maros424cc
16.11.10,19:28
Ahojte, po dlhšej dobe opäť potrebujem pomoc Vás poraďákov.
Nechcem sa zbytočne rozpisovať o problémoch, ktoré mne s manželkou vznikli, zaujíma ma však jedna dôležitá vec. Som majiteľom bytu, v ktorom majú bohužial trvalý pobyt aj rodičia. Som výlučným a jediným vlastníkom. A teraz otázka: Je zákonný spôsob na to, ako ich z bytu napriek ich nesúhlasu dostať?? Ak áno, ako?

Ďakujem za pomoc a všetkých Vás zdravím....Maroš
tetrisss
16.11.10,18:31
No neviem, nepises nic navrch, ale to hadam nemyslis vazne?
maros424cc
16.11.10,18:34
No práveže myslím.... preto som sa nechcel vyjadrovať o detailoch, pretože si nie som istý či by sa to chcelo niekomu čítať........ Rodinné problémy a vzťahy sa po dlhej dlhej dobe vyvýjajú úplne iným smerom a ja a ani manželka už na to nervy nemáme..... Len na náznak: nezamestnanosť, alkoholizmus rodičov atd.... Samozrejme na ulicu by odkázaný neboli... majú ešte rod dom.... kde sa možu opíjať ďalej....
bubkoch
16.11.10,18:35
zrus im trvaly pobyt a jedneho dna, ked prides domov, zavolaj policiu, ze sa ti niekto vlamal do bytu v ktorom nema co robit ...
maros424cc
16.11.10,18:36
Možem im ja zrušiť trvalý pobyt aj bez ich súhlasu, či podpisu???
bubkoch
16.11.10,18:37
alebo jednoducho vymen zamky a nepusti ich dnu ... a cez okno im podaj kluce od ich domu
Petra Nová
16.11.10,18:40
Len na náznak: nezamestnanosť, alkoholizmus rodičov atd.... Samozrejme na ulicu by odkázaný neboli... majú ešte rod dom.... kde sa možu opíjať ďalej....
Aké šťastie, že pri tej svojej nezamestnanosti a alkoholizme stihli nadobudnúť rodinný dom a získať tvoje povolenie žiť v byte, ktorý je tvojím výlučným vlastníctvom.
buchač
16.11.10,18:43
...tak na ďaľšie príspevky , názory som teraz fakt zvedavý ...:rolleyes:
maros424cc
16.11.10,18:45
Prepáč Petra, čakal som radu a nie ironické poznámky...
Petra Nová
16.11.10,18:47
Na rady existujú aj advokáti a tí z profesionality nemôžu mať ironické poznámky.
maros424cc
16.11.10,18:50
myslím že to by toto fórum strácalo význam, nemyslíš?
Petra Nová
16.11.10,18:53
Advokát ti neporadí, ako upiecť koláč alebo postaviť dom. Nemám pochopenie pre témy podobného druhu. Ale iste sa nájde dosť radičov, ktorí s tým problém nemajú, tak sa určite dočkáš.
ubka
16.11.10,19:12
Maroš a ako sa dostali k trvalému pobytu v tvojom byte rodičia? ..to by bolo zaujímavé? ked píšeš že majú vlastný dom...
Ty sa ich chceš zbaviť iba z trvalého pobytu, alebo aj z bytu? neber to ako iróniu, sú to totiž dva rozdielne úkony.
maros424cc
16.11.10,19:24
Tak predsa... v krátkosti.... Rodičovský byt, rodičia v situácii, o akej som písal vyššie, čiže nezamestnanosť a alkoholizmus. Bežný človek, alebo aspoň človek ktorý má s takouto situáciou skúsenosti si isto vie predstaviť, aké následky to má ďalej... Nakolko to trvá dlhšie, nastali dlhy, obrovské dlhy, exekúcie, a obrovské exekúcie!!! Keď to bolo neúnosné pre nich, so ženou sme im vyrovnali dlhy a exekúcie pod podmienkou že byt prejde do mojho vlastníctva!!! podotýkam že dlhz boli o čosi vyššie ako hodnota bytu!!!! ďalšou z podmienok bolo, že v byte múžu nadalej bývaž, kým budú za byt platiť nájom a podobne..... Už asi rok to nerobia. Mne už ale trpezlivosť došla.... No a pre Peťu: ak nemáš pochopenie k takýmto témam, tak sa k nim prosím nevyjadruj. Ďakujem
KEJKA
16.11.10,21:19
Na vecnú otázku existuje vecná odpoveď, nemusíme ísť do hlbky.
Vlastník bytu môže jednostranne zrušiť trvalý pobyt nevlastníkovi.
Dôvody by bolo možno vhodné dať na papier - napr. forma poslednej výzvy na dodržanie zmluvných /?/ alebo iných dohôd - platby nájomného, apod.
Následne je možné aj vysťahovanie, alebo na vlastné náklady im presťahuješ veci do RD a prípadne aj ohlásiš ich nové bydlisko na obecný úrad.
Flinstone
16.11.10,21:26
Na vecnú otázku existuje vecná odpoveď, nemusíme ísť do hlbky.
Vlastník bytu môže jednostranne zrušiť trvalý pobyt nevlastníkovi.
Dôvody by bolo možno vhodné dať na papier - napr. forma poslednej výzvy na dodržanie zmluvných /?/ alebo iných dohôd - platby nájomného, apod.
Následne je možné aj vysťahovanie, alebo na vlastné náklady im presťahuješ veci do RD a prípadne aj ohlásiš ich nové bydlisko na obecný úrad.
zrušiť trvalý pobyt im môže, lebo je vlastník nehnuteľnosti, ale nový trvalý pobyt im prihlásiť nemôže, pretože podľa všetkého nieje vlastníkom RD, čiže ak si trvalý pobyt nevybavia sami, budú podľa evidencie bezdomovci.
Petra Nová
16.11.10,21:32
Na vecnú otázku existuje vecná odpoveď, nemusíme ísť do hlbky.
Vlastník bytu môže jednostranne zrušiť trvalý pobyt nevlastníkovi.
Dôvody by bolo možno vhodné dať na papier - napr. forma poslednej výzvy na dodržanie zmluvných /?/ alebo iných dohôd - platby nájomného, apod.
Následne je možné aj vysťahovanie, alebo na vlastné náklady im presťahuješ veci do RD a prípadne aj ohlásiš ich nové bydlisko na obecný úrad.
S vecnou odpoveďou nemá nič spoločné návod na svojvoľné vysťahovanie cudzích vecí. Prosím Ťa, keď už radíš mimo svojho odboru, tak poskytuj rady, s ktorými si si istá. Neraď a nenavádzaj na postupy, ktoré sú v rozpore so zákonom.:eek:
KEJKA
16.11.10,21:40
nemala som na mysli vybaviť trvalý pobyt, ale ísť na obecný úrad, alebo miestne príslušný úrad a upovedomiť o situácii. Predsa sú to rodičia, tak urobiť nejaký krok k tomu, aby sa o nich vedelo - možno naozaj sa nevedia postarať sami o seba a vybaviť úradné veci s takouto situáciou spojené.
Sťahovanie osobných vecí - pokiaľ by došlo k vysťahovaniu osôb, tak hádam by bolo skôr slušné /možno právne nezákonné - to neriešim/, presťahovať im osobné veci do RD.
Aj tak si ich situáciu neviem ani predstaviť, a ani realizáciu svojich rád. Je ale pravda - v inej téme som sa o tom zmienila, viem o prípade, keď sa žena takto zbavila svojho druha, príživníka.
Zrušila pobyt, polícia asistovala - dôrazne upozornila toho chlapa, že nemá právo zdržiavať sa v cudzom dome. Dotyčný sa teda radšej presťahoval a zobral si so sebou aj osobné veci.
Takže nezákonné to asi nebolo, či?
Petra Nová
16.11.10,21:46
Dôrazné upozornenie polície, nezakladá právo na vysťahovanie. Začala si s neužitočnými, tak hodnotiť viem aj ja.
účtovník 007
16.11.10,21:50
S vecnou odpoveďou nemá nič spoločné návod na svojvoľné vysťahovanie cudzích vecí.

Viem, že Richard to nemá rád, ale pýtam sa v téme, lebo moja otázka s témou súvisí.
Peti, prečo nemôže vlastník nehnuteľnosti svojvoľne vysťahovať cudzie veci? Napr. kamarátke som dovolila dočasne u mňa bývať, ale jej správanie nemá nič spoločné s dobrými mravmi. Môžem jej veci z poskytnutej izby vyložiť pred dvere? Ak nie, prečo? Pýtam sa vážne.:mee:
Petra Nová
16.11.10,21:59
Pretože toho, kto bez právneho dôvodu užíva nehnuteľnosť alebo jej časť možno vysťahovať legálne exekútorom, na základe vykonateľného súdneho rozhodnutia o vyprataní nehnuteľnosti alebo jej časti. To je legálny postup , aj keď je pracný a zdĺhavý. V Tvojom prípade zrejme tiež neexistuje právny dôvod na bývanie priateľky(prepokladám, že nejde o podnájom), ale uvedomuješ si iste aj sama, že by si zodpovedala za jej vystrčené veci v prípade ich odcudzenia alebo poškodenia.
majkii
16.11.10,22:15
Tak predsa... v krátkosti.... Rodičovský byt, rodičia v situácii, o akej som písal vyššie, čiže nezamestnanosť a alkoholizmus. Bežný človek, alebo aspoň človek ktorý má s takouto situáciou skúsenosti si isto vie predstaviť, aké následky to má ďalej... Nakolko to trvá dlhšie, nastali dlhy, obrovské dlhy, exekúcie, a obrovské exekúcie!!! Keď to bolo neúnosné pre nich, so ženou sme im vyrovnali dlhy a exekúcie pod podmienkou že byt prejde do mojho vlastníctva!!! podotýkam že dlhz boli o čosi vyššie ako hodnota bytu!!!! ďalšou z podmienok bolo, že v byte múžu nadalej bývaž, kým budú za byt platiť nájom a podobne..... Už asi rok to nerobia. Mne už ale trpezlivosť došla.... No a pre Peťu: ak nemáš pochopenie k takýmto témam, tak sa k nim prosím nevyjadruj. Ďakujem

Maroš, zrušiť tvalý pobyt môžeš, pretože odvoláš súhlas, ktorý si udelil pri jeho zriadení a dohoda o nájme neplatí pre neplnenie povinnosti z nej vyplývajúcich. Príslušný úrad zruší trvalý pobyt tvojim rodičom na adrese tvojho bytu a zriadi im trvalý pobyt "bez adresy" v miestepríslušnej obci. Tvoj problém to ale nerieši, pretože trvalý pobyt je len evidenčná záležitosť a nezakladá právo nehnuteľnosť užívať.

Môj názor je, že rodičov z bytu nemôžeš vysťahovať bez rozhodnutia súdu. Je to pre nich obydlie, v ktorom majú svoje veci a predmety osobnej povahy a pod. Po právnej ako aj vecnej stránke môžeš podať žalobu o vypratanie nehnuteľnosti podľa §126 ObZ. Základným predpokladom úspechu takejto žaloby okrem preukázania tvojho vlastníctva k bytu je preukázanie neoprávneného užívania nehnuteľnosti tvojimi rodičmi. To znamená, že dohoda o užívaní nehnuteľnosti je neplatná alebo zrušená pre neplnenie podmienok dohody. Nevyhnutnou podmienkou aj je neexistencia iného práva tvojich rodičou k predmetnému bytu ako je napr. vecné bremeno spočívajúce v doživotnom užiíaní pre tvojich rodičov.
Toľko môj názor, pekný deň
Ajuška
16.11.10,23:52
...konečne príspevok k veci... bez potreby moralizovania... ;) ...vstupovanie "do svedomia" sa tu v poslednom čase stáva prasprostým športom národným.......... bohužiaľ.....
Petra Nová
17.11.10,00:38
...konečne príspevok k veci... bez potreby moralizovania... ;) ...vstupovanie "do svedomia" sa tu v poslednom čase stáva prasprostým športom národným.......... bohužiaľ.....
Tak, ten príspevok je úplne k veci, bez moralizovania a na vysokej športovej úrovni. Takmer vzorový.:) Oceňujem.
hubatá
17.11.10,03:26
Ak je to naozaj tak že rodičia majú vyhovujúci rodinný dom kde sa kúri, je pitná voda, je obývateľný - vysťahuj ich aj s vecami a nech sa svojho práva po súdoch domáhajú oni - neuspejú, lebo ty si majiteľ. Súdy sa u nás ťahajú dlho, predlho, máš možnosť sa odvolávať, naťahovať lehoty, ospravedlňovať sa na pojednávaniach - takže doma budeš mať pokoj na niekoľko desaťročí.

Akurát že ak žijú ako asociáli tak ti predrbkajú aj dedičstvo po nich - rodinný dom. A čo dom nie je zadĺžený, koľkí dedičia pripadajú do úvahy, skús sa spojiť s nimi.
Ak je to tak ako ty píšeš, nemal by byť potom problém požiadať ÚPaSV o opatrovníctvo, aby deti preberali za nich dôchodky, najprv poplatili všetky poplatky za dom, zabezpečili stravu a zbytok im teda nechať na to po čom im duša piští - na alkohol.
bubkoch
17.11.10,06:24
Pretože toho, kto bez právneho dôvodu užíva nehnuteľnosť alebo jej časť možno vysťahovať legálne exekútorom, na základe vykonateľného súdneho rozhodnutia o vyprataní nehnuteľnosti alebo jej časti. To je legálny postup , aj keď je pracný a zdĺhavý. V Tvojom prípade zrejme tiež neexistuje právny dôvod na bývanie priateľky(prepokladám, že nejde o podnájom), ale uvedomuješ si iste aj sama, že by si zodpovedala za jej vystrčené veci v prípade ich odcudzenia alebo poškodenia.

nie som si isty ci mas pravdu s tym exekutorom ...
to co pises plati napr. pri najiomnej zmluve na dobu neurcitu, ked najomnik namieta platnost vypovede najmu a nie je jasne ci najomna zmluva plati alebo nie ...
ale napr. v pripade, ze najomna zmluva bola na dobu urcoitu a doba uz vyprsala, prip. niekto sa zdrzuje v byte bez akejkolvek zmluvy alebo pravneho vztahu k bytu, je mozne ho vystahovat uplne bez problemov, bez sudu, bez exekutora, bez povinnosti zabezpecovat mu ine ubytovanie ...
bubkoch
17.11.10,06:33
Maroš, zrušiť tvalý pobyt môžeš, pretože odvoláš súhlas, ktorý si udelil pri jeho zriadení a dohoda o nájme neplatí pre neplnenie povinnosti z nej vyplývajúcich. Príslušný úrad zruší trvalý pobyt tvojim rodičom na adrese tvojho bytu a zriadi im trvalý pobyt "bez adresy" v miestepríslušnej obci. Tvoj problém to ale nerieši, pretože trvalý pobyt je len evidenčná záležitosť a nezakladá právo nehnuteľnosť užívať.

Môj názor je, že rodičov z bytu nemôžeš vysťahovať bez rozhodnutia súdu. Je to pre nich obydlie, v ktorom majú svoje veci a predmety osobnej povahy a pod. Po právnej ako aj vecnej stránke môžeš podať žalobu o vypratanie nehnuteľnosti podľa §126 ObZ. Základným predpokladom úspechu takejto žaloby okrem preukázania tvojho vlastníctva k bytu je preukázanie neoprávneného užívania nehnuteľnosti tvojimi rodičmi. To znamená, že dohoda o užívaní nehnuteľnosti je neplatná alebo zrušená pre neplnenie podmienok dohody. Nevyhnutnou podmienkou aj je neexistencia iného práva tvojich rodičou k predmetnému bytu ako je napr. vecné bremeno spočívajúce v doživotnom užiíaní pre tvojich rodičov.
Toľko môj názor, pekný deň

takze mozem prist k tebe, zlozit si tam svoje veci a povedat ze tam byvam ? a tebe nebude ostavat ina moznost ako zacat riesit cez exekutora a sud ?
okrem toho, to ze tam maju svoje veci nic neznamena, rovnako ani majitel nemusi dokazovat ze niekto neopravnene uziva byt (ako preukazes existenciu neexistujuceho ?), naopak rodicia by musli preukazat ze maju nejake opravnenie uzivat byt, ale to az vtedy, keby sa ONI po nasilnom vystahovani domahali prava na byt a byvanie na sude ... :)
majkii
17.11.10,07:03
takze mozem prist k tebe, zlozit si tam svoje veci a povedat ze tam byvam ? a tebe nebude ostavat ina moznost ako zacat riesit cez exekutora a sud ?
okrem toho, to ze tam maju svoje veci nic neznamena, rovnako ani majitel nemusi dokazovat ze niekto neopravnene uziva byt (ako preukazes existenciu neexistujuceho ?), naopak rodicia by musli preukazat ze maju nejake opravnenie uzivat byt, ale to az vtedy, keby sa ONI po nasilnom vystahovani domahali prava na byt a byvanie na sude ... :)

nemôžeš prísť k hocikomu (a ku mne už vôbec nie :)) a zložiť si tam veci, pretože podľa vyššej právnej normy čl.21 odst(1) Ústavy SR je obydlie nedotknuteľné a bez súhlasu toho, kto vňom býva nemôžeš doň ani vstúpiť, pozri §194 TZ - porušovanie domovej slobody ods.(1) "Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.". Rodičia zadávateľa užívali byt na základe dohody, teda existoval právny dôvod na skutočnosť, že tam boli



nie som si isty ci mas pravdu s tym exekutorom ...
to co pises plati napr. pri najiomnej zmluve na dobu neurcitu, ked najomnik namieta platnost vypovede najmu a nie je jasne ci najomna zmluva plati alebo nie ...
ale napr. v pripade, ze najomna zmluva bola na dobu urcoitu a doba uz vyprsala, prip. niekto sa zdrzuje v byte bez akejkolvek zmluvy alebo pravneho vztahu k bytu, je mozne ho vystahovat uplne bez problemov, bez sudu, bez exekutora, bez povinnosti zabezpecovat mu ine ubytovanie ...

Tu nejde o nájomný vzťah podľa §663 a nasl. pretože nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva vec za odplatu. Tu ide o dohodu o bezodplatnom užívaní veci.
verkaz
17.11.10,07:54
Tento problém Ti nezávidím. je skutočne pravda, že to nesúvisí s trvalým pobytom. Keď zájdeš na mestský alebo obecný úrad dostaneš tam tlačivo "žiadosť o zrušenie trvalého pobytu". za vybavenie je aj nejaký poplatok. S problémom vysťahovania sa obráť na právnika.
Petra Nová
17.11.10,08:43
nie som si isty ci mas pravdu s tym exekutorom ...
to co pises plati napr. pri najiomnej zmluve na dobu neurcitu, ked najomnik namieta platnost vypovede najmu a nie je jasne ci najomna zmluva plati alebo nie ...
ale napr. v pripade, ze najomna zmluva bola na dobu urcoitu a doba uz vyprsala, prip. niekto sa zdrzuje v byte bez akejkolvek zmluvy alebo pravneho vztahu k bytu, je mozne ho vystahovat uplne bez problemov, bez sudu, bez exekutora, bez povinnosti zabezpecovat mu ine ubytovanie ...
Na rozdiel od teba som si celkom istá. Je veľmi jednoduché radiť druhým aby urobili čokoľvek, keď radič za to nenesie žiadnu zodpovednosť. Hlavná vec, že každý má plnú hubu slov o právnom štáte, ale právo si zamieňa s anarchiou. Keď si taký znalec, tak mi odcituj príslušné ustanovenie zákona, podľa ktorého je možné uplatniť svojpomoc pri riešení právnych problémov.
misoft
17.11.10,10:45
Riešite si tu osobné spory, to nie je pekné.
Ale k zadávateľovi otázky. Upozorňujem - nie som právnik, ani odborník - mám len "sedliacky" rozum.
Z toho, čo som vyčítal: Syn vyplatil dlžoby po rodičoch a ako protihodnota bol prepis bytu do jeho osobného vlastníctva. Je teda len jeho!
Ďalej, asi tam bude VB užívania, ale z popisu dedukujem, že sú povinní prispievať na nájomné a energie. Možno to má podchytené i písomne. Pokiaľ však toto nespĺňajú, môže požiadať o zrušenie VB na základe neplnenia dojednaných podmienok (niečo podobné ako nájomná zmluva - nedodržíš podmienky nájomnej zmluvy - máš padáka).
Je rodičia sú ešte majiteľmi RD - majú teda kam ísť.

Zhrnutie:
Zadávateľ otázky ako majiteľ má plné právo zrušiť trvalý pobyt. Nie je povinný im zháňať náhradné ubytovanie (sú predsa majiteľmi RD). Môže požiadať o zrušenie VB na základe nedodržania podmienok tohto VB.

Rodičia sa môžu prihlásiť na trvalý pobyt v mieste, kde majú RD, alebo v mieste kde pobývajú, ale nie na jeho adrese!

Uf, ale som sa zapotil, než som toto vypotil :D.
KEJKA
17.11.10,12:11
zrušenie TP je jedna vec - to sme už vyriešili, je to jednoduché.
Problém, s ktorým sa naťahujeme, je vysťahovanie z bytu.
Petra Nová
17.11.10,12:16
Riešite si tu osobné spory, to nie je pekné.
Ale k zadávateľovi otázky. Upozorňujem - nie som právnik, ani odborník - mám len "sedliacky" rozum.
Z toho, čo som vyčítal: Syn vyplatil dlžoby po rodičoch a ako protihodnota bol prepis bytu do jeho osobného vlastníctva. Je teda len jeho!
Ďalej, asi tam bude VB užívania, ale z popisu dedukujem, že sú povinní prispievať na nájomné a energie. Možno to má podchytené i písomne. Pokiaľ však toto nespĺňajú, môže požiadať o zrušenie VB na základe neplnenia dojednaných podmienok (niečo podobné ako nájomná zmluva - nedodržíš podmienky nájomnej zmluvy - máš padáka).
Je rodičia sú ešte majiteľmi RD - majú teda kam ísť.

Zhrnutie:
Zadávateľ otázky ako majiteľ má plné právo zrušiť trvalý pobyt. Nie je povinný im zháňať náhradné ubytovanie (sú predsa majiteľmi RD). Môže požiadať o zrušenie VB na základe nedodržania podmienok tohto VB.

Rodičia sa môžu prihlásiť na trvalý pobyt v mieste, kde majú RD, alebo v mieste kde pobývajú, ale nie na jeho adrese!

Uf, ale som sa zapotil, než som toto vypotil .
Verím, že si sa zapotil, kým si ten román vypotil.:D

Misoft, rozmýšľam, či nežiješ ešte v minulom storočí, keď VB sem, VB tam.:D Hádam si už mohol zaznamenať, že máme PZ skoro 20 rokov.
Prosím, aby si toto upozornenie nebral ako osobný spor, lebo tie ozaj nie sú pekné.;)
buchač
17.11.10,12:25
Petra Nová Dnes, 02:16 PM
Verím, že si sa zapotil, kým si ten román vypotil.

Misoft, rozmýšľam, či nežiješ ešte v minulom storočí keď VB sem, VB tam. Hádam si už mohol zaznamenať, že máme PZ skoro 20 rokov.
Prosím, aby si to upozornenie nebral ako osobný spor, lebo tie ozaj nie sú pekné.
Mám za to že v tomto prípade misoft to skôr myslel inak , že nejde o :

VB - Verejná bezpečnosť ...;)

ale o

VB - Vecné bremeno by sa mi sem hodilo viac ...:rolleyes:

A ani potiť som sa nespotil ....:D:D:D
Petra Nová
17.11.10,12:33
V celej téme nie je od jej zakladateľa ani zmienka o vecnom bremene a ani o VB. Preto román.

VB ako zaužívaná skratka je proste VB.;):rolleyes::D:---
KEJKA
17.11.10,12:39
nie sme v minulom storočí............
takže logicky v kontexte s textom som to čítala ako vecné bremeno.
maros424cc
17.11.10,12:45
Ďakujem za názory, už len pre upresnenie neexistuje žiadne VB, ani žiadna zmluva o doživotnom užívaní nehnutelnosti ani nič iné čo by ich okrem trvalého pobytu spájalo s touto nehnuteľnosťou.... Jediné čo existovalo bola ústna dohoda o tom, že byt možu užívať nadalej pokial budú hradiť všetky náklady spojené s užívaním bytu. Nechcel som, aby sa riešila morálna správnosť mojho problému, chcel som vedieť, či k vysťahovaniu môže prísť len tak spôsobom ! a dovidenia!!!" alebo by som musel podstúpiť nejaké právne kroky.
bubkoch
17.11.10,16:11
Na rozdiel od teba som si celkom istá. Je veľmi jednoduché radiť druhým aby urobili čokoľvek, keď radič za to nenesie žiadnu zodpovednosť. Hlavná vec, že každý má plnú hubu slov o právnom štáte, ale právo si zamieňa s anarchiou. Keď si taký znalec, tak mi odcituj príslušné ustanovenie zákona, podľa ktorého je možné uplatniť svojpomoc pri riešení právnych problémov.

tak prosim cituj prislusne §§§, ktopre hovoria o tom ze musim v byte strpiet cudzieho cloveka, ktory nema k bytu absolutne ziadne pravo a ze ho mozem vyhodit len na zaklade rozhodnutia sudu
danushka
17.11.10,16:44
tak prosim cituj prislusne §§§, ktopre hovoria o tom ze musim v byte strpiet cudzieho cloveka, ktory nema k bytu absolutne ziadne pravo a ze ho mozem vyhodit len na zaklade rozhonutia sudu
Ale no tak bubkoch...hádam tu nejdeš skúšať Petru z práva;).

Téma je citlivá a nedivím sa Petre, že reaguje čisto profesionálne a vecne.
Totiž nech je rodič akýkoľvek, stále je rodič a už len preto sa k nemu nedá pristupovať ako k cudziemu, morálny postoj je namieste.

Chápem zadávateľa, že situácia je neúnosná, ale stále tu ostáva vzťah, ktorý sa zrušením administratívneho údaju len tak neutrasie.
Či snáď áno? Zíde z očí, zíde z mysle?
bubkoch
17.11.10,16:59
Ale no tak bubkoch...hádam tu nejdeš skúšať Petru z práva;).

Téma je citlivá a nedivím sa Petre, že reaguje čisto profesionálne a vecne.
Totiž nech je rodič akýkoľvek, stále je rodič a už len preto sa k nemu nedá pristupovať ako k cudziemu, morálny postoj je namieste.

Chápem zadávateľa, že situácia je neúnosná, ale stále tu ostáva vzťah, ktorý sa zrušením administratívneho údaju len tak neutrasie.
Či snáď áno? Zíde z očí, zíde z mysle?

nechcem nikoho skusat, ale ked ma obvinuje z toho ze nemam pravdu, tak chcem vediet preco ...
ona tvrdi, ze bez povolenia sudu nemozem vystahovat z bytu cloveka, ktory nema ziadne pravo k bytu ...
ja chcem vediet napr. aky konkretny zakon a § porusim, ked nasledujuci den po skonceni prenajmu na dobu urcitu vyhodim najomnikov z bytu, vymenim zamky a poviem im, ze do bytu mozu vojst kedykolvek na pol hodiny ked si pridu po svoje veci
vopred dakujem za konkretnu odpoved :)
Petra Nová
17.11.10,17:15
Ale no tak bubkoch...hádam tu nejdeš skúšať Petru z práva.

Danuška, tak to vidíš, veľa bla... bla ... a na otázku protiotázkou. A fanatické pečiatkovanie. Tak som si to vyskúšala aj ja vo väčšom rozsahu. Keď budem presvedčená, že to poslúži dobrej veci, tak si určite otvorím na Porade doškoľovací kútik.:)
lienocka001
17.11.10,17:24
Ďakujem za názory, už len pre upresnenie neexistuje žiadne VB, ani žiadna zmluva o doživotnom užívaní nehnutelnosti ani nič iné čo by ich okrem trvalého pobytu spájalo s touto nehnuteľnosťou.... Jediné čo existovalo bola ústna dohoda o tom, že byt možu užívať nadalej pokial budú hradiť všetky náklady spojené s užívaním bytu. Nechcel som, aby sa riešila morálna správnosť mojho problému, chcel som vedieť, či k vysťahovaniu môže prísť len tak spôsobom ! a dovidenia!!!" alebo by som musel podstúpiť nejaké právne kroky.

Nuz pravnici sa vyjadrili... ja osobne by som to urobila tak ze prosto by som im nalozila veci do vriec, krabic a pod. a odniesla im ich do ich rodinneho domu a zrusila im TP. pre istotu by som spisala zoznam cennejsich veci a cele to balenie atd.. si natacala na mobil. vymenila zamku na byte a hotovo. a ak maju nejaky problem s tym nech sa sudia... co pochybujem... ono ano su to rodicia atd.. ale to im nedava pravo nicit zivot svojim detom

mam podobnych svokrovcov... a ver mi ze ta chapem.. takyto pribuzny su kriz... ja osobne ich nepustam cez prah lebo oni su schopni sa nastahovat k hocikomu a na hocijaku dobu.. a robit peklo zo zivota..
marjankaj
17.11.10,17:46
Ďakujem za názory, už len pre upresnenie neexistuje žiadne VB, ani žiadna zmluva o doživotnom užívaní nehnutelnosti ani nič iné čo by ich okrem trvalého pobytu spájalo s touto nehnuteľnosťou.... Jediné čo existovalo bola ústna dohoda o tom, že byt možu užívať nadalej pokial budú hradiť všetky náklady spojené s užívaním bytu. Nechcel som, aby sa riešila morálna správnosť mojho problému, chcel som vedieť, či k vysťahovaniu môže prísť len tak spôsobom ! a dovidenia!!!" alebo by som musel podstúpiť nejaké právne kroky.

No niečo muselo existovať na papieri. V katastri ti nezapíšu vlastníctvo iba na základe ústnej dohody.
Buď ti to darovali, alebo si to kúpil. Nejaký doklad by mal existovať.
bubkoch
17.11.10,17:55
No niečo muselo existovať na papieri. V katastri ti nezapíšu vlastníctvo iba na základe ústnej dohody.
Buď ti to darovali, alebo si to kúpil. Nejaký doklad by mal existovať.

on nepise o ziskani vlastnictva na zaklade ustnej dohody ... ale o naslednom uzivani bytu rodicmi za podmienky ze budu platit ... :)
maros424cc
17.11.10,18:11
Existuje kúpna zmluva overená notárom a zaevidovaná na katastri... bez akýchkolvek dalších nárokov a práv na užívanie nehnutelnosti.
marjankaj
17.11.10,18:14
tak prosim cituj prislusne §§§, ktopre hovoria o tom ze musim v byte strpiet cudzieho cloveka, ktory nema k bytu absolutne ziadne pravo a ze ho mozem vyhodit len na zaklade rozhodnutia sudu

Neviem akého cudzieho človeka máš na mysli.:eek: Že by rodičia boli cudzí ľudia?

Občiansky zákonník.
Blízke osoby
§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

§ 117
Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.

Prípadne zákon o rodine -> vyživovacia povinnosť.

To pre tých, ktorým to treba zdôvodňovať paragrafmi.
marjankaj
17.11.10,18:20
Existuje kúpna zmluva overená notárom a zaevidovaná na katastri... bez akýchkolvek dalších nárokov a práv na užívanie nehnutelnosti.

No tak to je iné. Keď si to nedali do zmluvy, ale im to bolo sľúbené iba ústne, tak asi majú smolu.:confused:

Ak by išlo o darovaciu zmluvu, mohlo by sa to skomplikovať.
bubkoch
17.11.10,18:36
Neviem akého cudzieho človeka máš na mysli.:eek: Že by rodičia boli cudzí ľudia?


Prípadne zákon o rodine -> vyživovacia povinnosť.

To pre tých, ktorým to treba zdôvodňovať paragrafmi.

napisala si definiciu blizkej osoby, a co dalej ?
co s riesenym problemom ma vyzivovacia povinnost ?
ked rodicia, ktory byvaju vo svojom dome, zajtra pridu ku mne s kuframi na navstevu, a vecer oznamia ze u mna ostavaju a budu u mna odteraz byvat, tak nemam pravo ich aj s tymi kuframi vyhodit ? ze na to potrebujem suhlas sudu ?
boze co za nezmysly tu radia akozepravnici ...
marjankaj
17.11.10,18:41
napisala si definiciu blizkej osoby, a co dalej ?
co s riesenym problemom ma vyzivovacia povinnost ?
ked rodicia, ktory byvaju vo svojom dome, zajtra pridu ku mne s kuframi na navstevu, a vecer oznamia ze u mna ostavaju a budu u mna odteraz byvat, tak nemam pravo ich aj s tymi kuframi vyhodit ? ze na to potrebujem suhlas sudu ?
boze co za nezmysly tu radia akozepravnici ...

Zopakuj si trochu slovenčinu. Ak je osoba blízka, tak asi nebude cudzia.
A so svojimi rodičmi si rob, čo sám uznáš za vhodné. Zrejme tebe radiť netreba.
ErinErin
17.11.10,18:44
O zrušení trvalého pobytu a vysťahovaní sa už zrejme poradilo dosť, aj keď nie jednotné závery.

Snáď racionálne k otázke rodičov, resp. alkoholu: Každý odborník na liečbu závislostí poradí, že závislého treba nechať, nech sa stará sám o seba, nech sa živí. Je to veľmi ťažké a náročné - ale výnimkou by nemalo byť dieťa (plnoleté), rodič či manželský partner. Je to jediný spôsob ako sa taký človek môže spamätať alebo skončí zle. Keď alkoholika budeme ofukovať, tak skončí zle určite a urobí peklo zo života aj tým, čo ho držia nad vodou.
Zadávateľ je vo veľmi ťažkej situácii, ale rozhodol sa pre jediné správne riešenie situácie. Nemorálne je správanie sa rodičov alkoholikov.

Veľmi dobrý zdroj je
http://www.infodrogy.sk/
Doporučujem zadávateľovi či iným v prípade potreby konzultovať - je tam aj právna poradňa.
KEJKA
17.11.10,18:49
ja si tiež myslím, že vyživovacia povinnosť nie je súčasne povinnosť trpieť spoločné bývanie. Teda netreba to spájať s touto témou.
Naznačené možnosti - riešiť bývanie oddelene v RD je v tomto prípade ideálne riešenie. Následne starostlivosť, snaha pomôcť, prispievať na ich domácnosť, prípadne dosiahnuť protialkoholické liečenie, atď atď - to už bude naplnením vyživovacej povinnosti, ktorej si je zadávateľ otázky - dúfam - vedomý.
Predsa len bývanie v RD je finančne náročnejšie ako v byte, hlavne ak by rodičia boli na to sami.
ErinErin
17.11.10,19:01
ja si tiež myslím, že vyživovacia povinnosť nie je súčasne povinnosť trpieť spoločné bývanie. Teda netreba to spájať s touto témou.
Naznačené možnosti - riešiť bývanie oddelene v RD sú dostatočným motívom. Následne starostlivosť, snaha pomôcť, prispievať na ich domácnosť, prípadne dosiahnuť protialkoholické liečenie, atď atď - to už bude naplnením vyživovacej povinnosti, ktorej si je zadávateľ otázky - dúfam - vedomý.

Nemala by vyživovacia povinnosť nastúpiť, až keď dospelý svojprávny človek finančne nezvláda primerané životné náklady? Čiže ak nemá dostatočný príjem - v tomto prípade asi dôchodok, aby zaplatil energie a kúpil si jedlo a základné potreby? Ale ak niekto celý príjem prepije či dá na iné závislosti, je to jeho voľba! Tiež si nekúpim ferari a potom nebudem obiehať po rodine, nech si plní vyživovaciu povinnosť!

KEJKA, kým som nezažila kamarátku, nevedela som, o čo ide. Tvoj postoj je do značnej miery "staranie sa o rodičov". Je skutočne veľmi - veľmi ťažké nechať tých ľudí tak. Jednoducho treba jasne vyjadriť: Buď sa zmeníš - pôjdeš sa liečiť, alebo ťa nepoznám! Ani keby si sa plazil po zemi.
marjankaj
17.11.10,19:07
ja si tiež myslím, že vyživovacia povinnosť nie je súčasne povinnosť trpieť spoločné bývanie. Teda netreba to spájať s touto témou.
Naznačené možnosti - riešiť bývanie oddelene v RD je v tomto prípade ideálne riešenie. Následne starostlivosť, snaha pomôcť, prispievať na ich domácnosť, prípadne dosiahnuť protialkoholické liečenie, atď atď - to už bude naplnením vyživovacej povinnosti, ktorej si je zadávateľ otázky - dúfam - vedomý.
Predsa len bývanie v RD je finančne náročnejšie ako v byte, hlavne ak by rodičia boli na to sami.


Kejka, na vyriešenie tohto problému je málo informácií. Nie vždy vyhráva v podobných sporoch strana ktorá je v práve. Najlepšie by bolo riešiť to s právnikom. Bolo by to rýchlejšie, ako takto postupne sa dozvedať informácie. Máme ich iba z jednej strany.
KEJKA
17.11.10,20:58
súhlasím, málo informácií, vymieňame si tu názory, neviem síce prečo sú tie moje neužitočné, ale zrejme je to vec názoru.
vyživovacia povinnosť a formy jej plnenia môžu byť rôznorodé.
Ani ja by som nepchala peniaze do bezodnej diery, ale na druhej strane urobila by som všetky kroky k tomu, aby som pomohla dostať sa z problémov, a to nielen, ak ide o osobu blízku.
majkii
17.11.10,21:33
tak prosim cituj prislusne §§§, ktopre hovoria o tom ze musim v byte strpiet cudzieho cloveka, ktory nema k bytu absolutne ziadne pravo a ze ho mozem vyhodit len na zaklade rozhodnutia sudu

Skúsim odpovadať na túto otázku,
Ide o občiansko právny vzťah a teda domáhať sa právnej ochrany môžeš na základe občianskeho zákonníka (ďalej len ObZ.) Z ustanovenia §4 ObZ.
"Proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd."

Zadávateľov rodičia mali právny dôvod užívať byt, pretože uzavreli riadnu dohodu. Takáto zrejme nebola zo strany rodičov naplnená alebo plnenie z ich strany bolo časom porušené, má zadávateľ možnosť domáhať ochrany svojich práv prostredníctvom súdu. Ak by konal inak, napr. postupoval by podľa návrhu lienocka001 v príspevku 42 sám by sa dopustil porušenia práv svojich rodičov.
Domáhať sa svojho práva porušením práva iných je v rozpore s právnou podstatou a zaklada spravodlivosť typu oko za oko, zub za zub ;).
doktor23
17.11.10,21:55
ešte na okraj k asistencii polície pri vypratávaní.
V priebehu rokov 2006 . 2009 dostali policajti od svojho šéfa, generála Labku prípis, že nemôžu asistovať pri vypratávaní, ak neexistuje exekučný titul - rozsudok súdu alebo notárska zápisnica. To všetko napriek tomu, že by to bola osoba bez trvalého pobytu u vlastníka, ktorý má list vlastníctva. Reagovalo sa tým na množstvo nehnuteľností, ktoré prešli do vlastníctva nebankoviek a hromadne vypratávali ľudí, ktorí povedzme si úprimne - užívali nehnuteľnosti bez právneho titulu (už neboli vlastníkmi, nemali nájomnú zmluvu) a noví vlastníci ich vyhodili na ulicu.
ubka
19.11.10,09:18
Tak predsa... v krátkosti.... Rodičovský byt, rodičia v situácii, o akej som písal vyššie, čiže nezamestnanosť a alkoholizmus. Bežný človek, alebo aspoň človek ktorý má s takouto situáciou skúsenosti si isto vie predstaviť, aké následky to má ďalej... Nakolko to trvá dlhšie, nastali dlhy, obrovské dlhy, exekúcie, a obrovské exekúcie!!! Keď to bolo neúnosné pre nich, so ženou sme im vyrovnali dlhy a exekúcie pod podmienkou že byt prejde do mojho vlastníctva!!! podotýkam že dlhz boli o čosi vyššie ako hodnota bytu!!!! ďalšou z podmienok bolo, že v byte múžu nadalej bývaž, kým budú za byt platiť nájom a podobne..... Už asi rok to nerobia. Mne už ale trpezlivosť došla.... No a pre Peťu: ak nemáš pochopenie k takýmto témam, tak sa k nim prosím nevyjadruj. Ďakujem
Spomínaš síce v texte Peťu, ale predpokladám, že si reagoval na môj príspevok.
V prípade, ako to opisuješ je jediná cesta, súdna, Lebo dobrovoľná,podľa všetkého je nemožná, teda podaj návrh na súdne deložovanie z bytu, s tým že priložíš dôkaz o neplnení povinností, na základe písomnej dohody.
Odhlásenie z pobytu nič nerieši, ako som pochopila, Tebe sa jedná o fyzické vypratanie z bytu.
Odporúčam Ti, nerob nič na "vlastnú päsť",nemôžeš svojvoľne vypratať ich osobné veci, ak samozrejme chceš veci upratať právnou cestou, čo zrejme chceš.;) mohlo by sa stať, že sa nájde nejaký "dobrák", čo im poradí a Ty môžeš mať z toho problémy, žiaľ, sú to platné zákony v našej repuplike, chránia skôr tých "slabších", ako tých, čo sú poškodzovaní.
lienocka001
19.11.10,09:35
Skúsim odpovadať na túto otázku,
Ide o občiansko právny vzťah a teda domáhať sa právnej ochrany môžeš na základe občianskeho zákonníka (ďalej len ObZ.) Z ustanovenia §4 ObZ.
"Proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd."

Zadávateľov rodičia mali právny dôvod užívať byt, pretože uzavreli riadnu dohodu. Takáto zrejme nebola zo strany rodičov naplnená alebo plnenie z ich strany bolo časom porušené, má zadávateľ možnosť domáhať ochrany svojich práv prostredníctvom súdu. Ak by konal inak, napr. postupoval by podľa návrhu lienocka001 v príspevku 42 sám by sa dopustil porušenia práv svojich rodičov.
Domáhať sa svojho práva porušením práva iných je v rozpore s právnou podstatou a zaklada spravodlivosť typu oko za oko, zub za zub ;).


ja nepopieram ze moje riesenie nebolo uplne koser v suvislosti s vnimanim nasho Pravneho poriadku... / ktory viac ochranuje pachatelov ako obete/
ale viem ako funguju sudy u nas.. / mam par skusenosti so sudmi najma co sa tyka konani o maloletych - pestunstvo, osvojenie a pod/ a niekdy mam chut grcat z toho ako rychlo a v prospech dietata tieto sudy konaju.
takze nechapem preco sa ma zadavatel otazky tahat po sudoch aby mu milostivo dovolili preniest veci rodicom do ich rodinneho domu aby mohol uzivat svoje vlastnictvo svoj byt. Viete ako sa natahuju konania a najma ak sa protistrana nedostavi neprebera zasielky a pod... ?
Nech ich prestahuje a nech sa oni domahaju na sude... a dokazuju .... / o com velmi pochybujem ze do toho pojdu... ale nech.. co moze sud urobit... nakaze mu nastahovat ich spat... ak maju rodinny dom, exekucie,

vy tu z toho robite taku vec ze aby sa clovek pomaly bal pozvat niekoho na nastevu.. lebo co ak nebude chciet odist... co potom.. sudit sa ze nasteva nechce odist? / podotykam ze ta nasteva moze byt aj z blizkeho pribuzenstva/
astensova
19.11.10,10:37
Neviem v akom štádiu je zadávateľ otázky z riešením svojho problému v jednaní s rodičmi, ale myslím si, že by si mali spolu sadnúť a riešiť problém v pokoji / ak sa ešte s nimi niečo riešiť dá./ Zrušiť im pobyt a dohodnúť sa na dátume kedy opustia byt a nasťahujú sa do svojho RD. A toto spísať a podpísať. Ak to nedodržia pristúpiť na to že to pôjde súdnou cestou. Zadávateľ je vlastník bytu a myslím, že rodičia si uvážia či platiť súdne trovy a právnikov sú zbytočne vyhodené peniaze.
majkii
19.11.10,17:44
ja nepopieram ze moje riesenie nebolo uplne koser v suvislosti s vnimanim nasho Pravneho poriadku... / ktory viac ochranuje pachatelov ako obete/
ale viem ako funguju sudy u nas.. / mam par skusenosti so sudmi najma co sa tyka konani o maloletych - pestunstvo, osvojenie a pod/ a niekdy mam chut grcat z toho ako rychlo a v prospech dietata tieto sudy konaju.
takze nechapem preco sa ma zadavatel otazky tahat po sudoch aby mu milostivo dovolili preniest veci rodicom do ich rodinneho domu aby mohol uzivat svoje vlastnictvo svoj byt. Viete ako sa natahuju konania a najma ak sa protistrana nedostavi neprebera zasielky a pod... ?
Nech ich prestahuje a nech sa oni domahaju na sude... a dokazuju .... / o com velmi pochybujem ze do toho pojdu... ale nech.. co moze sud urobit... nakaze mu nastahovat ich spat... ak maju rodinny dom, exekucie,

vy tu z toho robite taku vec ze aby sa clovek pomaly bal pozvat niekoho na nastevu.. lebo co ak nebude chciet odist... co potom.. sudit sa ze nasteva nechce odist? / podotykam ze ta nasteva moze byt aj z blizkeho pribuzenstva/

Zadávateľ sa nepýtal ako vybabrať so svojimi rodičmi, zadávateľ sa pýtal na zákonný spôsob a ten som načrtol. S tou návštevou to je ad absurdum, netreba to preháňať, radšej sa držať témy
zuzjur
13.12.10,12:26
Ahoj Maros, napriek vsetkym moralnym a inym nazorom, kto nezazil, ten nevie. Rada by som sa s tebou skontaktovala pretoze my mame ten isty problem, do bodky. Akurat ze sme s manzelom blbci /lebo ako uz ini popisali rodicia su stale rodicia a treba im pomahat/ urobili najväcsiu chybu nasho zivota a prevzali sme za manzelovych rodicov dlzoby, cize sme si vzali uver a vyplatili ich uver s tym, ze nam ho budu splacat. Podotykam ze sa nebavime o ziadnych smiesnych stotisicoch Sk!!! A na nase prekvapenie sa nam teraz smeju do tvare ze ako s nami vybabrali. My nevladzeme splacat uver, nakolko ja som na materskej, manzelova cela vyplata ide na uver a este stale chyba! Oni nezamestnani, robit nechcu lebo keby sa zamestnali, exekutor by im siahol na plat, tolko maju dlzob. Uz nevieme co dalej a musime dom predat, a tu je problem. Byvaju tu aj oni. Tiez ich potrebujeme delozovat. Co najskor vsak, pretoze uz nemame na splatky uveru a preto kym sa dom nepreda, potrebujeme tu podnajomnikov, ktori budu riadne platit aby sme tak mohli vykryt splatky uveru. Samozrejme rodicia si tu nazivaju a nic neplatia a my uz nehladime na nich, hladime na nase dieta. A nepiste prosim take veci ako ze su to rodicia a blizke osoby a podobne, pretoze keby boli, tak by nedovolili aby mlada rodina kvoli nim padla takto ku dnu... {a podotykam ze tito nezamestnani si uzivaju zivot vsetkymi duskami, maju auto, idu na dovolenku, mobily aj internet}
Maros, prosim, mohol by si nam dat vediet ako sa to vyriesilo alebo ako to riesis???