odmena s DPH alebo nie, ked zhotoviteľ nie podnik.subjekt?Ja ako podnikatel si zapisujem odmenu ako čo v penaznom denníku?Práce fakturujem dalsiemu subjektu spolu dalsími, už mojimi službami.ďakujem.
A montážne práce tento "nepodnikateľ" robí na základe čoho ?? ? bud má oprávnenie montážne práce vykonávat , alebo ho treba zamestnat . či ? doplnenie : resp. na dohodu o vykonaní práce
...tam sú potom povinnosti zdanit danú prácu ap. - predpokladám , že tohoto ste si vedomí ..
funny
16.11.10,20:58
Práve preto sme robili zmluvu o dielo podľa občianskeho zákonníka, pretože nie sme zamestnávatelia a nechceme platit zbytočné odvody, je to jednorázová záležitost.
KEJKA
16.11.10,22:12
existuje zmluva o dielo podľa občianskeho z., pri jednorazových záležitostiach sa zvykne použiť.
Ozývam sa, lebo spojenie "suma bez DPH" mi nesedí.
Ceny sú konečné a teda obsahujú v sebe "skrytú" DPH.
Z kontextu odpovedí je mi jasné ako ste to všetci mysleli, len som považovala za potrebné uviesť ten pojem na pravú mieru.
Cena je včítane DPH, akurát, že neplatiteľ DPH nie je oprávnený rozpisovať ZD a DPH, ale uvádza len konečnú sumu podľa dohody, zmluvy.......
funny
17.11.10,10:07
Teraz som už naozaj zmätená. V zmluve som neuviedla DPH. Pre mna ako platcu dph to teda aj tak znamená, že mi tento závazok dph ovplyvní.Chápem to takto správne?
KEJKA
17.11.10,13:17
Teraz som už naozaj zmätená. V zmluve som neuviedla DPH. Pre mna ako platcu dph to teda aj tak znamená, že mi tento závazok dph ovplyvní.Chápem to takto správne?
Nechcela som ťa zmiasť, prepáč. Išlo mi len o terminologiu.
Môj príspevok u teba nič neovplyvní.
V zmluve si uviedla cenu konečnú, bez uvedenia DPH - to je správne.
Nič viac nerieš.
Ja som len upozornila na to, že dohodnuté ceny, ak NIE JE uvedené inak, sa považujú za ceny konečné, ktoré v sebe obsahujú "skrytú" DPH.
DPH je daň, ktorú platí konečný spotrebiteľ v cene výrobku, služby, teda preto sa volá aj nepriama daň.
Ty ako neplatiteľ DPH, predsa znášaš náklady na vstupe včítane DPH, nie?
Nakupuješ od platiteľov aj neplatiteľov, často sa na tvojich dokladoch vyskytuje vyčíslená DPH - ty ju však neriešiš, celkovú cenu prijatej služby alebo tovaru dávaš po zaplatení do výdavkov.
funny
18.11.10,11:41
Lenže ja som platca dph, zhotoviteľ nie je. Preto sa o to zaujmam.Zarazila som sa až pri vystavovaní VPD, ked som si nevedela dať rady, či v nom mam rozpisat dph alebo nie.
Lianka
18.11.10,12:02
Lenže ja som platca dph, zhotoviteľ nie je. Preto sa o to zaujmam.Zarazila som sa až pri vystavovaní VPD, ked som si nevedela dať rady, či v nom mam rozpisat dph alebo nie.

Kedze zhotovitel nie je platitelom DPH, nemoze ti ziadnu DPH vycislit, o DPH neuvazuje. Cena, ktoru si v zmluve dohodnete, je konecnou cenou - pre teba nakladom.
funny
18.11.10,12:04
Lianka, dakujem za zrozumiteľnú odpoved.