mcboomfuck
17.11.10,11:50
Dobrý deň.
Doma mám už vačší čas problém s mamou. Stále ma chce vyhodiť pretože v máji som skončil strednú školu a nenašiel som si robotu na trvalý pracovný pomer. Pracoval som len na študentskú dohodu. Teraz mám pracovať od Decembra pre jednu spoločnosť na trvalý pracovný pomer, kde zarobím 350€ a ona chce odo mňa, že jej mám dávať 100€ a ešte pomáhať cez víkend.Len ja som mal počas víkendu ešte ísť robiť a som jej povedal že nebudem stíhať mať aj voľno aj robiť ale ju to nezaujíma.Ja som súhlasil pod podmienkou, že dám 100 € a doma nebudem musieť robiť. Môže ma mama vyhodiť z domu?
Zabudol som napísať , že bývam len s mamou a bratom a babkou.
misoft
17.11.10,11:00
Toto sú dosť ošemetné rodinné vzťahy. Ale musíš pochopiť aj ty svoju matku. Zaručene sa doma stravuješ, matka ti operie odev, využívaš obydlie, spotrebuvávaš energie. Myslíš si, že toto je zadarmo? Že toto má zatiahnuť len matka?
Ak si toto myslíš, tak by som ťa považoval za OBROVSKÉHO sebca.
A 100€ nie je až tak veľa, pokiaľ za ne máš "full" servis.
Jej požiadavky sú primerané.
Aby si pochopil, aj ja mám dvoch synov, pokiaľ nepracovali, musel som všetko s manželkou zatiahnuť za nich - nedostávali ani €cent!!! Akonáhle si našli zamestnanie, stanovil som tiež 100€ "nájomné" a to v tom majú "full" servis. A pokiaľ by si si prepočítal, tak by si zistil, že 100€ je na spodnej hranici.
(Moji platili 100€, ale výdavky na nich boli 175€!!! Dotoval som ich, ale som ich rodič, tak to znesiem.)

Sťažuješ sa, že požaduje od teba práce okolo domácnosti - ale veď tam predsa bývaš a niektoré práce dve ženy a tvoj brat nebudú schopní vykonať. Že nebudeš stíhať mať voľno - nebuď smiešny. Čím skôr spoločne niečo urobíte, tým skôr skončíte a ty budeš mať svoje vytúžené voľno.
buchač
17.11.10,11:06
Dobrý deň.
Doma mám už vačší čas problém s mamou.
Kto nemá ...povedz mi ...???
Bude to čoraz horšie , ver mi ...
Stále ma chce vyhodiť pretože v máji som skončil strednú školu a nenašiel som si robotu na trvalý pracovný pomer.
Smutné....
Pracoval som len na študentskú dohodu.
Píšem Ti plus ...;)
Teraz mám pracovať od Decembra pre jednu spoločnosť na trvalý pracovný pomer,
Výborne , každý začiatok je dobrý ...
kde zarobím 350€
Málo , veľmi málo ...ja viem ...:eek:
a ona chce odo mňa, že jej mám dávať 100€ a ešte pomáhať cez víkend.Len ja som mal počas víkendu ešte ísť robiť a som jej povedal že nebudem stíhať mať aj voľno aj robiť ale ju to nezaujíma.Ja som súhlasil pod podmienkou, že dám 100 € a doma nebudem musieť robiť. Môže ma mama vyhodiť z domu?
Zabudol som napísať , že bývam len s mamou a bratom a babkou.
K ostatnému sa poznámky nehodia ....takže :

Vyhodiť ani nie ...ale život Ti potom tak znepríjemní , že sa čudovať neprestaneš ...
Podmienky by si nemal dávať , skôr je to o dohode , argumetácii a porozumení jeden druhého ...
Moja dcéra tiež prispieva do domácnosti ...a o pomoci v nej ani nevravím ...
Najlepší kamaráti sú vysávač, práčka ....:D:)
Dokonca aj jej priateľ sa o tú pomoc svojím spôsobom snaží . ;)

Zabudol si aj iné info :
- mama pracuje , nepracuje ...dôchodkyňa ....atď
- brat študuje ......atď
- babka určite nemá nejak zvlášť vysoký dôchodok ....

lebo verím , aspoň u mňa je to tak , že mamka asi len tak , z pasie , tie love nechce .
mcboomfuck
17.11.10,11:17
Mám frajerku s ktorou môžem byť len počas víkendu. V robotwe budem musiet robit aj pocas vikendu a kedy mam byt s nou? U nas sa nikdy nerobi ze za hodinu 2 mas porobene a mozes ist ale minimalne 6-8 hodin a to by som s nou nemohol byt.Keby doma mama kupuje potraviny nepoviem... ale nekupi ..raz za tyzden ..a j to v chladnicke mam iba pasteku , salamu , chleba a ostatne si musim kupit .Krasny full servis
mcboomfuck
17.11.10,11:19
K ostatnému sa poznámky nehodia ....takže :

Vyhodiť ani nie ...ale život Ti potom tak znepríjemní , že sa čudovať neprestaneš ...
Podmienky by si nemal dávať , skôr je to o dohode , argumetácii a porozumení jeden druhého ...
Moja dcéra tiež prispieva do domácnosti ...a o pomoci v nej ani nevravím ...
Najlepší kamaráti sú vysávač, práčka ....:D:)
Dokonca aj jej priateľ sa o tú pomoc svojím spôsobom snaží . ;)

Zabudol si aj iné info :
- mama pracuje , nepracuje ...dôchodkyňa ....atď
- brat študuje ......atď
- babka určite nemá nejak zvlášť vysoký dôchodok ....

lebo verím , aspoň u mňa je to tak , že mamka asi len tak , z pasie , tie love nechce .


Mama pracuje , brat študuje maturant tento rok, babka je na dochodku
buchač
17.11.10,11:28
Mám frajerku s ktorou môžem byť len počas víkendu. V robotwe budem musiet robit aj pocas vikendu a kedy mam byt s nou? U nas sa nikdy nerobi ze za hodinu 2 mas porobene a mozes ist ale minimalne 6-8 hodin a to by som s nou nemohol byt.Keby doma mama kupuje potraviny nepoviem... ale nekupi ..raz za tyzden ..a j to v chladnicke mam iba pasteku , salamu , chleba a ostatne si musim kupit .Krasny full servis
Tak to je na nič ...to je fakt ...

U mňa doma zasa je to fakt full service ...nakúpené , navarené ...
Lord & Ladies nemajú problém , na hotové prídu .

6 - 8 hodín upratovať , alebo čo za činnosť prevádzať v domácnosti ???
Každý víkend ???
Nie dcéra ...ale ja by som o nervy prišiel ...veď len vysávač vyberá a ja už čáru ťahám ...:rolleyes::---:D

Mama pracuje , brat študuje maturant tento rok, babka je na dochodku
Sa čuduješ potom ..???

Fakt si len sadnúť a pokecať si ...
Ubytovne sú drahé ...
O prenájme ani nevravím ...
mcboomfuck
17.11.10,11:31
Ja sa snazim s nou dohodnut spravit kompromis ale mama nechce pripustit, že ak sa ti nepaci mozes ist. Chod si s kamaratmi prec. Keby je aj u nas na full servis ani nepipnem ... zoberem si jedlo aj do roboty ale nemam si co zobrat.
Mame rodinny dom tak stale mas tam co robit na nom.
Dáša_
17.11.10,11:42
Ja sa snazim s nou dohodnut spravit kompromis ale mama nechce pripustit, že ak sa ti nepaci mozes ist. Chod si s kamaratmi prec. Keby je aj u nas na full servis ani nepipnem ... zoberem si jedlo aj do roboty ale nemam si co zobrat.
Mame rodinny dom tak stale mas tam co robit na nom.

jednoduchá pomoc - zožeň si podnájom.

Alebo sa dopredu spýtaj, aké roboty sú naplánované na víkend a rob ich priebežne počas týždňa. Keď prídeš z práce.
(milujem ten systém, keď mám na lístku naplánované roboty a postupne môžem vyčiarkovať ako hotové :) )

Alebo ráno skôr vstaň, urob a za frajerkou choď až poobede. Iste prežije, keď nebudete spolu hneď od osmej hodiny ráno.
terezamaria
17.11.10,11:43
Mám frajerku s ktorou môžem byť len počas víkendu. V robotwe budem musiet robit aj pocas vikendu a kedy mam byt s nou? U nas sa nikdy nerobi ze za hodinu 2 mas porobene a mozes ist ale minimalne 6-8 hodin a to by som s nou nemohol byt.Keby doma mama kupuje potraviny nepoviem... ale nekupi ..raz za tyzden ..a j to v chladnicke mam iba pasteku , salamu , chleba a ostatne si musim kupit .Krasny full servis

Tak sa dohovor s mamou, že si budeš variť, prať, žehliť sám a prispeješ " len "
na energie. Samozrejme variť z vlastných surovín, prať s vlastným prachom a avivážou.
Izba na slobodárke so spoločným hygienickým zariadením pre dve izby
/tzv.bunka/ u nás stojí 100 eur. Žiadny luxus, buď svoj nábytok alebo len válenda, skriňa, stolík, stolička.
Za 6 - 8 hodín musíš poryľovať polovicu záhrady. keď sa s bratom pustíte do upratovania, za 2 hodiny nemáte čo robiť. A to musíte povysávať, utrieť prach, umyť hygienické zariadenia - vaňa, WC a pod.

Myslím, že spoločné sedenie s rozdelením domácich úloh by to vyriešilo.
Ešte ma napadlo - to mama, babka vôbec nevaria? :confused::)
Dav
17.11.10,11:57
Bývam s dospelou, zamestnanou dcérou. Nájom a energie si delíme na polovicu. Potraviny a ostatné veci do domácnosti nakupujeme raz jedna, raz druhá, aby to bolo podelené približne na polovicu.Pri domácich prácach sa striedame, ale tam máme "nepravidelné zmeny". Varí a upratuje buď tá, ktorá je na rade, alebo ktorá je doma. Sú bežné vety "Mamííí,idem na chatu, už som nestihla upratať", " Mamííí, daj mi ten vysávač! Už dlho si nemala problém s chrbticou?" alebo z mojej strany "No keď budeš tak dlho v robote, tak sa netráp o domácnosť" alebo "Veď keď idete s partiou von, tak sa bež chystať, ja to upracem".
Syn býva s priateľkou, ale keby býval doma, mal by presne tieto isté pravidlá. A kým bol doma, o prácu doma sme sa delili rovnomerne všetci traja.

Podľa mňa je suma 100,-€ primeraná a požiadavky na prácu v domácnosti bežná záležitosť.Aj to, že chceš tráviť voľný čas podľa svojich predstáv. To ostatné, ako je to od teba požadované, ako to berieš vzhľadom na domáce pomery, je už o vzťahoch v tvojej rodine...
buchač
17.11.10,12:20
Ja sa snazim s nou dohodnut spravit kompromis ale mama nechce pripustit, že ak sa ti nepaci mozes ist. Chod si s kamaratmi prec. Keby je aj u nas na full servis ani nepipnem ... zoberem si jedlo aj do roboty ale nemam si co zobrat.
Mame rodinny dom tak stale mas tam co robit na nom.

Vidíš ....???

A teraz , keby si pri mne bol , tak Ti jednu strelím ...otcovskú ...

Že prečo ???

1. Prečo nedáš hneď komplet info ???...to , že máte dom ???
Sa potom čuduješ , že je roboty okolo neho ???...ja mám len cca 1 rok chalupu a neviem kde mi občas hlava , ruky majú zbehnúť ...
2. Spomínal si priateľku a naraz si aj s kámošmi vyhadzovaný von ...tak kde je teraz pravda ???

Ale aj tak ostávam pri názore , že je to o rešpektovaní sa navzájom ...

Na záver :rolleyes:

...nemôžem , neviem posudzovať , nepoznám finančné pozadie , ale skús raz urobiť kompromisný veľký - väčší nákup ...na full servise ...aby aj v chladničke niečo bolo ...
Uvidíš , spoznáš , o čom to je ...ani ten Tvoj mesačný malý príjem Ti na nákup nebude stačiť ...
Halli
17.11.10,12:34
Ja by som tému premenovala, nie problém s mamou...ale problém so mnou :o
BXLmiami
17.11.10,14:09
Máš 2 možnosti´= 1=odsťahovať sa
2=dohodnuť sa.
100.0 euro a pomoc pri dome sú veľmi korektné požiadavky.
ivka70
18.11.10,13:32
Kedze si dospely, mama ta moze kludne vyhodit z domu.
Snaz sa s nou dohodnut, lebo sa ti kludne moze stat, ze si jedneho dna najdes osobne veci zbalene v 2 igelitkach a potm zistis, ze za 100 EUR sa ani nenajes nieto este niekde ubytujes.
ondrejvla
18.11.10,13:48
No, myslím si, že tu je u teba len sebaľutovanie a očakával si, že každý ti dá za pravdu, ale ako vidíš, opak je pravdou.
To, čo požaduje tvoja mama za ubytovanie, elektrinu, pranie, stravovanie je ani nie primerané tým 100,- €, odporúčam, tak ako tu bolo predo mnou odsťahovať sa a skúsiť z tých 100,-€ vyžiť. Nevyžil by si ani z tých 350,- €, keď by si si mal platiť komplet všetko a chladničku by si mal určite prázdnu. Ak mama doma nevarí, tak to skúste prediskutovať, ale to neverím, pretože doma ešte býva babka dôchodkyňa, takže uvarené máš, ak požiadaš mamu, aby v chladničke boli aj suroviny na prípadne hladné časy, alebo desiatu, určite sa s ňou dohodneš, pretože neverím na prázdnu chladničku v 4-5 člennej domácnosti. Pouvažuj nad tým čo si napísal, pouvažuj nad tým, či mama a babka vládzu robiť okolo domu, či to mama stíha, či ju netrápi okrem syna, ktorý sa cíti ukrivdený ešte aj niečo iné. Netreba len vzpurnosť, ale aj pochopenie jeden druhého. Toľko môj názor.
danushka
18.11.10,14:18
No tak Ti poviem synak,

ten môj bude na jar maturovať a chcel by aj ďalej čosi študovať.
Už teraz si sem tam čosi privyrobí a z toho žije s frajerkou /zábava, reštaurácia/, aj sa oblieka, sama som mu povedala, že ak o sebe tvrdí, že je dospelý, tak nech určitý diel zodpovednosti prenesie na seba.
Full servis má samozrejme zabezpečený, ale vreckové už nedostáva. Občas mi aj príde ľúto, že som naň tvrdšia, ale zas na druhej strane jedného dňa má byť z neho muž, ktorý keď si založí rodinu, mal by byť aj ťahúňom, ktorý zatiahne za svoju manželku, keď bude na materskej apd.
Teraz prednedávnom sa ma sám opýtal, či by mi stačilo 100€/mesačne, keď sa zamestná a externe robil VŠ. Povedala som, že určite áno, tak či onak by som tie peniažky ukladala na nejaké stavebné sporenie preň.

A k tej Tvojej frajerke...
Ak je zrelá, pochopí, že peniažky z neba nepadajú a z lásky sa vyžiť nedá. Láska jedného dňa môže pominúť a ostane bieda;). Presne tú lásku môžte obaja pestovať dôverou a zodpovedným prístupom k životu, len tak nepominie.
Pomoc v dome a rodičom je prirodzená vec a nič Ti nebráni osamostatniť sa, ale to by si musel mať hodne vyšší príjem a asi aj viac makať v práci i po práci.

Ak je Tvoja mama nervóznejšia, tak sa jej nediv. Asi to nemá ľahké a ,,tlačí" na Teba, pretože chce, aby bol z Teba CHLAP, ktorý bude zodpovedný, pracovitý a jedného dňa sa osamostatní.

Žiaden iný nebude mať toľko lásky a pochopenia pre Teba, ako mama.
A to nie je fráza, na to prídeš sám, keď budeš mať vlastné deti :).
veronikasad
18.11.10,14:48
Zaujímal by ma názor poraďáčok na pomoc dospelých dcér v domácnosti v prípade, ak sa po skončení štúdia "osamostatnili" a žijú v inom meste.

Chodia rodičom na návštevu "oddýchnuť si", alebo od nich vyžadujete aj pomoc pri domácich prácach? Alebo je to pre ne samozrejmosťou, o ktorej netreba diskutovať ?
danushka
18.11.10,14:55
Zaujímal by ma názor poraďáčok na pomoc dospelých dcér v domácnosti v prípade, ak sa po skončení štúdia "osamostatnili" a žijú v inom meste.

Chodia rodičom na návštevu "oddýchnuť si", alebo od nich vyžadujete aj pomoc pri domácich prácach? Alebo je to pre ne samozrejmosťou, o ktorej netreba diskutovať ?

Asi by to mala byť samozrejmosť...
Ale keď tie mamkine buchty na pare tak chutia a naškrobené perinky tak voňajú a ten vzduch domáci tak dobre robí a tie kamarátky majú toľko zážitkov...no dá sa to stihnúť všetko za jeden víkend?
Ja by som to asi nechala na prirodzený vývin o ktorom netreba veľa diskutovať, je to predsa len trošku inšie, keď je ,,dieťa" z domu preč...
veronikasad
18.11.10,14:59
Len u nás to bez "diskusie" nejde, chcú doma "oddychovať" ... A keď diskutujem, je zle ...
Ak by som nemala zdravotné problémy - tak to od nich nežiadam.
danushka
18.11.10,15:03
Len u nás to bez "diskusie" nejde, chcú doma "oddychovať" ... A keď diskutujem, je zle ...
Tak sa s nimi dohodni, že raz ich Ty obskakovať budeš a potom oni Teba...
Alebo choď raz k jednej a potom druhej na víkend a nechaj sa obskakovať:).
durisovad
18.11.10,15:04
U nas je to takto: starsia dcera, ktora pride na vikend raz za kvartal ma u nas "prazdniny", necham ju oddychovat, pretoze viem, ze doma ma toho akurat dost. Mladsia, ta pride aj s manzelom zpoza oceanu vzdy najmenej na pol roka, sa automaticky zapaja do vsetkeho, co je treba doma porobit, vtedy mam "prazdniny" ja.
veronikasad
18.11.10,15:06
Tak sa s nimi dohodni, že raz ich Ty obskakovať budeš a potom oni Teba...
Alebo choď raz k jednej a potom druhej na víkend a nechaj sa obskakovať:).
Žijú v Bratislave. Včera som im zrovna zahlásila, že cez tohtoročné Vianoce pozerám rozprávočky ja u nich v Bratislave ...
Sú slobodné, majú rovnakú prácu ako ja.
danushka
18.11.10,15:09
Žijú v Bratislave. Včera som im zrovna zahlásila, že cez tohtoročné Vianoce pozerám rozprávočky ja u nich v Bratislave ...
Výborne !!!...a neopováž sa nič okrem diaľkového od TV zobrať do rúk:)
ondrejvla
18.11.10,15:12
Len u nás to bez "diskusie" nejde, chcú doma "oddychovať" ... A keď diskutujem, je zle ...
Ak by som nemala zdravotné problémy - tak to od nich nežiadam.

Veronika, tak im nerob servis, nenavar, nechaj kopec neumytého riadu, porozhadzované topánky v predsieni, nepriprav im postieľky... a tisíc iných drobností, ktoré mamy robia pre svoje deti. Alebo ich privítaj s tým, že ich už čakáš, aby ti pomohli. Sú to predsa dcéry, budúce maminy a po čase vari samé pochopia čo všetko život obnáša. Neľutuj ich a neservíruj pred nich hotové, nech sa pričinia, si chorá, potrebuješ liečiť sa a kľud, tak nech to akceptujú, veď doma je vtedy doma, ak sú v ňom všetci doma... A to nielen pre radosti ale aj pre povinnosti. Viem, ľahko sa mi to píše, no musíš byť tvrdšia na ne a nie im zametať cestu pod nohami po celé ich dospelé "detstvo".
durisovad
18.11.10,15:15
Veronika, neverim, ze to dokazes. Ja by som Vianoce bez svojich deti, oblatok, kolacov, kapustnice a pekneho stromceka vo svojom dome nepovazovala za pekne. Ale je pravda, ze zatial si vsetko, chvala Bohu, stiham a vladzem porobit sama.
veronikasad
18.11.10,15:23
Dievčence, ďakujem za podporu. To čo bolo pre mňa vo vzťahu k rodičom úplnou samozrejmosťou, u nás nefunguje ...
mzdarka renca
18.11.10,15:24
U nás to doma bolo tak, že keď sa sestra vydala, mala 2 detičky, chodievala domov cca každý druhý víkend (v tej dobe ešte mamina žila a ja som chodila na strednú a mali sme rodinný dom), tak bolo nepísaným pravidlom, že v sobotu ráno mamina vstala k deťom, nech sa sestra vyspí, ale po raňajkách sme začali spolu upratovať komplet celý dom, od vrchu až po pivnicu. Ak bolo treba pomôcť v záhrade, alebo v záhumenke (vinohrad mimo domu), tak sme išli pomôcť aj tam. Pri spoločnej práci sme sa vedeli hodiny smiať, ale to bolo v podstate od detstva, že sme celá rodina robili všetko spolu, či už pracovali, alebo oddychovali, behali po výletoch, ..... Mimochodom, mama pri nás ani nevedela, čo je to upratovať (my sme upratovali a ona varila a vypekala), veď mala dcéry a ona sa aj tak dosť narobila v záhrade, okolo domu a zverov, čo sme v tej dobe chovali, plus samozrejme bola zamestnaná.

PS: mám neterky, ktoré majú 25 a 26 rokov a kedýkoľvek potrebujem pomoc, nie je problém, vždy prídu a pomôžu.
ondrejvla
18.11.10,15:26
Veronika, pravdepodobne si im zametala celý život cestu pod nohami. Treba byť aj trochu tvrdšou aj voči vlastnému pokoleniu. Nedovoľ, aby z nich boli sebecké mladé dámy...
danushka
18.11.10,15:30
Veronika, neverim, ze to dokazes. Ja by som Vianoce bez svojich deti, oblatok, kolacov, kapustnice a pekneho stromceka vo svojom dome nepovazovala za pekne. Ale je pravda, ze zatial si vsetko, chvala Bohu, stiham a vladzem porobit sama.
Dášenka, je pravdou, že Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku, ale pokiaľ to dievčatá berú ako samozrejmosť a nepričinia sa, tak by som nespravila nič.
Ale to som JA :rolleyes:...
Viete čo praktizujem pri tých mojich?
Každý druhý týždeň je u nás na striedačku synova frajerka. Spočiatku to bolo samé obskakovanie a ani taniere po sebe zo stola nevedeli odpratať:mad:.
A po pár takýchto víkendoch, pri ktorých sa nečinne zviezla aj dcéra mi manžel poklopkal na čelo, či som ,,nahlavu".
Tak som sa na to všetko pekne a zvysoka a nepreložila som krížom slamku.
Bol síce barák hore nohami, prázdne hrnce, plné umývadlo, ale nevyliezla som zo svojej izby a nechala ich o hlade, v neporiadku.
Nebudem Vám hovoriť, ako ma káralo a nevedela som sa zmestiť vo vlastnom tele, nie je nič horšie ako žiť v neporiadku, ale zabralo to. Síce pripomínam, žiadam, ale nakoniec urobia, hádam som na dobrej ceste k automatizácii :D;).
Lianka
18.11.10,15:44
Chodia rodičom na návštevu "oddýchnuť si", alebo od nich vyžadujete aj pomoc pri domácich prácach? Alebo je to pre ne samozrejmosťou, o ktorej netreba diskutovať ?

Veronika, napisem z pozicie dcery svojej matky:
Som z Blavy, tu su zrejme ine zvyky ako v malych mesatach, ci obciach. Moja mama nevyzaduje odo mna ziadnu pomoc, co povazujem za fajn a je to pre nas obe prirodzene, nakolko ja som si k nej prisla oddychnut, vypit kavu, pokecat si. Nastastie toto obe vnimame rovnako, a ona odo mna ani ziadnu pomoc neziada. Jednoducho ma to byt prijemne stretnutie, uvolnujuce pre obidve.

Kazda mame svoju domacnost a v nej svoje povinnosti. Kazda si toho na seba davame tolko, aby sme to zvladli. Nastastie mama nema ziadne zdravotne problemy, je vitalna, vie sa o vsetko okolo seba postarat. Ohladom technickych zalezitosti jej pomoze moj brat, mama si inak vela urobi sama, co velmi ocenujem. Ja jej skor poradim v nejakych ekonomickych, pravnych a inych zalezitostiach. Samozrejme, keby ma o konkretnu pomoc poziadala, neodmietla by som.

Mam velky zmysel pre poriadok, tiez som bola z domu zvyknuta robit pred Vianocami velke upratovanie a robim ho aj vo svojej domacnosti, ale urcite pocas roka nie som otrokom svojej domacnosti, hoci sa snazim mat cisto, upratujem pravidelne, ale nemam zaujem travit svoj zivot prioritne varenim a upratovanim. Moja mam uz zmysla podobne, upratuje si sama. Rozdiel oproti minulosti je napr. v tom, ze uz ani na Vianoce vela nevarime, nepecieme, nerobime si stres. A ked, tak sa dohodneme, ktora co napecie a uvari - ja neznasam varenie, radsej upeciem. Pocas roka si radsej spolu doprajeme spolocny obed, spolocnu dovolenku, spolocny vikend niekde mimo mesta. Co sa tyka napr. prace v zahrade (ma rodinny dom), tak namiesto zeleniny ma dnes vsade travniky, tak ma menej starosti a viac casu pre seba.Dolezitejsim sa pre nas stalo to, ze mame jedna druhu (otca uz nemame, mam brata, po tom, co sa ozenil, si nerozumieme :-( ), to duchovno medzi nami, spolocne zazitky a pohoda.

Myslim, ze odpoved na tvoje otazka je velmi individualna, zavisi v prvom rade od zvykov v rodine, od fyzickej, dusevnej, ci financnej od potrieb a schopnosti sa o seba postarat. (bez urazky, nechcem sa tym nikoho dotknut)
ondrejvla
18.11.10,15:56
Lianka, dobre, ty prídeš k svojej mame na návštevu, na pokec s kávičkou, preto, že si navzájom chýbate, ale Veronikine dcéry prídu si oddýchnuť domov a mama nech obskakuje. A tu je myslím si, podstatný rozdiel. Ty už máš svoju rodinu, jej dcéry ešte nie, za rodinu majú svoju mamu s kompletným servisom.
danushka
18.11.10,16:09
Je to tak Lianka ako píšeš, každý máme svoje priority.
Momentálne mám 40 a v princípe som zdravá a zvládam všetko, dokonca mám pocit, že to čo si spravím sama, je aspoň pre mňa dokonalé :D
Nevyžadujem od svojich detí príliš veľa, ale nemienim im tiež lietať s pierkom okolo zadočkov.
Ak sa však dejú v dome zásadné rekonštrukcie, pracuje sa na záhrade - tak makajú aj ony.
A dúfam, že keď raz nebudem mať síl v starobe umývať okná, zvesiť záclony, tepovať koberce a väčšie sezónne upratovanie už naozaj nezvládnem, tak prídu a pomôžu.
Ale ak odídu kdesi na iný kontinent, či mimo SK...nuž neviem, neviem.
Moja mamina má teraz 80 a je samozrejmosťou takéto práce u nej raz za kvartál urobiť, chvalabohu je inak mentálne OK a dostatočne sebestačná.
Rátam však s tým, že už to dlho takto nebude a vezmem si ju k sebe, aby v čase, keď už nebude vládať dožila v láske a opatere, ktorú si ako mamenka zaslúži. Mám aj bratov, ale dcéra je určite bližšia, ako nevesta, hoci vzťahy sú v poriadku.
Katy a R
18.11.10,16:18
Výborne !!!...a neopováž sa nič okrem diaľkového od TV zobrať do rúk:)

.. no tak danuska, už to zase nepreháňaj ... hádam aj šáločku s uvarenou kávičkou by si veronika sama mohla odniesť z kuchyne k televízoru ... kým dcéra bude piecť koláčiky (aby nezavadzala;))
durisovad
18.11.10,16:28
Ako sme sa pekne dostali od problemu mladeho muza s jeho mamou na svoje problemy so svojimi detmi. Dufam, ze tento mlady muz si uvedomi, ze aj deti maju nejake povinnosti voci svojim mamam a trochu sa nad sebou zamysli. Len ci toto vsetko aj precital?
Katy a R
18.11.10,16:41
Žijú v Bratislave. Včera som im zrovna zahlásila, že cez tohtoročné Vianoce pozerám rozprávočky ja u nich v Bratislave ...
Sú slobodné, majú rovnakú prácu ako ja.

... ono sa to ťažko zovšeobecňuje .. každý človek je iný .. niekto ľahšie, niekto ťažšie zvláda aj svoje pracovné povinnosti.
Som si spomenula na jednu známu .. vždy si sťažovala, koľko sa doma narobí (tridsiatnička), aká je strašne uťahaná ... nuž a veľké upratovanie, okná, pečenie - to všetko jej chodila robiť mamka.
ja som za to, že deťom treba pomôcť - ale samozrejme, aby to fungovalo aj naopak;)
takže dúfam, že budeš mať v Blave krásne Vianoce ;):):)
mzdarka renca
18.11.10,18:07
Veronika, a ak už budeš v tej Bratislave, tak môžeme zorganizovať stretko, nech dievčatám pri varení, pečení a upratovaní nezavadziaš. To zavadzanie použi ako výhovorku - dôvod, že si ideš povyraziť s nami;):D