bezdak69
16.11.10,19:51
Dobrý,

Chcel by som poprosiť o pomoc s touto žiadosťou.
Žiadosť o zaradenie zamestnanca ako neobmedzene povinného odvádzať daň
z príjmu podľa § 1 ods. 3, § 1 a EstG (Zákon o dani z príjmu).

Neviem ako ju presne vyplniť a hlavne kam ju dat potvrdiť. Na personálnom vo firme kde sa zamestnávam mi stým veľmi poradiť nevedia.

Ide O to že posledných 5 rokov som pracoval v ČR kde som odvádzal aj dane a daňove priznanie. Na Slovensku som taktiež podával daňové priznanie ale s výsledkom 0.
Od polovice Októbra som sa zamestnal v Nemeckej firme, a potrebujem toto tlačivo vyplniť pre potreby nemeckého daňového úradu.
Keďže som Slovak a mam trvalý pobyt v SR, ale posledný môj daňový úrad bol ten v ČR tak neviem kam to mam dať potvrdiť.
milanr
28.09.13,19:31
Prosim Vás, stretli ste sa už niekto s touto Žiadosťou o zaradenie zamestnanca ako neobmedzene povinného odvádzať daň? Mám podobný problém ako vyššie uvedený. Slovák (ženatý, manželka žije a pracuje na Slovensku) s trvalým pobytom na Slovensku od januára do septembra 2013 pracoval v Čechách ako zamestnanec, od septembra pracuje ako zamestnanec v Nemecku. Zamestnávateľ mu dal vyplniť a potvrdiť toto tlačivo. Nie je mi ale celkom jasné na čo slúži a ako ho správne vyplniť. Je potrebné nechať ho potvrdiť daňovým úradom na Slovensku (na Slovensku v r.2013 nemal žiaden príjem) aj v Čechách (nakoľko v r.2013 mal príjem aj z Čiech)? Ďakujem za pomoc.
avalik
28.09.13,20:12
je potrebne zajst na danovy urad - pravdepodobne ide o danovu rezidenciu/domicil
t.j. urcenie, kde budes podavat DP z celosvetovych prijmov

v nasom zakone o dani z prijmov je to takto:

§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,

b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,

c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt,1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,

2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,

3. právnická osoba neuvedená v písmene d) druhom bode,

f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16),


pozri aj Zamestnanec s príjmami v zahraničí http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/zamestnanec_zahranicie.html

Pokyn DR SR
k zabezpečeniu jednotného postupu správcu dane pri posudzovaní rozsahu daňových povinností daňovníkov na území Slovenskej republiky (rezidencia) (pdf) (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/rezidencia_2_2008.pdf')

Oznámenie k zdaňovaniu príjmov zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí (pdf) (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/zahrprij.pdf')