micala
16.11.10,12:51
Dobrý den , vie mi niekto poradiť či manžel má plaťiť výživne na dceru ktorá má 18 rokov , nemá skončenu strednú školu v marci 2010 prestala chodiť do tretieho ročníka . Teraz si zmyslela si školu dokončí ale externe čiže chodí len raz do mesiaca na skúšky , nadalej žiada aby ju otec podporoval a platil jej výživne aj ked nenavštevuje denne študium. Dala ho na sud o zvášenie výživného s 33,19 e na 250 eur mesačne .

prosím o radu pretože sud je onedlho.

Dakujem
bubkoch
16.11.10,12:06
vo vseobecnosti, ak vyska vyzivneho bola urcena rozhodnutim sudu, manzel ma povinnost platit az kym opat sud povinnost platit vyzivne nezrusi.

povinnost platit vyzivne trva do okamihu, kym dieta nie je schopne samo sa zivit, táto schopnost je na posudeni sudu, nie manzela.

ak ma manzel pocit ze dieta je schopne samo sa zivit, mal by podat na sud navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti. najprv by ale mal pisomne vyzvat dceru aby mu preukazala ci studuje alebo nie, to pre pripad, ze by na sude nebol uspesny (lebo dcera preukaze ze studuje), vtedy by platil sudne trovy on

v pripade ze dcera uz podala navrh na zvysenie vyzivneho, bude na posudeni sudu, ci uzna argumenty dcery na zvysenie, prip. posudi a prisudi nizsie vyzivne. na pojednavani vsak moze dat protinavrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti a bude opat na posudeni sudu, ci vyzivovacia povinnost zanikla, alebo stale trva
micala
16.11.10,12:17
ešte sa chcem spýtať manžel stále platil viac ako súd určil , neskor sa zas s matka ustne dohodli že bude na dceru prispievať 70 eur mesačne tým že začala navštevovať školu v Banskej Bystrici a boli vyšie výdavky , potom vlastne dcera prestala chodiť do školy tak sa jej platilo len to čo sud určil , lenže ona v tomto návrhu podala aj že má zameškané výživné vkastne tych 36,81 eura čo sa jej prestalo dávať ked nechodila do školy od toho marca 2010 do oktobra 2010 je možne že sudca nariadi toto vyživné doplatiť aj ked nebolo sudom stanovené???
bubkoch
16.11.10,12:24
ešte sa chcem spýtať manžel stále platil viac ako súd určil , neskor sa zas s matka ustne dohodli že bude na dceru prispievať 70 eur mesačne tým že začala navštevovať školu v Banskej Bystrici a boli vyšie výdavky , potom vlastne dcera prestala chodiť do školy tak sa jej platilo len to čo sud určil , lenže ona v tomto návrhu podala aj že má zameškané výživné vkastne tych 36,81 eura čo sa jej prestalo dávať ked nechodila do školy od toho marca 2010 do oktobra 2010 je možne že sudca nariadi toto vyživné doplatiť aj ked nebolo sudom stanovené???

nie je to mozne, ak manzel kazdy mesiac zaplatil najmenej 33,19€ podla rozsudku, tak nema ziadne dlzne vyzivne
micala
16.11.10,12:32
Ciže ak tomu dobre rozumiem manžel pojde na sud a nebude suhlasiť s návrhom o zvyšenie a dlžnom výživnom čo podala dcera , potom má hned pisomne podať ten protinávrh alebo má počkať ako rozhodne súd a neskor podať návrh o zrušení výživovacej povinnosti .
Flinstone
16.11.10,16:40
Ciže ak tomu dobre rozumiem manžel pojde na sud a nebude suhlasiť s návrhom o zvyšenie a dlžnom výživnom čo podala dcera , potom má hned pisomne podať ten protinávrh alebo má počkať ako rozhodne súd a neskor podať návrh o zrušení výživovacej povinnosti .
nech podá na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti od marca 2010, keď prestala navštevovať školu. Ak by pojednávanie ohľadom zvýšenia bolo skôr, nech upozorní sudkyňu na to, že bol podaný návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.
Najlepšie urobí, ak osloví advokáta, ktorý vypracuje návrh a aj pôjde s ním na súd. Bude to návratná investícia.
micala
18.11.10,10:42
Dobrý den , bola som dnes za právničkou a ta mi povedala zas že otec musí platiť výživne na plnoletu dceru , ked nemá skončenu strednu školu a teraz si ju dorába externe čiže chodi len raz za mesiac . Ako je to vlastne ???
micala
22.11.10,11:20
Dobry den , bola som dnes za právničkou a t mi povedala že otec musí platiť na dceru aj ked je plnoletá pretože nemá skončenu strednu školu , tak potom ako to vlastne je ??
Poradte mi prosím
Flinstone
22.11.10,14:31
Dobry den , bola som dnes za právničkou a t mi povedala že otec musí platiť na dceru aj ked je plnoletá pretože nemá skončenu strednu školu , tak potom ako to vlastne je ??
Poradte mi prosím
platiť musí, kým nieje schopná sa živiť sama. T.j. nie kým nemá napr. 18. Denné štúdium sa považuje za prípravu na budúce povolanie. Ale keď prestala študovať, nepripravuje sa na budúce povolanie a preto je schopná sa živiť. Diaľkové štúdium je forma pre zamestnaných, lebo je koncipovaná tak aby sa dalo popri nej pracovať. Takže by som to nepovažoval za prípravu na budúce povolanie, ale za vzdelávanie pracujúcich.
A na radu choďte za advokátom, ktorý pracuje v danej oblasti a povedzte mu všetky podrobnosti aby vedel kvalifikovane poradiť, resp. nech ho manžel poverí podaním návrhnu na zrušenie výživného.
micala
03.12.10,07:56
Dobry den , tak sud už máme uzavrety manžel sa tam dohodol na 70 eurach mesačne pokial bude chodiť poctivo do školy , ale prišlo nám len zo sudu UZNESENIE kde je písané že nakolko sa obidve strany dohodli namá narok nik na trovy konania a ni sa nemožu odvolať . Nejde mi do hlavy že čo toto Uzneenie má taku istu platnosť ako rozsudok !! Pretože sa tam ešte jednalo o zmeskané výťivné ako som písala predtým ale tam sa ževraj musel podať ešte jeden návrh alebo ako tomu mám rozumieť ???