Marian Timar
17.11.10,16:16
Vedel by mi niekto poradit s tymto problemom?
Mária27
17.11.10,15:25
Je to len jej dlh. Pri výkone rozhodnutia môže byť splatený aj z BSM. Čo vlastne chceš vedieť?
Marian Timar
17.11.10,15:28
Je to len jej dlh. Pri výkone rozhodnutia môže byť splatený aj z BSM. Čo vlastne chceš vedieť?
Jedna sa nebankovu pôzicku plus zmenku ktora bola splatena v roku 2004 a roku 2010 vymahaju zmenku, ale pozicka aj zmenka bola podpisana manzelkou s mojim suhlasom ale bez splnomocnenia bez mojej pritomnosti....... je takato pozicka aj zmenka pravoplatna?
Mária27
17.11.10,19:27
Je to platné.

Manželia potrebujú súhlas druhého len keď ide o spoločné veci. Aj vtedy, ak ten druhý nesúhlasí, musí sa dovolať neplatnosti do troch rokov, lebo ide o relatívnu neplatnosť - ak sa nedovolá, potom to už platiť bude nevratne.
Ak však ten druhý súhlasí, nemusí dať súhlas písomne, ani vopred.

Keď jeden z manželov urobí dlh, uzatvorí zmluvu na kúpu a pod., nejde o spoločné veci, zaviazaný je len on sám, aj keby použil spoločné peniaze. V prípade dlhov, ak nesplatí ten dlh sám a nastúpi výkon rozhodnutia, exekútor môže uspokojiť pohľadávku aj z BSM.

Obč. zákonník

§ 145 (Vybavovanie spoločných vecí)
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

§ 40a (Relatívna neplatnosť právneho úkonu)
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, §140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

§ 147 (Uspokojenie pohľadávky veriteľa)
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Marian Timar
17.11.10,19:51
Je to platné.

Manželia potrebujú súhlas druhého len keď ide o spoločné veci. Aj vtedy, ak ten druhý nesúhlasí, musí sa dovolať neplatnosti do troch rokov, lebo ide o relatívnu neplatnosť - ak sa nedovolá, potom to už platiť bude nevratne.
Ak však ten druhý súhlasí, nemusí dať súhlas písomne, ani vopred.

Keď jeden z manželov urobí dlh, uzatvorí zmluvu na kúpu a pod., nejde o spoločné veci, zaviazaný je len on sám, aj keby použil spoločné peniaze. V prípade dlhov, ak nesplatí ten dlh sám a nastúpi výkon rozhodnutia, exekútor môže uspokojiť pohľadávku aj z BSM.

Obč. zákonník

§ 145 (Vybavovanie spoločných vecí)
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

§ 40a (Relatívna neplatnosť právneho úkonu)
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, §140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

§ 147 (Uspokojenie pohľadávky veriteľa)
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Da sa v tomto pripade odvolat na daky zakon aby bola zmenka neplatna??
Mária27
17.11.10,21:34
Zmenka sotva. Je to potvora - jednoduchá a zákerná.
Ja o takom zákone ani prípade, myslím, neviem.
Marian Timar
18.11.10,18:39
Zmenka sotva. Je to potvora - jednoduchá a zákerná.
Ja o takom zákone ani prípade, myslím, neviem.
Zakon Zmenkovy a sekovy 191/1950 je udajne platny v celom rozsahu. Je mozne dake odvolanie v ramci zakonov SR, na zmenku? Co je to sročnosť zmenky, idosant, indosament, nakolko este aj chudak google ma s tym problem. Neviem najst vyznami tychto slov.
profesional
18.11.10,18:59
Nakolko je zmenka pouzita ako zabezpecovaci prostriedok k pozicke, tak ide o tzv. zmenku na privesok. A tato je premlcana po 1 roku od jej vyplnenia.
Marian Timar
18.11.10,19:21
Nakolko je zmenka pouzita ako zabezpecovaci prostriedok k pozicke, tak ide o tzv. zmenku na privesok. A tato je premlcana po 1 roku od jej vyplnenia.
Mozes mi blizsie definovat co je to zmenka na privesok, nakolko mi to nic nehovori.
Marian Timar
18.11.10,19:22
Mozes mi blizsie definovat co je to zmenka na privesok, nakolko mi to nic nehovori.
To co mam pred sebou je zmenka bez "protestu".
Mária27
19.11.10,11:22
V prípade, že majiteľ zmenky nemieni so zmenkou obchodovať (indosovať, prevádzať zmenku na inú osobu), je pre neho výhodnejšia zmenka s doložkou "bez protestu", ktorá majiteľovi umožňuje bez vykonávania protestu si uplatňovať práva.

Pokiaľ zmenka neobsahuje doložku "bez protestu", musí sa najprv - hneď ako vznikne omeškanie - dať (napr. u notára) spísať zmenkový protest, aby osobe oprávnenej zo zmenky zostali zachované tzv. postihové práva. Ak majiteľ zmenky nedosiahne naplnenie svojich práv ani po proteste, až potom si môže uplatniť svoje nároky na súde zmenkovou zálohou, ktorá sa končí exekúciou (zhabaním majetku) voči dlžníkovi.
willma
19.11.10,17:05
mám len jednu otázku: neviem, či som si dobre všimla, ale zadávateľ napísal, že pôžička bola splatená v roku 2004, v tom prípade by už zmenka mala stratiť opodstatnenie. Alebo bola pôžička SPLATNÁ v 2004 , nebola uhradená a tak si veriteľ uplatnil zmenku.
Marian Timar
19.11.10,17:15
mám len jednu otázku: neviem, či som si dobre všimla, ale zadávateľ napísal, že pôžička bola splatená v roku 2004, v tom prípade by už zmenka mala stratiť opodstatnenie. Alebo bola pôžička SPLATNÁ v 2004 , nebola uhradená a tak si veriteľ uplatnil zmenku.
zmenku si uplatnuju z dovodu ze udajne nebola jedna splatka uhradena v roku 2004, co doveryhodne nepreukazaly ( myslim teda spolocnost), zmenka mala byt splatena v roku 2005 ale spolocnost nas neupozornila ze jej chyba splatka a preto az v roku 2008 postupila zmenku na sud s navrhom na vydanie zmenkoveho platobneho rozkazu, v roku 2010 okresny sud navrh spolocnosti zrusil, na co sa oni odvolali...........len tak mimochodom jedna sa o spolocnost PROFI CREDIT
Marian Timar
19.11.10,17:16
CHCEM SA PODAKOVAT VSETKYM PRISPIEVATELOM .... AJ ZA TU NAJMENSIU RADU....... NAKOLKO NEVIEM CO MAM ROBIT A NA PRAVNIKA NEMAM ....... DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM
terezamaria
20.11.10,11:44
CHCEM SA PODAKOVAT VSETKYM PRISPIEVATELOM .... AJ ZA TU NAJMENSIU RADU....... NAKOLKO NEVIEM CO MAM ROBIT A NA PRAVNIKA NEMAM ....... DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM

Veď Ti radila vynikajúca právnička :):):) Veľa šťastia.
Marian Timar
23.11.10,18:50
Uz sa nenajde nikto kto by vedel este nejakym sposobom pomoct.