lluukkoo
16.11.10,18:06
Dobrý deň, rada by som sa opýtala: V novembri 2007 som nastúpila na materskú dovolenku. Za kalendárny rok 2007 som si vyčerpala celú dovolenku. Materská dovolenka mi skončila 16.4. 2008. Som učiteľka a mám nárok na 8 týždňov dovolenky za kalendárny rok. Mám nárok na nejakú časť dovolenky za rok 2008 ? Moja účtovníčka tvrdí, že nie, lebo som v roku 2008 neodpracovala ani jeden deň.Bola som na materskej a následne na rodičovskej dovolenke. Ďakujem
ivka70
16.11.10,17:33
Uctovnicka nema pravdu,narok na cast dovolenky,kratenu o dobu RD, ti v roku 2008 vznikol:
§ 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
e) ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
....
vieraaaa
16.11.10,18:00
Dobrý deň, rada by som sa opýtala: V novembri 2007 som nastúpila na materskú dovolenku. Za kalendárny rok 2007 som si vyčerpala celú dovolenku. Materská dovolenka mi skončila 16.4. 2008. Som učiteľka a mám nárok na 8 týždňov dovolenky za kalendárny rok. Mám nárok na nejakú časť dovolenky za rok 2008 ? Moja účtovníčka tvrdí, že nie, lebo som v roku 2008 neodprac vyšlo ovala ani jeden deň.Bola som na materskej a následne na rodičovskej dovolenke. Ďakujem
Keď som rátala, že materskú dovolenku si mala do 16.4.2008 vrátane, vyšlo mi, že do odpracovaných dní sa ráta 77 pracovných dní a vymeškaných z dôvodu rodičovskej dovolenky máš 185 pracovných dní.
Vznikol Ti nárok na dovolenku za kalendárny rok (po odpracovaní 60 PD), ktorý sa kráti o 5/12, čo pri ročnom nároku na 40 dní RD predstavuje 17 dní. Z toho vyplýva, že za rok 2008 Ti vznikol nárok na 23 dní riadnej dovolenky.
mi75
04.02.12,22:08
Mne takto vznikol nárok na 35 dní za rok 2010. Plánovala som si ich čerpať po návrate do práce v januári 2013 ( keď syn dovŕšii 3 roky). Mzdárka mi však na účet tento mesiac poslala peniaze za vzniknutý nárok, hoci som o to nežiadala. Čo mám robiť, aby som neprišla o 35 dní dovolenky,ktorú som plánovala využiť v prvom mesiaci nástupu mojho dieťa do škôlky na adaptáciu.
veronikasad
04.02.12,22:30
Mne takto vznikol nárok na 35 dní za rok 2010. Plánovala som si ich čerpať po návrate do práce v januári 2013 ( keď syn dovŕšii 3 roky). Mzdárka mi však na účet tento mesiac poslala peniaze za vzniknutý nárok, hoci som o to nežiadala. Čo mám robiť, aby som neprišla o 35 dní dovolenky,ktorú som plánovala využiť v prvom mesiaci nástupu mojho dieťa do škôlky na adaptáciu.
http://www.porada.sk/t171760-materska-a-rodicovska-dovolenka-a-narok-na-dovolenku.html#post1968990
mi75
07.02.12,09:47
Ďakujem za pomoc, dnes som to s našou mzdárkou riešila. Veľmi nahnevane mi oznámila, že nech teda peniaze vrátim, ale okrádam zamestnávateľa, keďže za mňa musia platiť v čase dovolenky zastupujúcu silu a mne beží dovolenka. A nechápe o čo mi ide, keďže mi peniaze dali. Preplácala, lebo jej to účtovný program nedovolí viac preniesť.Vždy to tak robila, len ja sa ozývam. Tak nechápem. A ešte mi povedala, že ak to budem čerpať, dostanem peňazí menej,, lebo z nich budem musieť zaplatiť odvody a daň. Teraz ( pri preplatení) som vraj nemusela. Je to pravda?
ivka70
07.02.12,10:05
Ďakujem za pomoc, dnes som to s našou mzdárkou riešila. Veľmi nahnevane mi oznámila, že nech teda peniaze vrátim, ale okrádam zamestnávateľa, keďže za mňa musia platiť v čase dovolenky zastupujúcu silu a mne beží dovolenka. A nechápe o čo mi ide, keďže mi peniaze dali. Preplácala, lebo jej to účtovný program nedovolí viac preniesť.Vždy to tak robila, len ja sa ozývam. Tak nechápem. A ešte mi povedala, že ak to budem čerpať, dostanem peňazí menej,, lebo z nich budem musieť zaplatiť odvody a daň. Teraz ( pri preplatení) som vraj nemusela. Je to pravda?

Nie je to pravda.
Uz sa odvody platia aj z preplatenej dovolenky.
Ale ani ekonomka si musi uvedomit aj to, ze nema ziadny zakonny podklad na preplatenie dovolenky.
Pri kontrole s tym bude mat problem.
A nikoho neokradas, na cerpanie dovolenky po ukonceni MD ci RD mas narok.
mi75
07.02.12,13:19
Takže suma, ktorá mi za dané obdobie dovolenky prináleží je rovnaká dnes a bude aj pri čerpaní dovolenky?
mi75
10.02.12,12:32
Tak žienky poprosím o ďaľšiu radu. Dnes som osobne jednala s riaditeľom školy aj našou mzdárkou. Posunuli to do roviny, že nemajú dostatočné finančné zdroje na platenie zastupujúceho uč. , kým by som si ja čerpala dovolenku( z mojej strany veľmi nekorektný prístup, kedže by čerpali zo zdrojov na odmeny ostatných zamestnancov). Učiteľ si vraj podľa nejakého zákona môže čerpať dov. len počas škol.prázdnin,(čo pri nabehnutých nových 40+ starých 35 nie je v danom roku možné).
Mzdárka musí peniaze, ktoré teraz na preplatenie dovolenky žiadal od mesta do 30.3.2012 vrátiť mestu a viac ich na moju starú dov. nedostane. Tak toto nechápem, vyznáte sa v tom daktorá?
Vraj sa môžeme ( tiež neviem podľa akého zákona ) dohodnúť na rozložení čerpania dovolenky vzniknutej počas mojej MD na dobu do dovŕšenia 6 rokov môjho syna. Poradíte mi, či je to regulérny postup?
veronikasad
10.02.12,12:36
Takže suma, ktorá mi za dané obdobie dovolenky prináleží je rovnaká dnes a bude aj pri čerpaní dovolenky?
Suma nemusí byť rovnaká. teraz ju máš počítanú z pravdepodobného priemerného zárobku. Ak ju budeš čerpať po nástupe do práce, bude zo skutočného za predch. kal. štvrťrok.
veronikasad
10.02.12,12:39
Tak žienky poprosím o ďaľšiu radu. Dnes som osobne jednala s riaditeľom školy aj našou mzdárkou. Posunuli to do roviny, že nemajú dostatočné finančné zdroje na platenie zastupujúceho uč. , kým by som si ja čerpala dovolenku( z mojej strany veľmi nekorektný prístup, kedže by čerpali zo zdrojov na odmeny ostatných zamestnancov). Učiteľ si vraj podľa nejakého zákona môže čerpať dov. len počas škol.prázdnin,(čo pri nabehnutých nových 40+ starých 35 nie je v danom roku možné).
Mzdárka musí peniaze, ktoré teraz na preplatenie dovolenky žiadal od mesta do 30.3.2012 vrátiť mestu a viac ich na moju starú dov. nedostane. Tak toto nechápem, vyznáte sa v tom daktorá?
Vraj sa môžeme ( tiež neviem podľa akého zákona ) dohodnúť na rozložení čerpania dovolenky vzniknutej počas mojej MD na dobu do dovŕšenia 6 rokov môjho syna. Poradíte mi, či je to regulérny postup?
K financovaniu školastva sa vyjadriť neviem.
K tej poslednej vete - do 6 rokov veku dieťaťa si môžeš rozložiť čerpanie rodičovskej dovolenky, to znamená volna bez náhrady mzdy, počas ktorého ťa zamestnávatel nemôže prepustiť. Rodičovský príspevok - pokial je dieťa zdravé - ti končí mesiacom, v ktorom dieťa dovrši 3 roky veku.
Dovolenku, na ktorú ti vznikol nárok počas obdobia MD, treba vyčerpať do konca kal.roku, v ktorom nastúpiš do práce, inak ti časť z nej prepadne.
mi75
12.02.12,18:52
A akým odvodom podlieha dovolenka, ak mi ju zamestnávateľ preplatil? Mzdárka mi strhla len daň a odvod do ZP. Vy ste mi písali, že podlieha komplet odvodom. Kde si to viem naštudovať? Nebudem musieť doplácať?Ďakujem.
Mila123
12.02.12,18:57
koľko i odpracovala dní počas toho mesiaca keď si mala D preplatenú?
mi75
15.02.12,15:45
Ešte sa chcem spýtať, či môžem nahlásiť nástup do práce ( ukončenie rodič.dov.)aj na deň, ktorý spadá na víkend alebo št. sviatok?
Tweety
15.02.12,15:49
Ešte sa chcem spýtať, či môžem nahlásiť nástup do práce ( ukončenie rodič.dov.)aj na deň, ktorý spadá na víkend alebo št. sviatok?

Nástupom je prvý pracovný deň po skončení RD.
miskakiska
16.02.12,18:42
Dobrý deň.prosím poradiť s podobným problémom.v roku 2008 som išla 22,7. na materskú dovolenku,na ktorej som bola 28 týždňov čo vychádzalo do 2,2,2009.dovolenku za rok 2008 som si vyčerpala všetku na ktorú som mala nárok.9,9,2011 som po rodičovskej dovolenke nastúpila do práce k tomu istému zamestnávateľovi.v tom istom mesiaci som mala 6 dní OČR z toho 2 dni bola sobota a nedeľa.nárok dovolenky mám 25 dní.chcem sa spýtať na koľko dní dovolenky mám nárok,poprosím písať výsledné čísla pretože s výpočtami 1/12 a podobne nie som veľký kamarát.ďakujem za odpoveď.
vieraaaa
17.02.12,07:00
Dobrý deň.prosím poradiť s podobným problémom.v roku 2008 som išla 22,7. na materskú dovolenku,na ktorej som bola 28 týždňov čo vychádzalo do 2,2,2009.dovolenku za rok 2008 som si vyčerpala všetku na ktorú som mala nárok.9,9,2011 som po rodičovskej dovolenke nastúpila do práce k tomu istému zamestnávateľovi.v tom istom mesiaci som mala 6 dní OČR z toho 2 dni bola sobota a nedeľa.nárok dovolenky mám 25 dní.chcem sa spýtať na koľko dní dovolenky mám nárok,poprosím písať výsledné čísla pretože s výpočtami 1/12 a podobne nie som veľký kamarát.ďakujem za odpoveď.
Keďže mi vyšlo, že za rok 2011 máš odpracovaných 77 dní, vznikol Ti nárok na dovolenku za kalenádrny rok.
§ 101 Dovolenka za kalendárny rok
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

Vymeškaných PD z dôvodu rodič. dovolenky a OČR máš 183 PD, tj. krátenie o 4/12 , čiže ročný nárok 25 dní sa Ti kráti o 8 dní a tzn., že za rok 2011 máš nárok na 17 dní RD.
mi75
17.02.12,08:42
To sa nárok na dovolenku vždy kráti o dni na OČR-ke? Aj keď je zamestnanec PN? Alebo sa to kráti len keď má odpracovaných menej než 100 prac. dní v roku?
vieraaaa
17.02.12,09:04
To sa nárok na dovolenku vždy kráti o dni na OČR-ke? Aj keď je zamestnanec PN? Alebo sa to kráti len keď má odpracovaných menej než 100 prac. dní v roku?
Po odpracovaní 60 dní a vzniknutí nároku na dovolenku za kalendárny rok sa tento kráti o vymeškané PD z dôvodu PN, OČR, rodič. dov. ... za prvých 100 vymeškaných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 vymeškaných PD 1/12.
Viď ZP:
§ 109 Krátenie dovolenky

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.

(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

(4) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.

(5) Zamestnancovi, ktorý nepracoval pre výkon trestu odňatia slobody, sa za každých 21 takto zameškaných pracovných dní kráti dovolenka za kalendárny rok o jednu dvanástinu. Rovnako sa kráti dovolenka za výkon väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.

(6) Dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku možno krátiť iba z dôvodov ustanovených v odseku 3.

(7) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
miskakiska
17.02.12,20:32
vieraaa,ďakujem za vysvetlenie,ale ešte by ma zaujímalo,že či mi za tú materskú tých 28 týždňov neprináleží tiež nejaká tá dovolenka?
vieraaaa
17.02.12,20:45
vieraaa,ďakujem za vysvetlenie,ale ešte by ma zaujímalo,že či mi za tú materskú tých 28 týždňov neprináleží tiež nejaká tá dovolenka?
Písala si, že za rok 2008 si si vyčerpala dovolenku pred nástupom na materskú. Pokiaľ si nemala pred nástupom na materskú PN-ku, alebo OČR viac ako 100 dní, tak Ti vznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok, tj. na celú výmeru dovolenky.
Za rok 2009 Ti vznikol nárok na dovolenku za odpracované dni (v Tvojom prípade materskú dovolenku do 2.2.) za každých 21 dní 1/12 - čiže na 1/12, tj. ak si mala nárok na 25 dní už vtedy, tak sú to 2 dni.
miskakiska
19.02.12,10:40
veľmi pekne ďakujem.pýtala som sa preto lebo pracovníčka až teraz v januári prišla na to,že jej predchádzajúca kolegyňa urobila chybu vo výpočte a ona si to po nej neskontrolovala.teraz keď u nás nechcú dávať dovolenku z dôvodu nízkych objednávok a na tie dni,ktoré sme doma nám dáva dovolenku,svietim u vedúceho ako jedna z tých čo majú málo dní a nie mojou vinou.doteraz sa mi za to nikto neospravedlnil a ja neviem čo si mám o tom myslieť,asi to berú tak,že no čo už stalo sa.
mi75
19.02.12,20:51
K financovaniu školastva sa vyjadriť neviem.
K tej poslednej vete - do 6 rokov veku dieťaťa si môžeš rozložiť čerpanie rodičovskej dovolenky, to znamená volna bez náhrady mzdy, počas ktorého ťa zamestnávatel nemôže prepustiť. Rodičovský príspevok - pokial je dieťa zdravé - ti končí mesiacom, v ktorom dieťa dovrši 3 roky veku.
Dovolenku, na ktorú ti vznikol nárok počas obdobia MD, treba vyčerpať do konca kal.roku, v ktorom nastúpiš do práce, inak ti časť z nej prepadne.
Ďakujem za odpoveď. Takže tých 35 dní musím vyčerpať do konca kalend. roka 2013 ( ak nastúpim v 2013) a ak mi z novej dovolenky( 2013) ostane napr.30 dní, tie môžem čerpať v nasledujúcom kalend. roku ( 2014)?
Ak by som nastúpila v decembri 2012 a nestihla vyčerpať celú dovolenku z MD z roku 2010, tak by sa mi nárok krátil?
mi75
06.03.12,12:27
Prosím pekne ozvite sa mi ohľadom tej dovolenky. Je niekde napísané v akom časovom horizonte mi zamestnávateľ musí povoliť čerpať starú dov. ( z čias MD)? Ak mi to chce dať rozkúskované a po 10 dňoch / rok ( čiže počas 3 ďaľších rokov) viem s tým niečo urobiť?Či musím súhlasiť?
Tweety
06.03.12,12:30
Prosím pekne ozvite sa mi ohľadom tej dovolenky. Je niekde napísané v akom časovom horizonte mi zamestnávateľ musí povoliť čerpať starú dov. ( z čias MD)? Ak mi to chce dať rozkúskované a po 10 dňoch / rok ( čiže počas 3 ďaľších rokov) viem s tým niečo urobiť?Či musím súhlasiť?

§ 111 ZP


(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

(3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

(4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
mi75
06.03.12,12:38
Z tohto teda vyplýva, že ak nemajú ochotu mi dovoliť čerpať starú dov. hneď po návrate z rodič.dov.a súvisle, tak s tým nič nemôžem robiť? V školstve môžeme dovolenku čerpať len cez prázdniny.Tých dní mám 33,5 a nabehne mi ešte aj nových 40.
mi75
18.09.12,12:24
Dobrý deň, tak sa chcem ešte niečo opýtať . Nakoniec som súhlasila s preplatením dovolenky ( na ktorú mi vznikol nárok počas MD v roku 2010 ), mzdárka mi povedala, že z nej zaplatím iba daň a odvody do zdrav.poist.( čo mi aj v danom mesiaci stiahla). Ja uvažujem o predčasnom nastúpení do práce k novembru 2012 ( RD mi končí až v januári). Ak budem mať príjem za nov. a dec., budem musieť dodatočne doplatiť odvody aj z v marci preplatenej dovolenky?
mi75
19.09.12,13:59
Prosím o odpoveď, súrne. Dakujem
Mila123
19.09.12,14:06
Dobrý deň, tak sa chcem ešte niečo opýtať . Nakoniec som súhlasila s preplatením dovolenky ( na ktorú mi vznikol nárok počas MD v roku 2010 ), mzdárka mi povedala, že z nej zaplatím iba daň a odvody do zdrav.poist.( čo mi aj v danom mesiaci stiahla). Ja uvažujem o predčasnom nastúpení do práce k novembru 2012 ( RD mi končí až v januári). Ak budem mať príjem za nov. a dec., budem musieť dodatočne doplatiť odvody aj z v marci preplatenej dovolenky?
ak si v danom mesiaci presiahla maximálny vymeriavací základ, tak ti príde doplatok zo ZP......vo forme RZZP, inak nie....
mi75
19.09.12,19:31
A to je koľko ten max. vymeriavací základ? Čiže , ak by so ho v mesiaci keď mi preplatili dovolenku nepresiahla, odvody do soc. poisťovne neplatím. A v novembri by som mohla normálne nastúpiť a platiť odvody až od termínu nástupu. Ano?
Zdenusca
01.10.12,14:47
Dobrý deň, mám takýto problém. Dve zamestnankyne na rodičovskej dovolenke končia u ná PP dohodou k 30.09.2012. Vypláca a im odstupné. Jednej z nich systém vypočítal odvody len do ZP, čo si myslím že je správna a druhej Komplet aj SP aj ZP. U oboch išlo o reťazové pôrody, t.j. nasledvne 1. zamestnankyňa
Zdenusca
01.10.12,14:57
Dobrý deň, mám takýto problém. Dve zamestnankyne na rodičovskej dovolenke končia u ná PP dohodou k 30.09.2012. Vypláca sa im odstupné. Jednej z nich systém vypočítal odvody len do ZP, čo si myslím že je správne a druhej Komplet aj SP aj ZP. U oboch išlo o reťazové pôrody, t.j. nasledovne 1. zamestnankyňa: 1.MD 20.11.2009-07.08.2009 1.RD 08.08.2009 - 09.08.2012
2.MD 11.12.2009 - 23.06.2010 2. RD 24.06.2010 - 30.09.2012
2. zamestnankyňa: 1. MD 17.03.2009 - 28.09.2009 1. RD 29.09.2009 - 02.03.2012
2. MD 07.10.2010 - 31.05.2011 2. RD 01.06.2011 - 30.09.2012
Pred nástupom na prvú RD si vyčerpali celú dovolenku. Mám však ešte jednu otázku, okrem správnosti výpočtu odvodov, vznikol zamestnankynám nárok na dovolenku počas 2. MD? ???? Neviem sa z toho vymotať. Budem moc rada ak mi niekto poradí.. Pekne ďakujem vopred.
veronikasad
01.10.12,14:59
Dobrý deň, mám takýto problém. Dve zamestnankyne na rodičovskej dovolenke končia u ná PP dohodou k 30.09.2012. Vypláca sa im odstupné. Jednej z nich systém vypočítal odvody len do ZP, čo si myslím že je správne a druhej Komplet aj SP aj ZP. U oboch išlo o reťazové pôrody, t.j. nasledovne 1. zamestnankyňa: 1.MD 20.11.2009-07.08.2009 1.RD 08.08.2009 - 09.08.2012
2.MD 11.12.2009 - 23.06.2010 2. RD 24.06.2010 - 30.09.2012
2. zamestnankyňa: 1. MD 17.03.2009 - 28.09.2009 1. RD 29.09.2009 - 02.03.2012
2. MD 07.10.2010 - 31.05.2011 2. RD 01.06.2011 - 30.09.2012
Pred nástupom na prvú RD si vyčerpali celú dovolenku. Mám však ešte jednu otázku, okrem správnosti výpočtu odvodov, vznikol zamestnankynám nárok na dovolenku počas 2. MD? ???? Neviem sa z toho vymotať. Budem moc rada ak mi niekto poradí.. Pekne ďakujem vopred.
U prvej zamestnankyne máš asi preklep v dátumoch
Zdenusca
02.10.12,06:09
Ďakujem pekne za upozornenie, problém bol naozaj v dátume. Prepísala som a už je to vporiadku.
Zdenusca
02.10.12,07:09
Preklep som síce mala ale problém nebol v dátumoch, tie som v mzdovom systéme mala správne len tu som ich zle napísala ( nie 20.11.2008-07.08.2009). Ćiže ešte stále neviem či je v poriadku že u prvej mi berie komplet všetky odvody a druhej len ZP a daň. Viete mi poradiť?
mi75
16.10.12,10:47
Ahojte, chcem si overiť ako je to s čerpaním dovolenky po RD. Kamoška nastupuje 1.11.2012 na plný úväzok a má nárok na 28 dní dovolenky ( z roku 2007 a 2010 po reťazovej MD a RD). Je možné túto dovolenku preniesť do roku 2013 na základe §113 ods. 3 ? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
veronikasad
16.10.12,10:55
Ahojte, chcem si overiť ako je to s čerpaním dovolenky po RD. Kamoška nastupuje 1.11.2012 na plný úväzok a má nárok na 28 dní dovolenky ( z roku 2007 a 2010 po reťazovej MD a RD). Je možné túto dovolenku preniesť do roku 2013 na základe §113 ods. 3 ? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Myslím že nie, o čerpanie dovolenky mohla požiadať v súbehu s výplatou rod.príspevku. Do konca roka 2012 je ešte tiež dostatočný počet dní na vyčerpanie dovolenky z roku 2007 a 2010.

Do roku 2013 sa jej prenesie len nevyčerpaná dovolenka za rok 2012 (vznikne jej nárok na dovolenku za odpracované dni), príp. čerpanie dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.
mi75
16.10.12,11:08
Dakujem, aj som si to takto vysvetlila.:)
mi75
16.10.12,11:11
Dakujem, aj ja som si to takto vysvetlila.:) Len kamošku potrebujú , aby pracovala a nie čerpala dovolenku, tak by to vraj mohli vyriešiť tým prenesením .
veronikasad
16.10.12,11:54
Dakujem, aj ja som si to takto vysvetlila.:) Len kamošku potrebujú , aby pracovala a nie čerpala dovolenku, tak by to vraj mohli vyriešiť tým prenesením .
Do konca oktobra je ešte dva týždne, nech požiada o čerpanie dovolenky. Lepšie riešenie ako nechať dovolenku prepadnúť.
mi75
17.10.12,09:05
Dobrý , ešte sa chcem opýtať kde v zákone je napísané , že sa tá dovolenka musí čerpať do konca kalendárneho roka nástupu do práce po rod. dov.? §113 ods.2 predsa taxatívne nevymedzuje dobu čerpania dovolenky po rodič. dov.. Ak to zamestnávateľ ústne sľúbil s odvolaním na § 113 ods.3 ( tu je písané len , že je zamestnávateľ povinný umožniť čerpanie riadnej dovolenky po nástupe po MD alebo RD a nie v akom časovom horizonte) vie to dodržať ? Kamoška sa len potrebuje zichrovať, že sa tá jej dovolenka niekde v evidencii nestratí.Ďakujem
mi75
17.10.12,11:43
Zdenusca , dostali ste odpoveď?
Lubka023
21.10.12,13:22
Dobry den,chcela by som sa poradit: 11.6 2012 som sa vratila do prace po rodicovskej dovolenke,kolko dni mam narok na dovolenku? Plnych 20 dni alebo iba polovicu do konca tohto roka?
Tweety
21.10.12,13:26
Za tento rok, ak odpracuješ aspoň 60 dní, budeš mať nárok na 4 týždne, ktoré sa budú krátiť o dni na RD, za prvých 100 dní(pracovných aj so sviatkami)o 1/12 a ďalších 21 dní o ďalšiu 1/12. Neprepočítavala som dni na RD, len tak narýchlo, bude sa krátiť len o 1/12 z nároku, t.j. nárok bude na 18,33333 dní.
Lubka023
21.10.12,13:33
Mam odpracovany uz 4 mesiac,a tvrdia mi ze mam narok do konca roka iba na 10 dni dovolenky,polovicu z celeho roka,preto som sa chcela poradit lebo sa mi to nejako nezda,dakujem velmi pekne za radu :)